Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-05-30, 13:53   

"10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Goczałkowicach-Zdroju. Przewodnik" - oprowadza Grzegorz Rybka:

Cytat:
Nazwa Goczałkowice pierwszy raz pojawiła się w tekście w 1326 roku, ale prawdopodobnie wieś istniała już od czasów piastowskich. Legenda mówi, że nazwa wywodzi się od imienia rycerza Goczała, który za zasługi w czasie bitw otrzymał tutejszą ziemię. Powstała miejscowość nosiła nazwę Goczałkowicze, natomiast jego potomkowie nosili miano Goczałkowiczów (Goczałkowickich).

Cytat:
Rozkwit Goczałkowic związany był z powstaniem uzdrowiska oraz wytyczeniem przez miejscowość linii kolejowej. Prowadziła ona z Wrocławia (poznaj 15 atrakcji, które warto zobaczyć we Wrocławiu) przez Górny Śląsk, aż do Wiednia, a tutejsza stacja była ostatnią w zaborze pruskim. Za położonym opodal mostem kolejowym zaczynał się już zabór austriacki.

:!:

"10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Goczałkowicach-Zdroju. Przewodnik"

jacek 

Wysłany: 2020-05-30, 15:56   

"Głos muz pośród szczęku broni. O lubelskiej kulturze w przeddzień niepodległości (na podstawie ówczesnej prasy)" - pisze Łukasz Janicki:

Cytat:
1 stycznia 1917 roku "Głos Lubelski" opublikował charakterystyczne życzenia noworoczne, które redakcji pisma i wszystkim czytelnikom składał włościanin Sz. Wróbel:

Cytat:
Na firmamencie nieba ukazała się jutrzenka, zorza rozszerzyła swe promienie, torujące drogę wschodzącemu słońcu. O! dałby Bóg, ażeby jak najprędzej w tym Nowym Roku ukazał się ten dawno oczekiwany promień słoneczny, który ogrzałby lud polski i jego Ojczyznę. W tym Nowym Roku życzę Wam, kochani rodacy, aby Wasze serca, serca całego ludu polskiego, rozżarzyły się miłością wiary i ojczyzny, którą by pokochały, jak prawdziwe dzieci kochają matkę!

Cytat:
Niezależnie jednak od tego, jak oceniano szczerość państw centralnych, wśród Polaków w styczniu 1917 roku nadzieja na odzyskanie niepodległości graniczyła już z pewnością, zwłaszcza że w wielu regionach dawnej Kongresówki rozwinęły aktywną działalność nowe władze samorządowe, a w połowie miesiąca doszło do ukonstytuowania się w Warszawie Tymczasowej Rady Stanu. Wydarzeniom tym prasa lubelska poświęcała bardzo wiele miejsca, podając szczegółowe informacje na temat koniecznych działań mających na celu odbudowę polskiego handlu, szkolnictwa czy rolnictwa. Na nasilenie owych dyskusji wpływał m.in. fakt, że miasto nad Bystrzycą od września 1915 roku pozostawało siedzibą austriackich władz okupacyjnych (w dawnym pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim od maja 1916 roku urzędował Karl Kuk, który stanowisko generała-gubernatora objął po Erichu von Dillerze).

:-D

"Głos muz pośród szczęku broni. O lubelskiej kulturze w przeddzień niepodległości (na podstawie ówczesnej prasy)"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-05-31, 16:15, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 03:41   

"Kazimierz Leski. Superszpieg, fałszywy generał" - postać legendy przypomina Łukasz Starowieyski:

Cytat:
Jest postacią tak barwną, że aż trudno wyobrazić sobie, by istniał naprawdę. Nazywa się go polskim Jamesem Bondem, być może był protoplastą postaci Hansa Klossa; jest bohaterem serii komiksów i filmu fabularnego. W czasie II wojny światowej przeistoczył się w niemieckiego generała, podróżował w mundurze po całej Europie i wykradł tajne plany.

Cytat:
Gdy wybuchała wojna, Leski miał 27 lat. Był absolwentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki w Delft. Przed wojną pracował też w centralnym holenderskim biurze konstrukcyjnym okrętów w Hadze. Jako kreślarz i projektant uczestniczył m.in. w projektowaniu polskich okrętów podwodnych ORP "Sęp" i "Orzeł". To właśnie w Holandii miał nauczyć się świetnie kilku języków, w tym niemieckiego, francuskiego i angielskiego.

Cytat:
W powstaniu miał nie uczestniczyć. "Miałem zakaz akcji, ale jak się powstanie zaczęło, to musiałem już coś robić. Wydobyłem z ukrycia moje dwa pistolety, jeden dałem mojemu przyjacielowi [...]. I zaczęliśmy szukać powstania". Szybko zorganizował oddział, który jako kompania Bradl, weszła w skład batalionu ”Miłosz”.

Cytat:
Został odznaczony Virtuti Militari oraz - trzykrotnie - Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania uciekł z kolumny jenieckiej. Został szefem Sztabu Obszaru Zachodniego AK, a później Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Tuż po wojnie podjął pracę w Stoczni Gdańskiej, ale wkrótce został aresztowany przez UB. Sądzony w procesie I Komendy WiN wraz z Janem Rzepeckim, został skazany na dwanaście lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1955 r.
Swoje wspomnienia opisał w książce "Życie niewłaściwie urozmaicone. Wspomnienia oficera wywiadu i kontrwywiadu AK". Zmarł w roku 2000.

Cytat:
Autorzy nigdy nie ujawnili nazwiska protoplasty Klossa, pojawiło się więc co najmniej kilka kandydatur. Zdaniem autora książki "Stawka większa niż kłamstwo” Leski jest jednym z bardziej prawdopodobnych pierwowzorów. Maciej Replewicz zwraca uwagę, że Kloss i Leski mają to samo wykształcenie - wydział budowy okrętów, J-23 w pierwszym odcinku używa munduru niemieckiego oberleutnanta, w którym Leski pojechał w swoją pierwszą misję. Do tego obaj starają się wykraść tajne plany Wału Atlantyckiego.

Cytat:
Jeśli teoria jest prawdziwa, byłoby to pierwsze spotkanie popkultury z Kazimierzem Leskim. Ale nie ostatnie. "I wtedy pojawiła się postać Leskiego, wobec której jest dużo niedopowiedzeń, tajemnic, a jednocześnie fascynująca, pełna akcji historia. I pomyślałem, że to idealny kandydat na zostanie bohaterem komiksu" - opisywał Marek Oleksicki moment narodzenia się pomysłu serii komiksów "Bradl". Komiks powstał z inspiracji Muzeum Powstania Warszawskiego - jak dotąd wyszły cztery tomy.

:brawo:

"Kazimierz Leski. Superszpieg, fałszywy generał"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 04:48   

"Mehmed Zdobywca - kat Bizancjum" - pisze Roger Crowley:

Cytat:
Człowiek, któremu przeznaczone było zaciągnąć pętlę, jaką islam opasał Konstantynopol, urodził się dziesięć lat po tym, jak Murad II oblegał miasto. Tureckie legendy mówią, że rok 1432 obfitował w znaki i omeny: klacze rodziły niespotykaną liczbę źrebaków bliźniąt, drzewa uginały się od owoców, w biały dzień nad Konstantynopolem pojawiła się kometa. W nocy 29 marca sułtan Murad II czekał w swym pałacu w Edirne na wieści o narodzinach potomka. Nie mogąc zasnąć, zaczął czytać Koran. Gdy doszedł do sur zwycięstwa, obiecujących triumf islamu nad niewiernymi, posłaniec przyniósł mu nowinę o przyjściu na świat syna. Nadano mu imię dziadka, Mehmed, turecką formę imienia Mahometa.

Cytat:
Mehmed spędził dzieciństwo w pałacowym haremie w Edirne, ale już jako dwulatek musiał wyjechać do Amasyi w Anatolii, gdzie rozpoczął książęcą edukację. Jego najstarszy przyrodni brat, 12-letni Ahmed, został w tym samym czasie zarządcą miasta. W następnej dekadzie nad dziedzicami tronu zawisło jakby mroczne fatum. W 1437 roku w Amasyi nagła śmierć dosięgła Ahmeda. Sześć lat później, kiedy zarządcą był kolejny z przyrodnich braci, Ali, jeden z możnowładców, Kara Hizir Pasza, przysłany do miasta przez nieznane osoby, nocą wkradł się do pałacu i udusił księcia oraz jego małych synków. Jednej nocy zginęła cała gałąź sułtańskiej rodziny. Mehmed został jedynym kandydatem do tronu.

Cytat:
W 1448 roku przeszedł chrzest bojowy, towarzysząc ojcu podczas drugiej bitwy na Kosowym Polu, gdzie Węgrzy podjęli ostatnią próbę pokonania potęgi osmańskiej. Pomimo wielkich strat po stronie tureckiej bitwa zakończyła się dla ich przeciwnika klęską równie całkowitą jak ta pod Warną i przyczyniła się do dalszego utrwalenia przekonania o potędze Turków.

Cytat:
W lutym 1451 roku Mehmed II wprowadził się do sułtańskiego pałacu w Edirne. Jego pierwszy ruch był zaskakujący i jednoznaczny. Otóż Murad II osierocił synka, Ahmeda Młodszego, spłodzonego z inną żoną. Kilka dni później, gdy jego matka składała oficjalną wizytę w sali tronowej, by wyrazić żal po śmierci ojca Mehmeda, nowy cesarz posłał swego faworyta Alego beja do pomieszczeń kobiecych z poleceniem, by utopił malca w kąpieli. Następnego dnia Mehmed kazał ściąć Alego beja za tę zbrodnię, po czym wydał zrozpaczoną matkę Ahmeda Młodszego za jednego z dworzan wysokiego rodu. Ten bezwzględny i zarazem przemyślny krok stanowił logiczne rozwiązanie problemów, jakie wiązały się z kwestią następstwa tronu w państwie osmańskim.

:shock:

"Mehmed Zdobywca - kat Bizancjum"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 05:57   

1. "Dążenia integracyjne Europy na przestrzeni wieków" - zagadnienie przedstawia Przemysław Skibowski:

Cytat:
Pierwszym państwem, który realizowało idee uniwersalistyczne w Europie było państwo Aleksandra Wielkiego, które narodziło się w starożytnej Grecji. Imperium Macedońskie było uniwersalne, ponieważ zrywało z doktrynalną dominacją konstrukcji państwa-miasta.

Cytat:
Pierwszy raz o zjednoczonej Europie można mówić w czasach panowania Imperium Rzymskiego. Obejmowało ono na kontynencie europejskim całą Europę Zachodnią i znaczną część wysp brytyjskich. Jednak idea zjednoczenia zakończyła się w 476 r. wraz z upadkiem cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Cytat:
Kontynuacją myśli zjednoczonej Europy była koncepcja Ottona III. Zakładała ona utworzenie uniwersalnego państwa chrześcijańskiego, na którego czele wspólnie stali papież i cesarz.

Cytat:
Następnym krokiem umożliwiającym integrację Europy była działalność militarna Napoleona Bonaparte na obszarze całej Europy.

Cytat:
Austriacki arystokrata Ryszard Coudenhove-Kalergi twórca ruchu paneuropejskiego w 1924 roku ogłosił Manifest Europejski propagujący zjednoczenie Europy bez Rosji i Wielkiej Brytanii.

Cytat:
Najbardziej był ekspansywny faszyzm, który doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej. Program faszystowskiej zjednoczonej Europy został zawarty w dziele Adolfa Hitlera Main Kampf.

...

"Dążenia integracyjne Europy na przestrzeni wieków"

2. "Czy można było zreformować pospolite ruszenie?" - zastanawiają się Dawid Siuta i Sebastian Konopka:

Cytat:
Ponieważ osobiście poświęciłem pospolitemu ruszeniu tyle lat swej pracy badawczej, chciałem kiedyś poświęcić się refleksji nad tym jak można było je naprawić w ostatnich latach wieku XVII, by funkcjonowało lepiej niż w czasach Jana Kazimierza czy Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Cytat:
I choć funkcjonowało ono jak funkcjonowało zawsze było w rezerwie. W ostatnich dekadach XVII stulecia zawiodło jednak zupełnie a jego wartość bojowa, operacyjna i strategiczna spadły do zera.

Cytat:
A co jeśli pospolite ruszenie zastąpić inną warstwą społeczną, np. chłopami? Skoszarowanie, ćwiczenia wojskowe oraz przymusowy system poboru, znany na Zachodzie mógłby być ciekawym rozwiązaniem. Szlachta nie musiałaby już walczyć w ramach pospolitego ruszenia, zamiast tego płaciłaby podatek na nowe wojsko.

Cytat:
Z perspektywy czasu pewne rozwiązania są dla nas niezrozumiałe, inne natomiast wydają się śmieszne czy też po prostu głupie. Z drugiej strony proponując własne musimy brać pod uwagę uwarunkowania historyczne, społeczne, polityczne oraz ekonomiczne.

...

"Czy można było zreformować pospolite ruszenie?"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 07:02   

"Gubałówka - kultowa atrakcja na mapie Podhala" - polecają Angelika, Mateusz i Maja:

Cytat:
Na górę można wjechać kolejką, wyciągiem krzesełkowym, wejść szlakiem turystycznym oraz dostać się samochodem i zatrzymać się na kilku przygotowanych dla turystów parkingach. Jest to idealna opcja dla ludzi, którzy chcą aktywnie spędzić czas, dla tych, którzy nie chcą się zmęczyć, osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi w wózku.

Cytat:
Na Gubałówkę prowadzi wiele szlaków turystycznych. Można wejść z Zakopanego, Kościeliska od dolnej stacji kolejki i Polany Szymoszkowej, Nowe Bystre, Dzianisza i Witowa.

Cytat:
Podczas spaceru po wzniesieniu Gubałówka Drogą Zubka, zobaczysz między innymi: różne miejsca noclegowe, hotele, rezydencje, domki i pokoje do wynajęcia, wille, restauracje z popularnym jedzeniem oraz tradycyjnym góralskim, górną stację kolejki, zjeżdżalnię grawitacyjną, park linowy, różne gry, plac zabaw, piaskownicę, letnią ślizgawkę i oczywiście wiele kramów z góralskimi pamiątkami.

Cytat:
W zimie dostępna jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, działają szkoły narciarskie, ski-serwis. Polana na Gubałówce jest oświetlona i sztucznie naśnieżona, dlatego można tam spędzać czas nawet do późnych godzin wieczornych.

Cytat:
W lecie działają wypożyczalnie rowerów na godziny, więc można wybrać się na ciekawą, krajoznawczą wycieczkę rowerową w stronę Harendy lub skorzystać z parku linowego, który położony jest w spokojnym lasku z widokiem na panoramę Tatr.

"Gubałówka - kultowa atrakcja na mapie Podhala"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 07:30   

"Kobiety drogi" - Marię Garus przedstawia Magdalena Krychowska:

Cytat:
Dziś w cyklu Kobiety Drogi zapraszam Marię Garus, która w tym roku jest nominowana do Travelerów w kategorii: podróż. Maria jest w trakcie rowerowej podróży, która zaczęła się na Alasce, a skończy w mieście Ushuaia w Argentynie - w sumie pokona 27.000 km. Pandemia koronawirusa zmusiła ją do przerwania podróży w Argentynie i do powrotu do Polski, jednak jak mówi na trasę powróci jak to tylko stanie się możliwe. Porozmawiamy o spełnianiu marzeń oraz o pokonywaniu własnych barier i lęków - bo to właśnie jest najcenniejszym doświadczeniem jakim chce się z nami podzielić autorka projektu solowomancyclist.com. Dodatkowo zobaczysz jak zaczął zmieniać się świat w dobie rozprzestrzeniającej się pandemii.

Cytat:
MMK: "Spakowałaś się w kilka sakw i wyruszyłaś. Z czasem coraz bardziej minimalizujesz towarzyszący Ci bagaż. Jak zmieniło się Twoje podejście do rzeczy podczas podróży? Są jakieś totalnie niepraktyczne gadżety, które nadal Ci towarzyszą?"

MG: "Tak, spakowałam wszystko co miałam do 6 sakw: 4 bocznych, tylniej i na kierownicę. Na początku wszystko wydawało mi się niezwykle ważne i bałam się że zginę gdzieś na drodze bez tych rzeczy. Jeździłam między innymi z mini zestawem do wędkowania, miałam z 10 par majtek, 3 garnki do gotowania, krzesiwo którego nawet nie umiałam używać, linki ratownicze mimo że nie znałam prawie żadnych węzłów i mnóstwo innych, "niezbędnych" rzeczy.

Wraz z czasem jednak i rosnącym doświadczeniem oraz pewnością siebie zaczęłam minimalizować sprzęt, oddawać innym rzeczy których nie używam, lub używam rzadko. W Boliwii i Argentynie doszłam już do stanu w którym prawie nie używałam namiotu tylko spałam pod tarpem wykonanym z obróconego do góry nogami roweru, przestałam tak bardzo bać się pająków oraz węży i spałam po prostu na glebie bez żadnych ścian oddzielających mnie od przyrody. Ostatecznie udało mi się zejść do zaledwie 2 sakw i wciąż mam nadzieję że wkrótce zacznę jeździć czysty bikepacking po to, by móc wspinać się jeszcze wyżej i przemierzać jeszcze bardziej szalone odcinki.

"Kobiety drogi - Maria Garus"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 09:04   

"Prymas Wyszyński w perspektywie zmagań o niepodległość" - o działaniach kardynała pisze Jan Żaryn:

Cytat:
Wydaje się, że kard. Stefan Wyszyński już jako prymas Polski uważał, iż komunizm w Polsce nie upadnie szybko i że taką opinię wyrobił sobie pod wpływem wiedzy zaczerpniętej od ludzi, z którymi się wówczas spotykał, m.in. ze środowiska Bolesława Piaseckiego. Chociaż niewątpliwie nie we wszystkim się z nimi zgadzał.

Cytat:
Długie trwanie komunizmu, które prymas Polski przewidział, zmuszało hierarchów do ciągłej czujności w obliczu coraz to nowych wyzwań. Postawa obronna wobec władz państwowych nie ograniczała powstawania de facto ofensywnych działań duszpasterskich, wpisujących się we współczesną naukę społeczną Kościoła.

Cytat:
Zarówno w roku 1956, w październiku, kiedy wracał do Warszawy, jak i podczas słynnego przemówienia na Jasnej Górze 26 sierpnia 1980 r. - Ksiądz Prymas był zwolennikiem tezy, że Polaków nie stać na kolejny rozlew krwi.

Cytat:
Ksiądz prymas wielokrotnie przypominał, że nie tylko Związek Sowiecki "jest obecny na terenie Polski" po 1944 r., ale że także wciąż obowiązuje układ jałtański. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja również mają swój udział w tej rzeczywistości, którą Polacy zostali "obdarzeni". W 1967 r. w Warszawie był Charles de Gaulle. Prezydent Francji nie spotkał się z prymasem Polski.

Cytat:
Porozumienie z 1950 r. nie było próbą podjęcia współpracy z reżimem komunistycznym, ale metodą na zamortyzowanie ciosów, które musiały spaść na Kościół i jego wiernych. Prymas Wyszyński wielokrotnie mówił, że jest ojcem Porozumienia i odpowiada za jego treść.

"Prymas Wyszyński w perspektywie zmagań o niepodległość"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 10:59   

"Tych kości nikt się nie spodziewał. Jak odkryto smoka ze Śląska?" - na zadane nam wszystkim pytanie odpowiada Wojciech Mikołuszko:

Cytat:
Naukowcy w odkryli w śląskiej cegielni szczątki wielkiego dinozaura drapieżnego i olbrzymiego gada ssakokształtnego.

Cytat:
Niespodziewanie 28 lipca 2008 r. naukowcy ogłaszają: wykopaliśmy fragmenty szkieletu pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego. Obok niego leżały szczątki dicynodonta, ostatniego wielkiego gada ssakokształtnego. To prawdziwa sensacja. W Polsce spodziewaliśmy się odkrycia zwierząt morskich. - Znalezienie pierwszych dużych drapieżnych dinozaurów oraz gada ssakokształtnego na tym terenie jest niezwykłe i całkiem nieoczekiwane - komentuje odkrycie prof. Michael Benton, wybitny paleontolog z Uniwersytetu Bristolskiego w Wielkiej Brytanii.

Cytat:
Do pracy przy poszukiwaniu i wydobywaniu skamieniałości przyjechali studenci z całej Polski. Kierownik cegielni wstrzymał wydobywanie surowca w interesującej naukowców części wyrobiska i życzliwie ich przyjął. Mieszkańcy Lisowic pozwolili studentom spać za darmo w salach Koła Gospodyń Wiejskich. Zaangażowali się też radni, którzy postanowili nawet stworzyć ekspozycję muzealną w Lisowicach.

"Tych kości nikt się nie spodziewał. Jak odkryto smoka ze Śląska?"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 11:30   

"Pustynia Błędowska - jedyna taka w Polsce" - na przygodę zapraszają Kasia i Tomek:

Cytat:
Zacznijmy od tego, że z geograficznego punktu widzenia to nie pustynia, tylko piaski lotne o pochodzeniu antropogenicznym, czyli stworzonym przez działalność człowieka. Pustynia Błędowska leży na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, a jej piaszczysta część praktycznie tylko na terenie województwa małopolskiego. Dlaczego to podkreślamy? To, co dziś widzimy, to tylko namiastka tego, co kiedyś nazywało się Wielką Pustynią Błędowską, rozciągającą się na ogromnym obszarze ok. 150km², a z której nawiewane piaski docierały do okolicznych wsi i Olkusza. Dla porównania dzisiejszy obszar pustyni to trochę ponad 30km², z czego tylko część to lotne piaski.

Rozwijające się w średniowiecznym Olkuszu kopalnie ołowiu i srebra wymagały dużej ilości drewna, które pozyskiwano poprzez karczowanie okolicznych lasów, a to prowadziło do jałowienia ziemi. W połączeniu ze zmianami w gospodarce wodnej tych terenów, nastąpiło obniżenie się wód gruntowych i stopniowe pustynnienie ziemi.

Cytat:
Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie: czemu nie naprawić błędów naszych przodków i nie pozwolić pustyni pokryć się lasem, by wrócić do sytuacji sprzed 800 lat? Po co wydawać miliony złotych na utrzymanie tej "wielkiej piaskownicy"? Cóż, natura nie lubi próżni i miejsce zdegradowane przez człowieka zostało zastąpione przez stulecia nowym ekosystemem. Pustynia Błędowska to unikalne w skali Polski, ale i Europy miejsce, w którym żyją rzadkie gatunki zwierząt i roślin, lubujące się właśnie w takich "piaskownicach". Powrót do stanu sprzed stuleci oznaczałby utratę bardzo cennych i unikalnych przyrodniczo terenów, i zastąpienie ich powszechnymi w Polsce lasami iglastymi rosnącymi na piachu... A tak, mamy tu np. rzadkie pająki o tygrysich pręgach (tygrzyk paskowany) czy zagrożone wyginięciem motyle (modraszek arion).

"Pustynia Błędowska - jedyna taka w Polsce"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 12:38   

"Gospodarstwa zamienili w grody obronne. Polscy farmerzy na wojnie z czerwonym terrorem" - pisze Tomasz Lenczewski:

Cytat:
W powojennej literaturze polskiej wyróżniają się dwa dość niecodzienne opowiadania, których akcja dzieje się w środowisku polskich farmerów w Rodezji. Ich tłem jest ówczesna wojna domowa, zwana wojną w buszu, która miała miejsce w latach 70. XX w. Bohater "Listów z Rodezji" uosabia w dużym stopniu cechy podpułkownika lotnictwa Henryka de Kuszaba-Dąbrowskiego, którego farma w Mazoe na północ od stolicy w Salisbury tak jak wiele innych padła ofiarą ataku czarnych partyzantów. Pułkownik niczym dawny kresowy rycerz jest gotowy do końca bronić Rodezji w taki sam sposób, jak walczył o polską niepodległość w Legionach przeciwko bolszewikom i Niemcom. W drugim opowiadaniu "Na polu chwały" polska rodzina broni swojej farmy przed atakiem terrorystów uzbrojonych w pepesze. Ich syn ginie w akcji bojowej jako komandos rodezyjskiej armii.

Cytat:
Udział Polaków w wojnie rodezyjskiej był czymś naturalnym. Co najmniej kilkunastu Polaków młodszego pokolenia, urodzonych już na emigracji, trafiło do służby w armii rodezyjskiej. Trudno jednak podać ich liczbę z uwagi na brak takich statystyk. W czynnej służbie wojskowej znalazł się Marian Starak, który przejściowo był w ochronie sztabu premiera rodezyjskiego Iana Douglasa Smitha.

Cytat:
W zasadzie każdy z farmerów pełnił jakąś funkcję paramilitarną, przeważnie w rezerwach policji lub obronie cywilnej, bowiem lokalne wojsko i policja na prowincji nie były wystarczające. Do takich należał dawny oficer Ułanów Karpackich - Emil Mentel, właściciel farmy Tatry w rejonie Umtali. Znalazł się on w sztabie miejscowej obrony cywilnej i miał do pomocy przydzielonych czarnych żołnierzy.

"Gospodarstwa zamienili w grody obronne. Polscy farmerzy na wojnie z czerwonym terrorem"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 16:40   

"Kazimierz Pułaski. Bohater(ka?) dwóch narodów" - wypowiada się Bartłomiej Gajek:

Cytat:
Urodził się prawdopodobnie 4 marca 1745 roku (kwestia daty jest sporna, w różnych źródłach podawana inaczej, lecz sugerując się dniem św. Kazimierza przypadającym na 4 marca wydaje się to wielce prawdopodobne) w Warszawie. Podczas chrztu nadano mu imiona Kazimierz, Michał, Wacław, Wiktor.

Cytat:
Po powrocie do Warszawy Pułascy wzięli udział w elekcji oraz koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Familia Czartoryskich zażądała wycofania wojsk rosyjskich z terenu Rzeczpospolitej a król rozpoczął przeprowadzanie reform. Prusy oraz Rosja próbowały znaleźć pretekst do rozwinięcia i pogłębienia intrygi w obozie reformatorów. Szybko znaleźli idealny temat – nieuregulowaną kwestię innowierców. By nie dopuścić do eskalacji żądań oraz postulatów, 29 lutego 1768 roku w klasztorze karmelitów w Barze została zawiązana konfederacja.

Cytat:
Podczas tego zrywu Kazimierz pokazał swój kunszt taktyczny, stosowanie forteli i zdolności wojskowe, co przekładało się na kilka znacznych zwycięstw. Niestety nocą z 13 na 14 września 1769 roku w bitwie pod Włodawą śmierć poniósł jego brat - Franciszek. Po tych wydarzeniach Kazimierz przeprowadził jedną z najbardziej wybitnych dla konfederatów akcji bojowych na trasie Kraków, Skalbmierz, Częstochowa. Finałem tejże akcji było zdobycie ufortyfikowanego klasztoru paulinów na Jasnej Górze 10 września 1770 roku.

Cytat:
Na kontynent amerykański Pułaski przybył w 1777 roku bezpowrotnie opuszczając Europę. W uzgodnieniu z Jerzym Waszyngtonem rozpoczął tworzenie kawalerii, później został mianowany generałem brygady. Szybko dał się poznać jako dobry taktyk i wojskowy, walczył pod Germantown i Haddonsfield, z kolei w bitwie pod Brandywine wykazał się odwagą, ponieważ przeprowadził szarżę, która uratowała życie przyszłemu prezydentowi Ameryki. Choć Kazimierz był świetnym dowódcą to nie mógł dojść do porozumienia z niższą kadrą oficerską. Złożył dymisję.

Szturm na Savannah:
Cytat:
Zadaniem Pułaskiego było na wkroczenie do miasta i wywołanie fali trwogi i zmieszania. Świtem 9 października 1779 roku pojawiły się problemy, niektóre oddziały utknęły na bagnach i manewr oskrzydlający nie powiódł się. W armii zapanowało zmieszanie, pogorszone informacją o ranieniu admirała D’Estainga.

Cytat:
Mocna wymiana ognia spowodowała, że Kazimierz trafił pod ostrzał kartacza. Pocisk utknął w prawej pachwinie. Szybko wycofano Pułaskiego i przeprowadzono na polu walki operację w celi usunięcia pocisku.

Cytat:
Postanowiono Kazimierza przewieźć na plantację Greenwich, gdzie w okolicach przycumowany był okręt Wasp (chciano przepłynąć do Charleston). Rannego przeniesiono na pokład statku, gdzie Kazimierz 11 października 1779 roku zmarł.

Cytat:
Na jednej z plantacji w Savannah odnaleziono trumnę z napisem - "Brygadier general Casimir Pulaski". Kiedy grób został otwarty naukowców zadziwił i od razu zastanowił nietypowy szkielet jak na mężczyznę.

Cytat:
Wyniki potwierdzają, że Kazimierz Pułaski był kobietą. Według naukowców Pułaski prawdopodobnie cierpiał na nadczynność kory nadnerczy, która produkowała testosteron.

:shock:

"Kazimierz Pułaski. Bohater(ka?) dwóch narodów"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 18:16   

"Michał Korybut Wiśniowiecki - król z przypadku" - o monarsze pisze Izabela Śliwińska:

Cytat:
Michał Korybut Wiśniowiecki, wybrany na władcę Rzeczypospolitej w maju 1669 roku, z punktu widzenia pochodzenia etnicznego właściwie nie był Polakiem... Wiśniowieccy byli starym, rusko-litewskim rodem książęcym, wywodzącym się, według niektórych historyków, od brata Władysława Jagiełły, Korybuta Dymitra. Potwierdzonym w źródłach protoplastą książęcego rodu był zmarły w 1517 lub 1518 roku Michał Zbaraski-Wiśniowiecki.

Cytat:
Abdykacja Jana Kazimierza była wydarzeniem bez precedensu. Po dwudziestu latach konfliktów zbrojnych, walkach stronnictw politycznych zakończonych wojną domową, upadku gospodarki, utracie znacznej części terytorium oraz drastycznym obniżeniu prestiżu państwa na arenie międzynarodowej, ostatni Waza na polskim tronie pozostawił Rzeczpospolitą w opłakanym stanie.

Cytat:
Koronacja Michała Korybuta Wiśniowieckiego odbyła się 29 września 1669 roku na Wawelu. Początek rządów nowego władcy upłynął pod znakiem metodycznej i skutecznej obstrukcji ze strony opozycji. Nawet sejm koronacyjny, na którym świeżo koronowany Wiśniowiecki ustami podkanclerzego Olszowskiego przedstawił swój rozsądny program polityczny, został zerwany z inicjatywy malkontentów. Inną ważną kwestią było królewskie małżeństwo. Wybór cesarskiej siostry Eleonory Habsburżanki zamiast jednej z księżniczek francuskich, hiszpańskich lub carówny, był wyraźnym policzkiem dla malkontentów.

Cytat:
Działania Wiśniowieckiego po zdobyciu przez Turków Podola nie przypominały nawet prób racjonalnego rozwiązania konfliktu. Owszem, monarcha wystosował listy do władców państw ościennych, w których żebrał o pomoc i posiłki, jednak na froncie wewnętrznym robił wszystko, aby sprzeciwić się Sobieskiemu.

Cytat:
Tymczasem malkontenci nie próżnowali. 23 listopada 1672 roku w Szczebrzeszynie zawiązano kontrkonfederację. Hetman Sobieski zgromadził wokół siebie dość liczny związek wojskowy, zaś prymas Prażmowski ogłosił "wywód niewinności", oskarżając monarchę o nielegalne poczynania.

Cytat:
Na sejmie pacyfikacyjnym, który zakończył się 8 kwietnia 1673 roku, opracowano plany wojny z Turcją. Wiśniowiecki początkowo próbował przejąć dowodzenie nad armią, pomimo stale pogarszającego się stanu zdrowia. Jeszcze na początku października w obozie pod Skwarzawą dokonał przeglądu wojsk koronnych, jednak narastające dolegliwości zdrowotne zmusiły go do przekazania dowództwa hetmanowi Sobieskiemu. Miesiąc po tym wydarzeniu zmarł, uprzednio spisawszy testament.

...

"Michał Korybut Wiśniowiecki - król z przypadku"

jacek 

Wysłany: 2020-05-31, 20:09   

"Kobiety w XIX-wiecznych dworkach szlacheckich. Jak wyglądało ich życie?" - opowiada Bartłomiej Gajek:

Cytat:
Dziewczynki od najmłodszych lat edukowano w zakresie lingwistycznym i ogólnego zaznajomienia ze sztuką. Poza podstawową wiedzą z zakresu historii, geografii, przyrody albo literatury, dochodziła także znajomość języka francuskiego; tym właśnie językiem posługiwała się sfera ziemiańska (słaba znajomość tego języka była uważana często za złe maniery i brak wykształcenia).
Ogromną rolę przykładano do rozwijania talentów muzycznych, plastycznych, tanecznych, a także do nienagannego czytania na głos, prowadzenia konwersacji czy pisania listów. Od dzieciństwa przygotowywano młode kobiety do bycia matką i żoną oraz panią domu. Uczono zarządzać gospodarstwem, kuchnią, a także zaznajamiano z techniką szycia ubrań.

Cytat:
W przygotowaniach do ślubu brał udział cały dom i wszystkie panny. Ważną rolę odgrywały tzw. rezydentki, czyli kobiety mieszkające w bocznych pokojach (w wieku kwalifikującym ówcześnie do nazywaniach ich „starymi pannami”). Rezydentki na co dzień zajmowały się haftowaniem, modlitwą, ogólną pomocą w gospodarstwie (kuchnia, ogród). Czasami także kształciły dzieci, zwłaszcza dziewczynki.

Cytat:
Kobieta nie mogła siedzieć bezczynnie (było to nie mile widziane), stąd najczęściej młode kobiety uczyły się haftowania, które w takich sytuacjach idealnie wypełniało czas.

Cytat:
Kobiety chętnie grały na pianinie czy fortepianie. Grać na tym instrumencie potrafiła każda młoda dama oraz pani domu. Często śpiewano pieśni patriotyczne. Młode panny (najczęściej tzw. panny na wydaniu) lubiły popisywać się grą i śpiewem.

"Kobiety w XIX-wiecznych dworkach szlacheckich. Jak wyglądało ich życie?"

jacek 

Wysłany: 2020-06-01, 07:32   

"125 lat temu urodził się Tadeusz Bór-Komorowski" - postać generała przypomina Michał Szukała:

Cytat:
125 lat temu, 1 czerwca 1895 r., urodził się Tadeusz Bór-Komorowski, generał WP, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, Komendant Główny Armii Krajowej, premier rządu RP na uchodźstwie. "Jego decyzje w sprawach wielkich i małych dyktował mu instynkt albo raczej niezwykła prawość charakteru" - pisał o dowódcy AK Jan Nowak-Jeziorański.

Cytat:
Podczas kampanii polskiej 1939 r. płk Komorowski był dowódcą Ośrodka Zapasowego Zgrupowania Kawalerii w Garwolinie i zastępcą dowódcy Brygady Kawalerii płk. Adama Zakrzewskiego w składzie Armii „Lublin”. Jednym z zadań jego jednostki była osłona Wisły od Góry Kalwarii do Dęblina. 13 września został dowódcą Wileńskiej Brygady Kawalerii, która koncentrowała się pod Kockiem. Po przybyciu jej pierwszego dowódcy, płk. Konstantego Druckiego-Lubeckiego, przekazał dowództwo i objął funkcję zastępcy dowódcy Kombinowanej Brygady Kawalerii w ramach Frontu Północnego oraz dowódcy własnej grupy kawalerii.

Cytat:
Po aresztowaniu gen. Roweckiego przez gestapo 30 czerwca 1943 r. gen. Komorowski meldował do Londynu: "Jest pewne, że Niemcy wiedzieli, kogo biorą. Nikt więcej ze sztabu nie wpadł. W zastępstwie objąłem Komendę. Wiadomości z gestapo wskazują na wywiezienie gen. Roweckiego do Berlina. Podejmijcie próbę ewentualnej wymiany, a co najmniej zapewnienia mu praw jenieckich. Meldunki do Centrali [rządu RP – przyp. red.] podpisywać będę pseudonimem Lawina, a rozkazy w kraju Bór".

Cytat:
W marcu 1944 r. Komorowski w rozkazie do komendantów okręgów i obszarów AK ustalał formułę, w jakiej mieli nawiązywać kontakty z dowódcami sowieckimi:"Na rozkaz rządu Rzeczypospolitej Polskiej zgłaszam się jako dowódca wojskowy z propozycją uzgodnienia z wkraczającymi na teren Rzeczypospolitej Polskiej siłami zbrojnymi Sowietów współdziałania w operacjach wojennych przeciw wspólnemu wrogowi".

Cytat:
25 lipca 1944 r. gen. Komorowski wysłał do Londynu depeszę skierowaną do Naczelnego Wodza, w której stwierdzał: "Jesteśmy gotowi w każdej chwili do walki o Warszawę. Przybycie do tej walki Brygady Spadochronowej będzie miało olbrzymie znaczenie polityczne i taktyczne. Przygotujcie możliwość bombardowania na nasze żądanie lotnisk pod Warszawą. Moment rozpoczęcia walki zamelduję". Dzień później premier Mikołajczyk polecił ministrowi spraw wewnętrznych przesłać do kraju informację, że "na posiedzeniu Rządu RP zgodnie zapadła uchwała upoważniająca Was do ogłoszenia powstania w momencie przez was wybranym".

Cytat:
W latach 1947-1949 był premierem rządu RP; 1949–1954 wchodził w skład Rady Politycznej, a od 1956 r. opozycyjnej wobec prezydenta Augusta Zaleskiego Rady Trzech. Od roku 1956 utrzymywał się, prowadząc wraz z żoną zakład tapicerski.

Cytat:
Był przewodniczącym Rady Naczelnej kół AK oraz Rady Studium Polski Podziemnej.

"125 lat temu urodził się Tadeusz Bór-Komorowski"

Odpowiedz do tematu