Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Eugeniusz Tarle
Autor Wiadomość
Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2015-08-22, 16:58   Eugeniusz Tarle

Na początek krótka notka z Wiki:
Cytat:
Eugeniusz Tarle (ros. Евгений Викторович Тарле), ur. 27 października 1874 (8 listopada starego stylu) w Kijowie, zm. 6 stycznia 1955 w Moskwie — rosyjski historyk; członek Akademii Nauk ZSRR.
Napoleonista; zajmował się także wojną krymską. Autor biografii, m.in. Napoleona I, Talleyranda i Cziczerina.
Współzałożyciel moskiewskiej szkoły szpiegów, MGIMO.

Ja przeczytałem jego "Napoleona" i była to najlepsza biografia jaką czytałem w życiu, tu napisałem co o niej sądzę:
Cytat:
"Napoleon". Taki prosty tytuł ma praca rosyjskiego historyka Eugeniusza Tarle. Od niej zacząłem swoją przygodę z epoką napoleońską. Zapraszam do przeczytania recenzji.

Postać Napoleona to jedna z osób, które podziwiam, opisze oczywiście go w osobnym poście i innym cyklu, ale pogadajmy o książce. Epokę napoleońską znałem raczej z artykułów i jakiś drobnych prac naukowych, ale od 16 czy 17 roku życia darzyłem wielką sympatią niskiego Korsykanina. Autor książki jest z Rosji, ponadto pisał za czasów Stalina, co ma lekki wpływ na to jak opisuje wydarzenia. "Masy robotnicze", "burżuazja" te klimaty. Robotnicze masy musiały być oczywiście uciskane. Ale nie licząc tego typu wtrętów książka jest chyba bardzo dobra na początek przygody z epoką napoleońską. Autor (niestety!) nie skupia się przesadnie na życiu prywatnym Napoleona, czasem wspomina jakim był człowiekiem, bardziej skupia się na jego decyzjach globalnych, państwowych no i sukcesach militarnych. Napoleon to jeden z największych strategów jacy chodzili po tej ziemi, stąd rozumiem, że o bitwach należy nieco pisać, no i czytało się te fragmenty z przyjemnością. Brakowało mi takiego odautorskiego szlifu, który charakteryzuje część historyków (np. Davies), ale tak jak pisałem wcześniej jest to książka na początek, więc jeśli interesujecie się tą epoką i tą postacią serdecznie Wam ją polecam.

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2015-10-20, 10:55   

Ja również czytałem biografię Napoleona pióra Eugeniusza Tarle. Na pewno nie była to najlepsza biografia, jaką czytałem w życiu, ale faktycznie jest "czytalna", zwłaszcza biorąc pod uwagę kraj pochodzenia autora i okres, w jakim tworzył.
Dlatego generalnie zgadzam się z powyższą opinia, co najwyżej inaczej poustawiałbym akcenty. Np dla mnie to, że pisał za czasów Stalina ma wpływ nie lekki, a znaczny. Jednak mimo tego książka jest zaskakująco znośna - nadaje się do czytania także dzisiaj, a to już bardzo dużo, zważywszy na okoliczności. Trzeba tylko pamiętać, żeby traktować ją krytycznie i podawaną wiedzę skonfrontować jeszcze z jakimś innym, bardziej aktualnym źródłem ;)

Sebastian 

Wysłany: 2018-01-01, 20:40   

Trafiłem kiedyś na biografię Telleyranda jego autorstwa i irytowały interpretacje każdego wydarzenia, a nawet cech charakteru w kategoriach marksizmu.

Odpowiedz do tematu