Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kapuściński, Ryszard
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2010-05-02, 20:08   

Dzięki Uczniu. Ale co Ty robisz tak wcześnie rano i to w niedzielę!? Idziesz dopiero spać /co mnie się czasem zdarza/ czy już wstałeś?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-05-03, 03:45   

alibaba napisał/a:
Ale co Ty robisz tak wcześnie rano i to w niedzielę!? Idziesz dopiero spać /co mnie się czasem zdarza/ czy już wstałeś?

Wstałem wcześnie. :) Czasami mi się to zdarza, np. jeśli akurat pójdę wcześniej spać z jakiegoś powodu.

Atłasowa 

Wysłany: 2012-03-27, 10:30   

Tak sobie czytam i nie łapię do końca zbulwersowania życiem Kapuścińskiego. No bo co to za różnica? Książki są dobre, a autor i tak nie żyję. Ja postanowiłam bardziej zagłębić się w "Imperium", mianowicie pisze o nim pracę magisterską.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2012-05-09, 17:23   

Atłasowa napisał/a:
Tak sobie czytam i nie łapię do końca zbulwersowania życiem Kapuścińskiego. No bo co to za różnica? Książki są dobre, a autor i tak nie żyję. Ja postanowiłam bardziej zagłębić się w "Imperium", mianowicie pisze o nim pracę magisterską.

Są dobre, jako opowieści. Nie są, jako reportaże, bo po prostu miejscami (uogólniając, nie zamierzam spierać się o proporcje) nie są prawdziwe.

Atłasowa 

Wysłany: 2012-05-10, 09:20   

Paleolog napisał/a:
nie są prawdziwe.

Owszem, ale takie są założenia reportażu literackiego.

Cytat:
reportaż literacki «reportaż zbeletryzowany, łączący materiał autentyczny z fikcją fabularną»

Rzecz kryje się w proporcjach, żeby elementy fikcyjne nie wykrzywiały obrazu całości. Tzn. postacie mogą być zmyślone, ale obraz kraju powinien pozostać zgodny z rzeczywistością. Kapuściński sam przyznawał, że zmyślał postacie np. poprzez łączenie kilku średnio ciekawych opowieści w jedno i wymyślanie osoby, która ją opowiada. O ile rewolucja, o której jest opowieść jest prawdziwa to mnie to nie przeszkadza.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2012-05-13, 13:39   

Cytat:
reportaż literacki «reportaż zbeletryzowany, łączący materiał autentyczny z fikcją fabularną»

Nie dla mnie. Wolę tę definicję:

Cytat:
gatunek pisarski z pogranicza dziennikarstwa i literatury pięknej, charakteryzujący się reporterskim podejściem do treści przekazu, a literackim do jego formy. Wszystkie opisywane w nim zdarzenia i osoby muszą być prawdziwe, a do ich przedstawienia autor wykorzystuje techniki zaczerpnięte z literatury pięknej: rytm, metaforę, zmienny punkt widzenia, kompleksowość, wielowarstwowość, introspekcję, monolog wewnętrzny, parabolę czy alegorię

Atłasowa 

Wysłany: 2012-05-14, 11:36   

Mamy zatem problem ideologiczny, czym powinien być reportaż literacki. Mnie bardziej Twoja definicja pasuje do reportażu jako takiego, który choć jest formą literacką (i to często wysokich lotów) opowiada o prawdziwych bohaterach i wydarzeniach. Dopuszczanie elementów fikcyjnych byłoby dla mnie wyznacznikiem odróżnienia reportażu jako takiego od reportażu literackiego. Gdyby zastosować Twoją definicję, każdy reportaż byłby literacki. Ciężko wyobrazić sobie reportaż napisany no właśnie nie w formie literackiej.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2012-05-15, 18:18   

No cóż, dla mnie każdy reportaż powinien spełniać właśnie takie kryterium. A o przynależności gatunkowej niech decyduje tematyka samego reportażu. Oczywiście możemy mieć jednak różne zdania ;-)

kfoker

Wysłany: 2012-06-30, 12:05   

Na jego reportażach można robić studia. Każdy kto czytał jego dzieła wie, że to mistrz w opisywaniu rzeczywistości..
Narzędzie Google Analytics to absolutny niezbędnik, bez którego pozycjonowanie stron http://ditum.org nie miało by prawa istnieć. Dostarcza ono wszystkich informacji pomagających w optymalizacji strony pod kątem użytkowników.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2012-06-30, 16:04   

kfoker napisał/a:
Każdy kto czytał jego dzieła wie, że to mistrz w opisywaniu rzeczywistości..

Ja czytałem, a nie wiem.

To może jednak wicemistrz? ;-)

Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2013-05-05, 20:11   

Czytałem sporo Kapuścińskiego, ale jestem daleki od stawiania go na piedestale, jak na mnie jest równy Cejrowskiemu czy Pałkiewiczowi

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

rafalhetman

Wysłany: 2013-09-13, 10:15   

Pazzak napisał/a:
Czytałem sporo Kapuścińskiego, ale jestem daleki od stawiania go na piedestale, jak na mnie jest równy Cejrowskiemu czy Pałkiewiczowi

Nie no, śmiech na sali. To jak ty to czytałeś? Cejrowski pisze jak kabareciarz w porównaniu z Kapuścińskim.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2013-09-13, 10:29   

rafalhetman napisał/a:
Nie no, śmiech na sali. To jak ty to czytałeś? Cejrowski pisze jak kabareciarz w porównaniu z Kapuścińskim.

Cenię sobie książki i Cejrowskiego i Kapuścińskiego, ale jak napisał Rafał, to zupełnie inna liga.

Deina Eldathiel 
Hen Ichaer

Wysłany: 2013-09-13, 12:39   

Zgadzam się, porównanie zupełnie chybione. I liga inna, i założenia/stylistyka też zupełnie różne.
Chociaż i tak lepszy Cejrowski, niż dajmy na to marketingowa pacynka w stylu Martyny Wojciechowskiej;)

rafalhetman

Wysłany: 2013-09-13, 16:17   

Martyny Wojciechowskiej nie czytałem, ale Cejrowskiego tak. On fajnie pisze, ale to jest czytanie rozrywkowe. A Kapusciński to jest w większości super literatura, a potem dobry reportaż i informacje.

Porównywać Cejrowskiego do Kapuścińskiego to tak jakby porównać "Stairway to heaven" Led Zeppelin do "Ona tańczy dla mnie".

Odpowiedz do tematu