Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kapuściński, Ryszard
Autor Wiadomość
Tina 

Wysłany: 2008-12-02, 16:04   

Mam taki problem. Chciałabym sobie kupić ze trzy książki Kapuścińskiego z kolekcji Wyborczej . Tylko zastanawiam się, które tytuły byłyby najlepsze na początek... Mógłby mi ktoś doradzić?

Czarna Stopa 

Wysłany: 2008-12-02, 16:43   

Ja bym zaproponował:

1. Cesarz
2. Heban
3. Imperium

Nie wiem, jak zapatrujesz się na "Lapidaria". To takie krótkie migawki myśli, przeżyć, spostrzeżeń itd. Na przykład:

W Los Angeles nowe miasto wietnamskie, architektura, napisy - wietnamskie, Ale są i objaśnienia po angielsku. To dla białych Amerykanów, którzy muszą uczyć się poruszać we własnym kraju.

lub

W BBC wywiad z Jorge Borgesem. W czasie przeprowadzania tego wywiadu Borges ma 83 lata.
- Czekam na śmierć - mówi pisarz. - Ale kiedy ona przyjdzie? Dziś wieczorem - nie, bo jutro mam dużo rzeczy do zrobienia!

Myślę, że te trzy książki, które wymieniłem na wstępie, są chyba na początek najlepsze. Jeśli spodoba Ci się styl pisania Kapuścińskiego, to i tak pewnie prędzej czy później zapragniesz skompletować pozostałe :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-02, 19:42   

Popieram Forumowego Siuksa! Te trzy książki Kapuścińskiego są zdecydowanie warte przeczytania i nabycia :) Zresztą trzy moje ulubione, tylko w odwrotnej kolejności ;-)

Lektury Kawoholiczki

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-02, 19:46   

ja lubie najbardziej 'Wojnę Futbolową' :)

ale wybór tych trech powyzej, popieram jak najmocniej

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-02, 21:40   

Tina napisał/a:
Mam taki problem. Chciałabym sobie kupić ze trzy książki Kapuścińskiego z kolekcji Wyborczej . Tylko zastanawiam się, które tytuły byłyby najlepsze na początek... Mógłby mi ktoś doradzić?

Ja nie kupowałem Kapuścińskiego z Wyborczej, bo w momencie wyjścia serii miałem już praktycznie wszystkie książki zakupione w edycji Czytelnika.

Ale wracając, tak naprawdę wszystkie książki Kapuścińskiego są warte uwagi. Bardzo podobało mi się Imperium, Cesarz, Szachinszach, ale miło wspominam także Kirgiz schodzi z konia, Wojnę futbolową czy Jeszcze dzień życia.
No i oczywiście skarbnice złotych myśli, czyli 6 tomów Lapidariów. :)

Jedno jest pewne, Kapuścińskiego warto czytać. A od czego zacząć? To chyba nie ma wielkiego znaczenia, jeśli styl pana Ryszarda Ci się spodoba, a jest duże prawdopodobieństwo, przeczytasz wszystko jak leci. :) Ja tak miałem. A zacząłem od Cesarza i Szachinszacha. :)

Tina 

Wysłany: 2008-12-02, 21:54   

Z pewnością jak mi się spodoba styl pisania Kapuścińskiego to sięgnę po kolejne jego książki, ale od czegoś trzeba zacząć, a też nie chciałabym ryzykować kupowania większej ilości pozycji, bo i fundusze są ograniczone i istnieje możliwość, że mi po prostu nie przypadną do gustu (ale nie ma jakiegoś szczególnie wielkiego ryzyka). Chyba zdecyduję się właśnie na te trzy: Cesarz, Heban i Imperium ;-)

pani rogerowa

Wysłany: 2008-12-21, 20:17   

karinka napisał/a:
ja lubie najbardziej 'Wojnę Futbolową' :)

ale wybór tych trech powyzej, popieram jak najmocniej

A ja Ciebie jak najbardziej popieram. Uwielbiam Kapuścińskiego, aż dziwne że zaczęłam go czytać po fragmencie w podręczniku do polskiego, akurat był on z Wojny Futbolowej, dlatego kilka dni później miałam już ją w domu.

Najbardziej uwielbiam to :

Chciałem żyć, ale życie mnie opuściło.
Chciałem żyć, ale nie umiałem obronić życia.
Moje życie będzie ginąć w nieludzkim bólu,
będzie odchodzić w płomieniach.

Płonace bariery

This part of my life, this little part right here? This is called "happyness." - The Pursuit of Happyness

Tina 

Wysłany: 2009-02-20, 12:21   

Właśnie przed chwilą skończyłam czytać "Cesarza". Cóż za wspaniała książka! Bardzo mi się spodobała. Niby reportaż, ale przypomina raczej opowieść. I to bardzo ciekawą opowieść! Wiele w niej szczegółów. Bardzo spodobała mi się funkcja poduszkowego ;-)
Nie wiedziałam, że feudalizm przetrwał do drugiej połowy XX wieku. Choć i tak Etiopia dość długo uchroniła się przed tą ekspansją cywilizacji europejskiej. I w sumie nie dziwi mnie zachowanie cesarza, który postawił na rozwój zamiast wspierać głodujących. W końcu przez wiele lat tak było...

Przypuszczam, że Kapuściński będzie zaliczał się do moich ulubionych pisarzy (głupio powiedzieć, że jest moim ulubionym pisarzem po przeczytaniu jednej książki). Już nie mogę doczekać się kiedy przeczytam "Imperium" :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-11-30, 18:46   

O książkach, ludziach i sztuce - to jest chyba książka, która ukazała się stosunkowo niedawno? Mam wszystkie z białej serii Czytelnika ale tą widzę po raz pierwszy. :)

+1 do listy zakupów. :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-12-19, 19:45   

Ktoś może kupił powyższą książeczkę? Jak nie dostanę od Mikołaja to na 100% po świętach ją sobie sprawie. Ciekawi mnie zwłaszcza początek tytułu "O książkach". Kapuściński w swoich Lapidariach sporo myśli o książkach i literaturze zamieszczał. I zwykle podzielałem jego poglądy.

Tina 

Wysłany: 2009-12-19, 20:20   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Ktoś może kupił powyższą książeczkę?

Wygląda bardzo interesująco. Jak wykupię wszystkie pozycje z serii GW, to zainteresuję się również tą. Zresztą mam wrażenie, że jeszcze co najmniej kilka książek Kapuścińskiego, które nie ukazały się w tej serii, zakupie właśnie z wydania Czytelnika.
Bardzo cenię sobie książki tego autora, mimo iż przeczytałam dopiero trzy.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-12-28, 22:17   

O książkach ludziach i sztuce jest to zbiór zarówno publikowanych wcześniej jak i w ogóle nieznanych tekstów zalegających archiwum Ryszarda Kapuścińskiego. Znajdziemy tu przedmowy do książek podróżniczych, reportażowych, recenzje, wspomnienia o ludziach, pisarzach, a także sporo nawiązań do sztuki, filmu, fotografii.

Przeczytałem pierwsze kilkadziesiąt stron i jestem pozytywnie nastawiony do dalszej lektury. Warto przeczytać, gdyż książka stanowi swego rodzaju przewodnik po, często nam nieznanym, świecie literatury reportażowej i nie tylko. Ryszard Kapuściński czytał bardzo dużo. Dzięki niniejszej pozycji możemy choć cząstkę jego lektur i opinii o nich poznać.
Może dzięki temu odkryjemy tytuły, które nas w przyszłości zauroczą, a na które, gdyby nie słowo pana Ryszarda, być może nigdy byśmy nie natrafili?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-02-28, 08:42   

Co sądzicie o ostatniej burzy w sprawie nowej biografii Ryszarda Kapuścińskiego? Żona mistrza reportażu złożyła pozew do sądu o zablokowanie dystrybucji książki.

Chodzi o tytuł - Kapuściński non fiction.

Jest się o co bić? Nie wiem jak całość społeczeństwa, ale dla mnie Ryszard Kapuściński zawsze będzie wybitnym człowiekiem, świetnym reporterem i człowiekiem, którego będę cenił. Co by w tej biografii nie napisano to przecież książki pana Ryszarda to o wiele lepsze świadectwo jego życia.

Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-02-28, 16:30   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
dla mnie Ryszard Kapuściński zawsze będzie wybitnym człowiekiem, świetnym reporterem i człowiekiem, którego będę cenił.

Dokładnie.
Szkoda tylko, że cała ta sprawa napsuje nerwów bliskim Kapuścińskiego, choć na pewno pozytywnie wpłynie na wyniki sprzedaży.
Ciekawe, któż teraz będzie następny? Może Lem non fiction? W końcu trzeba ludziom przekazać całą prawdę objawioną o innym człowieku.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-02-28, 17:36   

Z nazywaniem Ryszarda Kapuścińskiego wybitnym człowiekiem byłbym bardzo ostrożny, bowiem niektóre jego wybory życiowe, były, najdelikatniej rzecz ujmując, kontrowersyjne. Natomiast bez wątpienia był wybitnym pisarzem i świadomość tego w zupełności wystarcza mi do ocenienia go jako człowieka pióra.

Z drugiej strony uważam za szkodliwe tworzenie hagiograficznych życiorysów wielkich pisarzy, jeżeli w rzeczywistości wcale takie nie były. Życzyłbym sobie jednak, żeby nawet takie 'odbrązawiające' biografie pisano z dużą dozą delikatności i taktu, czego, jak można domyślać się po reakcji spadkobierców pisarza, w przypadku "Kapuściński non fiction" zabrakło.

Samej książki nie czytałem, natomiast pani Kapuścińska w niezamierzony sposób zrobiła jej świetną reklamę.

Odpowiedz do tematu