Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakub Nowak
Autor Wiadomość
Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2018-12-10, 21:08   Jakub Nowak

Nie zaszkodzi spróbować lekkiego rozkręcenia forum ze stagnacji, w którą popadło, więc pozwolę sobie zarekomendować debiutancki zbiorek Jakuba Nowaka. Rozpisałem się o nim na fejsbukowym ścieku, który sobie prowadzę, więc bezczelnie przekleję wiedząc, że nikt nie dowali się do mnie o prawa autorskie.

Po raz pierwszy z Jakubem Nowakiem zetknąłem się czytając w antologii Powergraphu jakieś sześć - siedem lat temu opowiadanie, które w tym zbiorze jest utworem tytułowym. Średnio mi wtedy spasowało. Dobrze, że nie sugerowałem się tym, co pomyślała sobie przy ówczesnej lekturze moja szesnastoletnia wersja (ona w ogóle za dużo nie myślała), bo być może nie sięgnąłbym po zeszłoroczny zbiór. Straciłbym więc kawał bardzo inteligentnej fantastyki, która krąży po rejonach, tak jakościowo, jak i pod kątem przynajmniej niektórych wątków, prozy Jacka Dukaja. Tego Jacka Dukaja, który pisząc "Rekursję" jakiś dziesiąty rok miażdży moje serce.

Omawiana pozycja na pewno robi wrażenie różnorodnością, nawet jeżeli pewne motywy się pojawiają w więcej, niż w jednym tekście (autentyczne postacie jako punkt wyjścia, opisywana rzeczywistość jako jedynie pewna nakładka na zadania realizowane przez bohaterów historii), to nie sposób stwierdzić, że Nowak nie należy do osób pomysłowych. Należy - mamy tu chociażby dosyć stuningową wizję XIX - wieku, tekst o rodzicu wracającym w ciało swojego dziecka (swoją drogą pisarz wybitnie tu wręcz używa wątku fantastycznego, by przedstawić dosyć gorzką obyczajową historię) czy najbardziej chyba kreatywne "Retro" z cyberpunkowymi podziemiami komunistycznego Śląska. Owszem, czasem wręcz sama kreacja świata góruje nad fabułą jak w "Ekumenizmie" czy "Ciężkim metalu" - które to niestety kończy się paskudnie wręcz tanim chwytem fabularnym - ale nie poczytuję tego za wadę. Już dawno nie spotkałem tak interesujących koncepcji.

Nowak pisze bardzo dobrze także pod kątem czysto literackim - zdania mają ładną dynamikę, można docenić stosowany język, a chwilami zahacza o słowne majstersztyki jak w "Amnezjaku", który to nawiasem mówiąc obecnie doceniłem znacznie bardziej. Warsztat Nowaka również plasuje go w dukajowych okolicach, a to z mojej strony wielki komplement.

Owszem, są teksty lepsze i teksty słabsze, ale żaden nie spada poniżej poziomu solidnego ("Rychu"), a niektóre zahaczają o wybitność ("Zimno, gdy zajdzie"). Mam nadzieję, że powieści Jakuba Nowaka doczekamy się prędzej, niż później. Poprzeczkę tym zbiorem ustawił sobie bardzo wysoko. Rekomendacja mocna jak środki, którym szprycował się przewijający się w jednym z opowiadań Philip K. Dick.
www.lowking.pl

Żabka 

Wysłany: 2018-12-13, 20:17   

To ciekawe Radiem. Może uda mi się zdobyć jego zbiór. :)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu