Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książka - Wydarzenia
Autor Wiadomość
Camelai 
forumowa KolumbijkaDołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 331
Skąd: Częstochowa/Wrocław
Wysłany: 2008-11-28, 11:19   Książka - Wydarzenia

Nie miałam zielonego pojęcia, gdzie dodać ten temat, więc zakładam go tutaj:) w razie czego proszę SGM (Szanowne Grono Moderatorów) o przeniesienie tematu :)


W dniach 4.12 - 7.12 br będzie miała miejsce we Wrocławiu impreza pod tytyłem

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek 2008


Prezentacja nowości wydawniczych, spotkania z ulubionymi autorami, wieczory i warsztaty literackie, koncerty i spektakle - to tylko część wydarzeń, które odbędą się w ramach 17. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to cykliczna impreza, dająca niepowtarzalną możliwość zapoznania się z dobrą literaturą. W tym roku targi odbywać się będą od 4 do 7 grudnia w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5. Na stoiskach renomowanych wydawnictw z całego kraju można będzie znaleźć zarówno najnowsze tytuły, jak również uzupełnić domową bibliotekę o książki, które trudno już zdobyć w księgarniach. Zachętą do odwiedzenia Targów mogą być dodatkowo promocyjne ceny na niektóre pozycje książkowe oraz specjalny prezent dla każdego odwiedzającego: pamiątkowy exlibris. Poza tym Wrocławianie będą mieli okazję zapoznać się z ofertą niektórych wydawnictw z Europy Wschodniej. Po raz pierwszy na Promocjach Dobrej Książki we Wrocławiu gościć będziemy wydawców z Białorusi i Ukrainy.
Wydarzeniem Promocji będzie rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Książkę Roku o „Pióro Fredry” oraz odbywająca się w tym samym czasie gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.
Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zapraszają także do Galerii BWA Awangarda, na wieczory literackie, dyskusje, warsztaty i wystawy oraz do czynnego przez cały czas trwania Promocji klubu. Zapraszamy także do Instytutu Grotowskiego na VII Przegląd Telewizyjnych Filmów O Sztuce.
Wśród bogatego programu WPDK znajdują się również pozycje mogące zainteresować miłośników dobrej muzyki i teatru. W dniu otwarcia festiwalu - 4 grudnia - Teatr Poezji Studio zaprezentuje w Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1) spektakl pt. „Trzy Rozmowy z Panem Herbertem”. 5 grudnia w Imparcie, przy ul. Mazowieckiej 17, zaśpiewa mistrzyni ballady jazzowej Grażyna Auguścik.


Szczegóły na stronie: www.wpdk.pl


Jaguś, wybierasz się na to? :) ja z miłą chęcią tam wpadnę :)
_________________
'Czekanie sprawia że gorzknieje cała słodycz w nas
Ogromny zgrzyt znieczula nas na szept
Tak trudno znaleźć drogę w ciepły sen
(...)
Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd'

Coma "Leszek Żukowski"

Ostatnio zmieniony przez Ravena 2008-12-01, 14:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2008-12-19, 20:50   Nominacje do Paszportów Polityki

W tegorocznej edycji nagrody tygodnika Polityka Paszporty Polityki w kategorii literatura nominacje otrzymało trzech pisarzy:

Sylwia Chutnik za powieść "Kieszonkowy atlas kobiet" (Korporacja Ha!art),
Jacek Dukaj za "Lód" (Wydawnictwo Literackie),
Aleksander Kościów za "Przeproś" (Muza).

Pisarze wybrani zostali przez: Leszek Bugajski (Newsweek, Twórczość), Przemysław Czapliński (Uniwersytet Adama Mickiewicza), Paweł Dunin-Wąsowicz (Lampa), Jarosław Klejnocki (Uniwersytet Warszawski), Piotr Kofta (Dziennik), Marta Mizuro (Odra), Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich), Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski), Kazimiera Szczuka (Instytut Badań Literackich), Marek Zaleski (Instytut Badań Literackich).

W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Michał Witkowski za powieść "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej" (W.A.B.).

Laureata poznamy na początku stycznia 2009 roku.

ZA: Instytut Książki
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2008-12-19, 20:52   Europ. Nagroda Literatury Kryminalnej dla Henninga Mankella

Znany szwedzki pisarz Henning Mankell jest autorem najlepszych kryminałów - tak zdecydowali miłośnicy gatunku z 20 krajów. Mankell odbierze w związku z tym Europejską Nagrodę Literatury Kryminalnej w niemieckim mieście Unna.

Władze miasta poinformowały o wynikach głosowania, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy czytelników. Mogli oni oddać głos na jednego z pięciu autorów kryminałów wytypowanych przez międzynarodowe jury złożone z pisarzy i krytyków.
Za najlepszego uznano Henninga Mankella - twórcę cieszących się ogromną popularnością również w Polsce powieści, których bohaterem jest komisarz Wallander. Wartością literacką i prawdą o ludziach książki Mankella przypominają klasyka czarnego kryminału Raymonda Chandlera.

Mankell odbierze Europejską Nagrodę Literatury Kryminalnej 2 marca w Unnie. Nagroda, zwana "Ripper Award", dotowana jest kwotą ponad 11 tysięcy euro. Na pomysł jej ustanowienia wpadli organizatorzy największego europejskiego festiwalu literatury kryminalnej, który co dwa lata odbywa się w kliku miastach Nadrenii, między innymi w Unnie. Nagroda będzie przyznawana również co dwa lata. Henning Mankell będzie jej pierwszym laureatem.
Henning Mankell urodził się w 1948 roku w Szwecji. Jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, a zarazem wybitny dziennikarz i człowiek teatru, zasłynął serią publikowanych od 1991 roku powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Wallander. Stały się one bestsellerami nie tylko w Szwecji, gdzie osiągnęły łączny nakład trzech milionów egzemplarzy; doczekały się przekładu na dwadzieścia pięć języków i wielu ekranizacji. Mankell jest też autorem powieści o tematyce społecznej oraz książek dla dzieci i młodzieży, dramaturgiem i reżyserem teatralnym. Mieszka w Maputo, w Mozambiku.
Swój czas dzieli między kraj ojczysty a Maputo w Mozambiku, gdzie zajmuje posadę dyrektora Teatru Avenida. Światową sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych o inspektorze Wallanderze. Jest również autorem powieści dla młodzieży.
Mankell jest jednym z najczęściej wystawianych w Szwecji autorów dramatycznych, oraz laureatem wielu szwedzkich i międzynarodowych nagród, m.in. Grand Prix Akademii Szwedzkiej, Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalna wydaną w Anglii.

Za: Instytut Książki
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-01-06, 14:07   

Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk jest zainteresowana kupnem listów i niepublikowanych wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, znalezionych niedawno na jednym z sopockich strychów.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP dyrektor biblioteki, Maria Pelczar, placówka szuka już ewentualnych źródeł funduszy na zakup rękopisów. "Będę rozmawiać na ten temat z jedną z fundacji działających na terenie Polski" - ujawniła Pelczar.

Zapowiedziała, że pracownik placówki zajmujący się rękopiśmiennictwem w najbliższych dniach spróbuje umówić się z osobą reprezentującą właścicieli znaleziska.

Na kilkanaście nieznanych dotąd wierszy, napisanych własnoręcznie przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera, jednego z największych poetów okresu Młodej Polski, natrafił niedawno na strychu sopockiej kamienicy Zbigniew Okuniewski, miłośnik staroci, członek Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Okuniewski został zaproszony przez starsze małżeństwo mieszkające w Sopocie do obejrzenia znajdujących się na strychu ich domu niemieckojęzycznych dokumentów. "Oprócz materiałów, o których wspomniało małżeństwo, natrafiłem przypadkiem na strychu na pamiętnik, w którym kryło się m.in. kilkanaście listów oraz pisanych na luźnych kartkach wierszy. Gdy niedawno obejrzał je jeden z profesorów Uniwersytetu Gdańskiego, stwierdził, że ich autorem jest z pewnością Tetmajer" - opowiedział PAP Okuniewski.

Oprócz listów i wierszy poety Młodej Polski, w pamiętniku znajdował się też zawierający wiersz list podpisany nazwiskiem Władysława Tatarkiewicza oraz fotografie przedstawiające najprawdopodobniej różne znane postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Według relacji starszego małżeństwa pamiętnik należał do ich zmarłej jeszcze przed II wojną światową ciotki. Ta pochodząca z arystokratycznej rodziny kobieta była przez dłuższy czas związana z Tetmajerem. Z tego związku urodził się syn, który w młodym wieku odebrał sobie życie.

"Rodzina kobiety nie życzy sobie ujawnienia nazwiska zarówno ich ciotki, jak i ich samych" - zastrzegł Okuniewski.

W tej chwili pamiętnik wraz z jego zawartością znajduje się pod opieką sopockiego antykwariusza Marka Knoblaucha. "Znalezisko wymaga renowacji. Po jej wykonaniu chcemy przeprowadzić niezbędne badania - choćby te potwierdzające autentyczność. Może to zająć około dwóch lat. Dopiero potem zdecydujemy o ewentualnej sprzedaży" - zaznaczył Knoblauch.
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
burli Wiek: 32
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 725
Skąd: Warszafka
Wysłany: 2009-01-07, 10:01   

:shock: łał :roll: fajnie byłoby mieć taki strych
_________________
 
     
Rachel
Pierwsza całuśnica.Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 299
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: 2009-01-16, 09:13   Podsumowanie 2008

W specjalnym numerze „Polityki” zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Nasi krytycy przedstawiają swoje autorskie rankingi wydarzeń 2008 r.

1. Zbigniew Herbert, Wiersze zebrane, oprac. Ryszard Krynicki, wydawnictwo a5, Kraków, i „Mistrz z Delft i inne utwory odnalezione”, Zeszyty Literackie, Warszawa. Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku herbertowskiego nie były gale ani dyskusje, tylko książki: edycja wierszy zebranych i zbiór szkiców, w których Herbert zachwycająco pisze o sztuce.

2. Peter Esterhazy, Wydanie poprawione, przeł. Teresa Worowska, Czytelnik, Warszawa. Aneks do powieści „Harmonia Caelestis”, który powstał, gdy Esterhazy dostał w ręce akta swojego ojca. Z bólu i wściekłości powstało najważniejsze świadectwo epoki „teczek” w naszej części Europy i niezwykły literacki eksperyment.

3. Orhan Pamuk, Stambuł przeł. Anna Polat, WL, Kraków. W tej książce, chyba najpiękniejszej z tych, które dotychczas znamy, noblista opowiada o mieście, o swojej rodzinie i o tym, jak stał się pisarzem.

4. Krystyna Miłobędzka, gubione, Biuro Literackie, Wrocław. Nowy tom poetki, która pisze najbardziej skondensowane, a zarazem treściwe wiersze.

5. Jan Tomasz Gross, Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści, Znak, Kraków. „Sąsiedzi” zmienili świadomość społeczną. Nowa książka nie miała takiej siły. Za to ten wstrząsający esej o polskim antysemityzmie daje szansę, żeby przyjrzeć się krytycznie naszej historii.

6. Jarosław Marek Rymkiewicz, Kinderszenen, Sic!, Warszawa. Ta osobista książka o Powstaniu Warszawskim wywołała dyskusję o patriotyzmie. Jak zwykle książki Rymkiewicza jest pięknie napisana, ale ujawnia również fascynację masakrami i okrucieństwem.

7. Dorota Masłowska, Między nami dobrze jest, Lampa, Warszawa. W tej sztuce teatralnej znajdziemy wszystko, za co lubimy pisanie Masłowskiej, a do tego doszło coś nowego: obecność historii i trafne diagnozy świadomości Polaków.

8. Don DeLillo, Gracze, przeł. Michał Kłobukowski, Noir sur Blanc. Warszawa. Dopiero teraz dotarła do nas znana powieść amerykańskiego pisarza z 1977 r., w której odnajdywano zapowiedź wydarzeń 11 września. Jednak wyjątkowy jest tu język, obserwacje ludzkich zachowań i aura Nowego Jorku.

9. Jonathan Littell, Łaskawe, przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon, WL, Kraków. Gigantyczna objętościowo spowiedź esesmana była wydarzeniem wszędzie, gdzie się ukazywała, i wszędzie wywoływała też spór o to, czy Littell pokazuje prawdę o naturze ludzkiej, czy tylko epatuje scenami egzekucji. Wszyscy jednak byli pod wrażeniem warsztatu i erudycji pisarza.

10. Zeruya Shalev, Po rozstaniu, przeł. Magdalena Sommer, W.A.B, Warszawa. Świetna powieść psychologiczna, jakich w Polsce się już nie pisze. Shalev przeprowadza wiwisekcję uczuć i rozbija piętrowe iluzje.
_________________
Pomnóż to przez nieskończoność, dodaj głębię wieczności, a otrzymasz próbkę tego, czym mówię.

— Joe Black
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-01-18, 20:56   Paszporty Polityki 2008

W kategorii Literatura.
Sylwia Chutnik
Nagroda za debiutancką książkę „Kieszonkowy atlas kobiet”, która była jednym z wydarzeń roku. Za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością.

Urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies, działaczka społeczna. Jest szefową Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek, członkinią Porozumienia Kobiet i przewodniczką miejską po Warszawie, oprowadzającą po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet. Prywatnie Radykalna Gospodyni Domowa. „Kieszonkowy atlas kobiet” jest jej literackim debiutem.

Nominujący o Sylwii Chutnik

To, co zrobiła Sylwia Chutnik, jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść „Kieszonkowy atlas kobiet" mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie.

Anna Nasiłowska

Pełna pasji powieść przekonująca, że lewicowo-feministyczna literatura tendencyjna może być czymś więcej niż doraźną publicystyką, zaś Muzeum Powstania Warszawskiego i jego polityczne zaplecze wcale nie mają na pamięć o powstaniu monopolu.
Paweł Dunin-Wąsowicz
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-03-09, 16:54   Nominacja dla Pratchetta

Powieść Terry`ego Pratchetta "Świat finansjery" (polskie wydanie w sierpniu 2009) otrzymała nominację do nagrody NEBULA 2009, naważniejszego wyrożnienia w literaturze SF/ Fantasy. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w kwietniu 2009.
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-04-04, 11:40   Pawie Pióro dla Cejrowskiego

Wojciech Cejrowski został tegorocznym laureatem VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Pawiego Pióra, organizowanego przez Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie. Uczniów nagrodzono zaś za najlepsze recenzje. Wyniki konkursu ogłoszono w piątek.
Wbrew powszechnym opiniom - młodzież czyta. I to nie tylko obowiązkowe podręczniki, ale i współczesną literaturę: powieści Jerzego Pilcha, Doroty Masłowskiej czy Hanny Krall. Spośród książek polskich autorów co roku wybierają lekturę ich zdaniem najciekawszą, najbardziej poruszającą. I wręczają Literacką Nagrodę Pawiego Pióra. W tym roku największe uznanie zdobył Wojciech Cejrowski za powieść Gringo wśród dzikich plemion.

Rozdaniu nagród towarzyszy spotkanie z twórcą. Podczas tegorocznej edycji był to Witold Bereś - dziennikarz, reżyser, pisarz.
Opowiadał o spotkaniach z Ryszardem Kapuścińskim, ks. Józefem Tischnerem, Markiem Edelmanem. A także o tym, jak zostaje się dziennikarzem i jak kręci się taki film jak "Anioł w Krakowie".
Poza nagrodą dla Cejrowskiego w piątek wybrano także najlepszych młodych recenzentów. Zostali nimi Kamila Węglarz z Olkusza, Jolanta Marczewska z Krakowa i Alicja Wójcik z Dąbrowy Górniczej. Autorzy najlepszych recenzji zostaną uhonorowani nagrodami przez Polską Izbę Książki, Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich na gali z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia 2009 roku w teatrze Buffo w Warszawie.

Konkurs od siedmiu lat organizuje Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich w Krakowie.
- To taka "mała Nike" - mówią o Pawim Piórze organizatorzy. Jak przyznają nagrodzeni, wśród których znaleźć można Dorotę Masłowską, Janusza Wiśniewskiego czy Jerzego Pilcha, nagroda jest tym cenniejsza, że młodzi ludzie to najbardziej wymagający odbiorcy.
- Mówię szczerze i całkiem prawdziwie: nie ma nagrody, która sprawiłaby mi większą radość. Dzielą nas dwa pokolenia, a mimo to czytacie i aprobujecie moje książki. Oznacza to, że pamięć o ludziach przeze mnie opisywanych pozostanie w was - wzruszała się Hanna Krall, odbierając nagrodę dwa lata temu.

Za: Portal Księgarski
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-04-04, 11:44   Przyłapani na czytaniu - kolejna edycja

Ruszyła kolejna edycja programu „Przyłapani na czytaniu” - kampanii prowadzonej w wielu krajach Unii Europejskiej
ej zadaniem jest promowanie książek i czytelnictwa. Polska Izba Książki ogłosiła konkurs dla fotografów-amatorów pt. „Przyłapani na czytaniu” ,na najciekawsze zdjęcie z książką.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy pomysł i „przyłapanie” na czytaniu osoby z najbliższego otoczenia. Następnie należy zarejestrować się na stronie www.swiatowydzienksiazki.pl i wysłać zdjęcie w wersji elektronicznej (JPG). Konkurs trwa do dnia 15 kwietnia.

Kampania, do tej pory znana i popularna w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, przyjmuje założenia , że czytanie to przyjemność, a jej celem jest nakłonienie coraz szerszej rzeszy czytelników do częstszego sięgania po książkę.
Projekt wspierają znane osobistości ze świata polityki i mediów (z polskich polityków wzięli w niej udział m.in. Bronisław Geremek, Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Jacek Saryusz-Wolski, Janusz Onyszkiewicz, Donald Tusk; Janusz Lewandowski; z europejskich m.in. Pat Cox); media reprezentują Monika Olejnik i Tomasz Lis, które dają się przyłapać (sfotografować) na czytaniu w różnych miejscach i okolicznościach.

Zwycięzca polskiej kampanii „Przyłapani na czytaniu” zostanie nagrodzony podczas uroczystej gali z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia 2009 w teatrze Buffo.
Więcej szczegółowych informacji oraz regulamin konkursu „Przyłapani na czytaniu” znajduje się na stronach internetowych www.swiatowydzienksiazki.pl


Macie jeszcze trochę czasu. Utalentowani fotograficy, do dzieła! ^^

Za: Portal Księgarski
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-04-08, 12:59   

Światowa Biblioteka Cyfrowa - inauguracja

Światowa Biblioteka Cyfrowa, w której w internecie będzie można za darmo korzystać z dzieł i dokumentów z bibliotek i archiwów całego świata, zostanie zainaugurowana 21 kwietnia w siedzibie UNESCO w Paryżu - podała w komunikacie ta organizacja.
Zasoby Biblioteki będzie można przeszukiwać w siedmiu językach: angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, portugalskim i rosyjskim.
Projekt, przygotowany z inicjatywy ONZ i 32 instytucji partnerskich, zrealizowała ekipa biblioteki Kongresu USA.
Swój wkład, tak pod względem zawartości, jak i wiedzy technicznej, w tworzenie Światowej Biblioteki Cyfrowej wniosły biblioteki narodowe i instytucje kulturalne takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Brazylia, Chiny, Egipt, Stany Zjednoczone, Japonia, Zjednoczone Królestwo i Rosja.

„Celem projektu jest zwiększenie ilości i różnorodności treści kulturowych w internecie, dostarczanie materiałów dla nauczycieli, studentów i ogółu społeczeństwa oraz zmniejszenia przepaści cyfrowej między krajami” - podało UNESCO.
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
andy Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 675
Wysłany: 2009-04-08, 16:55   

Ravena napisał/a:
Zasoby Biblioteki będzie można przeszukiwać w siedmiu językach: angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, portugalskim i rosyjskim.

No tak czepiam się tego polskiego, ale zara, przecie portugalski to raczej tylko kraj macierzysty i cuś na Hameryce chyba Południowej. No ten nasz najważniejszy to w sumie rybka, ale dlaczego hespaniola brakuje?. Nasz Prezydent :zlo to pewnie będzie protestował, jak się dowie? A reszta krajów Iberoamerykańskich i Hiszpania to pewnie nie. Ciekawe :-P
A już doczytałem do końca
Ravena napisał/a:
Swój wkład, tak pod względem zawartości, jak i wiedzy technicznej, w tworzenie Światowej Biblioteki Cyfrowej wniosły biblioteki narodowe i instytucje kulturalne takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Brazylia, Chiny, Egipt, Stany Zjednoczone, Japonia, Zjednoczone Królestwo i Rosja.


Hi, hi znowu kasa a i widać, że u nas ani kay ani wiedzy technicznej. Czyli .... ?
_________________
Wszystko jest możliwe, jeżeli pozwalają na to prawa fizyki.
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-04-09, 08:13   

Wziąwszy pod uwagę, że u nas nie można ujednolicić nawet głupiego opisu bibliograficznego...

Europejska Nagroda Literacka

Europejska Federacja Księgarzy (European Bookseller Federation - EBF), Rada Pisarzy Europejskich (European Writers’ Council – EWC) i Federacja Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers – FEP) zostały wyznaczone do zorganizowania selekcji zwycięzców oraz ceremonii przyznania nagrody. W ostatnim tygodniu grudnia 2008 r. Komisja Europejska ogłosiła start Literackiej Nagrody Unii Europejskiej (EUPL), która zostanie przyznana jesienią 2009 r.

W Polsce organizacją Nagrody kierują: Polska Izba Książki (członek FEP), Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (członek EWC), Związek Literatów Polskich (członek EWC) oraz Izba Księgarstwa Polskiego (członek EBF). Każda z tych organizacji wytypowała kandydata do jury Nagrody Europejskiej.

Skład polskiego Jury:
Prof. Jerzy Jarzębski (PIK Przewodniczący Jury)
Krzysztof Masłoń (SPP)
Leszek Bugajski (ZLP)
Jan Lus (IKP)

Nominowani do Europejskiej Nagrody Literackiej:

Dawid Bieńkowski – Nic, Wyd. WAB
Jacek Dehnel – Lala, Wyd. WAB
Jacek Dukaj – Lód, Wydawnictwo Literackie
Ignacy Karpowicz – Cud, Wydawnictwo Czarne
Artur Daniel Liskowacki – Mariasz, Wyd. Forma Autorska
Dorota Masłowska - Paw królowej, Wyd. Lampa i Iskra Boża
Krzysztof Niewrzęda - Wariant do sprawdzenia, Wyd. Forma Autorska
Tomasz Piątek - Pałac Ostrogskich, Wyd. WAB
Krzysztof Varga - Nagrobek z lastryko, Wydawnictwo Czarne
Michał Witkowski - Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, Wyd. WAB
Janusz Rudnicki - Chodźcie, idziemy, Wyd. WAB
Daniel Odija - Niech to nie będzie sen, Wydawnictwo Literackie.

Polscy internauci będą mogli wybrać swoją europejską książkę.
W drodze głosowania wyłonione zostaną cztery najbardziej interesujące tytuły, a spośród nich – ten najlepszy. Internauci, którzy wezmą udział w wyborze utworu otrzymają nagrody książkowe.

Każdego roku - od 2009 do 2011 - 11 lub 12 z 34 krajów biorących udział w Programie Kultura UE wyselekcjonuje swojego indywidualnego zwycięzcę jako nowy talent w dziedzinie współczesnej literatury pięknej. Polska została wybrana wśród pierwszej grupy krajów, które wyznaczą jednego zwycięzcę nagrody EUPL w 2009 r.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Brukseli pod koniec września 2009 roku. Podczas ceremonii Europejska Nagroda Literacka zostanie zaprezentowana 12 zwycięzcom krajowym (każdy zwycięzca krajowy jest zarazem laureatem europejskim), w obecności „Ambasadora” (czyli uznanej osobowości z dziedziny literatury europejskiej wybranej przez konsorcjum w ścisłej współpracy z Komisją Europejską), przedstawicieli wysokiego szczebla UE, przedstawicieli sektora książki i kultury. Ceremonia podkreśli różnorodność kulturalną i językową Europy i będzie punktem wyjścia do dalszej promocji laureatów i ich dzieł, z udziałem Ambasadora Książki na targach książki, (Frankfurt), m.in. w formie udzielania wywiadów i innych działań PR.
ZA: wp.pl
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-04-15, 15:28   

Zmarł Maurice Druon

Francuski pisarz i polityk Maurice Druon zmarł we wtorek w wieku 90 lat - poinformowała Helene Carrere d'Encausse z Akademii Francuskiej.
Druon urodził się w Paryżu 23 kwietnia 1918 roku; pochodził z rodziny o bogatych tradycjach literackich i rosyjskich korzeniach.
Polskim czytelnikom znany jest przede wszystkim jako autor powieści o francuskich królach z dynastii Kapetyngów - "Królowie przeklęci".
Otrzymał nagrodę Goncourtów za powieść "Les grandes familles" (fr. Wielkie rodziny) oraz wiele innych wyróżnień literackich.
Na początku lat 70. był ministrem kultury. W 1966 roku został członkiem Akademii Francuskiej.
Podczas wojny był aktywnym członkiem ruchu oporu. Wraz z Josephem Kesselem napisał "Pieśń partyzantów" (fr: Le Chant des partisans), która stała się hymnem francuskiej partyzantki.
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 39
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2009-04-15, 21:01   

Wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza do udziału w konkursie zatytułowanym Poetycki Debiut Roku.

Konkurs jest przeznaczony dla młodych twórców, poetek i poetów (do 35 lat), którzy jeszcze nie debiutowali w formie książkowej. Konkursowe prace – w formie propozycji tomików poetyckich zawierających 35-40 wierszy, w postaci wydruków wraz z zapisem na nośniku elektronicznym (dyskietka, płyta CD) – należy nadesłać do siedziby Stowarzyszenia do 30 czerwca 2009 roku. Propozycje powinny być opatrzone imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi autora.
Adres, pod który należy nadsyłać prace:

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu
Rynek-Ratusz 26
50-101 Wrocław
z dopiskiem na kopercie: „Poetycki Debiut Roku”.

Zarazem wrocławski oddział SPP zaprasza młode osoby zainteresowane pogłębianiem swoich umiejętności literackich na kolejną edycję Wrocławskiego Forum Młodych Twórców.
W programie przewidziane są zajęcia warsztatowe (raz w tygodniu), spotkania z profesjonalnymi pisarzami i poetami, wydanie almanachu z utworami uczestników.

Za: Portal Księgarski
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15