Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sergiusz Piasecki
Autor Wiadomość
StaszekAlcatras 
nadszyszkownik

Wysłany: 2013-02-21, 13:28   Sergiusz Piasecki

Jego twórczość rozpoczęła się przed Drugą Wojną Światową. "Kochanek wielkiej niedźwiedzicy" i "Piąty etap" były ponoć bardzo popularne w 1938 roku.
Sama postać autora jest, nietuzinkowa z jednej strony bandyta narkoman rabuś, a z drugiej prawdziwy Patryjota walczący i nieoszczędzający się dla Ojczyzny. Zaciekły wróg ZSRR,
czego wyraz daje w swoich dziełach.

Jego książki często opisują środowisko złodziejskie zasady nim kierujące, można się trochę pozastanawiać nad honorem złodziejskim, czy też honorem więźniów. Sam autor miał bezpośrednią styczność z tym środowiskiem gdyż za napada rabunkowy odbywał długoletnią karę pozbawienia wolności. "Trylgia złodziejska" czy "Żywot człowieka rozbrojonego" to naprawdę ciekawe powieści sensacyjne.
Sergiusz Piasecki działał także jako przemytnik na wschodzniej granicy wykonując przy tym zadania dla wywiadu wojskowego. "Kochanek wielkiej niedźwiedzicy" i "Bogom nocy równi" są pwieściami związanymi z tym etapem życia pisarza.

Na podstawie "Zapisków oficera armii czerwonej" jest wystawiana genialna monodrama o tym samymy tytule.
Film Przemytnicy z Gajosem i Lamżą jezst luźno wzorowany na książkach Piaseckiego.
Mimo tego jego dzieła obecnie wydaje się mało znane, a uważam je za bardzo ciekawe i warte zapoznania.

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2013-02-21, 21:07   

Sergiusz Piasecki to literacki geniusz. Języka polskiego nauczył się w wieku 36 lat w ...więzieniu. Uwolniony dzięki zabiegom wielu znanych osobistości w przedwojennej Polsce z Melchiorem Wańkowiczem na czele. Książka "Bogom nocy równi" jest kontynuacją "Piątego etapu". Obie książki opisują działalność Piaseckiego jako agenta "dwójki" czyli polskiego wywiadu w Sowietach. I jak to się czyta!!! To jest napisane tak żywo i ciekawie, że moim zdaniem wielu reżyserów miałoby problem z nakręceniem tego lepiej niż wygląda to w książkowym oryginale. Co ten człowiek wyprawiał w "bolszewickim raju" to przechodzi ludzkie pojęcie. Chowają się przy tym wszelkie Bondy i inne supermany. Piasecki pisze z jajem, rzekłbym, że zagląda życiu w twarz i w żołądek. Pierwszorzędny pisarz i pierwszorzędne książki. Dzięki za przypomnienie starego dobrego Sergiusza.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2013-02-24, 10:29   

Przymierzam się do przeczytania "Zapisków oficera Armii Czerwonej". Na razie znam twórczość autora ze wspomnianej przez Staszka sztuki teatralnej wystawianej w białostockim Teatrze Dramatycznym od ponad 20 lat. Zawsze przy pełnej widowni. I zawsze Miszkę Zubowa gra ten sam aktor, niezawodny Krzysztof Ławniczak. :) Brat to już nazywa go po prostu "Oficer" jak czyta obsady innych sztuk granych w teatrze. :)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2015-04-05, 00:10   

Nie odważyłbym się nazwać tego autora "literackim geniuszem". Bez wątpienia był jednak bardzo ciekawą postacią. Mnie zainteresował nim Mackiewicz, który umieścił Piaseckiego w "Nie trzeba głośno mówić", jako jednego z epizodycznych bohaterów. Powieść Mackiewicza poruszyła mnie na tyle, że sprawdzałem, którzy bohaterowie książki byli autentyczni. Szybkie poszukiwania pozwoliły ustalić, że jednym z nich był Piasecki. Przy okazji dowiedziałem się, że w rzeczywistości był także pisarzem (i tu powinienem zakrzyknąć "czemu nie uczy się o tym w szkołach!?", ale skoro nie uczy się kim był Józef Mackiewicz, to chyba zwyczajnie szkoda energii na jakiekolwiek oburzenie...).

Piasecki był pisarzem interesującym, nie tylko dlatego, że w tak zwanym międzyczasie bywał także m.in. szpiegiem, przemytnikiem, hulaką, kokainistą i zwykłym bandytą (więcej o tej barwnej postaci można poczytać tu ).

Z książek Piaseckiego na razie przeczytałem tylko najgłośniejszą: "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy".
Z jednej strony fascynująca jest geneza powstania powieści - spisanej w więzieniu, w dużej mierze na podstawie własnych przeżyć, której to fascynacji uległ sam Melchior Wańkowicz, będący autorem przedmowy.
Z drugiej strony temat książki mógłby komuś wydać się niespecjalnie wartościowy - bohaterowie ciągle piją, awanturują się, załatwiają swoje małe, szemrane interesy, żyjąc zwyczajnym dla siebie życiem. Pełną piersią.
Tak czy owak całość czyta się jednym tchem. I pomimo w gruncie rzeczy prostego języka, jakiego używa autor, często udaje mu się uchwycić sedno sprawy lepiej niż zrobiłby to erudyta - Piasecki pięknie i celnie pisze choćby o istocie samotności, o tęsknocie (także za nienazwanym), o przyjaźni, o rozpaczy i żądzy. Nawet jeżeli czasem robi to między wierszami. A może właśnie dlatego.
Poruszająca, pełna przygód książka, nie tylko dla "małych i dużych chłopców".

Sięgnę po więcej.

magragora 

Wysłany: 2015-04-05, 00:30   

Polecam też "Żywot człowieka rozbrojonego", "Siedem pigułek Lucyfera" i "Zapiski oficera Armii Czerwonej", że o "Piątym etapie" nie wspomnę...

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2015-04-05, 10:57   

Śmieszna zbieżność - dzisiaj ten temat został odkopany, a w zeszły wtorek po rekomendacji dorzuciłem jego nazwisko do listy autorów, po których chcę sięgnąć. Sięgnę więc tym szybciej.
www.lowking.pl

Sebastian 

Wysłany: 2018-01-01, 20:56   

magragora napisał/a:
Polecam też "Żywot człowieka rozbrojonego", "Siedem pigułek Lucyfera" i "Zapiski oficera Armii Czerwonej"
te trzy czytałem.

Najbardziej podobały mi się piguły, najmniej "Zapiski oficera Armii Czerwonej" (moim zdaniem bardzo przeceniona książka). "Żywot" trzymał dobry poziom.

Cytat:
Mnie zainteresował nim Mackiewicz, który umieścił Piaseckiego w "Nie trzeba głośno mówić", jako jednego z epizodycznych bohaterów. Powieść Mackiewicza poruszyła mnie na tyle, że sprawdzałem, którzy bohaterowie książki byli autentyczni.
czytałem chyba w Zeszytach Historycznych artykuł o tym, że to Piasecki miał wykonać wyrok śmierci na Mackiewicza za prowadzenie gadzinówki w Wilnie (najprawdopodobniej fałszywy). Piasecki odmówił i dlatego Józef Mackiewicz przeżył wojnę.

Chciałbym niebawem nadrobić "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" - zabierałem się już wielokrotnie i niestety za każdym razem musiałem odłożyć tę książkę na później.

Fascynująca postać: http://niezalezna.pl/5081...sza-piaseckiego .

Odpowiedz do tematu