Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Literatura chińska i tybetańska
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 337
Wysłany: 2017-09-06, 16:44   Literatura chińska i tybetańska

Kierunek chiński nie jest u nas raczej zbyt popularny, ale jednak nie można powiedzieć, że panuje zupełna posucha. Mo Yan, Yiyun Li, Ma Jian, Zhang Xianliang, niesamowita „Góra duszy” Gao Xingjiana, „Kwiaty śliwy w złotym wazonie”, ostatnio w fantastyce Cixin Liu - wraz z tymi, których nie wymieniłem, wydanych książek byłoby całkiem sporo. Wygląda też na to, że do gry włączy się kolejny gracz - wydawnictwo Kwiaty Orientu, wydające do tej pory literaturę koreańską, niedawno poinformowało, że rozszerza działalność o inne kraje Dalekiego Wschodu i w związku z tym szuka osób, które tłumaczą książki z języka chińskiego, japońskiego, wietnamskiego itd. Może to więc dobry moment, aby zacząć rozmawiać o chińskiej/tybetańskiej literaturze (i książkach ich dotyczących); moim zdaniem warto.„Góry duszy” Gao Xingjian.
Ze względu na mnogość symboli, metafor i odniesień jest to powieść trudna w odbiorze. Być może się mylę, ale pod względem możliwości interpretacyjnych w żadnym wypadku nie ustępuje dziełom Schulza.

Cytat:
"Góra duszy" to w istocie kilka książek naraz. Znaczna jej część starczy za zbiór przejmujących opowieści z historii Chin i chińskiej współczesności. które można czytać w dowolnym porządku. Poszukiwacza mitów zadziwi bogactwo fabuł i przesłań zaklętych w kilku zaledwie znakach: góry z jej osłonecznioną i mroczną stroną, rzeki, mgły, puszczy, mrocznej doliny u stóp urwiska, wioski, wreszcie dobiegającej spod dachów o wywiniętych okapach muzyki bębnów, gongów i piszczałek - i drogi; jak na chińskim pejzażu malowanym tuszem. Z kolei obserwatora społeczeństwa musi zafascynować kluczowy w XXI wieku wątek suwerenności jednostki, jedynego rzetelnego punktu odniesienia wobec świata widzialnego i przeczuwanego. Koneserzy technik narracyjnych będą musieli zastanowić się nad grą podmiotów: strukturą zmiennych ja, ty, on, ona i nieobecnością noszącego fałsz my; w istocie nad studium tożsamości i poznania wplecionym w pozornie najprostsze opowieści. Lecz przemierzenie całej tej książki-podróży okaże się czymś więcej: literackim i poetyckim otarciem się o taoizm, tę po części filozofię, po części postawę duchową, po części religię, której obca jest ortodoksja świętych ksiąg i cudzych objawień, która obywa się bez bogów, a okazuje oknem wychodzącym na inny świat.


Celem podróży-pielgrzymki jest tajemnicza Góra duszy, którą można odczytać jako miejsce-krainę pełną szczęścia, wolności, braku cierpienia lub pewien stan umysłu - oświecenie, iluminacja. Z kolei podróż to próba odnalezienia samego siebie, metafora życia, które przeżywamy samotnie, podążając ciągle naprzód. To zapewne banalnie brzmi, bo cóż to znaczy „odnaleźć samego siebie”? Może lepiej mówić w tym przypadku o prawdziwej naturze rzeczy, odarciu z iluzji, gdzie zostaje jedynie jądro niepodzielne, pierwotne. Jak wspomniałem, sposobów na odczytanie i zabłądzenie jest wiele. Dodatkowa trudność polega na tym, że podróż (według jednej z interpretacji) przebiega dwutorowo, czyli „Ja” wędruje po świecie zewnętrznym, rozmawia z napotkanymi osobami, odwiedza pewne miejsca itd., natomiast podróż wewnątrz siebie, pielgrzymkę złożoną m.in. ze wspomnień z dzieciństwa, młodości, jakichś mniej lub bardziej pierwotnych instynktów, dyskusji o cierpieniu itp. odbywają „Ty” i „Ona”.

W przedmowie istnienie zaimków „Ty” i „Ona” zostało wyjaśnione jako potrzebę złagodzenia samotności - „Ja” tworzy „Ty”, aby mieć do kogo mówić, a „Ty” z tego samego powodu tworzy „Ją”:
Cytat:
Ścisła, krytyczna analiza człowieczego jestestwa została przeprowadzona przez rozczłonkowanie autorskiego „ja” na zaimki „ja”, „ty”, „ona”, „on”, które dopiero łącznie tworzą bohatera. Podczas samotnej podróży stara się on złagodzić dojmującą samotność i tworzy „ty”, w ten sposób ma do kogo mówić. „Ty”, będący odbiciem „ja”, doznaje rzecz jasna tej samej samotności, zatem dla towarzystwa tworzy „ją”. Z kolei stworzenie bezimiennej „jej” pozwala autorowi przenosić siebie - z ogromną swobodą - w obszar psychiki kobiecej. Dłużąca się podróż sprawia, że „ja” nadmiernie przybliża się do „ty”, niszcząc potrzebny autorowi analityczny dystans, zatem autor pozwala odejść „ty”, plecy odchodzącego stają się „nim”, potem zaś następują dalsze przemiany...


Ten podział między „Ja”, „Ty”, „Ona” (i inne) mocno utrudnia odbiór książki, ale to nie wszystko, bo w tle przewija się cała skomplikowana buddyjska i taoistyczna otoczka: wierzenia, sentencje, zaklęcia, rytuały, mityczni herosi, postacie historyczne. Podlane jest to mnóstwem subtelnych symboli, gloryfikowaniem Natury, wznoszeniem się czasami (na ogół?) na poziom wrażliwości niedostępny dla europejskiego czytelnika i jeszcze przynajmniej kilkoma śmiertelnymi przeszkodami, o których nie wspomnę.
Zapewne nie poruszyłem tu nawet czubka góry lodowej - na to są raczej potrzebne grube tomy - ale bardzo chciałem napisać o tej książce, a przynajmniej zaznaczyć, że istnieje.
_________________
Howgh!
Ostatnio zmieniony przez Czarna Stopa 2017-10-10, 15:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Czarna Stopa 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 337
Wysłany: 2017-09-25, 16:26   

Dwie nowe książki dotyczące historii XX wieku. Pierwsza to nowość wydawnictwa Inforteditions, druga - zapowiedź WUJ.
Wojny chińskich warlordów 1916-1928
Autor: Jakub Polit
Wydawca: Inforteditions
Oprawa: broszurowa
Data wydania: 13.09.2017

Cytat:
Notka o książce:
W drugiej dekadzie XX w. doszło do implozji chińskiej państwowości. Choć wielkie miasta, takie jak Pekin, Tianjin i Szanghaj, nie tylko trwały, ale nawet rozkwitały dzięki obecności eksterytorialnych dzielnic międzynarodowych i obcych garnizonów, z większości terytorium obszerniejszego od Europy zniknęły charakterystyczne dla zorganizowanego państwa struktury. W pacyfistycznej cywilizacji rządzonej od tysiącleci przez intelektualistów, w której społeczny prestiż zależny był od naukowych tytułów oraz zdania skomplikowanych egzaminów, władza znalazła się w rękach półpiśmiennych lub całkiem niepiśmiennych satrapów, dla których różnicę między sukcesem a porażką wyznaczała nieraz liczba odrąbanych głów nieprzyjaciół. Kataklizm przypominał współczesną Somalię lub Afganistan, rozgrywał się jednak w skali wręcz niewyobrażalnej. Do walki z nim wystąpiła wreszcie Chińska Partia Narodowa (Kuomintang) której sprzymierzeńcem mieniła się świeżo utworzona Komunistyczna Partia Chin. W walce z „panami wojny”, znanymi w Chinach jako junfa, w świecie zachodnim zaś jako warlordowie (z ang. warlords) rodziły się nowoczesne Chiny.
Książka niniejsza jest próbą opowieści o przełomowej epoce, której podręczniki historii poświęcają zwykle kilka (nawet nie kilkanaście) zdań, a studenci żadnej uwagi...


Notka o autorze:
Jakub Polit (ur. 1968) jest adiunktem w Instytucie Historii UJ. Jego zainteresowania badawcze dotyczą stosunków międzynarodowych w XX w., ze szczególnym uwzględnieniem Dalekiego Wschodu. Autor m.in. Odwrót znad Pacyfiku? Wielka Brytania wobec Dalekiego Wschodu, 1914-1922 (Kraków 1999), Chiny (seria: Historia państw świata w XX wieku, Warszawa 2000), Lew i smok. Wielka Brytania a kryzys chiński 1925-1928 (Kraków 2006), Pod wiatr, Czang Kaj-szek 1887-1975 (Kraków 2008), Chiny 1946-1949 (Warszawa 2010), Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska, 1937-1945 (Kraków 2013), Japońska polityka zagraniczna 1894-1945 (Kraków 2015).
Prywatnie fascynuje go paleontologia, zwłaszcza fenomen wymierania megafauny na wielkich wyspach oceanicznych (Madagaskar, Nowa Zelandia) związany z osadnictwem człowieka.

Spis treści:
„Panowie wojny”
I Yuan Shikai, ojciec warlordów
II Niebiański chaos
III Nie ma końca konwulsjom
IV Galeria warlordów
V …i ich żołnierzy
VI Los Chin w ręku Wu Peifu
VII Z Zhang Zuolinem ku otchłani
VIII Koniec świata „panów wojny”
Aneksy
Bibliografia selektywna
Spis map i schematów


------------------------------------------Myśl polityczna Czang Kaj-szeka
Autorka: Teresa Łozińska
Wydawca: WUJ
Seria: Ex Oriente
Oprawa: miękka

Cytat:
Czang Kaj-szek (1887-1975) jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci historii XX wieku. Pomimo wielkiej roli, jaką odegrał w najnowszych dziejach Państwa Środka, jego myśl polityczna nie była dotąd przedmiotem pogłębionych badań naukowych.
Niniejsza monografia dowodzi związku łączącego myśl i praktykę polityczną Czang Kaj-szeka z filozofią konfucjańską. Teresa Łozińska bada intelektualną genezę politycznej refleksji tego męża stanu i jego ideał polityczny na szerokim tle historycznym. Dzięki analizie oryginalnych źródeł w języku chińskim autorka przedstawia wieloaspektowość i mnogość korzeni myśli Czang Kaj-szeka oraz wielość i złożoność kontekstów, w których działał. Wykazuje, iż stworzył on alternatywny wobec zachodniego model modernizacji oraz że miał określoną i jasną wizję zarówno swego przywództwa, jak i samych Chin: rozumiał rządzenie jako panowanie ideologiczne i usiłował urzeczywistnić konfucjański ideał mędrca-władcy. Nie był jednak zakładnikiem nauk płynących z przeszłości i w twórczy sposób interpretował chińską tradycję, tak by mogła wesprzeć budowę nowoczesnego państwa. Myśl polityczna Czang Kaj-szeka umożliwia pełniejsze poznanie i zrozumienie nie tylko tej historycznej postaci i Chin jej współczesnych, ale także Chin obecnych i zachodzących w nich procesów. Pozwala dostrzec mnogość odniesień, które należy uwzględnić, by głębiej uchwycić treści właściwe chińskiej refleksji.

Teresa Łozińska - politolog i kulturoznawca, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Wykładowca Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka w Chinach i na Tajwanie.

za: wuj.pl
_________________
Howgh!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13