Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książka z bohaterką wpisującą się w archetyp rycerza
Autor Wiadomość
CzarnaKaczuszka 

Wysłany: 2017-08-03, 00:41   Książka z bohaterką wpisującą się w archetyp rycerza

Obejrzałam ostatnio anime o tytule Code Geass i zaciekawiła mnie jedna z bohaterek - Kallen. Dziewczyna należała do ruchu oporu podbitego państwa, w pewnym momencie w trakcie walk znalazła się w sytuacji, która znaczyła dla niej niemal pewną śmierć. Pojawił się wówczas tajemniczy człowiek, który uratował ją i jej odział z beznadziejnej sytuacji, a później przejął dowodzenie nad jej oddziałem. Przez długi czas Kallen nie zobaczyła jego twarzy schowanej za maską i nie poznała jego imienia, ale ufała mu bezgranicznie, wykonywała rozkazy, często pełniła funkcję jego eskorty lub dowódcy straży przybocznej.

Tak sobie pomyślałam, że w literaturze częstym motywem jest męźczyzna - rycerz swojej damy, który chroni ją swoim mieczem (dosłownym lub nie), otwiera jej drzwi, usługuje przy posiłkach, sławi jej imię - choćby taki Zbyszko z Bogdańca, wdzięczny Danusi za uratowanie życia.

Ja za to chętnie poczytałabym coś z motywem odwrotnym, w którym to mężczyzna zyskuje oddanie kobiety - ale nie delikatnej niewiasty, która może być mu sprzątaczką czy kochanką, tylko wojowniczki, która osłoni go własnym ciałem na polu bitwy, a po wszystkim oporządzi mu jeszcze konia i ugotuje posiłek. Oczywiście niekoniecznie dosłownie, ale chodzi mi o ten typ relacji. Nie chodzi mi tutaj o podwładną, zatrudnioną za pieniądze lub związaną np. rozkazem wojskowym, ale o kogoś, czyje oddanie będzie miało głębokie tło emocjonalne (niekoniecznie romantyczne). W pewnym sensie w ten schemat wpisują się towarzyszki Borcha Trzy Kawki oraz Cintryjka Angoulême z Wiedźmina, ale ich wątek był dosyć słabo rozwinięty.

Będę wdzięczna za sugestie tytułów

Odpowiedz do tematu