Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W dymku - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-01-31, 15:51   

Strasznie dawno tu nie zaglądałem - ale wstyd... :-(

Trzeba zatem zacząć nadrabiać - Wojtek Zaręba stworzył taki oto cykl: "Podsumowania i zapowiedzi" - jest już jego 21 odsłona - no cóż - zachęcam do przeczytania wszystkich wcześniejszych też:

"Podsumowania i zapowiedzi" #21 "Maciej Pałka":

Cytat:
Co roku mógłbym przeklejać tę samą opinię – jest lepiej. Ukazuje się coraz więcej polskich albumów, debiutują nowi ciekawi artyści i artystki,...

Cytat:
W ciągu ostatnich lat zmienił się kontekst kulturowy, w jakim przez wiele lat funkcjonował komiks w Polsce. Skończyliśmy etap walki o nobilitację medium.

Cytat:
Nigdy dotąd nie miałem tak długiego kryzysu twórczego – fajnie, że się skończył. Wyszedłem z tego bardzo wzmocniony. Teraz zostało już tylko narysować stustronicowy album.

"Podsumowania i zapowiedzi" #21 "Maciej Pałka"

:mrgreen:

Maciej Pałka

A w moim radio teraz to.

:)

jacek 

Wysłany: 2019-02-05, 05:28   

"Podsumowania i zapowiedzi" #24: "Marek Turek":

Cytat:
Dziś twórca, który z niejednego pieca komiksowego chleb już jadł, a i sam bardzo dużo do tego pieca dołożył. Panie i Panowie, Marek Turek.

Cytat:
Osobiście byłem praktycznie niewidoczny w ubiegłym roku, pomijając mocno absorbującą pracę na zapleczu serii "Wydział VII", cała reszta energii poszła na dłubanie kilku większych projektów w domowym zaciszu.

Cytat:
Plany mam rozległe (przecież po coś dłubałem te komiksy przez cały zeszły rok), ale co z tego wypali w 2019, nie mam zielonego pojęcia.

"Podsumowania i zapowiedzi" #24: "Marek Turek"
Marek Turek

:-D

jacek 

Wysłany: 2019-02-08, 02:38   

"Podsumowania i zapowiedzi" #26: Agnieszka Świętek:

Cytat:
Ubiegły rok był dla mnie przełomowy, ponieważ Kultura wydała moje "Obiecanki" a Egmont "Rufusa. Wilka w owczej skórze" (do scenariusza Sztybora) i teraz oficjalnie stałam się częścią Komiksowa.

Cytat:
W 2019 zaplanuję co zrobić z "Okruchami..." i poszukam dla nich wydawcy. Póki co, wiem, że będę rysować dwa komiksy dla dwojga scenarzystów i zostanie opublikowany jeden album, który zaczęłam rysować już dawno, dawno temu.

"Podsumowania i zapowiedzi" #26: "Agnieszka Świętek"

"Obiecanki":
Archiwum, "Prosto z Kadru" #528

"Rufus: Wilk w owczej skórze":
Archiwum, artykuł Michała Jankowskiego, artykuł Anny Sikorskiej

Agnieszka Świętek

jacek 

Wysłany: 2019-02-12, 00:42   

"Podsumowania i zapowiedzi" #27: Tomasz Kontny:

Cytat:
Ubiegły rok był dla mnie przełomowy, bo wreszcie, po paru latach przygotowań, wystartowaliśmy z zeszytową serią "Wydział VII". Pamiętam, jak wraz z wydziałową ekipą rok po roku przegadywaliśmy na afterparty MFKiG pomysły na fabuły, postacie, spinoffy... No i w końcu w 2018 udało się rzeczywiście ruszyć z kwartalnikiem, wpuścić go do księgarni komiksowych, Empików i saloników prasowych.

"Podsumowania i zapowiedzi" #27: Tomasz Kontny
Tomasz Kontny

jacek 

Wysłany: 2019-02-19, 06:14   

"Podsumowania i zapowiedzi" #28: Nikodem Cabała:

Cytat:
Jak oceniasz ubiegły rok pod kątem realizacji własnych planów, jak i ogólnej sytuacji w komiksowie?

Cytat:
Ubiegły rok minął mi raczej na trzymaniu się obranego wcześniej kierunku, ale bez ścisłego trzymania się wyznaczonej trasy. Jak nietrudno się domyśleć, chciałem powrócić do tworzenia komiksów.

"Podsumowania i zapowiedzi" #28: Nikodem Cabała
Nikodem Cabała: "Artinfo", "Esensja".

jacek 

Wysłany: 2019-03-04, 17:01   

"Podsumowania i zapowiedzi - dogrywka": Michał Śledziński:

Cytat:
Co prawda cykl "Podsumowania i zapowiedzi w dymku" oficjalnie jest już zakończony, ale nawet najlepszy mecz może skończyć się dogrywką. Stąd pozwoliłem sobie przepytać popularnego Śledzia o jego spojrzenie na nasz rynek komiksowy.

"Podsumowania i zapowiedzi - dogrywka": Michał Śledziński
Michał "Śledziu" Śledziński

jacek 

Wysłany: 2019-04-15, 11:33   

"Nie ma się czego bać" - o super! Wojtek Zaręba" przeprowadził wywiad z "Unką Odyą" - autorką kilkukrotnie już u nas prezentowanego albumu "Brom":

Cytat:
Włożyłam w ten komiks całe moje serce i lata ciężkiej pracy. Zrobiłam wszystko, co mogłam, aby czytało się go dobrze, żeby nie nudził, żeby był atrakcyjny wizualnie.

Cytat:
Zanim zacznę pracę lubię znaleźć jakiś ciekawy popularnonaukowy albo horrorowy podcast. Czasem audiobooka. Zbieram się, żeby wreszcie kupić "Ślepowidzenie" Petera Wattsa.

"Nie ma czego się bać"

:brawo:

Pierwsza rozmowa
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-07-01, 14:13, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-04-23, 06:41   

"To będzie najlepszy komiks, jaki zrobię!" - następny wywiad Wojtka Zaręby - tym razem z Tomaszem "Spellem" Grządzielą:

Cytat:
Mówi się, że kiedy autor wydaje swoje dzieło, to przestaje być jego, a wszystkich odbiorców. Kiedy siedziałem na spektaklu, to wtedy doświadczyłem tego najbardziej. Poczułem, że ktoś wziął moją historię i opowiedział ją po swojemu. Tak z 80% tej sztuki stanowią cytaty z komiksu, dodane jest kilka scen, które w mojej opinii są w klimacie "Stasia..." a jednej bardzo żałuję, że sam nie napisałem.

Super :-D

"To będzie najlepszy komiks, jaki zrobię!"

Ponieważ materiały o komiksie "Przygody Stasia i Złej Nogi" były bardzo dawno - przypominam kilka z nich:
Tomasza Nowaka, Jakuba Wołosowskiego, Pawła Kicmana, Marcina Kamińskiego, Karola Susa, Konrada Wągrowskiego

I dwie recenzje spektaklu:
Henryka Mazurkiewicza, Tomasza Sknadaja

jacek 

Wysłany: 2019-04-27, 06:41   

Dzisiaj także ciekawa rozmowa - "Cyrograf na wydawanie komiksów" - wywiad z Jerzym Łanuszewskim (Wydawnictwo 23):

Cytat:
Jerzy Łanuszewski dotychczas parał się m.in. wydawaniem zinów komiksowych pt. Warchlaki, ale tym razem postanowił wejść w "dłuższą formę", zakładając Wydawnictwo 23 i zadebiutował komiksem "Brom", którego autorką jest Unka Odya.

"Cyrograf na wydawanie komiksów"

Świetnie :-D

A o "Unce Odyi" i "Bromie" było tutaj.

jacek 

Wysłany: 2019-05-04, 05:42   

"Zasady, jakie uznaję za stosowne". Wojtek Zaręba kontynuuje swoje rozmowy z ciekawymi ludźmi polskiej sceny komiksowej i teraz prezentuje wywiad z Łukaszem Kowalczukiem :-D :

Cytat:
Od dłuższego czasu chciałem porozmawiać z Łukaszem Kowalczukiem. Powodów było kilka, choćby jego aktywność na polskiej scenie komiksowej czy otwartość podczas wywiadów. Taki rozmówca to po prostu skarb.

Udało mi się to lub też wreszcie zdecydowałem się podejść i zadać kilka pytań podczas 8. Krakowskiego Festiwalu Komiksu.

"Zasady, jakie uznaję za stosowne"
Lista dokonań Łukasza Kowalczuka

jacek 

Wysłany: 2019-06-29, 20:05   

"Mam w głowie potencjalnego odbiorcę" - wywiad z Anną Krztoń :-D :

Cytat:
Obracasz się w dwóch światach, bo tworzysz komiksy niezależnie, ale dzięki współpracy z Wydawnictwem Komiksowym ukazał się twój komiks "Weź się w garść". Jakie są różnice pomiędzy jednym a drugim światem?

Cytat:
Chyba nie można powiedzieć, że to są dwa światy – przynajmniej jeśli chodzi o środowisko, bo ono bardzo się przenika, a na imprezach komiksowych ziniarze i wydawcy zbijają ze sobą piątki i piją razem na afterach. Jeśli chodzi o same komiksy to wydaje mi się, że to jest bardzo złożona sprawa.

"Mam w głowie potencjalnego odbiorcę"
Przypomnijmy sobie "Weź się w garść"

jacek 

Wysłany: 2019-07-12, 09:58   

"Feniks komiksowy" - informuje Wojtek Zaręba - "...Wydawnictwo Komiksowe wraca z komiksowego niebytu i ponownie zaczyna działalność":

Cytat:
Najpierw na fejsbukowym fanpejdżu WK pojawił się wpis "Wydawnictwo Komiksowe wraca! Szczegóły już niebawem”. I to "niebawem" nastąpiło chwile później. Nowym "naczelnym" został Jacek Gdaniec, który udzielił szybkiego wywiadu "Magazynowi Kreski" gdzie oświadczył, że "teraz prawa do wydawnictwa zostały wydzielone ze spółki, odsprzedane..." co może oznaczać, że reaktywowana oficyna jest całkowicie autonomiczna i już nikt nie będzie się mieszał w ich poczynania.

"Feniks komiksowy"

A poniżej rzeczony wywiad:

Cytat:
ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ!

Oto krótka rozmowa z Jackiem Gdańcem, który właśnie staje za sterami wskrzeszonego Wydawnictwa Komiksowego!

Wraca Wydawnictwo Komiksowe?

Tak :)

To dość zaskakująca informacja. Myśleliśmy, że WK to autorski projekt Wojtka Szota i po jego rezygnacji obchodzi do historii. A tu niespodzianka!

Wydawnictwo Komiksowe było od początku częścią spółki Gildia i Wojtek prowadził je jako pracownik Gildii. Teraz prawa do wydawnictwa zostały wydzielone ze spółki, odsprzedane i ja będę się nim zajmował. Uznaliśmy, że szkodą by było gdyby całkowicie zniknęło z rynku.

Jaki będzie nowy pomysł na WK?

Profilu raczej nie będziemy zmieniać, bo był i tak bardzo szeroki - od frankofonów po komiks polski. Na początek jednak chcemy uporządkować kwestie formalne.

Ty będziesz naczelnym?

Tak.

Powodzenia i cierpliwości życzymy w tej nowej roli! A co z IGN, którego komiksowej części jesteś naczelnym?

Nie planuję nagłych zmian w swoim życiu, jak odchodzenie z redakcji IGN Polska czy udzielania się na innych polach komiksowego świata. Wspieram medialnie najstarszy warszawski sklep stacjonarny Centrum Komiksu, jestem rzecznikiem prasowym i szefem działu mediów wydawnictwa Taurus Media, redaktorem serii w wydawnictwie Ongrys. Wiele ról, które udaje mi się pogodzić i nie zamierzam się z nimi żegnać, chociażby dlatego, że ta najnowsza niekoniecznie jest tą która zapewni mi miskę zupy ;-)

A konflikt interesów? Czy IGN będzie zamieszczało tylko pozytywne recenzje konkurencji?

Jak wiesz, a może nie, ja NIGDY nie pisałem recenzji. Piszą je niezależni redaktorzy i NIGDY nie wpływaliśmy na ich opinie, ani w Gildii, ani w IGN. "Konflikt interesów" musiałbyś mi zarzucić już jakieś 10 lat temu, gdy założyliśmy Wydawnictwo Komiksowe, a ja byłem (jako udziałowiec Gildii) jego współwłaścicielem i jednocześnie redaktorem naczelnym portalu Gildia. Przeglądając nasz wieloletni dorobek redakcyjny na pewno nie doszukasz się takiego wypaczenia.
To sprawa honoru, zaufania i szacunku do czytelnika.
Może się jednak zdarzyć, że przeszukując te archiwalne recenzje trafisz na Gildii na mało pochlebne recenzje niektórych komiksów Wydawnictwa Komiksowego :D

To kiedy pierwsze tytuły? I szkoda ze "Kot rabina" i "Azymut" już u innych wydawców.

Co do planów wydawniczych to z czasem zaczniemy je odkrywać, potrzebujemy jednak odrobinę czasu. Na początek wystarczy stwierdzenie: pogłoski o śmierci Wydawnictwa Komiksowego były mocno przesadzone ;-)

Fajnie, dzieje się :)

:-D

jacek 

Wysłany: 2019-07-15, 19:01   

"Tydzień z Wydziałem VII":

"Tajna geneza Wydziału VII":

Cytat:
Zanim zaczniemy mówić o Wydziale VII, warto wniknąć bardziej w realia ówczesnej rzeczywistości, by poznać sposób funkcjonowania organów bezpieczeństwa, w ramach których działał zespół rozwiązujący zagadki paranormalne.

"Tajna geneza Wydziału VII"
Forumowe materiały o "Wydziale 7"

jacek 

Wysłany: 2019-07-17, 10:33   

"Pełnię rolę ucznia - wywiad z Markiem Turkiem, jednym z inicjatorów powstania serii Wydział VII":

Cytat:
Jaką rolę pełnisz w projekcie serii komiksowej pt. "Wydział 7"?

Cytat:
Najogólniej rzecz biorąc, w tym projekcie pełnię rolę ucznia, ponieważ do tej pory, większość dużych projektów komiksowych, które realizowałem, to były rzeczy solowe (i czarno-białe), to tej nauki jest sporo.

"Pełnię rolę ucznia - wywiad z Markiem Turkiem, jednym z inicjatorów powstania serii Wydział VII"

jacek 

Wysłany: 2019-07-18, 13:48   

"Mam z tyłu głowy krytycznego siebie - wywiad z Tomaszem Kontnym, scenarzystą komiksów z serii Wydział VII":

Cytat:
Skąd czerpiesz inspiracje do swoich scenariuszy?

Cytat:
Z głowy. Pakuję do niej co tylko się da, a potem zostawiam w spokoju, aby się przegryzło. Po jakimś czasie zaglądam do środka i albo pomysł w niej jest, albo trzeba dorzucać dalej. Zwykle jednak udaje mi się coś wyskrobać z dna. I potem już samo się pisze.

"Mam z tyłu głowy krytycznego siebie - wywiad z Tomaszem Kontnym, scenarzystą komiksów z serii Wydział VII"

Odpowiedz do tematu