Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W dymku - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2018-03-29, 13:28   

"Mam tylko jedną rękę". Wywiad przeprowadzony przez Wojtka Zarębę z Jakubem Rebelką podczas "Krakowskiego Festiwalu Komiksu":

Cytat:
Jak zaczyna się współpracę z zagranicznym wydawcą? Jak to wyglądało w Twoim wypadku?

"Mam tylko jedną rękę"
A tutaj o wspomnianym w wywiadzie "Mieście psów".

jacek 

Wysłany: 2018-04-06, 13:56   

"Kiedyś marzyłem o takich czasach". Rozmowa z Wojciechem Jamą, kuratorem wystawy "Teraz Komiks!" w Muzeum Narodowym w Krakowie, a zarazem właścicielem eksponowanej kolekcji.

Cytat:
Sympatyk medium odnajdzie tutaj całkowitą prahistorię, czyli albumy prekursora komiksu Rudolfa Topflera, czy Georgesa Collomba podpisującego się pseudonimem Christophe, a także Wilhelma Buscha.

"Kiedyś marzyłem o takich czasach"

Dziękujemy za nadesłanie materiału :-D

Oraz zaległy artykuł o wystawie autorstwa Małgorzaty Wosion-Czoby.

:brawo:

jacek 

Wysłany: 2018-04-14, 11:30   

"Na początku był szok". I drugi wywiad :-D Również z kuratorem wystawy - Arturem Wabikiem:

Cytat:
We wstępie do katalogu wystawowego napisałem, cytując Macieja Parowskiego, że dla mnie komiks jest "tańcem w skończonej budowli sztuki". Dorastałem w takim przeświadczeniu, że to jest dziedzina sztuki, która ma swoje odbicie w kulturze popularnej i nigdy nie przychodziło mi do głowy, żeby to kwestionować.

"Na początku był szok"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-04-16, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-04-14, 16:19   

"Francja, elegancja" - jeszcze jeden ciekawy felieton od Wojtka Zaręby:

Cytat:
Dzisiejszy tytuł jest lekkim przekłamaniem, bo napiszę o kilku komiksach z rynku francuskiego, ale też z belgijskiego, które miały swoje premiery w ostatnim czasie. Wydaje mi się, że troszkę przeszły bez echa, a szkoda byłoby je przeoczyć.

"Francja, elegancja"
Dotychczasowe teksty o "Oceanice"
Dotychczasowe teksty o "Pośród cieni"
Nie zamieszczone przeze mnie w odpowiednim czasie recenzje "Na początku był gniew...": trzecia, druga i pierwsza.
Dotychczasowe teksty o "Porze demonów"

Dziękujemy :-D
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-27, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-04-18, 13:28   

A dzisiaj okładka - nie prezentowałem tutaj dotychczas samych okładek ale czas to zmienić ;) Otóż Wojtek na swoim blogu prowadzi również temat "Okładkowe perełki", w którym prezentuje najciekawsze komiksowe okładki z całego świata - zatem:

Cytat:
Antoniusz żyje w czasach cesarza Nerona. Jest – można tak powiedzieć – detektywem, a już na pewno człowiekiem od zadań specjalnych. Zdarza mu się rywalizować z hordami przeciwników Rzymu, ale również potworami i demonami. Tym razem otrzymuje misję odzyskania symboli orłów, które zostały skradzione przez barbarzyńców.

"Okładkowe perełki" #35

jacek 

Wysłany: 2018-05-23, 16:06   

"Okładkowe perełki" #36: "Zgroza" #3: "Strach":

Cytat:
Gdy mamy do czynienia z kryminałem, a do tego na okładce pojawia się dziecięcy rysunek przedstawiający rodzinę, to już wiadomo, że nie wróży to nic dobrego. Oczywiście dla bohaterów historii, bo czytelnicy z pewnością dostaną sporą dawkę emocji.

"Okładkowe perełki" #36

Za materiał dziękujemy :-D

Recenzja tytułu już za chwilę ;)

jacek 

Wysłany: 2018-06-10, 16:22   

"Trudne początki podboju kosmosu" - to tytuł zaległej recenzji "Furkota":

Cytat:
Całość jest kosmiczną przygodą bardziej "fiction" niż "sience" i przypomina gwiezdne przygody z lat siedemdziesiątych, gdzie każdy zwrot akcji rozwiązywany jest w najbardziej nieprawdopodobny sposób. Widać, że niczym nieograniczona wyobraźnia autora działała tu na pełnych obrotach.

"Furkot"
Dotychczasowe teksty, materiał audio

jacek 

Wysłany: 2018-07-30, 11:01   

"Dziwna wojna" - Wojtek Zaręba omawia "Mordobicie":

Cytat:
Trzeba przyznać, tę książkę czyta się szybko i jest ona bardzo wciągająca. Reed Tucker chronologicznie i bardzo płynnie przybliża nam historię powstania wydawnictwa DC Comics a później jego konkurenta, czyli Marvel. Dość swobodny styl sprawia, że lektura nie przytłacza nadmiarem informacji. Warto dodać, że akcent jest położony na DC zaś Marvel pokazywany jest głownie w kontrze do jego działań.

“Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC"
Fragment w audycji, artykuł "WKP", fragment książki plus recenzja napisana przez Marcina Waincetela, recenzja Janusza Samborskiego
Poprzednie materiały

jacek 

Wysłany: 2018-08-11, 10:00   

"Żbik nasz powszechny":

Cytat:
Świetnie, że badacze sztuki komiksowej zaczynają eksplorować świat wykreowanych bohaterów, choć warto pamiętać, że nie tylko Żbikiem polski komiks stoi. Przez sto lat stworzono dziesiątki niezapomnianych postaci, które równie dobrze można zaprezentować w książkach.

"Żbik nasz powszechny"
O "Żbiku" w "Wikipedii"

jacek 

Wysłany: 2018-10-21, 06:34   

"Komiksowe nieistnienie" - "Bler" #7: "Nieistnienie":

Cytat:
Zupełnie nie rozumiem czemu ten Bler przechodzi bez echa. "Nieistnienie" to solidna dawka komiksowej pulpy. Nie ogłupia, widać w tym jakiś pomysł i chce się więcej. Na pewno nie jest gorszy, a w niektórych miejscach nawet lepszy od części poprzednich.

"Bler" #7: "Nieistnienie"
Szczegółowe informacje o tytule plus przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2018-11-26, 06:35   

Wojtek Zaręba: "Tydzień z Malutkim Liskiem i Wielkim Dzikiem" - "Zorrito z Polski" - "Druga część rozmowy Artura Wabika z Bereniką Kołomycką podczas Salonu Komiksu 2018":

Cytat:
Odejdźmy trochę o sposobu pracy i oczyszczania aury, do tego nad czym pracujesz. Ostatnio stworzyłaś bardzo ciekawą krótką formę do antologii "100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania Niepodległości" pt. "Szczypiorniak". Czy możesz opowiedzieć nam coś o tym komiksie, czyj to scenariusz, jak to wszystko się odbywało?

Wcześniejsze materiały pod tym tekstem.

"Zorrito z Polski"

jacek 

Wysłany: 2018-11-27, 01:31   

A dzisiaj wcześniejszy materiał Wojciecha:

"Chętnie zmieniałbym wszystko we wszystkim" - "Wywiad z Danielem Chmielewskim, który przeprowadziłem podczas Salonu Komiksu w trakcie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.":

Cytat:
Zabrzmi to trochę prowokacyjnie, ale nie wiem o czym z tobą rozmawiać…

Ok...?

...bo chyba, nim porozmawiamy o komiksach, powinniśmy zacząć od książek, a dokładniej od tej autorstwa Olgi Tokarczuk pt. "Anna In w grobowcach świata". Czy znałeś tę pozycję wcześniej, zanim zdecydowałeś się rozpocząć pracę nad jej adaptacją na komiks?

"Chętnie zmieniałbym wszystko we wszystkim"
Daniel Chmielewski w "Wikipedii"
Blog Daniela Chmielewskiego
Przypomnijmy sobie cytowaną książkę Olgi Tokarczuk
A w moim radio przed chwilą leciało to.

jacek 

Wysłany: 2018-11-30, 02:26   

"Możliwe, że mam troszeczkę łatwiej". Piątek rozpoczynamy od następnego wywiadu, który przeprowadził Wojtek Zaręba - teraz jest to rozmowa z Tomaszem Samojlikiem:

Cytat:
Papcio Chmiel bawiąc uczył, ucząc bawił, a Pan wykreował zwierzęcych bohaterów. Jak to się stało?

Nie mam zielonego pojęcia. Jestem tylko skromnym naukowcem z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, który chciał ze swoją wiedzą dotrzeć do dzieci.

"Możliwe, że mam troszeczkę łatwiej"
Tomasz Samojlik
Radio też już włączone :P

jacek 

Wysłany: 2018-11-30, 23:10   

Kilka nowych materiałów od Wojtka Zaręby, za które oczywiście dziękujemy :-D :

1. "Słowa w dymku na niedzielę" #18 - Przemyślenia dotyczące "Black Friday":

Cytat:
Blakfridaj skłoniło mnie do pewnej refleksji. Otóż, teoretycznie jesteśmy racjonalnymi ludźmi. Z pewnością nauczono nas szacunku do wartości pieniądza. Wiemy, co jest nam niezbędne do życia a mimo to przychodzi taka chwila, kiedy puszczają nam hamulce i z obłędem w oczach oddajemy się rozpasaniu zakupowemu.

Impuls może być dowolny. Dla jednych to fakt ukazania się zeszytu z przygodami naszego ulubionego bohatera. Dla innych album szanowanego rysownika czy scenarzysty. Dla kolejnych, wizyta w księgarni, na targach czy festiwalu. Następni ulegają podszeptom recenzentów, czy znajomych. No i wreszcie promocje, obniżki czy wyprzedaże.

Jest taka choroba (czy też rozrywka w krajach nadmiernego dobrobytu, będąca również problemem pierwszego świata) zwana zakupoholizmem. Na swoje potrzeby trochę zmodyfikowałem jej objawy, czyli:
- obsesyjna chęć kupowania komiksów;
- ciągłe, niekontrolowane nabywanie nowych albumów (z reguły niepotrzebnych);
- rozdrażnienie i gniew pojawiające się w sytuacjach braku możliwości zakupu komiksów;
- brak możliwości podania racjonalnych argumentów przemawiających za koniecznością zakupu danego komiksu oraz odczuwanie wyrzutów sumienia po kupnie.

Nie wiem, ile punktów z powyższej wyliczanki oznacza nieuleczalną chorobę, ale jeśli jest ich więcej niż połowa, to powinno wam dać to do myślenia.

2. "Książkowy Kraków":

Cytat:
Kluczowym wydarzeniem - jak dla mnie - był Salon Komiksu, który rokrocznie organizowany jest przy okazji targów.

Cytat:
Nie zabrakło wydawców, jak choćby Kultura Gniewu, Non Stop Comics, Mucha Comics, Centrala, Kameleon, Ultimate Comics, Blik Studio. Swoje stoiska miały księgarnie komiksowe oraz twórcy zinów.

"Książkowy Kraków"

3. "Przyroda nie jest cukierkowa" - "Wywiad z Adamem Wajrakiem, który przeprowadziłem podczas Salonu Komiksu w trakcie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.":

Cytat:
Co jest takiego fascynującego w puszczy, że dzieci chłoną komiksy stworzone przez Pana i Tomasza Samojlika?

Cytat:
Puszcza jest przede wszystkim nieobliczalna. To jest w niej najciekawsze, że gdzieś sobie zasuwa w swoim kierunku i jest zupełnie inna niż pozostałe lasy.

"Przyroda nie jest cukierkowa"
Adam Wajrak

Oraz materiały audio:

4. "W dymku": #1 - "Debiut na głos, czyli kilka słów o Niepodległości":

"W dymku": #1 - "Debiut na głos, czyli kilka słów o Niepodległości"
Artykuł Michała Lipki

5. "W dymku" #3 - "Mój głos o książce "Stan Lee. Człowiek - Marvel"":

"W dymku" #3 - "Mój głos o książce "Stan Lee. Człowiek - Marvel""
Wcześniejsze informacje

6. "W dymku" #4 - "Jak zarabiają twórcy komiksów?":

"W dymku" #4 - "Jak zarabiają twórcy komiksów?"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-23, 15:42, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-12-08, 04:44   

Dwa wywiady, które Jerzy Łanuszewski przeprowadził z Judytą Sosną i Igorem Jarkiem podczas "Salonu Komiksu" 2018:

1. "Nie możemy od siebie uciec":

Cytat:
Czy ty miałaś jakiś wpływ na dobór postaci występujących w waszym komiksie?

(Judyta) Nie, Igor pisał ten tekst w swoim stylu i dopiero po skończeniu dał mi przeczytać. Mój wkład polegał na tym, że sprawdzałam wszystkich jak wyglądali, czy można znaleźć jakieś ich zdjęcia itd.
(Igor) Jeśli chodzi o mnie, to miałaś bardzo duży wkład, ponieważ każda historyjka, którą czytałem i nie podobała ci się, to lądowała w koszu.

"Nie możemy od siebie uciec"

2. "Chcę to zobaczyć na papierze":

Cytat:
Przed "Słowackiego" i "Spodoustymi" był "Garry", czyli komiks internetowy. Zrobiliście tam ponad 140 stron i czy planujecie to kiedyś wydać?.

(Judyta) To zostało zawieszone na rzecz "Spodoustych", których zgłosiliśmy na stypendium (konkurs na stypendium gildia.pl – przyp.red.). Warunkiem było stworzenie ośmiu plansz i zarys scenariusza. Igor miał napisane cztery historie a ja zrobiłam do tego czternaście stron. Niestety, nie wygraliśmy.
(Igor) Przygotowaliśmy więcej materiału i wysłaliśmy do Szymona Holcmana z Kultury Gniewu, który potwierdził, że to bierze.

"Chcę to zobaczyć na papierze"

:brawo:

Odpowiedz do tematu