Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czarnecka, Renata
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-01-27, 23:28   Czarnecka, Renata

Renata Czarnecka

Sporym było dla mnie zaskoczeniem, że polska literatura ma tak wspaniałe historyczki. Zofia Kossak-Szczucka czy Hanna Malewska to prawdziwe damy tego gatunku.

Gdyby żyła nieco wcześniej, myślę, że Renata Czarnecka mogłaby im dorównać. Dlaczego tak? Ano dlatego, że niestety w części jej powieści wymagania rynkowe (nadmierne epatowanie romansem, egzaltowany język) wygrywają z niewątpliwym talentem.

I tak, z całą pewnością i przekonaniem mogę polecić "Pożegnanie z Ojczyzną. Rok 1793" i drugą część cyklu - "Pod sztandarem miłości". Mimo tandetnego tytułu tej drugiej, są naprawdę ciekawe i dobrze napisane.

"Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta" oraz "Signora Fiorella, kapeluszniczka królowej Bony" to średnia półka. Nadal jest ciekawie, choć styl lekko kuleje i pojawiają się nieuniknione wątki romansowe - wciąż jeszcze strawne.

"Królowa w kolorze karminu" - pierwsza powieść Czarneckiej i "Księżna Mediolanu. Dzieje Izabeli Aragońskiej, matki królowej Bony", są już niestety absolutnie niestrawne. Koszmarnie napisane, zwłaszcza ta pierwsza w początkowych stronach, i skupione wyłącznie na stronie łóżkowej opisywanych historii. I o ile "Królowej w kolorze karminu" można by jeszcze to było wybaczyć - po pierwsze dlatego, że to debiut, a po drugie dlatego, że jeśli przetrwa się 200 stron stóp wbitych w pawiment, kryształowych oczu i klejnotów rzucanych na dekolt, to robi się naprawdę nieźle - o tyle "Księżna Mediolanu" na tyle łaski nie zasługuje, jest to bowiem powieść świeża, a pisana ewidentnie "na Philippę Gregory", czyli historia w tle, a osią intrygi jest czy on ją kocha, i czemu nie, a kto by się nadał zamiast. Szkoda, bo pani Czarnecka potencjał ma, ale odpowiadając, jako się rzekło, na potrzeby rynku, sprawiła, że po drugą część "Księżnej z Mediolanu" - "Madonny z Bari", nie miałam ochoty sięgnąć.

Pozostaje mieć nadzieję, że pani Czarnecka wróci kiedyś do stylu z dylogii "Rok 1973".

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2017-01-29, 10:00   

Nie słyszałam nigdy o tej autorce, ale na pewno się zapoznam z jej twórczością jak tylko gdzieś znajdę książki. Z tego co napisałaś, to widzę, że warto zacząć od "Pożegnania z ojczyzną"?

Klejnoty rzucane na dekolt? To brzmi jak zapowiedź dobrej dawki śmiechu. :mrgreen:

alibaba 

Wysłany: 2017-01-29, 21:56   

"Królową w kolorze karminu" przeczytałam. No, powiedzmy, zmęczyłam.
Innych książek tej autorki nie ma w mojej bibliotece i choć są w innych filiach, to, dzięki Twojej opinii nie będę się wysilała i nigdzie nie pojadę. Tytuły brzmią zachęcająco i pewnie bym się na nie skusiła, ale jak widać, nie warto.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-01-29, 23:18   

Tifa Lockhart napisał/a:
warto zacząć od "Pożegnania z ojczyzną"

Te dwie są naprawdę dobre. Natomiast resztę można sobie darować. :-)

Tifa Lockhart napisał/a:
Klejnoty rzucane na dekolt? To brzmi jak zapowiedź dobrej dawki śmiechu. :mrgreen:

Oj tak. Rzucali klejnoty na dekolt, wbijali stopy w pawiment i spoglądali kryształowymi źrenicami. Zęby trzeszczą... :mrgreen:

alibaba napisał/a:
jak widać, nie warto

Gdybyś jednak jechała tam po co innego, to polecam "Pożegnanie z Ojczyzną. Rok 1793" i "Pod sztandarem miłości". Są bardzo dobre.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu