Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Robert Galbraith / J.K. Rowling
Autor Wiadomość
Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2016-08-22, 09:40   Robert Galbraith / J.K. Rowling

Robert Galbraith to pseudonim autorki Harrego Pottera która to tym razem napisała 3 powieści detektywistyczne (polecam fanom Agathy Christie):

1. Wołanie Kukułki
Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a.
Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.

2. Jedwabnik
Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike’owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine’a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. A kiedy ten zostaje odnaleziony – brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach – rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał

3. Żniwa Zła
Trzecia powieść Roberta Galbraitha to diabelsko inteligenta zagadka kryminalna, a zarazem wciągająca historia kobiety i mężczyzny, którzy znaleźli się w trudnym momencie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i osobiste.
Robin Ellacott otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Z przerażeniem odkrywa w paczce odciętą nogę. Szef dziewczyny, prywatny detektyw Cormoran Strike, jest równie zaskoczony, choć nieco mniej przerażony. Przychodzą mu na myśl tylko cztery osoby, które mogłyby być zdolne do takiej brutalności. Detektyw sądzi, że policja podąża fałszywym tropem. Rozpoczyna śledztwo na własną rękę

Przyznam się że miałam mieszane uczucia , jednak jako że podobał mi się Trafny Wybór to postanowiłam dać Joanne szanse. I słusznie - wartka akcja, świetny główny bohater (i bohaterka) no i ten Londyński klimat.
Czytaliście?

Procella 

Wysłany: 2016-08-22, 12:12   

Przeczytałam wszystkie trzy - czyta się wyśmienicie, zasysa bez reszty, nawet jeżeli po przeczytaniu nie do końca się wie, co w tych ksiażkach było aż takiego dobrego ;) No i postacie mnie obchodzą.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2016-08-22, 12:48   

Przyznam sie że 3 część mnie ciut rozczarowała - ale tylko ciut ciut. Od połowy książki moje zaagazowanie wróciło na właściwe tory :mrgreen:
No ale czekam na 4 część, bo nie jestem pewna komu bohaterka powiedziała TAK! ;)

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 22:25   

jestem w trakcie czytania Żniw zła i jestem zadowolona, dwoma poprzednimi byłam oczarowana, więc raczej nie powinnam się zawieść :mrgreen:

castagna 

Wysłany: 2016-09-27, 21:11   

no i się nie zawiodłam, 3 część lepsza od poprzedniej, troszeczkę Robin pewnymi momentami mnie irytowała, ale zakończenie było bardzo dobre, czekam na kolejny tom! :mrgreen:

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2016-09-28, 10:52   

Mnie "Trafny wybór" nieprzesadnie ujął, ale po waszych rekomendacjach może dam szansę Robertowi. :-D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

ren 

Wysłany: 2017-01-15, 18:03   

Ja wczoraj skończyłam "Jedwabnika". Spotkałam się z opiniami, że to najsłabsza część z dotychczas wydanych, ale mam odmienne zdanie. Książka bardzo mi się podobała, m.in. ze względu na tematykę. Dość oklepany w literaturze kryminalnej motyw - wzorowanie się morderców na prozie - Rowling podała bardzo strawnie, a ja dodatkowo mam do niego dużą słabość. I to już druga powieść kryminalna, którą czytam, z częstymi odwołaniami do "Białej diablicy" Johna Webstera. Trzeba będzie się w końcu przyjrzeć dramaturgom tworzącym teatr okrutny.
Co jeszcze... W "Jedwabniku" podobały mi się bardzo cytaty, które rozpoczynały każdy rozdział. Trafnie dobrane, ładne i - o czym wspomniałam wyżej - zachęcające, żeby zajrzeć do źródła. Miłym akcentem był też finał, gdzie Galbraith/Rowling zgrabnie nawiązała do klasyków kryminału, w ogóle miałam wrażenie, że gdzieś nad tą powieścią unosił się duch Poirota.
Podsumowując, "Jedwabnik" bardzo mi się podobał, chyba bardziej niż "Wołanie kukułki". Rowling nie serwuje lipy, ale dopracowane opowieści, które nie wywrócą gatunku do góry nogami, ale są po prostu nienaganne.
Czas na "Żniwa zła". :-D

ren 

Wysłany: 2017-01-26, 21:50   

Mam za sobą "Żniwa zła" i ta część podobała mi się zdecydowanie najmniej.
Spoiler:
Za dużo rozterek sercowych Robin i Cormorana, za dużo "chciałbym/chciałabym, ale...". Nie idź Galbraith tą drogą i nie paruj ich. To droga do zabicia fajnej serii.

Co jeszcze... Kwiknęłam z uciechy, kiedy okazało się, że przygrywać w tej podróży będzie Blue Oyster Cult, ale na koniec czuję niedosyt.
Spoiler:
Chciałabym więcej ojczyma Strike'a i przywiędłych dzieci kwiatów, mam nadzieję, że do tego wątku Rowling jeszcze wróci.

Książka jest całkiem przyjemna, ale spodziewałam się czegoś więcej.

Odpowiedz do tematu