Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tradycyjnie czy przez Internet?
Autor Wiadomość
czarna_róża 

Wysłany: 2010-04-11, 21:36   Tradycyjnie czy przez Internet?

Od niedawna jestem uczestnikiem tego forum i korzystając z okazji chciałam rozwinąć wątek na temat tego czy warto kupować książki przez Internet czy może lepiej zrobić to tradycyjnie. Tyle ostatnio mówi się o tym, że zakupy przez Internet są lepsze, produkty są tańsze itp. Do tej pory wolałam kupować tradycyjnie ponieważ obawiam się tego, czy książka dotrze do mnie, jak długo będę czekać i co jeśli kupię przez Internet, zapłacę za książkę a jej nie otrzymam. Kupując przez Internet nie zobaczę jaką treść zawiera książka, natomiast tradycyjnie tak.

A co wy myślicie? Jakie jest wasze zdanie?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-04-12, 09:24   

To wszystko, czy warto czy nie, zależy od wielu czynników i każdy może odpowiedzieć inaczej. Z tym, że ceny są tańsze nie ma co dyskutować, bo tak jest w istocie. Z drugiej strony do ceny dolicza się jeszcze przesyłka. W przypadku kupna przez net jednej książki praktycznie nie ma dużych różnic cenowych między sklepem wirtualnym a księgarnią. Ale jak kupimy np. cztery to już wychodzi taniej.

Na pewno przewagą tradycyjnych księgarni jest to, że możemy dotknąć książki, przekartkować, poczytać kawałek, po prostu mieć bezpośredni kontakt z tym, co chcemy kupić. Ja to bardzo lubię. Lubię przechadzać się między regałami księgarni, przeglądać wzrokiem tytuły, czasem jakiś wziąć do ręki. Bardzo często podczas takiego spaceru można znaleźć coś ciekawego, czego nie miało się w planach kupić. W księgarni internetowej już trudniej.

Ja zwykle kupuję przez internet (merlin, allegro), gdy nie mogę danej pozycji znaleźć w księgarniach lub, gdy czasem robię większe zamówienie i wtedy prócz mniejszych cen książek dochodzi jeszcze przesyłka gratis, co znacząco zmniejsza wydatki na zakup.

Od dobrych paru lat udaje mi się też łączyć internetowe zakupy z tradycyjną księgarnią. W Białymstoku działa jedna z internetowych księgarni, która ma filię stacjonarną w mieście. Często zaglądam do nich i buszuję między regałami. Jeśli znajdę to, co mnie interesuje to robię zakupy. Jeśli nie to po prostu zaglądam na ich stronę zamawiam książki i wybieram odbiór osobisty. Więc tak czy inaczej kupuję w ksiegarni. :)

Ale co jest lepsze czy przez net czy tradycyjnie, no chyba nie udało mi się odpowiedzieć jednoznacznie w moim wywodzie. Obie formy mają swoje plusy.

Panna Jeż 

Wysłany: 2010-04-12, 10:27   

Generalnie wolę iść do księgarni, kupić książkę i mieć ją szybciutko w swoich łapach :P Ale z powodu słabej dostępności i cen książek w księgarniach, częściej kupuję przez internet, zwłaszcza Allegro. To jednak też nie jest idealne, można trafić na oszusta, jak ja ostatnio. Pierwszy raz od dłuuuuuugiego czasu pozwoliłam sobie na zakup książki, a tu taki zgrzyt. :( :evil:

Procella 

Wysłany: 2010-04-12, 12:07   

czarna_róża napisał/a:
czy książka dotrze do mnie, jak długo będę czekać i co jeśli kupię przez Internet, zapłacę za książkę a jej nie otrzymam.

Nie wydaje mi się, żeby to się tak często zdarzało - a na pewno nie w porządnych, oficjalnie i legalnie działających sklepach - narobiliby sobie tylko kłopotów. Zresztą przeważnie można wybrać płatność przy odbiorze.

Bardzo dużo kupuję przez internet. Mam dostęp do wszystkiego, mogę porównać ceny... No, zajrzeć do książki nie mogę, ale w sumie lubię kupować "na wyczucie".

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-04-12, 14:06   

Eva del Dolores napisał/a:
To jednak też nie jest idealne, można trafić na oszusta, jak ja ostatnio. Pierwszy raz od dłuuuuuugiego czasu pozwoliłam sobie na zakup książki, a tu taki zgrzyt. :(

Na allegro istnieje system komentarzy, który pozwala ocenić prawdopodobieństwo oszustwa. Zwykle staram się kupować od zaufanych sprzedawców i czytać ostatnie komentarze użytkownika.

Panna Jeż 

Wysłany: 2010-04-12, 18:25   

Tak, wiem. Dawno już nie korzystałam z allegro, wyszłam z wprawy, poza tym śpieszyłam się. Szybko zerknęłam tylko na ostatnie komentarze, te były w porządku. Dopiero, gdy po kilku dniach zawieszono konto tego sprzedawcy, przyjrzałam się bliżej komentarzom. Wcześniej nie kupowałam nic od sprzedawcy, który miał choćby 5 negatywów, a w tym przypadku było ich ponad 20. Nie wiem, głupoty nie sieją, sama rośnie, no i wyrosła u mnie :( Mam nauczkę :(

czarna_róża 

Wysłany: 2010-04-12, 19:06   

A jak szukacie informacji o księgarniach internetowych, skąd wiedzieć, która jest najlepsza, wiarygodna? Gdzie kupię książkę najtaniej? Na co mam zwrócić uwagę jak szukam księgarni internetowej?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-04-12, 19:15   

czarna_róża napisał/a:
A jak szukacie informacji o księgarniach internetowych, skąd wiedzieć, która jest najlepsza, wiarygodna? Gdzie kupię książkę najtaniej? Na co mam zwrócić uwagę jak szukam księgarni internetowej?

Cóż na pewno te duże sklepy można uznać za wiarygodne. Te typu merlin.pl. Zalogowałem się tam poszukując niegdyś dwutomowego wydania Opowieści z Narni, a później jeszcze ze 2 czy 3 razy kupiłem u nich książki.

Ostatnio robię zakupy w selkar.pl. Na pewno mają bardzo konkurencyjne ceny i setki złotych już zaoszczędziłem kupując u nich na przestrzeni lat. Ale mają również tę zaletę, że są na miejscu, w moim mieście. Mogę zamówić co zechcę przez net i odebrać u nich w księgarni nie płacąc za przesyłkę. Dlatego głównie wybrałem ich ofertę, bo jeśli przyjrzeć się cenom książek na allegro jest dużo innych księgarni oferujących podobne (niskie) ceny. Z tym, że cena z przesyłką się bilansuje, jak powiedziałem wcześniej.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-04-12, 19:31   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Obie formy mają swoje plusy.

Dokładnie tak. O zaletach tradycyjnych księgarni nikogo nie trzeba przekonywać, wiadomo jak przyjemnie jest niespiesznie buszować sobie między regałami.

Jednak w pewnych wypadkach lubię też zamówić sobie jakąś książkę przez internet i nie martwiąc się o nic leniwie czekać aż do mnie sama dotrze. Jednak tę ostatnią formę zakupów stosuję wyłącznie do książek, które koniecznie chcę mieć i o których wiem, że są zdecydowanie warte nabycia. W przypadku wahania lepiej jednak samemu rzucić okiem na konkretny egzemplarz w normalnej księgarni.

czarna_róża 

Wysłany: 2010-04-12, 19:37   

A jeśli chcesz kupić jakąś książkę to jakich informacji szukasz? Przeglądasz jakieś strony internetowe?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-04-12, 19:42   

czarna_róża napisał/a:
A jeśli chcesz kupić jakąś książkę to jakich informacji szukasz? Przeglądasz jakieś strony internetowe?

Opinie znajomych, Biblionetka, serwisy i fora internetowe. Bardzo lubię czytać opinie zwykłych czytelników. Oczywiście opinie tych, których lepiej znam cenię sobie znacznie wyżej niż przypadkowe.

TheMarcinKey

Wysłany: 2010-04-12, 19:55   

Czasem opinie można zobaczyć na opineo oraz ceneo oraz komentarze w allegro.
To zależy od księgarni.
Wiele księgarni sprzedaje przez allegro w tym Selkar, tadzimir więcej nie pamiętam :) z tych najczęściej biorę.

Tradycyjnie warto jeśli chce się książkę na już i jest dobra księgarnia (za książkę płaci się prawie tyle co byś zamówiła w internecie)
Zamawianie przez Internet opłaca się jak Uczeń napisał, założył konto i na przestrzeni lat zamówił dużo książek przez co miał mniejsze koszta.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-04-12, 22:03   

W zasadzie nie wiem, czy powinnam się tu wypowiadać, bo ze mnie jest straszne dziwadło. Otóż, NIE ZNOSZĘ zakupów tradycyjnych. Żadnych. Nie znoszę straty czasu, schodzonych nóg, tłumu ludzi, chamskiej obsługi, braków towaru. Wolę siedzieć sobie spokojnie w domu przy laptopie, w łapce kubek z kawą, i spokojnie przeglądać oferty na allegro.
Wynika to zapewne tez z innej mojej cechy - nie kupuję książek, których jeszcze nie czytałam. Albo robię to bardzo rzadko. Chcę mieć w domu tylko to, co mi się naprawdę podoba, a nie to, co aktualnie oferowane jest na rynku. Na ślepo mogę iść do biblioteki. Jest tam cisza, spokój, kompetentne (przynajmniej w pewnym zakresie) panie z obsługi. W księgarniach tradycyjnych, a już na pewno w takich kołchozach jak empik jest zawsze mnóstwo ludzi, bałagan na półkach, a w kasie osoby, które mają problem ze wpisaniem tytułu książki do komputera. Jak dla mnie stres i niepotrzebna strata czasu. :-/ Poza tym tradycyjne księgarnie rzadko mają wydania sprzed 20-tu, 30-tu lat, a ja bardzo takie lubię...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-04-13, 08:19   

A ja wręcz przeciwnie do Córki, nie znoszę zakupów przez Internet. Muszę dotknąć, zobaczyć, przekartkować, kawałek przeczytać, nawdychać się farby drukarskiej (w przypadku księgarni) lub ksiazkowego pyłu (w przypadku antykwariatu). Uwielbiam godzinami grzebać w regałach i szukać, przeglądać, szperać. Przesuwanie stron na komputerze i oglądanie zdjęć okładek to dla mnie żadna satysfakcja ^^ Szczególnie, gdy szukam prezentu, a już zwłaszcza, gdy szukam książki dla dziecka! Poza tym i w księgarniach coraz więcej półek z przecenionymi wydaniami sprzed kilku lat, coraz to częstsza praktyka.

Lektury Kawoholiczki

czarna_róża 

Wysłany: 2010-04-14, 18:14   

Dziękuję wam za odpowiedzi :) Zawsze to lepiej poznać opinie innych, doświadczenia. Można uniknąć jakiejś wpadki :)

Odpowiedz do tematu