Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Literatura afrykańska
Autor Wiadomość
Atłasowa 

Wysłany: 2017-01-06, 20:52   Literatura afrykańska

Zawsze pochłaniałam dużo reportaż, zwłaszcza o Afryce i Azji, ale w którymś momencie dorosłam do tego, żeby oddać ludziom stamtąd głos i pozwolić im samym o sobie opowiedzieć. Czytanie autorów spoza naszego kręgu kulturowego to naprawdę ciekawe doświdczenie i chciałabym trochę je zareklamować.

Stale aktualizowaną listę książek afrykańskich pisarzy wydanych po polsku prowadzi dziewczyna z blofu Afroczytelnia i można ją znaleść tutaj . Ja do tej pory czytałam:

- Ulica rzeczna Meja Mwangi, Kenia
Bardzo wciągająca książka, której bohaterem jest były wojskowy z przeszłością Ben, który razem z przyjacielem Ochollą pracuje na budowie oraz jego dziewczyna, była prostytutka. Przemierzamy z nimi obskurne bary i niezbyt przyjazne dzielnice. Recenzja tutaj
- Chmury i łzy James Ngugi, Kenia
James Ngugi to jeden z najbardziej znanych afrykańskich pisarzy, często mówi się o nim w kontekście Nagrody Nobla, więc liczyłam na wiele i się zawiodłam. Książka nie jest zła, ale żadne to arcydzieło. Po prostu historia chłopca, który chce iść do szkoły, ale go nie stać, a w tle jest powstanie Mau Mau. Recenzja tutaj
- Fioletowy hibiskus Chimamanda Ngozi Adichie, Nigeria
To z kolei chyba najlepiej sprzedająca się afrykańska pisarka i nie bez powodu, bo pisze naprawdę wciągające książki. Ta akurat opowiada głównie o przemocy domowej. Recenzja tutaj
- Amerykaana Chimamanda Ngozi Adichie, Nigeria
Najnowsza książka tej pani i tym razem niezła kobyła, ale z tych, które naprawdę szybko się czyta. Tym razem jest to historia dziewczyny, która wyjeżdża do Stanów, na plus są ciekawe spostrzeżenie i porównania, jakie na temat tej Ameryki czyni. Recenzja tutaj
- Opowieści starego Kairu Nadżib Mahfuz, Egipt
Podobno cała trylogia kairska tego autora jest tak dobra jak ta książka. Bardzo plastyczne opisy, z detalami, jakby się naprawdę było na tych ulicach dawnego Kairu. Recenzja tutaj
Jagua Nana Cyprian Ekwensi, Nigeria
Historia prostytutki z oczywistym nawiązaniem do powieści Zoli w tytule, a takie opowieści chyba zawsze dobrze się czyta. W tle nocne życie Lagos. Recenzja tutaj
- Kiedyś o tym miejscu napiszę Binyavanga Wainaina, Kenia
Dopiero zaczęłam czytać, ale już widzę, że warto. To powieść biograficzna ze specyficznym stylem narracji, autor miesza swoje myśli z rzeczywistością, bawi się słowami (biedny tłumacz). I ogólnie to interesujące zobaczyć, jak się dorastało w Kenii lat osiemdziesiątych.

alibaba 

Wysłany: 2017-01-06, 21:15   

Wspaniałe informacje! Na pewno skorzystam, bo bardzo mnie ta tematyka interesuje.
Zaraz zaglądnę na stronę internetową mojej biblioteki i zobaczę co uda mi się zdobyć.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2017-01-06, 22:15   

Również dziękuje za temat - część pozycji ląduje na liście do sprawdzenia.
www.lowking.pl

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-01-20, 11:22   

Atłasowa napisał/a:
- Fioletowy hibiskus Chimamanda Ngozi Adichie, Nigeria

To z kolei chyba najlepiej sprzedająca się afrykańska pisarka i nie bez powodu, bo pisze naprawdę wciągające książki. Ta akurat opowiada głównie o przemocy domowej. Recenzja tutaj

- Amerykaana Chimamanda Ngozi Adichie, Nigeria

Najnowsza książka tej pani i tym razem niezła kobyła, ale z tych, które naprawdę szybko się czyta. Tym razem jest to historia dziewczyny, która wyjeżdża do Stanów, na plus są ciekawe spostrzeżenie i porównania, jakie na temat tej Ameryki czyni. Recenzja tutaj

- Opowieści starego Kairu Nadżib Mahfuz, Egipt

Podobno cała trylogia kairska tego autora jest tak dobra jak ta książka. Bardzo plastyczne opisy, z detalami, jakby się naprawdę było na tych ulicach dawnego Kairu. Recenzja tutaj

Jagua Nana Cyprian Ekwensi, Nigeria

Historia prostytutki z oczywistym nawiązaniem do powieści Zoli w tytule, a takie opowieści chyba zawsze dobrze się czyta. W tle nocne życie Lagos. Recenzja tutaj

Te bym przeczytała, tylko powiedz mi, czy w Hibiskusie jest też przemoc wobec dziecka? Bo jak tak, to chwilowo odpadam. ;)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

magragora 

Wysłany: 2017-01-20, 20:14   

O! Bardzo ciekawe propozycje!
Dzięki.. :)

Odpowiedz do tematu