Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tanuki-Manga i Magia Mangi
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-01-02, 12:16   

Przed momentem otrzymana od Marcina Chudoby - oczywiście bardzo dziękujemy :-D - recenzja albumu "Kajko i Kokosz: Nowe Przygody" #3: "Królewska konna" :) :

Cytat:
Komiks przepełniony jest humorem słownym i sytuacyjnym. Cześć żartów autentycznie bawi (choćby sugestia, że w kabarecie nikt normalny się nie śmieje, co biorąc pod uwagę aktualną kondycję polskich kabaretów jest dość trafnym spostrzeżeniem), pozostałe wypadają drętwo i wtórnie (np. ciągłe wymuszanie scenek komediowych przekręcaniem imienia jednego z bohaterów).

Cytat:
Warstwa graficzna nie budzi zastrzeżeń. Kreskówkowy styl rysunków Sławomira Kiełbusa przypadł mi do gustu - na szczęście nie imitował on archaicznej już kreski Christy.

:)

"Kajko i Kokosz: Nowe Przygody" #3: "Królewska konna"
O tym albumie ostatnio było w lipcu.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-20, 13:06, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2020-01-09, 15:12   

"C.Serafin" zbiorczo o "Shiki":

Cytat:
Manga "Shiki" nie stara się być na siłę oryginalna i bardzo szybko staje się jasne, że jest opowieścią o wampirach. W jej przypadku oryginalność byłaby wręcz karkołomnym wyzwaniem, gdyż jest to adaptacja książki pod tym samym tytułem, zainspirowanej kultowym "Miasteczkiem Salem" Stephena Kinga.

Cytat:
Najciekawszym pomysłem Fuyumi Ono jest uczłowieczenie wampirów. Kolejni bohaterowie po przemianie w krwiopijcę nie tracą bowiem własnej woli ani wspomnień. Paradoksalnie, często pozostają niemal takimi samymi osobami jak przed śmiercią.

Cytat:
Manga zaskakuje też bardzo realistycznym przedstawieniem ludzkiej strony konfliktu.

Cytat:
Największym problemem podczas lektury okazał się dla mnie wyjątkowo dziwny styl rysunku. Postacie w nastoletnim i średnim wieku są rysowane w całkowicie nierealistyczny sposób i przypominają raczej lalki niż ludzi.

"Shiki"
Na temat cyklu w "Wikipedii"

jacek 

Wysłany: 2020-02-02, 08:33   

Marcin Chudoba przed momentem podrzucił - dziękujemy :-D - swoją recenzję "Tajnych Wojen":

Cytat:
Pomysł Hickmana nie jest oryginalny, jednak scenarzysta na nowo interpretuje znane postaci i elementy marvelowskiego multiwersum sprawiając, że całość, dzięki intrygom i zaskakującym zwrotom akcji porywa i wciąga.

Ogromną zaletą recenzowanego komiksu jest oprawa graficzna. Prace Esada Ribica jak zwykle są bardzo realistyczne, dokładne, wyraziste i szczegółowe.

"Tajne Wojny"
Jak ktoś chce porównać to trzeba się cofnąć prawie o rok.

;)

jacek 

Wysłany: 2020-02-03, 12:43   

W dniu dzisiejszym również jest materiał od Marcina - jasne, że się cieszymy - "II Wojna Domowa" :-D :

Cytat:
"II wojna domowa" jest przykładem na to, jak zaprzepaścić świetny pomysł na fabułę komiksu. Więzienie ludzi za czyny, których nie popełnili budzi wiele wątpliwości moralnych i daje scenarzyście ogromne pole do popisu. Odpowiednie rozpisanie przebiegu wydarzeń mogłoby na długo wstrząsnąć czytelnikiem (jak również światem przedstawionym).

:mrgreen:

"II Wojna Domowa"
Z tym albumem oczywiście mogliście się już zapoznać.

jacek 

Wysłany: 2020-02-07, 16:02   

"C.Serafin" recenzuje "Gigantomachię":

Cytat:
Bohaterowie nie są ponurymi mścicielami, lecz idealistami chcącymi powstrzymać rozlew krwi w świecie, który od dawna stoi na krawędzi zagłady. O dziwo, dysponują zarówno odpowiednią siłą, jak i argumentami.

Cytat:
Niestety, opowieść jest w paru momentach wręcz zbyt idealistyczna i w efekcie infantylna, co razi szczególnie w zakończeniu, będącym typowym deus ex machina, umożliwiającym bezkrwawe wyjście z patowej sytuacji.

Cytat:
Strona graficzna to autentyczne mistrzostwo świata, co w najmniejszym stopniu nie powinno dziwić. Postacie są przedstawione w charakterystyczny dla autora, pozbawiony nadmiernych upiększeń sposób. Mają dalekie od kanonów piękna figury i niejednokrotnie różne blizny lub zmarszczki.

"Gigantomachia"
Pierwsze omówienie

jacek 

Wysłany: 2020-02-20, 08:44   

Marcin Chudoba właśnie nadesłał - dziękujemy oczywiście :-D - recenzję albumu "II wojna domowa. Amazing Spider-Man":

Cytat:
Recenzowany komiks to bardzo prosta opowieść o dawaniu drugiej szansy, niezrealizowanych pragnieniach oraz uleganiu sugestiom innych osób. Czyta się go niezwykle szybko (za wyjątkiem przegadanych fragmentów) i równie prędko się o nim zapomina. Charaktery postaci zostały zarysowane zgodnie z tym, co mogliśmy zobaczyć w głównej serii ze Spider-Manem, dlatego pod tym względem nie ma co liczyć na jakąkolwiek rewolucję.

Rysunki, za które odpowiedzialny był Travel Foreman są bardzo proste i oszczędne.

"II wojna domowa. Amazing Spider-Man"
Pierwsze dwie wizyty tytułu
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-20, 13:07, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2020-02-26, 05:09   

Od Marcina Chudoby na ciekawe rozpoczęcie środy recenzja trzeciego tomu "Punishera MAX" - pozdrawiamy kolegę :-D :

Cytat:
"Handlarze niewolników" i "Barrakuda" różnią się klimatem (lecz nie tylko). W pierwszej z przywołanych historii Garth Ennis stara się ukazać zło i cierpienie, jakie niesie za sobą nielegalna sprzedaż ludzi. Sęk jednak w tym, że jest to kolejna z przygód Punishera, dlatego o emocjonalnej głębi i rozbudowanej psychice postaci można zwyczajnie zapomnieć. "Barrakuda" to historia nastawiona na szybką akcję i rozlew krwi.

:!:

"Punisher MAX" #3

Okazuje się, że mamy zaległości - w skrócie zatem - wcześniej pisali:
- Tymoteusz Wronka
- "Rodzyn"
- Krzysztof Lewandowski
- Adam Grochocki

A tutaj to co już mogliście przeczytać.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-20, 13:07, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2020-03-20, 10:52   

Od kolegi Marcina Chudoby recenzja piątego tomu "Punishera MAX" - dziękujemy :-D :

Cytat:
Piąty tom "Punisher MAX", podobnie jak wszystkie poprzednie, prezentuje dwie historie, które z pewnością spodobają się miłośnikom szybkiej akcji i przemocy.

Cytat:
W Długiej, zimnej nocy Garth Ennis oprócz prezentowania krwawych walk i strzelanin stara się wniknąć w psychikę głównego bohatera.

Cytat:
W Valley Forge, Valley Forge Frank mierzy się z oddziałem Delta Force bez uśmiercania przeciwników.

Cytat:
Efekty takiego rozwiązania fabularnego są bardzo satysfakcjonujące, komiks czyta się z żywym zainteresowaniem o dalszy przebieg wydarzeń.

"Punisher MAX" #5

Przypomnijmy sobie wcześniejsze omówienia bo bardzo dawno były - o ile były ;) :

- "Konglomeratu Podcastowego"
- Przemysława Mazura
- Rafała Białka
- Janusza Samborskiego
- Marka Adamkiewicza
- Piotra Pocztarka
- Jakuba Zagalskiego
- Mateusza Czerwińskiego
- Adama Grochockiego
- "Lynn"
- Małgorzaty Chudziak
- Marcina Kamińskiego
- Michała Lipki
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-20, 12:59, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2020-05-06, 17:55   

"Amazing Spider-Man: Globalna sieć" #04: "Starzy znajomi" w dniu dzisiejszym od kolegi Marcina Chudoby" - bardzo fajnie :-D :

Cytat:
"Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Starzy znajomi" to wprowadzenie do eventu znanego jako Spisek klonów. Jackal daje z siebie wszystko, aby dzięki udoskonalonej technologii kopiowania ludzkich narządów sprowadzić z zaświatów jak najwięcej osób.

Cytat:
Ciocia May i J. J. Jameson są za tym, by skorzystać z oferty nieznajomych, jednak zmysły Parkera podpowiadają mu, że cała sytuacja jest mocno podejrzana. Dochodzi do konfliktu między Peterem a jego rodziną.

Cytat:
Solidna oprawa graficzna omawianego komiksu przykuwa oko. Projekty postaci są dokładne i dość szczegółowe, kadry nie straszą pustkami. Sceny akcji zostały oddane z należytą dynamiką.

Cytat:
Cieszy, że Dan Slott i Christos Gage byli w stanie wykrzesać z siebie kilka zaskakujących pomysłów.

"Amazing Spider-Man: Globalna sieć" #04: "Starzy znajomi"
Dotychczasowe omówienia

jacek 

Wysłany: 2020-07-20, 13:46   

"Yumi" omawia siedem tomów "Pokoju w kolorach szczęścia":

Cytat:
Rozumiem, że jest to swobodna narracja oscylująca wokół tego, jak zła jest sytuacja osób doświadczających przemocy domowej i szkolnej w społeczeństwie japońskim, oraz mająca pokazywać, że nie wszystko w życiu jest czarno­‑białe. Że sytuacja może być tak zła, iż jedyny ratunek przychodzi w osobie Porywacza. Jednocześnie nie mogę przestać myśleć o tym, że jest to pewna romantyzacja porwania. Te szczególne warunki, w jakich znaleźli się bohaterowie, i odrealnienie sytuacji są czytelne dla mnie, osoby dwudziestoczteroletniej. Jednak czy ja jestem grupą docelową mangi? Sądzę, że nie.

Cytat:
Trudno jest pisać o bohaterach w kontekście ich realizmu z powodu niecodzienności sytuacji, w jakiej się znajdują.

Cytat:
Można się tylko domyślać, że kryją się za tym jakieś złe przeżycia, a najpewniej trauma. Bohaterowie są więc specyficzni, zachowują się trochę teatralnie i w sposób egzaltowany. Są raczej poważni, a nawet gdy starają się być beztroscy czy się śmiać, można w tym dostrzec pewną sztuczność.

Cytat:
Kreska, jaką narysowana została manga, jest dość staranna. Najbardziej dopracowane są rzecz jasna rysunki postaci: przyjemne dla oka i typowo mangowe.

Cytat:
Ogólnie rzecz biorąc, manga jest narysowana dobrze, chociaż bez fajerwerków. Widziałam wiele gorzej wyglądających tytułów, ten jest bardzo poprawny i jako taki plasuje się gdzieś powyżej średniej.

Cytat:
Doceniam podjęty temat i niebanalny sposób jego ujęcia. Z pewnością skłania on do pewnej refleksji, na przykład nad pojęciem szczęścia i nad tym, jak wiele może mieć ono znaczeń zależnie od przyjętej perspektywy. Martwi mnie jedynie to, w jaką stronę może pójść historia. Czego by nie mówić, nie jest zakończona i może się jeszcze zdarzyć wszystko, włącznie z wprowadzeniem wątku romantycznego, którego tak się obawiam.

"Pokój w kolorach szczęścia" #1-7

jacek 

Wysłany: 2020-08-03, 11:34   

"Aypa" tak pisze o trzech tomach "Jealousy":

Cytat:
Generalnie, jestem z tych osób, które uważają, że aby jakaś historia wkradła się do mojego serduszka to musi mieć bohaterów, którzy będą odznaczali się jakimś ułamkiem realnych emocji. Autorka już nie raz pokazała mi, że pod tym względem radzi sobie doskonale i tym razem również stanęła na wysokości zadania. Z każdym kolejnym tomem bohaterowie odsłaniają nowe zakamarki swojego "ja", co - jak dla mnie - wpływa bardzo dobrze na zaangażowanie w przedstawione wydarzenia.

Cytat:
Kreska Berkio jest jedną z moich ulubionych.

Cytat:
Beriko potrafi tak skadrować poszczególne sceny (nie tylko te z dupceniem, ale i tu skila ma dobrego ;) ), że czuć dynamikę i napięcie płynące z poszczególnych ramek. Również doskonale balansuje między kadrami "pustymi" (postaci bez tła), jak i tymi z tłem.

"Jealousy" #1-3

jacek 

Wysłany: 2020-08-13, 18:10   

"Diablo" omawia "Teorię miłości":

Cytat:
Powiedziałbym, że strona techniczna mangi ma dwa oblicza. Najczęściej kreska jest dość przeciętna. Projekty postaci są w miarę realistyczne, większość bohaterów pozostaje raczej poprawna anatomicznie, a kadry są zwykle dynamiczne i nie cierpią na zbyt ubogie tła. Można by rzec, że to niezła rzemieślnicza robota. Z drugiej strony, nie brak kadrów i scen charakterystycznych - i nie mam tu na myśli monstrualnych piersi przyjaciółki Saki. W zasadzie trudno mi ten komiks przyrównać do jakiegokolwiek znanego mi tytułu, czy to mangowego, czy animowanego.

Cytat:
Nie ukrywam, że mam z tym tytułem pewien kłopot. Przy lekturze nawet się dobrze bawiłem i nie musiałem się do niej przymuszać z poczucia redakcyjnego obowiązku.

Cytat:
Jesteście zainteresowani tą zbereźną komedią romantyczną? Kupcie na próbę pierwszy tom. Zawiera on esencję wszystkiego, co będzie dalej. Jeśli się wam spodoba, możecie śmiało dokupić resztę. Manga utrzymuje w zasadzie cały czas równy poziom, z wyjątkiem trochę poważniejszego w tonie tomu piątego, więc powinniście być zadowoleni. Ale jeśli powodowani niesmakiem wyrzucicie tom pierwszy w diabły, to reszty nawet nie ruszajcie.

;)

"Teoria miłości"

jacek 

Wysłany: 2020-08-19, 10:10   

Po raz drugi w dniu dzisiejszym Marcin Chudoba :) - o "Extraordinary X-Men" #3: "Upadek Królestw":

Cytat:
Trzeci tom Extraordinary X-Men dostarcza odbiorcy masę scen akcji, jednak Jeff Lemire ma problem z wykorzystaniem potencjału drzemiącego w opowiadanej historii. Fabuła nie angażuje i nie wciąga, jest zwyczajnie nijaka, a dramaty bohaterów nie wstrząsają czytelnikiem.

Cytat:
Kreska Victora Ibañeza również pozostawia wiele do życzenia. Projekty postaci są bardzo szpetne, bez względu na to, po której stronie barykady stoją. Sceny akcji prezentują się lepiej, jednak jest ich stanowczo za mało, aby zrekompensować odbiorcy negatywne wrażenia powstałe na skutek obcowania z oprawą graficzną.

:mrgreen:

"Extraordinary X-Men" #3: "Upadek Królestw"
Porównajmy z tym co już czytaliśmy

jacek 

Wysłany: 2020-08-22, 08:32   

Drugi raz Marcin Chudoba dzisiaj - na temat "Uncanny X-Men - Powstanie i upadek Imperium Shi’ar" - cieszymy się :-D :

Cytat:
Przepełniona zwrotami akcji, walkami, przelotnymi romansami oraz dramatami fabuła jest wszystkim, czego można wymagać od tego typu komiksów.

Cytat:
Natłok postaci (oprócz X-Men i Shi’ar w komiksie pojawiają się również kosmiczni piraci Starjammers dowodzeni przez Corsaira, ojca Cyclopsa, Havoka i Wulkana) nie sprzyja rozwojowi charakterów.

Cytat:
Solidna oprawa graficzna autorstwa Billy’ego Tan i Claytona Henry’ego to najmocniejszy punkt omawianego komiksu. Rysunki są dokładne, szczegółowe i wyraziste, a sceny walki zostały oddane z pełną dynamiką.

"Uncanny X-Men - Powstanie i upadek Imperium Shi’ar"
O tej historii było ostatnio w ubiegłym roku

jacek 

Wysłany: 2020-09-30, 13:37   

"Marta001" jako pierwsza recenzuje "Miejsce dla kochanków":

Cytat:
Zastanawiam się, czy gdybym przeczytała tę historię wtedy, kiedy została wydana, zauroczyłabym się nią, czy może wręcz przeciwnie - poczułabym lekki ból głowy na myśl o tym, jak bardzo o niczym jest Miejsce dla kochanków. Jeśli spojrzeć krytycznym okiem, można dostrzec na siłę wrzucony melodramat oraz ogólny schemat, który czytelnik musi przyjąć do świadomości.

Cytat:
Schemat pogania schemat, ale hej! Przecież w momencie tworzenia tej mangi obecnie znany schemat nie istniał. On dopiero się tworzył, i to w oparciu między innymi właśnie o dzieła Chiho Saito!

Dlatego podczas lektury przymykałam oko na zbyt idealnych bohaterów, którzy nie zostali co prawda obdarzeni żadnym głębszym rysem psychologicznym, ale przynajmniej byli sympatyczni.

Cytat:
Ten, kto czytał albo przynajmniej przypadkiem zerknął kiedyś na mangę bądź anime Rewolucjonistka Utena, wie, jakiej kreski się spodziewać. Jako że Miejsce dla kochanków jest o dziesięć lat starsze od Uteny, warto potraktować je jako okazję do wglądu w kształtowanie się warsztatu znanej mangaczki. Nie lada gratką będzie też zobaczenie dawnych stylów artystycznych w mangach, które charakteryzowały się wielkimi oczami wypełnionymi czymś przypominającym migoczące gwiazdy. Zdarzają się naturalnie staranniej narysowane faktury, ale są one mniej szczegółowe. W większości bohaterów wypełnia coś na kształt rozbłyskujących promieni słonecznych bądź innych udziwnień... bądź po prostu czerń i biel. To również można skomentować po prostu jednym słowem - klasyka.

"Miejsce dla kochanków"
Plus krótkie omówienie przygotowane przez "KawaiiQueenMagdalena".

Odpowiedz do tematu