Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Głos Kultury - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-09-17, 19:32   

"Takie nasze" - A w dniu dzisiejszym ta sama recenzentka pisze a zatytułowanym "Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim" również już znanym drugim tomie tego cyklu:

Cytat:
Drugi tom, "Obudźcie mnie, jak będzie po wszystkim", to jeszcze więcej tego, co otrzymaliśmy w tomie pierwszym, a więc więcej: nauki, ironii, stereotypów i przede wszystkim humoru.

Cytat:
Zabawne jest to, że gdyby spojrzeć na nie z dystansem, nie wiedząc, że się przyjaźnią, w życiu nie połączylibyśmy tych trzech totalnie różnych postaci w jedną paczkę. W paczkę, w której każda ruszy na ratunek tej drugiej - choćby nie wiem co. Ale także wyśmieje jej nową fryzurę, hobby lub... nową miłość. Takie znajomości chyba właśnie na studiach mają największą rację bytu, prawda?

Drugi tom "Giant Days" to przede wszystkim niezwykle udane dialogi, cięte riposty (tu głównie króluje — rzecz jasna — Susan), zabawne sytuacje i komiczne w skutkach decyzje dziewczyn.

:mrgreen:

"Giant days" #2: "Obudźcie mnie jak będzie po wszystkim"

jacek 

Wysłany: 2019-09-21, 12:00   

"Na wskroś dziewczyńsko". Sylwia Sekret i wypowiedź o trzecim tomie "Giant Days". Tom ten nosi tytuł "Bycie miłą nic nie kosztuje":

Cytat:
Bo sercem "Giant Days" jest właśnie przyjaźń tych trzech zwariowanych dziewczyn; przyjaźń, która opiera się na tym, że każda z nich jest inna – zarówno wizualnie, jak i pod względem charakteru. Nawiązując do ich rozmowy z pierwszego tomu – pewnie, gdyby nie miały pokoi w akademiku obok siebie, nigdy by się nie zaprzyjaźniły. Bo takie relacje jak ich, tak dziwne i jednocześnie silne, biorą się głównie z przypadku.

W trzecim tomie Giant Days nie zwalnia tempa – co to, to nie. Da się jednak wyczuć minimalnie inny sposób narracji, trudno jednak powiedzieć, czy jest on gorszy.

"Giant Days" #3: "Bycie miłą nic nie kosztuje"

Wcześniejszy artykuł Dagmary Trembickiej:

Cytat:
Allison prowadzi akcję bardzo zgrabnie i nawet w momentach, zdawałoby się, abstrakcyjnych pewnie trzyma wodze fabuły. Nic nie dzieje się bez przyczyny i skutku, co Susan, Daisy i Esther odczują bardzo wyraźnie. Jednocześnie, mimo że wątek obyczajowy jest dość przyziemny i miejscami smutny, "Giant Days" nie traci tu nic ze swojej lekkości i komediowego zacięcia. Dzięki temu dydaktyzm historii jest bardzo delikatny i wyważony, ukryty w tle - przez co tym ciekawszy. Scenarzysta zręcznie przeplata powagę i absurd, sprawiając, że na nowo pokochamy opowieść o szurniętych studentkach.

Cytat:
Graficznie poziom jest równy - nie mamy tu zawirowań z twórcami, cały tom rysuje Max Sarin i widać, że doskonale czuje się w poetyce "Giant Days". Jego kreska jest ekspresyjna, momentami przypomina środkami wyrazu mangę, a czasem ciąży ku bardziej realistycznemu stylowi narracji.

"Giant Days" #3: "Bycie miłą nic nie kosztuje"
Z tą odsłoną przygód zwariowanych dziewczyn już oczywiście się spotkaliśmy

:-D

jacek 

Wysłany: 2019-09-26, 14:25   

"Malarką być" - Magdalena Kurek pisze o "Artemizji":

Cytat:
Artemizja to niesamowity życiorys malarki wszech czasów, pokazujący, że siła jest kobietą. Zbrodnia, jaką bez wątpienia jest gwałt, stanowi centrum powieści i zarazem początek nowego życia bohaterki. Poza tym książka porusza też trudny temat relacji rodzinnych i niezależności. Autorki za pomocą pięknych, barwnych grafik pokazują mechanizmy towarzyszące przemocy, solidarność kobiet, ale i samotność ofiar. Wydawałoby się, że tamte czasy to przeszłość, jednak sądzę, że przekaz w dalszym ciągu – niestety – pozostaje aktualny.

:idea:

"Artemizja"
O tej historii najbliżej było w lipcu

jacek 

Wysłany: 2019-09-27, 09:29   

"Bieganie moja miłość". Także dzisiaj Magdalena Kurek - o następnym ważnym tytule jakim jest "Mój nowojorski maraton":

Cytat:
Sebastien Samson w swojej książce graficznej przedstawia nam pokrótce historię swojego życia. Od nieśmiałego nauczyciela rysunku do uczestnika nowojorskiego maratonu. Od pasywnego stylu życia do aktywnego trybu życia. A wszystko za sprawą spontanicznej decyzji podjętej podczas spotkania z przyjaciółmi. Zobaczcie, jak jedno postanowienie może zmienić całe życie.

:!:

Cytat:
"Mój nowojorski maraton" to zabawna opowieść o wyzwaniach, połączonych z refleksją o życiu, wyczynowym bieganiu oraz miłości do Nowego Yorku.

"Mój nowojorski maraton"
Zasoby nam się powiększają
O tym biegu w "Wikipedii"
A tutaj strona imprezy

jacek 

Wysłany: 2019-09-28, 12:44   

Sylwia Sekret i artykuły o dwóch ostatnich albumach z serii "Giant Days":

1. "Gotyckie insygnia" - "Giant Days" #4: "Przepraszam, że Cię zawiodłam":

Cytat:
Przepraszam, że cię zawiodłam to tom, w którym dostajemy wszystko to, za co można pokochać Giant Days. Mamy tu odpowiednie pokłady humoru, znane nam twarze i krajobrazy studenckich wyborów, mamy absurdalne sytuacje, które wydają się czasami nieprawdopodobnie prawdziwe (festiwal filmowy - czy tak przypadkiem nie wyglądają ostatnio Oscary?) i problemy, które może i okraszone zostały hiperbolą, dowcipem i nonsensem, ale ostatecznie każdy z nas jako tako się w nich odnajdzie - teraz lub we wspomnieniach.

"Giant Days" #4: "Przepraszam, że Cię zawiodłam"

Zaległy tekst Dagmary Trembickiej:

Cytat:
Ogółem ponownie mamy tu porcję zdrowego, pozorowanego chaosu - na kartach komiksu dzieje się tyle, że można dostać oczopląsu, jednak jest tu fabularna metodyczność, która nie pozwala czytelnikowi się zgubić (chociaż bohaterkom już tak - jak zawsze kończą zaplątane w dziwne wydarzenia).

"Giant Days" #4: "Przepraszam, że Cię zawiodłam"
A tutaj dotychczasowe.

2. "Potrzebne błędy" - "Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?":

Cytat:
Zarówno John Allison, jak i Max Sarin (a wcześniej Lissa Treiman), a także Liz Fleming i Whitney Cogar stworzyli nie tylko barwny, ciekawy i wciągający świat, ale przede wszystkim udało im się tak pomysłem, jak i wykonaniem, wykreować ciekawych, wyróżniających się i zapadających w pamięć bohaterów. Tutaj każdy jest jakiś. I nawet jeśli czasem jest "jakiś" do przesady, zahaczając o stereotypowość, to w niczym to nie przeszkadza, bo bawi i ma swój cel.

"Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?"

Zaległa recenzja Dagmary Trembickiej:

Cytat:
Epizody w albumie "Jak nie teraz, to kiedy?" wyglądają niemal na letnie przerywniki – jakby scenarzysta, John Allison, nie miał pomysłu, jak w bardziej konstruktywny sposób wypełnić bohaterkom czas. Tu i ówdzie pojawiają się nowe postaci, które być może wrócą – jak stara znajoma Eda czy nowa dziewczyna McGrawa – i daje to nadzieję na to, że w tych epizodach twórca po prostu łapie oddech, nie chcąc zaczynać większej opowieści i rozbijać jej na dwa albumy.

"Giant Days" #5: "Jak nie teraz to kiedy?"
A tu wcześniejsze.

jacek 

Wysłany: 2019-10-03, 10:23   

Michał Bębenek tak pisze o pierwszym tomie tytułu "Wasz cyrk, moje małpy" - to pierwsza wypowiedź o tym albumie :-D :

Cytat:
Miłośnicy polskiej fantastyki (oraz „Nowej Fantastyki”) znajdą tu dla siebie prawdziwą skarbnicę wiedzy i zbiór ciekawostek na temat całego tego zjawiska, które stopniowo ogarniało rodzimą literaturę od późnych lat 70. Jednocześnie nie są to suche fakty, da się bowiem w tych wszystkich tekstach wyczuć ducha Parowskiego. Gawędziarski ton, jakim posługuje się autor, sprawia, że możemy się poczuć, niemal jakbyśmy osobiście znali wszystkich tych opisywanych przez niego ludzi oraz uczestniczyli w niezliczonych konwentach i spotkaniach autorskich.

"Wasz cyrk, moje małpy"

jacek 

Wysłany: Wczoraj 9:52   

"Manson i brudna prawda o najgłośniejszej zbrodni Hollywood" - Natalia Chrobok recenzuje napisaną przez Toma O’Neilla i Dana Piepenbringa książkę "Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood":

Cytat:
Książkę Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood przeczytałam z wielką przyjemnością i wypiekami na twarzy. Towarzyszyła temu ekscytacja i adrenalina, a zamieszczone w środku zdjęcia tylko wznieciły palący się w środku mojego czytelniczego serca ogień. Jednak czy autor podaje nam na tacy oczywistą prawdę, pozbawioną kłamstw i fałszerstw wersję tego, co tak naprawdę i przede wszystkim po co i dlaczego wydarzyło się w rezydencji przy Cielo Drive w sierpniu 1969 roku? Niestety nie. Myślę, że nikt nie jest w stanie po tak długim czasie tego dokonać.

:!:

"Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood"

Artykuł Nalii Noweckiej:

Cytat:
Ogromną zaletą książki "Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood" jest rzetelność jej autora. Każda informacja, którą przedstawia nam Tom O'Neill podparta jest odpowiednimi dokumentami lub wypowiedziami rozmaitych osób. Autor nie usiłuje "wcisnąć" czytelnikowi swojego punktu widzenia, a obiektywnie przedstawia to, do czego udało mu się dotrzeć. Dzieło O'Neilla jest również merytoryczne i uporządkowane, co sprawia, że mimo ogromu informacji, czytelnik nie gubi się w wydarzeniach i postaciach, które przewijają się przez 600 stron książki. Autorowi udaje się również wytworzyć swojego rodzaju więź z czytelnikiem. Dzięki temu "Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood" nie czyta się jak zwykły reportaż.

"Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood"
Charles Manson

Odpowiedz do tematu