Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-10-15, 08:20   

Artur i drugie na forum uwagi po lekturze "Trasy promocyjnej" - pozdrawiamy kolegę :-D :

Cytat:
Historia jest opisywana w sposób bardzo spokojny, stonowany, ale przy tym mam momenty dynamiczne. Dzięki temu się nie dłuży, całość zapadła mi w pamięci, a otwarte zakończenie mocno pobudziło moją wyobraźnię.

Cytat:
Kreska przykuwa oko, zaś okładka idealnie oddaje to, z czym czytelnik będzie miał styczność. Komiks jest utrzymany w tonacji czarno-białej, co również bardzo pasuje do przedstawionej tutaj opowieści i samego stylu narracji.

Cytat:
Facet w pewnym momencie stał się dla mnie nijaki. W zasadzie nie tylko dla mnie, ale też otaczających go postaci. Równie dobrze mógłby stanąć na zatłoczonym placu, strzelić sobie w łeb i nikogo by to nie ruszyło.

Cytat:
To naprawdę świetna praca umiejętnie łącząca różne gatunki. Dzięki temu spokojnie mogę ją polecić szerokiemu gronu czytelników. Ten tytuł idealnie nada się zarówno dla fanów kryminałów, powieści obyczajowych, miłośników komiksów, jak i ich przeciwników, którzy uważają, zresztą niesłusznie, że to medium skierowane do dzieci oraz młodzieży.

:-D

"Trasa promocyjna"
Gdzie indziej we wtorek.

jacek 

Wysłany: 2020-10-15, 08:29   

Wczoraj od Artura recenzja "Końca lipca" - cieszymy się :-D :

Cytat:
Zmęczona matka, zaniedbana córka, ojciec nie znający własnego dziecka. Jest tego mnóstwo.

Cytat:
Wszystko składa się w logiczną całość, każda akcja wynika z wcześniejszej reakcji, nawet jeśli czytelnik jej początkowo nie miał przedstawionej. Zawsze w trakcie dialogu pomiędzy bohaterami wychodzi na jaw, co było przyczyną.

Cytat:
Komiks jest dość oszczędny w środkach przekazu, co widać mocno po dialogach, ale to działa na plus.

Cytat:
Ładne plenery, kolorystyka, choć całość tyłka nie urywa, ale niestety sylwetki postaci zlewają mi się w jedną armię klonów. Owszem, są detale, głównie w ubiorze, odróżniające od siebie poszczególnych bohaterów. Jednak w trakcie lektury wszystko mi się to scalało w jedną papkę.

...

"Koniec lipca"
Zaległy artykuł

A później jeszcze druga - "Ekhö. Lustrzany świat" #8: "Syrena z Manhattanu” - fajnie :-D :

Cytat:
Z jednej strony podobne rzeczy już nieraz się pojawiały i będą pojawiać w przeróżnych dziełach, ale z drugiej Ekho po prostu jest interesujące. Do tego mnogość nawiązań do osób oraz wydarzeń z naszego świata, czarny humor i fakt, ze w tym świecie nie ma absolutnie żadnego sposobu aby działała elektryczność. Cóż mogę rzec. Magia :)

Cytat:
Rysunek i kolory
Jak zwykle w tej serii stoi to na diablo dobrym poziomie i cieszy oko.

:)

"Ekhö. Lustrzany świat" #8: "Syrena z Manhattanu”
Pierwsze omówienie

No to dokładamy uwagi Radosława Frosztęgi:

Cytat:
Zaserwowana tutaj historia jest niewątpliwie prosta w swoich założeniach, ale bardzo przyjemna w odbiorze. Scenarzysta potrafi z owej prostoty wyciągnąć naprawdę solidne pokłady rozrywki i niejednokrotnie nas mile zaskoczyć. Na czterdziestu ośmiu stronach tytułu, umieszcza on solidną porcję lekkiego, rozrywkowego kryminału, doprawionego wyczuwalną szczyptą dobrego humoru i solidną dawką mocno fantazyjnej treści (która jest znakiem rozpoznawczym całej serii). Jest więc to lekka, łatwa i bardzo przyjemna komiksowa lektura.

Cytat:
Niebywale bogaty w detale kolorowy lustrzany świat, przesycony elementami fantasy, zachwyca niemal przy każdym kadrze. Taka forma rysunków doskonale pasuje do treści albumu, ukazując zarówno przepych, jak i mroki Nowego Jorku.

"Ekhö. Lustrzany świat" #8: "Syrena z Manhattanu”

jacek 

Wysłany: 2020-10-16, 15:40   

Artur i Jego najnowsze przemyślenia - tym razem dotyczące albumu "Niedoskonałości" - dziękujemy :-D :

Co mi się podobało:
1. Pokazanie problemu nietolerancji:
Cytat:
Zasada pierwsza - Jeśli masz własne zdanie jesteś nietolerancyjny. A jeśli do tego potrafisz je poprzeć argumentami, to dodatkowo jesteś rasistą.

2. Życie w kłamstwie:
Cytat:
W zasadzie każdy tutaj coś przed kimś ukrywa.

Cytat:
Kłamstwo jednak zawsze kończy się bolesną konfrontacją z życiem.

3. Rysunek:
Cytat:
Od strony wizualnej komiks bardzo przypadł mi do gustu. Dobrze, że jest utrzymany w stylistyce czarno-białej, bo podnosi to jakość całej historii. Zwyczajnie do niej pasuje.

Co mnie wkur...wkurzało:
1. Główne postacie żeńskie:
Cytat:
Serio. Gdyby bohaterki z tego komiksu były mężczyznami, albo lepiej - białymi mężczyznami, to zapewne publika nie zostawiłaby na nich suchej nitki. Ale że są kobietami, narracja komiksu w zasadzie je wręcz usprawiedliwia.

Werdykt:
Cytat:
"Niedoskonałości" to komiks bardzo dobry, ale jego tytuł pasuje jak pięść do nosa. Powinien raczej brzmieć "Życie w kłamstwie" albo "Zdradziecka iluzja". Bolało mnie najbardziej to, że autor komiksu nie potępił ostatecznie zachowania głównych bohaterek, które zdecydowanie nie są przykładem do naśladowania. Sam oberwałem w przeszłości od takich kobiet, z dwoma nawet się spotykałem, ale na szczęście szybko zerwałem. Nie uchroniło mnie to jednak przed hejtem. Może więc dlatego tak mocno staram się bronić Bena, choć wiem, że nie zasługuje na aż takie wstawiennictwo z mojej strony.

:idea:

"Niedoskonałości"
Vide wczoraj i wcześniej.

jacek 

Wysłany: 2020-10-17, 13:21   

Natomiast dzisiaj przed obiadem artykuł o "Tajnym Imperium" - podziękowania dla Artura :-D :

Co mi się podobało:
1. Kapitan Ameryka jako przywódca Hydry:
Cytat:
Jego pobudki autentycznie brzmią przekonująco i widać, że nie ma on na celu po prostu zniewolenia świata. On naprawdę chce ocalić ludzkość, choć przy tym nie liczy się z ofiarami.

2. Zdobycie władzy:
Cytat:
Pierwsze dwa zeszyty są w moim odczuciu najlepsze. Widać tam chłodną kalkulację Kapitana Ameryki, jego wyrachowanie w dążeniu do celu oraz w późniejszym etapie narzucenia swej woli innym.

3. Rysunek i kolory:
Cytat:
Wizualnie komiks stoi na wysokim poziomie i naprawdę umilał mi czytanie.

Co mnie wkurzało:
1. Debilizm Hydry:
Cytat:
Liczyłem, że jednak antagoniści zachowają się bardziej radykalnie i sensownie, szczególnie po tym w jaki sposób Kapitan Ameryka przejął dla nich dowodzenie nad USA. Niestety wykazali typową dla Marvela głupotę.

2. Oklepany do bólu finał:
Cytat:
Dla mnie okazał się wybitnie nudny, słaby i nieciekawy.

3. Irytujący narrator:
Cytat:
Komiks zawiera aż 10 zeszytów plus dodatki, a spokojnie cały scenariusz mógł rozegrać się w połowie tego. A tak mamy w kółko powtarzanie danych scen, ogranych motywów i biadolącego narratora, powtarzającego jacy to bohaterowie byli naiwni.

Werdykt:
Cytat:
Komiks oceniam po prostu jako niezły. Moje oczekiwania były dużo wyższe.

Cytat:
To nie była jakaś makabryczna lektura, ale dłużyła mi się od pewnego momentu niemiłosiernie, a całość zwieńczył bardzo nijaki finał. Rozumiem jednak czemu zagorzali fani tego uniwersum pieją pieśni pochwalne nad tym komiksem. Dostali wszystko czego mogli chcieć, czyli patos, bezmózga rozwałkę, skretyniałych antagonistów i charyzmatycznego Kapitana Amerykę walczącego po stronie zła.

;)

"Tajne Imperium"
To co było do tej pory

jacek 

Wysłany: 2020-10-25, 16:13   

"Punisher Max" #9 - cieszymy się Arturze :-D :

Cytat:
Całość jest skonstruowana wyśmienicie, a monologi Franka nie ciągną się w nieskończoność. Są rzeczowe, krótkie i trafiają w sedno. Dzięki temu lektura komiksu była dla mnie błyskawiczna i ani razu się nie nudziłem.

Cytat:
To nadal ten sam krwawy Punisher, którego znałem w poprzednich tomach. Zatem jest brutalnie, ostro i miejscami bardzo, ale to bardzo krwawo.

Cytat:
Niestety rysunek w tym albumie, tak samo jak w poprzednim, to najsłabszy element całej historii. Po prostu ni cholery nie pasuje mi do tego co było wcześniej. Jest zbyt sterylny, sztywny, natomiast brutalne seny nie robią przez to odpowiedniego wrażenia.

:mrgreen:

"Punisher Max" #9
Szczegółowe informacje, opis, przykładowe plansze i artykuł "wkp"

jacek 

Wysłany: 2020-10-29, 12:35   

"Czwórka z Baker Street" #6: "Człowiek ze Scotland Yardu" - dzięki kolego Arturze :-D :

Cytat:
Z jednej strony mamy barwny rysunek, z drugiej zaś autorzy nie kryją przed czytelnikiem koszmaru rozgrywającego się na ulicach miasta czy w pewnych jego przybytkach. Jest śmierć, brud i zniszczenie. Czuć wyraźnie dysonans społeczny trawiący miasto oraz prześladowania kilku grup narodowych przez Anglików.

Cytat:
To jeden z ciekawiej narysowanych komiksów młodzieżowych ostatnich lat. Naprawdę wizualnie idealnie trafia w moje gusta.

"Czwórka z Baker Street" #6: "Człowiek ze Scotland Yardu"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2020-10-30, 19:51   

"Lucky Luke" #69: "Artysta malarz" - podziękowania :-D :

Cytat:
Mamy zatem słusznej postury gościa, lubiącego bójki, przeraźliwie gwiżdżącego gdy maluje oraz sparodiowanie wielu sytuacji z tym związanych. Szczególnie w odniesieniu do ogromnego apetytu artysty.

Cytat:
Wmontowanie prawdziwych obrazów Remingtona w komiks.
To zrobiono naprawdę zgrabnie. W zasadzie już od pierwszych stron mamy z tym zabiegiem do czynienia, a z każdą kolejną sceną otrzymujemy więcej takich smaczków.

"Lucky Luke" #69: "Artysta malarz"
Recenzja od Michała Lipki

jacek 

Wysłany: 2020-10-31, 19:11   

"Smerfy" #36: "Smerfy i smok z jeziora" - dziękujemy :-D :

Cytat:
Główny bohater tej opowieści to naprawdę sympatyczny koleżka.

Cytat:
Natomiast smok Fafnir jest przeuroczy, nieco niezdarny oraz strasznie fajny.

Cytat:
Humor. Tak po prostu :) .

Cytat:
Album interesujący zarówno dla starych fanów Smerfów, jak i młodszego pokolenia. Poznajemy nowe postacie, nowe miejsca oraz możliwą, przynajmniej w teorii, zapowiedź serii przygodowej stworzonej prze Peyo nim zasłynął Smerfami.

"Smerfy" #36: "Smerfy i smok z jeziora"
To trzecia wizyta tej historii.
A tutaj jeszcze omówienie przygotowane przez "Zojkę".

jacek 

Wysłany: 2020-11-01, 04:08   

Ciemnym świtem od Artura omówienie zatytułowanych "Śmierć na Nilu/Tajemnicza historia w Styles" dwóch części przygód Herkulesa Poirot - uśmiechamy się do kolegi :-D :

Cytat:
Nie było to zadanie łatwe, bowiem mimo, że książki są krótkie to zawierają ogromną ilość treści. W obu komiksach skupiono się zatem na głównych wątkach oraz momentach kluczowych dla fabuły. Niestety kosztem rozbudowanych dialogów.

Cytat:
Te komiksy umożliwiają poznanie choćby podstaw opowieści stworzonych przez pisarkę.

Cytat:
Niestety serii nie pomaga fakt, że każdy tom pisze oraz rysuje inny zespół. W scenariuszu jeszcze idzie wybaczyć skróty lub wycięcia pewnych scen z książek, ale wizualnie komiksy mocno odstają od obecnych standardów.

;)

"Herkules Poirot" "Śmierć na Nilu/Tajemnicza historia w Styles"
"Śmierć na Nilu" - recenzja "Vicky"
"Tajemnicza historia w Styles" - recenzja "Vicky"

jacek 

Wysłany: 2020-11-01, 15:31   

A po obiedzie jeszcze jeden tekst - "Maja i Minizaury" #3 - "Operacja las" - bardzo fajnie :-D :

Cytat:
Komiks jest krótki, szybko się go czyta, ale i tak umiejętnie wypełniono go treścią, a przy tym nawiązano do masy kultowych elementów z popkultury.

Cytat:
Im dalej w las tym jest ciekawiej.

Cytat:
Rysunek.
Jest cudowny. Niby komiks skierowany dla dzieci, ale tak strasznie mi podpasował, że potem po prostu chętnie przeglądałem sobie cały album w poszukiwaniu konkretnych scen i sprawdzaniu czy znajdę jeszcze jakiś ukryte smaczki. w scenografii.

Cytat:
O dziwo całość wcale nie jest przesadnie dziecinna. Komiks ma dużo akcji, ciekawych zwrotów wydarzeń i bardzo interesujące oraz otwarte zakończenie.

Cytat:
Są tutaj sceny gdzie Minizaury mówią do swego towarzysza, ze ich przyjaciółka Maja nie rozumie jego mowy. Fajnie byłoby to zaznaczyć jakoś graficznie, bo kompletnie tego nie widać.

;)

"Maja i Minizaury" #3 - "Operacja las"
Artykuł Pawła Ciołkiewicza

jacek 

Wysłany: 2020-11-02, 05:01   

"Minecraft: Na pastwę mobów" - dziękujemy Arturowi :-D :

Cytat:
Co jak co, ale sama historia jest napisana po prostu ciekawie. Owszem, nic wybitnego czy szczególnie zapadającego w pamieć, jednak czyta się to po prostu dobrze i przyjemnie.

Cytat:
Wizualnie to ładnie oddaje klimat gry i w zasadzie tyle w temacie.

Cytat:
Komiks nie jest szczególnie wyszukany, ale to nawet niezła lektura. Prosta, przyjemna i łatwa w odbiorze.

"Minecraft: Na pastwę mobów"

Od razu analiza Radosława Frosztęgi:

Cytat:
Fani tytułu z pewnością znajdą tutaj całą masę smaczków, które wzbogacają cały scenariusz komiksu. Wszystko podane jest jednak w takiej formie, że po tytuł może sięgnąć również ktoś, kto nie miał do tej pory do czynienia z grą. Co prawa niektóre aspekty "świata" mogą być wtedy nie do końca zrozumiałe, jednak ogólna przyjemność z lektury powinna wynagrodzić pewne braki wiedzy. Historia powiem wypełniona jest tutaj bardzo przyjemnym humorem, który ma szansę rozbawić zarówno młodszych, jak i trochę starszych czytelników.

Cytat:
Rysunki są dość proste w swoich założeniach, doskonale jednak dopasowują się do Minecraftowego stylu, co nadaje komiksowi pewnego uroku. Niczego złego nie można również napisać na temat wykorzystanej tutaj palety barw, która stawia na żywe kolory, przyciągające uwagę młodego odbiorcy.

"Minecraft: Na pastwę mobów"

jacek 

Wysłany: 2020-11-03, 22:37   

"Pamiętniki Wisienki" #3: "Ostatni z pięciu skarbów" - w sam raz na sympatyczne rozpoczęcie nocy - uśmiechamy się :-D :

Cytat:
Powiedzmy, że tematem przewodnim tego tomu są wspomnienia.

Cytat:
Wędrówka w głąb zapomnianych wspomnień.

Cytat:
Jedne są miłe inne smutne, ale wszystkie tak samo ważne. Finalny, ostatni skarb, jest jednak kwintesencją tego, czym jest pamięć.

Cytat:
Elementy pamiętnika.

Cytat:
Można powiedzieć, że w pewien sposób naruszamy intymność wyznań Wisienki i bez jej wiedzy czytamy to co skrobie w swoim pamiętniku.

Cytat:
Rysunek.
Kolejny mocny element serii, wyraźnie przyciągający oko.

"Pamiętniki Wisienki" #3: "Ostatni z pięciu skarbów"
Omówienie od Michała

jacek 

Wysłany: 2020-11-04, 16:14   

Artur i omówienie albumu "Kaczogród Carla Barksa" #9: "Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948" - super :-D :

Cytat:
Don Rosa po prostu uporządkował chronologicznie wydarzenia z komiksów Barksa i umieścił je na osi czasu. W przeciwieństwie do swego poprzednika, który po prostu tworzył nowe opowieści niejako trzymając bohaterów Kaczogrodu w swego rodzaju zastoju odnośnie zmieniających się realiów świata.

Cytat:
Od dziecka nie znosiłem postaci Gogusia Kwabotyna, głównie dlatego, że był leniwym, wyrachowanym cwaniakiem. Prawdopodobnie bierze się to po części z tego, że sam miałem nieraz złe doświadczenia w relacjach z podobnymi osobami. Dlatego zawsze cieszy mnie gdy ten zadufany w sobie bufon dostaje w dziób.

Cytat:
Nie wiem, jak w innych albumach, ale w moim ewidentnie coś nie zagrało w drukarni. Widać wyraźne ubytki w nałożeniu kolorowej farby na strony, przy czym jedna przygoda o podtytule "Afryka dzika" w całości boryka się z tym problemem, zaś inna "Kaczory i indory" tylko częściowo. W efekcie tą drugą znacznie gorzej się czytało, bo na jednej stronie wszystko gra, a zaraz na kolejnej mamy brzydotę walącą po oczach.

;)

"Kaczogród Carla Barksa" #9: "Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948"
Cztery poprzednie przemyślenia.

jacek 

Wysłany: 2020-11-08, 22:42   

Noc rozpoczynamy nadesłaną właśnie przez Artura recenzją trzeciego tomu "Palcojada" - super :-D :

Cytat:
Większość tego tomu trzyma poziom poprzednich. Bohaterowie powoli odkrywają straszliwą tajemnicę, obalają kolejne mity, ale czytelnik jest trzymany w niepewności. Naprawdę trzyma to w napięciu, choć kilka scen niestety burzy klimat. Scen, które później mają swoje wyjaśnienie w wielkim finale.

Cytat:
Kolorystycznie jest rewelacyjnie, do tego sceny zbrodni, nieraz ocierające się o gore są przedstawione świetnie.

Cytat:
Co prawda ogólny rys pomysłu i kwintesencja dlaczego w miasteczku urodziło się aż tylu seryjnych morderców ma sens. Również ma sens historia oszalałej agentki FBI czy Palcojada, ale już droga do osiągnięcia tego celu jest kompletnie absurdalna.

Cytat:
Przez większość czasu serię czytało mi się wyśmienicie, ale sam finał pogrzebał znaczną część potencjału.

;)

"Palcojad" #3
Od razu uzupełnienie o uwagi:
- Michała Szewczyka
- Tomasza Miecznikowskiego
- Mateusza Czerwińskiego
- Piotra Pocztarka
Pierwsze omówienie

jacek 

Wysłany: 2020-11-09, 17:43   

Dzisiejszego wieczora od Artura analiza zatytułowanego "Szósty wymiar" czwartego tomu "Ligii Sprawiedliwości" - dziękujemy :-D :

Cytat:
W tym albumie poznałem bliżej sporo postaci, o których niewiele wiedziałem, bo dotąd bardziej mi przemykały gdzieś tam w cieniu.

Cytat:
Mnie to wciągnęło i naprawdę rozbudziło wyobraźnię, choć widzę też, że daje możliwości scenarzystom na mieszanie DC z absolutnie każdym absurdem czy pomysłem. Cóż, ma to swoje dobre i złe strony.

Cytat:
Rysunek i kolory.
Dzięki tym elementom ścierpiałem komiks do końca, choć kocówka mocno mnie wynudziła, a sam finał... cóż, o nim potem.

Cytat:
Drętwy finał.
Jest głupi, przewidywalny i mało wyszukany. Serio, można to było skończyć na wiele innych, ciekawszych sposobów.

:mrgreen:

"Liga Sprawiedliwości" #4: "Szósty wymiar"

Uzupełniam o artykuł Sebastiana Smyka:

Cytat:
Historia brzmi banalnie ale nie dajcie się zwieść. Snyder przyzwyczaił nas do zgłębiania tajników Multiwersów oraz poszerzania skali konfliktu. Nie inaczej jest w tym tomie. Scenarzysta ujawnia nowe smaczki z genezy multiwersum, poznajemy bliżej Kowala Światów oraz jego rodzeństwo (konkretniej obydwa Monitory) oraz dowiadujemy się o co chodzi z Perpetują. Do przodu posuwa się wątek Luthora, który przechodzi na zupełnie nowy poziom zagrożenia. Snyder przemyślał sobie wszystko dokładnie i zaprezentował nam bardzo spójną i arcy ważną historię. Skala konfliktu przekracza ludzkie pojęcie i cieszę się, że sprawuje nad tym kontrolę osoba z głową na karku. Momentami jest zbyt chaotycznie ale nie na tyle, żebyśmy mieli się pogubić.

Cytat:
Scenarzyści kolejny raz zaprezentowali czytelnikom historię ogromnego rozmachu. Nie inaczej artyści, którzy wypełnili multiwersową przygodę ekspresyjnymi kadrami wypełnionymi po brzegi zróżnicowaną paletą kolorystyczną. Wszechświat powinien tętnić życiem i można to poczuć sprawdzając rysunki. Wycieczka do 6 wymiaru pięknie wypada od strony wizualnej wraz z koncepcjami bohaterów. Jestem chętny na dłuższą przygodę w tym świecie. Niestety bez szans.

"Liga Sprawiedliwości" #4: "Szósty wymiar"
A tutaj dwa pierwsze.

Odpowiedz do tematu