Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-07-14, 11:04   

Komiksowy wtorek rozpoczynam od nadesłanej przez Artura recenzji "Pana Cykady" - podziękowania :-D :

Cytat:
Z wszystkich historii najbardziej trafiła do mnie tytułowa. Jest bardzo prosta, wymowna oraz piękna w swym przekazie.

Cytat:
Finał całej opowieści jest genialny i naprawdę potrafi poruszyć nie jedną strunę w sercu. Oczywiście jeśli to jest odpowiednio dostrojone do tego typu literatury.

Cytat:
Są tutaj też historie, które do mnie nie przemawiają. Jedną z nich są "Przystojni chłopcy". Szczerze powiedziawszy nawet trudno mi się wypowiedzieć na temat tego, co tutaj przeczytałem.

Cytat:
Przytoczone przykłady to tylko dwie z sześciu historii zawartych w tym albumie. Do tego dochodzi piękna galeria rysunków oraz wywiad z autorką, który również jest interesujący.

:)

"Pan Cykada"
Trzy dotychczasowe analizy

jacek 

Wysłany: 2020-07-14, 18:48   

Wieczorną porą także jest artykuł od Artura - tym razem na temat mangi zatytułowanej "O dziewczynie skaczącej przez czas" - jesteśmy uradowani :-D :

Cytat:
Temat skoków w czasie, nawiązania do chaosu i tak dalej, nie jest nowy.

Cytat:
Tutaj to prosta opowieść obyczajowa o licealistce, która odkryła, że może cofnąć się w przeszłość i tylko w przeszłość.

Cytat:
Sytuacja staje się ciekawsza, gdy nasza bohaterka zaczyna powoli rozumieć, że nic w naturze nie pozostaje obojętne.

Cytat:
Nie powiem, aby scenariusz mnie czymkolwiek zaskoczył, ale miło się to czytało. Do tego puenta podana nam na srebrnej tacy w epilogu jest bardzo trafna i potrafi zapaść w pamięci.

"O dziewczynie skaczącej przez czas"

Przypomnienie dawniejszych wypowiedzi:

- "Baronowej Znaks"
- Michała Lipki

jacek 

Wysłany: 2020-07-15, 10:58   

Natomiast w środę przedpołudniem artykuł o zatytułowanym "Słodki zapach potwora o zmierzchu" pierwszym tomie "Wiedźmuna" - dzięki kolego :-D :

Cytat:
Okej - fajnie jest to skonstruowane. Zabawa z innymi uniwersami stworzonymi przez Samojlika, udana satyra, ciekawe przeinaczanie pewnych wątków znanych z gier i tak dalej i tak dalej.

Cytat:
Podkreślę zatem wyraźnie - Wiedźmun to udana satyra Wiedźmina i naprawdę solidnie napisany oraz przemyślany komiks. Tylko trzeba lubić dzieło CDP Red lub świat wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego. W innym wypadku, podobnie jak to było ze mną, można się zwyczajnie odbić od tego komiksu.

;)

"Wiedźmun" #1: ""Słodki zapach potwora o zmierzchu"
To trzeci tekst o tym tytule.

jacek 

Wysłany: 2020-07-16, 14:13   

Obiadową porą od Artura omówienie "Klubu Detektywów" - jasne, że fajnie :-D :

Cytat:
Prezentowany tutaj komiks autorstwa Jeana Harambaty przedstawia w nieco groteskowy sposób głównych członków klubu oraz tak zwany Kodeks Knoxa. Jest to zbiór dziesięciu zasad według których pisarze mieli tworzyć swe dzieła. Zasady te w pewnym stopniu utrudniały napisanie ciekawej książki, ale też, co trafnie wyśmiewa komiks, ograniczały wyobraźnię autora. Bowiem ta nie lubi szablonów.

Cytat:
Tak naprawdę miłośnicy literatury kryminalnej będą niemal na każdej stronie mogli wyłapać jakiś easter egg. To sprawia, że komiks czyta się szybko, przyjemnie, a sama zagadka, choć jej rozwiązanie nie jest specjalnie trudne, zostaje w punkcie kulminacyjnym przedstawiona w iście interesujący sposób.

"Klub Detektywów"
Wczoraj także czytaliśmy o tym albumie.

jacek 

Wysłany: 2020-08-14, 10:15   

Od miesiąca nie był niczego nowego od Artura - ale dzisiaj jest - bardzo się cieszymy :-D .

"Miasto Wyrzutków" #2: "Chłopak, który zbierał stworzonka":

Cytat:
W toku opowieści czytelnik poznaje slumsy miasta, jego kanały oraz dzielnicę dzieci. W zasadzie dzielnicę gangów, gdzie dorośli nie mają wstępu, chyba że chcą pożegnać się z życiem. Jest to przedstawione w sposób bardzo obrazowy oraz dosadny, mocno nawiązujący do takich dzielnic w niektórych wielkich miastach. Pomysł niby nie nowy, ale tutaj wykonany idealnie.

Ten tom kładzie też ogromny nacisk na relacje międzyludzkie.

Cytat:
Co do samego finału komiksu to jest raczej, jakby to ująć, dość "klasyczny". Łatwo przewidzieć jak się potoczy, ale ogólnie pasuje do całej konwencji komiksu.

"Miasto Wyrzutków" #2: "Chłopak, który zbierał stworzonka"
Poprzednie materiały

jacek 

Wysłany: 2020-08-14, 15:31   

A teraz po raz drugi!

"Lucky Luke" #68: "Prorok":

Cytat:
Tytułowy Prorok to taki klasyczny oszołom, potrafiący omamić naiwnych. Tutaj jego ofiarami padają Bzik oraz Averell, co szybko skutkuje serią śmiesznych wypadków. Oczywiście śmiesznych dla czytelnika, bo towarzyszące im osoby częściej załamują ręce lub wpadają w złość. Mimo humorystycznego wydźwięku, to całość trafnie pokazuje pewne mechanizmy dziejące się w społeczeństwie.

Cytat:
Takie zachowania widzimy stale, a dodatkowo media wszystko jeszcze bardziej uwypuklają, nieraz fałszując faktyczny tok wydarzeń.

:!:

"Lucky Luke" #68: "Prorok"
Trzy dotychczasowe omówienia

jacek 

Wysłany: 2020-08-14, 16:52   

Oraz po raz trzeci :-D :

"Lucky Luke" #18: "W cieniu wież wiertniczych":

Cytat:
Całość składa się na genialna komedię, gdzie Luke i Jolly Jumper namiętnie komentują wydarzenia. Tutaj Jolly ma już mocno rozwiniętą ludzką osobowość, stając się w zasadzie wierzchowcem naszego kowboja, znanym z seriali oraz filmów animowanych.

Cytat:
Jest tylko jedna niekonsekwencja - otóż gdy Luke przybywa do miasteczka jeden z górników zwraca mu uwagę aby nie palił, bo wszędzie jest ropa. Jednak później masa postaci pali cygara czy papierosy i nic się nie dzieje. Trochę szkoda, bo liczyłem na kilka eksplozji okraszonych satyrą.

;)

"Lucky Luke" #18: "W cieniu wież wiertniczych"
Poprzednie cztery recenzje

jacek 

Wysłany: 2020-08-14, 20:31   

I jeszcze czwarty :-D :

"Yakari" #8: "W krainie wilków":

Cytat:
Komiks w prosty, a zarazem genialny sposób ukazuje rolę wilków. Inteligencję, przebiegłość oraz determinację tych zwierząt. Uczy pokory wobec ich rasy, jak i samej natury. Naprawdę warto sięgnąć po ten album, bo szybko się go czyta, a niesie z sobą solidny ładunek emocjonalny. Przynajmniej z punktu widzenia dziecka.

:brawo:

"Yakari" #8: "W krainie wilków"
Trzy wcześniejsze przemyślenia

jacek 

Wysłany: 2020-08-16, 10:59   

Od Artura na rozpoczęcie komiksowej niedzieli omówienie "Smerfów na letnisku" czyli 27 albumu z "Przygodami Smerfów" - uśmiechamy się do kolegi :-D :

Cytat:
Na przykładzie wioski Smerfów mamy pokazane bolączki współczesnego świata. Wszyscy chcą wszystko, ale nie liczą się z konsekwencjami. Każdy chce odpoczywać, ale przecież ktoś musi ugotować, posprzątać czy obsługiwać gości. Taka osoba zatem pracuje, a jej też należy się wypoczynek. Uczciwą zatem formą jest zamiana ról na stanowiskach, tak aby jedna osoba pracowała, a inna odpoczywała. Jednak nie każdy ma talent do wszystkiego, szczególnie w tak specyficznej społeczności, gdzie dane Smerfy wyspecjalizowały się w swoich zadaniach. W tym momencie trudno takiemu garncarzowi zastąpić piekarza.

"Przygody Smerfów" #27: "Smerfy na letnisku"
Wypowiedź od Michała

jacek 

Wysłany: 2020-08-16, 15:57   

Po obiedzie jeszcze jeden materiał - super :-D :

"Myszart" #2: "Myszart w Wenecji":

Cytat:
Cała historia jest stosownie uproszczona, tak aby najmłodsi odbiorcy mogli ją samodzielnie śledzić. Nie jest to ścisłe trzymanie się biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale też nie taki był cel tej serii. Bardziej chodzi tutaj o zainteresowanie młodych czytelników muzyką, postaciami dla niej ważnymi czy samym okresem w którym żyły. Wszystkie te elementy są genialnie zobrazowane w tym komiksie.

Cytat:
W niektórych rysunkach idzie się wręcz zakochać, a plenery lub panoramy są przecudne.

"Myszart" #2: "Myszart w Wenecji"
Artykuł od Michała

jacek 

Wysłany: 2020-08-17, 10:34   

Dzisiaj także mamy analizy od Artura - jasne, że się cieszymy :-D :

1. "Czwórka z Baker Street" #5: "Dziedzictwo Moriarty'ego":

Cytat:
Klimat jest genialny. Brutalność biednych dzielnic zderza się tutaj z przepychem elit, gdzie deprawacja trawi ich lukrowane domy niczym gangrena ciało. Tak było od samego początku tej serii i ten album nie odstaje stylistyką od tego co znamy. A jest to dobre. Bardzo dobre. O wiele ciekawsze niż nie jeden estetyczny film lub serial o słynnym detektywie z Baker Street 221b. Serio, wolę właśnie takie, nieco bardziej realistyczne podejście do sprawy.

Zresztą bohaterowie z tytułowej paczki uliczników również komentują całe zajście.

:-D

"Czwórka z Baker Street" #5: "Dziedzictwo Moriarty'ego"

2. "Armada" #20: "Aktualizacja":

Cytat:
Tak naprawdę ciężko tutaj coś napisać bez spoilerów, mogących się okazać kluczowymi dla fabuły. Niemal cały tom to retrospekcja, utworzona jako film z monitoringu okrętu, którym Navis przybyła na planetę obecnie zamieszkałą przez jedną z ras Armady.

Cytat:
Fabularnie ma to sens, zaś sam zapis na pliku wideo jest ciekawy. Czytelnik poznaje nie tylko okoliczności, które doprowadziły do roztrzaskania się okrętu z małą Navis na pokładzie, ale też wielu ciekawych rzeczy o społeczności Ziemian.

Cytat:
To wszystko nie tylko jest logicznie skonstruowane, ale też ciekawie i daje spore możliwości w kontynuacji serii.

"Armada" #20: "Aktualizacja"

3. "Książę nocy #5: Anna/Arkanea":

Cytat:
W tym albumie zbiorczym poznajemy losy dwóch kobiet, silnie związanych z Kerganem. Pierwszą jest Arkanea, jego stwóczyni, z którą wiąże go pakt. Drugą zaś młoda Anna, pragnąca pomóc wybrankowi swego serca, co ostatecznie przynosi jej zgubę, gdyż mężczyzna jej nie posłuchał.

Cytat:
Historia mnie specjalnie niczym nie zaskoczyła, bo trzyma się znanych z klasyków ram gatunku, ale i tak jest bardzo ciekawie napisana. Postacie są żywe, mają swoje chwile słabości oraz przypływu intuicji, a szala zwycięstwa przechyla się w obie strony. Do tego dochodzi mocny nacisk na historię tamtego okresu i ziem, bowiem akcja rozgrywa się w Kijowie oraz jego okolicach na początku XI wieku. Jest to zatem czas burzliwych podbojów oraz walk pomiędzy Rusią a Polską.

Cytat:
Jest to zatem czas burzliwych podbojów oraz walk pomiędzy Rusią a Polską. W to wszystko umiejętnie wpleciono historię Kergana oraz obu wspomnianych kobiet i dlatego całość czytało mi się świetnie.

"Książę nocy #5: Anna/Arkanea"
Pierwsza wypowiedź

jacek 

Wysłany: 2020-08-22, 10:28   

Artur przed chwilą podrzucił - dzięki :-D - swój najnowszy tekst o zatytułowanej "Mistrzowie" drugiej odsłonie przygód "Kamili i koni":

Cytat:
Bolączką tego albumu jest jego straszliwa wtórność względem poprzedniego. Wygląda to tak, jakby autorom pokończyły się pomysły, bo wiele gagów jest tutaj powtarzanych w nieskończoność.

Aby nie było, że tylko marudzę - to nadal dobrze się czyta. Jest zabawnie, kolorowo i ciekawie, jednak do czasu. Sporo gagów oraz nawet całych historyjek było już w poprzednich przygodach Kamili i jej przyjaciół. Kurczę, nawet w tym albumie pewne żarty powtarzają się tak często, że z czasem przestawały mnie śmieszyć i zwyczajnie przewracałem stronę. I okej, ja to ja, komuś innemu może to nie przeszkadzać, ale mnie wprawiało w znużenie.

:P

"Kamila i Konie" #2: "Mistrzowie"
Wypowiedź od Michała

jacek 

Wysłany: 2020-08-22, 18:57   

Wieczorem także mamy prezent od Artura :-D

"Fibi i Jednorożec" #3: "Fibi kontra gobliny"

Cytat:
Obie bohaterki przeraźliwie mnie irytują, rodzice Fibi są przedstawieni straszliwie płasko, a całość błyskawicznie robi się powtarzalna.

Cytat:
Ta seria absolutnie niczym nie wyróżnia się na tle konkurencji i nie mam tutaj na myśli bycia nowatorską. Nie potrzeba tego. Wystarczy mieć na siebie pomysł i ładnie go zaprezentować. Widocznie udało się to w USA, bo tam komiks zgarnia masę prestiżowych nagród i sprzedaje się świetnie. Cóż, w mój gust nie trafił i nadal uważam go co najwyżej za przeciętnego przeciętniaka.

:mrgreen:

"Fibi i Jednorożec" #3: "Fibi kontra gobliny"
O tej części czytamy po raz czwarty.

jacek 

Wysłany: 2020-08-25, 19:16   

Artur dopiero co podrzucił swój najnowszy tekst - bardzo fajnie :-D :

"Kaczogród, Wujek Sknerus i Kaczor Donald":

Cytat:
Zacznijmy od tego, że seria "Wujek Sknerus i Kaczor Donald" jest bogatsza w galerie, artykuły i dodatkowe materiały, względem "Kaczogrodu". W tym drugim również znajdują się tego typu rzeczy, ale jest ich znacznie, znacznie mniej. W tym wypadku mają one dla mnie ogromne znaczenie, bo ukazują proces powstawania poszczególnych komiksów, rozwoju całego uniwersum Duck Tales oraz jak wiele Don Rosa zawdzięcza Carlowi Barksowi i jego twórczości.

Cytat:
Jednak obie serie dostarczają mi nadal wielu wrażeń oraz budzą wspomnienia. Niestety moja oryginalna kolekcja zeszytowych wydań Kaczora Donalda poszła dawno temu z dymem, więc nie mogę sobie porównać zmian pomiędzy obecnym wydaniem a tamtym. Z drugiej strony nie jestem aż tak zafiksowany na tym punkcie by musieć to czynić.

"Kaczogród, Wujek Sknerus i Kaczor Donald"

jacek 

Wysłany: 2020-08-27, 10:46   

Dzisiaj od Artura - dziękujemy :-D - "Batman - Detective Comics" #1: "Mitologia" - brzmi tajemniczo ;) :

Cytat:
Z jednej strony ma ładną kreskę, świetny start i nawet udany finał, ale po drodze potrafiła mnie nieco wymęczyć. Niewątpliwą zaletą jest narracja oraz fakt, że nie trzeba znać szczegółowo poprzednich tomów z serii Batman Detective Comics albo serii pobocznych. Ułatwia to wgryzienie się w fabułę i dobrnięcie do końca. Niestety komiks cierpi na dwie wady.

Cytat:
Po pierwsze, czytelnik dość szybko zaczyna coś podejrzewać i nie zgadzają mu się pewne schematy.

Cytat:
Gorzej wypada drugi element, czyli nadmiar nawalanki. Brakuje tutaj tej detektywistycznej nuty, którą tak lubię w komiksach o Batmanie.

:mrgreen:

"Batman - Detective Comics" #1: "Mitologia"
Zaległe uwagi Sebastiana Smyka
A tutaj dotychczasowe.

Odpowiedz do tematu