Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W pajęczej sieci - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-02-08, 04:47   

Od Artura na rozpoczęcie soboty artykuł o noszącym "Sieroty z Londynu" czwartym tomie "Czwórki z Baker Street" - podziękowania koledze :-D :

Cytat:
Fabularnie znów otrzymujemy bardzo ważny obraz Londynu przełomu XIX i XX wieku, gdzie rządziło bezprawie. Choć jak się nad tym dłużej zastanowić, nadal mamy dzielnice, które pożerają żebraków, pijaków i złodziei, wysysając z nich resztki człowieczeństwa nim osiągną pełnoletność. W tamtym czasie wyglądało to jednak o wiele gorzej, o czym każdy z czwórki z Baker Street przekonał się na własnej skórze.

:)

"Czwórka z Baker Street" #4: "Sieroty z Londynu"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze

jacek 

Wysłany: 2020-02-08, 10:38   

Oraz coś dla młodszych odbiorców - "Yakari" #6: "Yakari i tajemnica Małego Pioruna" - się uśmiechamy :-D :

Cytat:
Zastanawiam się czy w obecnej dobie histerii na punkcie PEGI i pewnych treści, które sprawiają, że wychowujemy młodych ludzi w kompletnie odrealnionych warunkach, ten komiks by w ogóle powstał.

Cytat:
Dlatego cieszę się, że ta seria, bądź co bądź leciwa, pojawiła się w końcu w pełnym wydaniu na naszym rynku. Dzieciaki mogą się z niej wiele nauczyć, pogłębić swoją wiedzę o wyżej wspomnianych pojęciach i zacząć sobie je przyswajać.

"Yakari" #6: "Yakari i tajemnica Małego Pioruna"
To trzecia wizyta tej historii.

jacek 

Wysłany: 2020-02-09, 10:22   

A teraz sprawa dla bardziej zakręconych miłośników komiksu - "Deadpool" #7: "Deadpool leci Szekspirem" - dzięki :-D :

Cytat:
Prawdziwa zabawa zaczyna się potem, gdy Deadpool trafia do sztuki Szekspira. A w zasadzie czterech jego sztuk.
Pierwsze co rzuca się w oczy to zmiana języka, tak aby przypominał on ten, którym posługiwał się w swych utworach Szekspir.

Cytat:
Po drugie zmienia się cały wystrój i mamy coś pomiędzy sceną teatralną, a rzeczywistością.

;)

"Deadpool" #7: "Deadpool leci Szekspirem"
Pierwsza wypowiedź

jacek 

Wysłany: 2020-02-09, 11:50   

I jeszcze jeden artykuł u Artura dzisiaj - "Pamiętniki Wisienki"#1: "Skamieniałe zoo" - ale fajnie :-D :

Cytat:
Starszy jegomość z wielkim siwym wąsem chodzący co weekend do lasu z kubłami pełnymi farby. Kim jest? Skąd pochodzi? Jaki skrywa sekret? Gdzie znika? Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiada właśnie album Skamieniałe zoo.

Cytat:
Z czasem jednak opowieść jest coraz bardziej dojrzała.

Cytat:
Komiks w wielu miejscach naprawdę przypomina pamiętnik, co dodaje całej opowieści pewnego specyficznego klimatu.

"Pamiętniki Wisienki"#1: "Skamieniałe zoo"
Recenzja od Michała
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-29, 17:46, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2020-02-09, 21:15   

Późnym wieczorem także jest artykuł od kolegi ;) Dziękujemy z uśmiechem :-D :

"Providence" #2:

Cytat:
Zatem pojawia się tutaj przemoc, seks, makabryczne sceny i dość osobliwa wędrówka w czasie i przestrzeni.

Cytat:
W każdym razie w "Providence" czuć mrok, strach i surrealizm wymieszany z szarą codziennością. Z światem realnym.
To buduje u czytelnika pewien klimat grozy, szczególnie gdy zagłębiamy się w lekturę komiksu w nocy, czytając przy świetle samotnej lampy. Dużą rolę odgrywają tutaj pamiętniki głównego bohatera, gdzie spisuje on swoje przemyślenia. Naprawdę genialna sprawa.

:!:

"Providence" #2

I od razu uzupełnienie - pisali bowiem też:

- Bartłomiej Piskorz:

Cytat:
"Providence" nadal robi niesamowite wrażenie złożonością świata i dopracowaniem szczegółu. Po zawiązaniu akcji nasz bohater jest w kolejnych zeszytach miotany w okoliczności inspirowane opowiadaniami H.P. Lovecrafta i będzie się usilnie starał odróżnić rzeczywistość od sennych mar. Moore udowadnia, że jako fan kosmicznego horroru odrobił pracę domową – ponownie rozmowy postaci będą wręcz upstrzone nawiązaniami i smaczkami w jeszcze większej skali.

"Providence" #2

- Wiktor Fisz:

Cytat:
Alan Moore po raz kolejny podchodzi z wielkim szacunkiem do twórczości H.P. Lovecrafta. Znamienna dla klasyka literatury grozy narracja jest tutaj na pierwszym miejscu.

Cytat:
Główny bohater, mimo że stara się to ukryć, prowadzony jest przez swoje żądze. Przejawiają się one w jego wizjach, można o nich przeczytać między wierszami w prowadzonym przez Roberta raptularzu. Drugi tom Providence to zarówno podróż przez Mity Cthulhu, jak i opowieść o człowieku, który przez swoją wrażliwość i inność nie pasuje do otaczającego go świata.

"Providence" #2

A pod tym linkiem poprzednie wypowiedzi.

jacek 

Wysłany: 2020-02-10, 13:55   

A co dzisiaj? A dzisiaj tom drugi cyklu "Bug" - bardzo się cieszymy :-D :

Cytat:
Widzimy jak społeczeństwo się dehumanizuje, odcięte od dobrodziejstw cyfryzacji i zaawansowanej robotyki. Dochodzi do masowych ruchów społecznych, w tym anarchistycznych, nazistowskich czy komunistycznych. Na dokładkę wszelkie media prasowe leżą, gdyż większość ludzi nie umie samodzielnie pisać.

Cytat:
Z drugiej jednak strony akcja w komiksie gna na złamanie karku i nie poświęca się w nim dość miejsca tajemniczej niebieskiej mgle otulającej księżyc.

;)

"Bug" #2
Pierwsze dwa omówienia

jacek 

Wysłany: 2020-02-15, 22:08   

Na początek nocy dwie nowości od Artura - dziękujemy koledze :-D :

1. "Wilk":

Cytat:
Sama historia jest z pozoru bardzo prosta. To opowieść o dwóch odwiecznych wrogach - wilku oraz pasterzu. Jeden poluje, drugi pilnuje swego stada, obaj jednak są drapieżnikami.

Cytat:
Ta historia opowiada również o zemście i wytrwałości.

Cytat:
Ten komiks nie narzuca czytelnikowi propagandy szerzonej przez różne pseudo ekologiczne instytucje. Nie. On pokazuje gdzie jest nasze miejsce w szeregu. W cyklu życia. Nakłania do zdroworozsądkowej hodowli oraz roli, pokazuje, że musimy współistnieć z dziką przyrodą z jej fauną i florą, że zwierzę, które dla rolnika czy pasterza jest szkodnikiem, tak naprawdę jest ważnym elementem całego ekosystemu.

:idea:

"Wilk"

2. "Podróże Franka":

Cytat:
Całość jest utrzymana w niemej narracji, gdzie rysunek opowiada historię. Zgodzę się z tym, ze faktycznie podczas "lektury" słyszy się w głowie dźwięki, ale to i tak nie ratowało mnie przed atakami ziewania. Po prostu historie dziejące się w poszczególnych odcinkach są mało wyszukane. Przynajmniej dla mnie.

Nie wiem, może jestem za mało kreatywny, wrażliwy czy nie umiem dostrzec rzekomego geniuszu Jima Woodringa. We mnie jego prace nie pobudzały żadnych emocji poza znużeniem.

:mrgreen:

"Podróże Franka"

jacek 

Wysłany: 2020-02-16, 17:33   

Dzisiaj zaś "Śmiech i śmierć" - brawo Arturze :) :

Cytat:
Każda z postaci centralnych poszczególnych historii jest inna i to bardzo mi się podobało. Autor, Adrian Tomine, który jest odpowiedzialny zarówno za scenariusz oraz rysunek i kolorystykę, przedstawia bowiem metamorfozę poszczególnych bohaterów, mających nieraz problem z pogodzeniem się z rzeczywistością.

Cytat:
Gdybym miał wybrać jedną z historii, którą uznałbym za najlepszą w tym zbiorze, to w moim wypadku od razu wybór padnie na "Przekład z japońskiego". Temat tam poruszany, rozłąki dwojga ludzi będących rodzicami, jest mi bardzo bliski, choć nie w tak dosłownym stopniu, jak zaprezentował to komiks.

"Śmiech i śmierć"
O tym tytule czytamy trzeci raz.

jacek 

Wysłany: 2020-02-17, 06:04   

"Żelazny diabeł" na ciekawe rozpoczęcie nowego tygodnia od Artura - dziękujemy :-D :

Cytat:
Problem polega na tym, że budowane przez rysunek seksualne napięcie potrafi nagle wyparować, gdy natrafiamy na sceny wzięte rodem ze szczeniackich wizji upalonych tanim ziołem hipisów.

Cytat:
Pierwszy zeszyt jest całkiem podniecający, a każdy kolejny coraz słabszy, nudniejszy i przypomina swoim poziomem niewyżytego nastolatka z przerostem ambicji, który jednak ma talent do rysunku.

"Żelazny diabeł"

jacek 

Wysłany: 2020-02-17, 18:11   

A na ciemny wieczór/ noc "Black Kiss" #2 - się radujemy :-D

Cytat:
Pełno tutaj seksu, ale też nie mało brutalnej przemocy ocierającej się miejscami o gore. Mimo wszystko zawsze jest ten segment uzasadniony fabularnie. Szczątki trzech facetów w lunaparku pokrywające sporą część jednego z lokali gastronomicznych? Żaden problem, da się to naprawdę sensownie wytłumaczyć. Zgilotynowanie Drag Queen przez nazistowskich katów, którzy przy okazji zabawiają się seksualnie ze swoją ofiarą? Również nie ma problemu by to logicznie wpleść w scenariusz.

"Black Kiss" #2
Nasze zasoby dotyczące dwóch tomów

jacek 

Wysłany: 2020-02-19, 10:40   

Ale ciekawy materiał w dniu dzisiejszym od Artura - uśmiechamy się do Niego :-D :

"Moja kolekcja komiksów w 2020 roku":

Cytat:
Od dawna dostaję zapytania od moich czytelników, odnośnie tego, co znajduje się w mojej prywatnej kolekcji komiksowej. Dużo ich czytam, bardzo dużo piszę o nich opinii, współpracuję z wieloma wydawcami, ale nie oszukujmy się, większość zrecenzowanych materiałów sprzedaję. Powód jest prosty i życiowy. Muszę coś do garnka włożyć, a poza tym nie mam gdzie trzymać wszystkich tytułów, które mi się spodobają.

Cytat:
Dlatego sporo tytułów poleciało, ale nadal sporo zostało. Część kupiłem, inne otrzymałem od wydawców, a kolejne zdobyłem na zasadzie wymiany. W tym materiale przedstawiam zatem wszystkie tytuły, które na chwilę obecną zostają u mnie. Aby nie było - nie jestem kolekcjonerem, mam specyficzny gust i nie patrzę na komiksy niczym w święty obrazek.

;)

"Moja kolekcja komiksów w 2020 roku"

jacek 

Wysłany: 2020-02-20, 15:09   

Przed momentem podrzucony - brawa dla Artura :-D - artykuł o tytule Agatha Christie "Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie":

Cytat:
Poirot i jego przyjaciel dokonują obserwacji pasażerów, wymieniają się uwagami, są świadkami kilku rozmów, a gdy w końcu nadchodzi wyczekiwana chwila, gdy mamy wreszcie trupa, atmosfera się zagęszcza. Zwykle czytelnik komiksowy jest wstanie uzyskać znacznie więcej wskazówek dzięki studiowaniu rysunku. Tutaj jednak zachowano się profesjonalnie i nie zdradzono nic ponad to, co czytelnik ma wiedzieć. Dokładnie tak samo jak w przypadku książki oraz jej trzech ekranizacji. Zatem podążamy za Poirotem i jego wskazówkami, a gdy już domyślamy się, podobnie jak nasz detektyw, co zaszło, wtedy otrzymujemy sytuacje potwierdzające nasze przypuszczenia.

:-D

Agatha Christie "Herkules Poirot. Morderstwo w Orient Expressie"
O tej historii czytamy zatem po raz trzeci.

jacek 

Wysłany: 2020-02-21, 09:24   

"Agatha Christie" #2: "Miss Marple - Noc w bibliotece" - dziękujemy kolego :-D :

Cytat:
Przedstawmy może najpierw główną bohaterkę, czyli osławioną pannę Jane Marple. Jest ona drugą z trzech najważniejszych postaci stworzonych przez angielską królową kryminałów, choć laur pierwszego miejsca niewątpliwie przypada w tych rozgrywkach Herkulesowi Poirot.

Cytat:
Co do prezentowanego tutaj komiksu, to mamy sprawę dziwnego zabójstwa młodej blondynki. Już sam początek sprawy jest straszliwie zagmatwany.

Cytat:
Niby dziś to dość znana droga prowadzenia scenariusza w kryminałach, jednak miejmy na uwadze, że książka powstawała w latach 30-stych ubiegłego stulecia, a wydana w 1942 roku (wcześniej publikowana w formie epizodów w gazecie). Tak na marginesie, rewelacyjna byłą wtedy moda.

Cytat:
Tak czy inaczej moda, bogaci ludzie i kontrowersyjne młode pokolenie są kwintesencją tej sprawy. Nic bowiem nie jest tutaj takie oczywiste, a finał mimo wszystko zaskakuje. Całość świetnie przełożono na karty komiksu, zachowując ten unikalny styl tamtych lat, choć scenariusz nieco przesunięto w czasie, co widać po pewnych wstawkach dialogowych.

"Agatha Christie" #2: "Miss Marple - Noc w bibliotece"
O tym albumie czytamy po raz trzeci.

jacek 

Wysłany: 2020-02-21, 18:53   

"Agatha Christie" #1: "Beresfordowie - Tajemniczy przeciwnik" - ale fajnie Arturze :-D :

Cytat:
Tym razem nie mamy do czynienia z klasycznym kryminałem, a raczej powieścią awanturniczą z mocnym motywem szpiegowskim w tle.

Cytat:
Od pierwszych stron komiksu czuć rasową historię szpiegowską i tak jest w praktyce. Co prawda czytelnik jest w pewnym momencie domyślić się kim jest tajemniczy Pan Brown, ale brak na to konkretnych dowodów. Te pojawiają się z czasem, gdy zarówno czytelnik, jak i śledczy rozwiązują zagadkę. Dodatkowo łatwo zżyć się z głównymi postaciami, bowiem są one pełne energii, nieposkromionego optymizmu oraz odwagi. Innymi słowy wypadają o wiele bardziej żywo od klasycznego, samotnego detektywa.

"Agatha Christie" #1: "Beresfordowie - Tajemniczy przeciwnik"
O tej historii czytamy po raz drugi.

jacek 

Wysłany: 2020-02-22, 13:05   

Taka oto nowa przesyłka od kolegi - brawo On :-D :

"Biały Orzeł" #1: "Pierwszy lot":

Cytat:
Przygody Białego Orła zaskoczyły mnie spójnością wydarzeń, umiejętnym połączeniem ogranych schematów i tym, jak pierwszy tom potrafi wprowadzić do swego świata mniej opierzonego czytelnika komiksowego.

Cytat:
Niby to wszytko już znamy z amerykańskiego podwórka, ale tutaj widać, że jest to zabieg celowy. Mamy mieć właśnie takie wrażenie, bo o to przecież chodzi. Przenieść potyczki meta ludzi z ulic Nowego Jorku na ulice Warszawy. Przecież Ameryka nie ma wyłączności na naszprycowanych mutagenem typków w obcisłych gaciach i masą gadżetów w pasie.

"Biały Orzeł" #1: "Pierwszy lot"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-05-29, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu