Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
#Egzaltowana
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2018-10-26, 19:05   

Coś dawno nie zaglądałem do Pani Małgorzaty... ;)

1. "Nienawidzę Baśniowa" #1: "I żyli długo i burzliwie":

Cytat:
Główna bohaterka aż epatuje cynizmem i zgorzknieniem, co stoi w opozycji do jej dziewczęcego wyglądu. Gert to paskudna osoba, ale co można powiedzieć o świecie porywającym dziewczynki z bezpiecznych domów? Po zapoznaniu się z albumem czuję się nim usatysfakcjonowana i nie wiem, o czym mogłaby opowiadać kolejna część.

"Nienawidzę Baśniowa" #1: "I żyli długo i burzliwie"
Już siódmy raz czytamy o tej opowieści.

2. "Waleczni" #1:

Cytat:
Postaci opisane w tomie są wytworem wszystkiego, co możemy znaleźć w głównym nurcie komiksu amerykańskiego.

Cytat:
Nie miałam żadnych oczekiwań wobec albumu, zwłaszcza że zazwyczaj chłodno podchodzę do grup bohaterów, których poszczególnych członków nie mam okazji poznać. Tym razem zupełnie mi to nie przeszkadzało. Historia wciąga i zajmuje, a niespodziewany zwrot akcji na sam koniec bardzo mnie zaskoczył.

"Waleczni" #1
Dotychczasowe publikacje
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-08, 12:53, w całości zmieniany 4 razy  

jacek 

Wysłany: 2018-11-09, 04:36   

1. "Astonishing X-Men" #1:

Cytat:
Złoczyńca, który zachowuje swoją osobowość po zmianie strony to dla mnie wyznacznik dobrze napisanej historii. Emma nie jest miłą osobą, nie ma zamiaru za to przepraszać i starać się wkupić w łaski reszty mutantów. Większość z nich nauczyła się polegać na kobiecie, ale nie wszyscy jej ufają.

Cytat:
Artysta potrafi oddać spokojne momenty rozmowy, ale także dynamiczne sceny walki. Do tego cieszę się, że sam ilustruje cały tom, co nie jest takie oczywiste, kiedy mowa o komiksach amerykańskich. Ciągłe zmiany rysowników doprowadzają mnie do szału, więc dobrze mieć w rękach duży, spójny graficznie album.

Astonishing X-Men" #1
To trzeci tekst o tym tytule.

2. "Rat Queens" #4: "Najwyższe fantazje" także u Małgorzaty Chudziak:

Cytat:
Czwarty tom Rat Queens jest lepszy od trzeciego. Postaci nie zachowują się, jakby ktoś obcy kontrolował ich ciała, odzyskały swoje indywidualne cechy. Nadal jednak niestety nie jest to poziom dwóch pierwszych tomów. Gdzieś zapodziała się tamta lekkość i dobrze wyważona doza erotyki. Bohaterki walczą z potworami, szukają skarbów i za dużo piją, ale gra całkowicie pozbawiona jest stawki.

"Rat Queens" #4: "Najwyższe fantazje"

3. I "Saga o potworze z bagien" #2 też:

Cytat:
Z każdą kolejną historią obraz jest coraz pełniejszy i bardziej zrozumiały. Jednocześnie zwięzłość opowieści sprawia, że nie dłużą się one, a także nie są bardzo powtarzalne.

Cytat:
Do zwalczania potworów najlepszy jest potwór, zwłaszcza taki, którego praktycznie nie da się zabić. Mam także dziwne wrażenie, że protagonista, rozwijając swoje zdolności, coraz mniej przypomina człowieka.

"Saga o potworze z bagien" #2
Artykuł Tomasza Drozdowskiego, artykuł Grzegorza Kłosa
Artykuły Pawła Deptucha oraz Przemysława Mazura wraz z odnośnikiem do tego co było o pierwszej części
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-06-08, 12:54, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-11-27, 07:37   

Czas ponownie odwiedzić Panią Małgorzatę ;)

Raz:

"Moon Knight" #3: "W noc:

Cytat:
Nie unikniemy porównania tomu z poprzednimi albumami. Określiłabym go mianem zaledwie przeciętnego, kiedy dwa pierwsze bardzo mi się podobały. Bunn podobnie jak Ellis wybrał formę krótkich, zamkniętych opowieści. Jednak w jego historiach nie ma nic zachwycającego czy niezwykłego. Główny bohater pozbawiony jest jakichkolwiek cech, w tym niestety swojego specyficznego poczucia humoru.

"Moon Knight" #3: "W noc"
Słuchaj tutaj a czytaj pod podanym tam odnośnikami.

Dwa:

"Giants":

Cytat:
Podczas lektury najbardziej fascynowała mnie przemiana zachodząca w obu chłopcach.
Gogi i Zego, chociaż rozdzieleni robili to samo: dostosowywali się do otoczenia. To ono wymusiło na nich zmianę nastawienia do życia. Ich zachowania były odbiciem lustrzanym tego, co sami otrzymali.

"Giants"
Już siódmy raz czytamy o tej opowieści graficznej.

Trzy:

"Jupiter's Legacy: Dziedzictwo Jowisza" #2:

Cytat:
W drugim albumie serii mamy jasno wyznaczone strony – wiemy, kto jest dobry, a kto zły. Znamy wydarzenia, które doprowadziły do głębokiego rozdarcia w społeczności herosów. Obie grupy wiedzą, że konfrontacja jest nieunikniona. Napięcie rośnie, a czytelnik nie musi długo czekać na wymianę pierwszych ciosów.

"Jupiter's Legacy - Dziedzictwo Jowisza" #2
To co czytaliśmy o części pierwszej.

Cztery:

"Planetary" #1:

Cytat:
Planetary to bardzo ciekawy, nieszablonowy komiks. Chociaż pozornie wypełniają go pojedyncze sprawy, jakimi zajmuje się drużyna, to jednak pewne motywy cały czas wracają. Opowieść o Elijahu, który chce dowiedzieć się, dlaczego utracił część wspomnień, jest istotną częścią całego albumu.

"Planetary" #1
Recenzja pierwszego wydania

jacek 

Wysłany: 2018-12-12, 08:33   

1. "Ernest i Rebeka" #2 "Szkoła wygłupów":

Cytat:
Miło obserwować w komiksach, jak postaci ewoluują. Skłóceni rodzice, chociaż nie wracają do siebie, to jednak znajdują w końcu wspólny język. W albumie jest mniej Ernesta, ale za to więcej ludzi z krwi i kości. Każda nowa postać wnosi coś do opowieści, a ta staje się czymś innym niż historią o dziewczynce i dziwnym stworku.

Szkoła wygłupów
Pierwszy artykuł wraz z informacjami dotyczącymi pierwszej odsłony
A tutaj nieopublikowana przeze mnie w odpowiednim terminie recenzja części pierwszej autorstwa właśnie Małgorzaty Chudziak.
Oraz również zaległy tekst napisany przez Pawła Deptucha.

2. "Palcojad" #1:

Cytat:
Czasem postaci odnajdują kolejne tropy przez zupełny przypadek albo w wyniku działań, które zwyczajnie nie mają sensu. Fabuła jednak jest tak zajmująca, że można przymknąć oko na pewne nieścisłości. Moje jedyne obawy względem tego tytułu dotyczą kierunku, w jaki może skręcić narracja.

"Palcojad" #1
Czytaj też z samego rana.

jacek 

Wysłany: 2018-12-25, 07:08   

Dzisiaj trzy recenzje Małgorzaty Chudziak:

1. "Pusty człowiek":

Cytat:
Potwory, czy dziwne kulty nie zrobiły na mnie wrażenia, ale poczucie ciągłego zagrożenia i opisy działań ludzi dotkniętych chorobą? Włos jeży się na głowie, a strony praktycznie same się przekładają. Chęć poznania tego straszliwego świata sprawiła, że nie mogłam odłożyć albumu. Szkoda, że w jego drugiej części więcej było akcji, niż zagłębiania otaczającej bohaterów przestrzeni.

"Pusty człowiek"

Od razu artykuł Tomasza Kleszcza:

Cytat:
Niestety, lektura prawie do samego końca sprawia wrażenia brnięcia przez coś nadmiernie mętnego, tak jakby forma najzwyczajniej przerosła treść. Wszystkie główne postaci zarysowane są dość powierzchownie i na pewno nie można powiedzieć, żeby siła tej pozycji leżała w kreacji bohaterów.

"Pusty człowiek"
Pierwsze trzy materiały, opis, szczegółowe informacje oraz przykładowe plansze

2."Starlight. Gwiezdny blask - Duke McQueen powraca":

Cytat:
Uwielbiam Starlight za to, że jest tak inspirujący i podnoszący na duchu. Ta pozornie prosta opowieść mocno chwyta za serce. Spotykamy bohatera, który przeżywa najgorsze chwile swojego życia, chociaż nie zasłużył na to, jak taktują go bliscy. Nagle pojawia się ktoś, kto go docenia, szanuje i samo to ma zbawienny wpływ na postać.

"Starlight. Gwiezdny blask - Duke McQueen powraca"
Materiał w audycji
Poprzednie artykuły
Opis, szczegółowe informacje oraz masa przykładowych plansz

3. "Monstressa" #3: "Przystań":

Cytat:
Trzeci tom Monstressy jeszcze bardziej rozkręca historię Maiko. Skupia się na niej, a nie na świecie, w którym osadzono fabułę. Bardzo mnie to cieszy, bo po zderzeniu z dziesiątkami stron opisujących dziwną mitologię i sposób funkcjonowania rzeczywistości, o mało co odrzucałam ten tytuł.

"Monstressa" #3: "Przystań"
Dotychczasowe wypowiedzi, opis, szczegółowe informacje oraz przykładowe plansze
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-03-27, 17:05, w całości zmieniany 6 razy  

jacek 

Wysłany: 2018-12-27, 07:46   

"Głębia" #4: "Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw":

Cytat:
Niestety czwarta część Głębi trochę mnie zawiodła. Nie tylko ze względu na brak informacji o dalszych losach Steli, ale przede wszystkim leniwym podejściem do fabuły. Nie można nakręcać całej historii szczęśliwymi zbiegami okoliczności. Mam nadzieję, że to tylko chwilowy spadek formy i że w następnym albumie poznamy opowieść o reszcie Caine’ów.

"Głębia" #4: "Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw"
To czwarty artykuł o tej części. A tutaj jeszcze tekst Macieja Skrzypczaka.

jacek 

Wysłany: 2019-01-01, 21:49   

Co tam dzisiaj u Pani Małgorzaty? Ano to:

1. "Aquaman. Antologia":

Cytat:
Przyznam, że miałam pewne obawy w związku z tą pozycją. Bałam się wrzucenia do jednego albumu losowych starych zeszytów z Aquamanem w roli głównej. Tymczasem podczas lektury miałam wrażenie świetnego przemyślenia treści Antologii. Chronologiczne ustawienie pomogło uporządkować wiedzę, którą już posiadałam, a także uzupełniłam swoje informacje o oddychającym pod wodą herosie.

"Aquaman. Antologia"

2. "Invincible" #2:

Cytat:
Na oczach czytelnika pojawiają się nowi przestępcy mający w przyszłości dostać się do panteonu złoczyńców Invincible'a. Walka z nimi wydaje się dziecinnie prosta, ale można przypuszczać, że do kolejnego spotkania z zamaskowanym nastolatkiem przygotują się trochę lepiej.

Cytat:
Invincible jest dziełem korzystającym z utartych schematów komiksów superbohaterskich, ale w sposób świeży. Wszystkie zagrożenia czyhające na mieszkańców Ziemi postrzegane są przez herosów, jako najzwyczajniejszą rzecz pod słońcem.

"Invincible" #2
Pierwszy artykuł

3. "Zabij albo zgiń" #4:

Cytat:
Nie pamiętam, czy kiedykolwiek widziałam, aby jakiemuś scenarzyście udało się połączyć dwa najbardziej sztampowe zakończenia w jedno. Określiłabym je mianem 'poprawnego", ewentualnie "przeciętnego". Chyba spodziewałam się po tak dobrze rozpoczętej, a później ciekawie prowadzonej serii czegoś więcej.

"Zabij albo zgiń" #4
O tej części czytamy po raz piąty.

4. "BBPO: Plaga żab" #4:

Cytat:
Ponownie w komiksie zamieszczono "wielką walkę o wszystko". Dodatkowo motywy, z jakich korzysta Mignola, były już przez niego wcześniej używane. Album wydał mi się przez to wtórny względem poprzednich tomów. Mam nadzieję, że kolejna część powróci do skupiania się na dramacie jednostki, jak miało to wcześniej miejsce. Historia Daimio nie została jeszcze zamknięta i w tym upatruję potencjalnego zwrotu akcji.

"BBPO: Plaga żab" #4
Recenzja Grzegorza Kłosa
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-10, 14:22, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2019-01-03, 12:51   

"Kaznodzieja" #6:

Cytat:
Kaznodzieja to seria nietuzinkowa i bezkompromisowa. Momentami niepotrzebnie wulgarna, ale jednocześnie świetnie budująca klimat współczesnego Dzikiego Zachodu. Miejsca pełnego szumowin, ale także kilku dobrych, twardych ludzi. Do tego świetne rysunki (świętej pamięci) Steve’a Dillona. Artysta potrafił z jednej strony narysować sceny wyglądające bardzo realistycznie, a z drugiej wykreować groteskowe, przerysowane postaci mające mało wspólnego z rzeczywistością.

"Kaznodzieja" #6
Już czwarty raz możemy poczytać o tym tomie.

jacek 

Wysłany: 2019-01-08, 16:05   

Raptem tylko trochę więcej niż dobę czekaliśmy na następny tekst o "Odrodzeniu":

Cytat:
Wbrew Naturze ujęło mnie zderzeniem kreskówkowej konwencji ze strasznym światem, w którym antropomorficzne zwierzątka mogą krzyżować się tylko w obrębie własnego gatunku. Miłość pomiędzy osobnikami różnych ras była traktowana jak dewiacja i zboczenie. Państwo robiące wszystko, żeby zmusić swoich mieszkańców do reprodukcji? Na samą myśl, aż włos się jeży na głowie.

"Wbrew naturze" #3: "Odrodzenie"

jacek 

Wysłany: 2019-01-19, 01:10   

A dzisiaj - gdyż już jest dzisiaj - o książeczce dla dzieci ;)

"Sylwia Sylwester jest niecałopełnista":

Cytat:
Główną bohaterką jest oczywiście tytułowa Sylwia, a towarzyszą jej koleżanki: Śmieszynka, Termilka, Samowierzka, czy moja ulubienica: Lucyferetka. Często charakter postaci lub jej zainteresowania można szybko wyczytać z imienia, bo czego niby mogłaby nauczać w szkole Ekierka, jeśli nie matematyki?

Cytat:
Ale spokojnie: w książce brak opisów szkolnych zajęć. To, czego bohaterka uczy się, ma bardziej uniwersalną wartość. Czy można pomóc przyjaciółce, jeśli ona sama nie prosi o pomoc? Czy powinno się uczciwie odbywać karę, czy może podstępem ją skrócić? Czy poświęcanie swojego czasu dla niewdzięcznych ludzi jest tego warte?

"Sylwia Sylwester jest niecałopełnista"

Recenzja Katarzyny Kubiak:

Cytat:
Wspaniała, wciągająca historia o cudach i magii, która zachwyci dosłownie każdego. Młodzi czytelnicy, sięgając po książkę Macieja Kura, mają jedyną w swoim rodzaju okazję uczestniczenia w przygodach przyjaciółek-cudodziejek. Z każdym kolejnym rozdziałem zakochiwałam się coraz bardziej i bardziej w tej wyjątkowej opowieści.

Recenzja Michała E. Chmielowca:

Cytat:
Co tu dużo pisać? Maciej Kur użył pełni swej nieskrępowanej wyobraźni, aby stworzyć intrygujący i kolorowy świat, który wypełniają niezwykle różnorodne osobowości. Mało tego, z powodzeniem udało mu się też ukazać pełnię swych językowych możliwości, a nawet przemycić kilka nienachalnych wniosków. A te, z pewnością nauczą młodych czytelników paru ważnych spraw.

Facebook książeczki:

Cytat:
Oficjalna strona najmilszej Cudodziejki świata! ^_^

Cudodziejki to takie czarodziejki co zamiast czarów czynią cuda. Sylwia, Śmieszynka, Termilka, Niezapominajka, Lucyferetka, Speszka, Samowierzka i reszta zaprasza ^_^

"Sylwia Sylwester"

A co tam grają własnie w moim radio? A to.

:-D

jacek 

Wysłany: 2019-01-21, 11:03   

"The Goon: Kolekcja" #1:

Cytat:
W komiksie horror spotyka się z komedią i zwykłą bijatyką.
Wszelkiego rodzaju monstra i potwory wyglądają nie tyle strasznie, ile groteskowo. Przywodzą mi na myśl horrory wydawane w USA na początku lat 50. Co więcej: warto zwrócić szczególną uwagę na fotostory zajmujące kilka stron.

Cytat:
Rysunki Powella robią wrażenie swoją nieszablonowością. Mam tu na myśli sposób kreowania postaci: wyglądają one, jakby urwały się z kilku różnych uniwersów.

"The Goon: Kolekcja" #1
To czwarta analiza tej pozycji.

jacek 

Wysłany: 2019-01-26, 08:09   

Następne dwa teksty:

1. "Pijak":

Cytat:
Momentami trudno oddzielić, które z opisywanych zdarzeń dzieją się tylko na papierze zapisywanym przez więźnia, a które są wspomnieniami z jego burzliwego życia.

Cytat:
Pijak nie wzbudza litości, nie ukazuje człowieka w szponach nałogu, jako kogoś godnego pożałowania. Jest bezlitosny w opisie społecznej degradacji jednostki i ukazywaniu co straciła na własne życzenie.

"Pijak"
Forumowe zasoby

2. "Jessica Jones" #1: "Wyzwolona":

Cytat:
Komiks skupia się bardziej na ludzkim aspekcie bohaterki niż otaczających ją peleryniarzach. I całe szczęście. Dystans protagonistki od najważniejszych wydarzeń w uniwersum zawsze było zaletą jej przygód. Oczywiście, jako że sama jest obdarzona niezwykłymi zdolnościami, to pewne aspekty życia superbohaterów muszą dać o sobie znać.

"Jessica Jones" #1: "Wyzwolona"
Poprzednie materiały

jacek 

Wysłany: 2019-01-30, 10:08   

"Royal City" #1: "Krewni":

Cytat:
Poszczególne osoby nie wspierają się, tylko wzajemnie ranią. Nie jest to jednak przemoc domowa, czy bezpośrednie ataki. To raczej kąśliwe komentarze i niby mimowolne wywlekanie na światło dzienne dawnych urazów.

Cytat:
Postaci wyglądają na bardzo zmęczone, co współgra z problemami, z jakimi muszą się mierzyć. Do tego kolorowane akwarelkami plansze wyglądają niesamowicie.

Cytat:
Pierwszy tom Royal City wciąga czytelnika w dziwne rodzinne relacje, lata wzajemnej niechęci i niezrozumienia. Rozpad rodziny przyspieszony śmiercią jej członka, którą spowija aura tajemnicy.

"Royal City" #1: "Krewni"
Wczoraj też czytaliśmy o tym tytule.

jacek 

Wysłany: 2019-02-17, 04:12   

Dwa najnowsze artykuły "Blue Bird":

1. "Ex Machina" #3:

Cytat:
Jednak to, co jest siłą tego komiksu to główny bohater, który nie lęka się ponieść konsekwencje swoich poprzednich wyborów. Cały czas obrywa za dawną superbohaterską działalność, ale przyjmuje ciosy na klatę. W niektórych kwestiach potrafi przyznać się do błędu i zmienić raz obrany kierunek, a kiedy indziej twardo trzyma się swoich wartości i niczym buldog ze szczękościskiem nie ustępuje. Jest dokładnie takim politykiem, jakiego większość z nas chciałaby ujrzeć na czele swojego miasta. Chociaż obdarzony niesamowitymi mocami, to jednak bardzo ludzki.

"Ex Machina" #3
Pierwsze dwa omówienia

2. "Saga o Potworze z Bagien" #3:

Cytat:
Chociaż fragmenty tułaczki bohatera przez kosmos mnie znudziły, to jednak nie żałuję posiadania ostatniego albumu zamykającego opowieść Alana Moore’a. Oglądanie spustoszenia sianego przez Potwora w Gotham sprawiło mi wiele frajdy. Do tego lubię stylistykę, w której utrzymane są starsze dzieła: specyficzny rodzaj rysunków i sposób prowadzenia narracji, tak odmienny wobec obecnie panujących trendów. Strony wypełnione są po brzegi treścią, a to wystarcza na co najmniej dwa długie wieczory.

"Saga o Potworze z Bagien" #3
Dotychczasowe cztery analizy

jacek 

Wysłany: 2019-03-03, 07:12   

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od recenzji autorstwa Małgorzaty Chudziak:

1. "Ghost Money":

Cytat:
Początkowo komiks mi się dłużył, zwłaszcza że tematyka walki z terroryzmem nie należy do moich ulubionych.
Scenarzysta nie spieszy się z ustawieniem pionków na szachownicy, ale jednocześnie robi wszystko, żeby pokazać jasny podział na dobrych i złych. Jeżeli jeden z amerykanów szpiegujących Chamzę jest pedofilem... No nie można dobitniej dać do zrozumienia, komu czytelnik powinien kibicować.

Cytat:
Rysunki Bertaila, chociaż pasują do narracji, to jednak niczym mnie nie zachwyciły. Stworzył on w kilku miejscach fajne, szczegółowe tła, ale w większości szare i czarne plamy kolory wypełniają drugi plan. Żeby być uczciwą, muszę zwrócić uwagę, że liczba kadrów zapełniających każdą stronę jest imponująca. Album czyta się długo nie ze względu na to, że jest przegadany, ale dlatego, że wszystkie strony wypełnione są po brzegi treścią.

"Ghost Money"
Już niejednokrotnie zapoznawałem Was z tą historią.

2. "Uncanny X-Force" #2: "Era Archangela":

Cytat:
Kiedy czytałam "X-Force" po raz pierwszy, nie znałam "Age of Apocalypse" a mimo to nie miałam najmniejszego problemu ze zrozumieniem fabuły komiksu. Teraz kiedy od przeczytania alternatywnej historii mutantów minęło w moim życiu kilka ładnych lat, bawiłam się przy "X-Force" jeszcze lepiej. Remender dobrze oddał ogrom beznadziei i bólu panującego w świecie, gdzie zmarł Xavier, a Apocalypse popierany przez część mutantów, został niepodzielnym władcą. Szkoda tylko, że wszystko to dostaliśmy w przeciętnej oprawie graficznej.

"Uncanny X-Force" #2: "Era Archangela"
Poprzednie cztery wypowiedzi.

Odpowiedz do tematu