Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Córki hańby" "- Jasvinder Sanghera
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2016-10-28, 11:56   "Córki hańby" "- Jasvinder Sanghera

To zbiór opowieści kobiet faszerowanych narkotykami, bitych, więzionych, gwałconych i terroryzowanych, traktowanych jak niewolnice w czterech ścianach domów rodzin arabskich. Opowieści brytyjskich kobiet, które porywane były do Pakistanu, by poślubić człowieka, którego nigdy przedtem nie widziały na oczy. Opowieści o kobietach zamordowanych przez własną rodzinę po tym, jak próbowały uciec przed przymusowym małżeństwem.
Wszystkie historie młodych Azjatek są identyczne, ich rodziny kierują się tymi samymi zasadami i kulturowymi schematami. Kobieta ma być posłuszna rodzicom, braciom, rodzinie. Kiedy dziewczyna zaczyna dojrzewać pojawiają się tragedie- jest wykorzystywana seksualnie przez braci, wujków, czasem i ojców a potem znika nagle ze szkoły, jedynego miejsca , w którym mogła czuć się swobodnie nie będąc wciąż obserwowana przez braci czy kuzynów. Znika, nikt nie wie co się dzieje, a ona jest wywożona przez rodzinę, niby na wakacje, do Indii, do Pakistanu, by tam poślubić mężczyznę, którego ledwo co poznała. Jako obywatelka Wielkiej Brytanii po powrocie może ściągnąć swojego oficjalnego męża, który bardzo często jest dla niej tyranem, który bije ją, gwałci, poniża.
Dziewczyny , by zmusić je do wybranego małżeństwa są bite, zamykane w pokojach i zastraszane.
Jeśli dziewczynie uda się uciec i rodzina jej nie odnajdzie, otrzymuje pomoc od takiej organizacji jak np. Karma Nirvana. W przeciwnym wypadku dziewczyna jest zmuszona do małżeństwa a groźba zabójstwa ciągle nad nią wisi.
Niektóre z nich nie mogą znieść cierpienia jakiego doznają i popełniają samobójstwo.
Fragment: „ Tamtego wieczoru zmuszono Surjit do włożenia prześwitującej koszuli nocnej i zdjęcia bielizny. Czuła się okropnie / miała 13 lat/ . W głowie słyszała głos matki: jesteś teraz własnością swojego męża i nie chcę słyszeć żadnych złych rzeczy o tobie od jego rodziny. Masz robić wszystko co ci każe.
Dano jej trochę mleka, mówiąc, że to jej pomoże. Po wypiciu mleka ogarnęła ją senność, później uświadomiła sobie, że podano w nim jakiś narkotyk.
-„Obudziłam się , czując się zbrukana i upokorzona, wiedząc, że zostałam zgwałcona przez obcego mężczyznę, utraciłam swoją cześć.
Wiedziała, że musi zachowywać się normalnie. Zwinęła się w kłębek i kilka godzin przepłakała, aż nie zostało jej nic innego, tylko stawić czoło nowemu życiu.
Przez osiem i pół roku była gwałcona przez męża.
-„Traktował mnie jak kawał mięsa, a rząd brytyjski dał mu paszport, żeby mógł to robić”.

Autorka sama przeszła przez gehennę zgotowaną jej przez rodzinę. Urodzona i wychowana w Wielkiej Brytanii, córka imigrantów z Pendżabu, doświadczyła na własnej skórze okrucieństwa ze strony rodziny. Po ukończeniu przez nią czternastu lat zaplanowano jej zamążpójście z kompletnie obcym jej mężczyzną. Zbuntowała się, okryła hańbą honor rodziny, tzw. izzat, w imię którego można nawet zabić. Została wyklęta z rodziny. Dzięki silnemu charakterowi i własnemu honorowi, o który postanowiła walczyć, udało jej się uniknąć dramatu, który mógł ją spotkać. Założyła organizację Karma Nirvana, której zadaniem jest wspieranie kobiet pochodzących z Południowej Azji ale będących obywatelkami brytyjskimi, kobiet dotkniętych przemocą domową, traktowanych jak niewolnice i zagrożonych zbrodniami honoru.
Dziś, jej organizacja współpracuje z policją, a wielkość problemu została wreszcie zauważona przez rząd Wielkiej Brytanii. Uruchomiony został telefon zaufania, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Jasvinder Sanghera prowadzi liczne szkolenia, pogadanki w szkołach, bierze udział w licznych spotkaniach. Dzięki niej coraz więcej kobiet, Azjatek mieszkających w Wielkiej Brytanii, przyznaje się do tego, że w ich rodzinach miały miejsce wymuszone małżeństwa, albo, że same są ofiarami przemocy w rodzinie.
Swoje, osobiste doświadczenia opisuje w książce „Zhańbiona” ale ja jeszcze jej nie czytałam.

Odpowiedz do tematu