Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Twórczość Paulo Coelho
Autor Wiadomość
Melanie 

Wysłany: 2010-03-30, 19:17   Twórczość Paulo Coelho

Kilka lat temu przeczytałam ze 2 czy 3 jego książki i, z tego co pamiętam, spodobały mi się. Jednak obok całej jego popularności, promocji książek i zachwytów spotkałam z wieloma słowami krytyki pod jego adresem. Niektórzy uważają, że jego przemyślenia, które mają być jakimś przesłaniem są proste i wcale nie zasługują na uznanie. Jego książki wydają się jakby zawierały nie wiadomo jakie mądrości, a w rzeczywistości autor sprawia tylko takie wrażenie. Byłam wtedy młoda i nie za bardzo byłam w stanie to ocenić, ale, z powodu tych negatywnych opinii, nie przeczytałam już więcej z jego książek. Ciekawa jestem, co Wy o nim sądzicie.

andy 

Wysłany: 2010-03-30, 19:23   

Nie wiem, jakoś mam awersję do literatury iberoamerykańskiej. Może się kiedyś skuszę? Tak jak Ty do fantastyki.
Witaj

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2010-03-30, 20:26   

Temu panu mówię stanowcze NIE!. Przeczytałam alchemika i Czarownice z Portobello. Nie podobały mi się. Uważam twórczość Coelho za coś okropnego i nie zamierzam nigdy nic więcej czytać.

Selene 

Wysłany: 2010-03-30, 20:30   

Nie miałam ( jeszcze ! )okazji czytać zbyt wielu książek tego autora, ale jak dotąd jestem do nich pozytywnie nastawiona.. To chyba właśnie to czego szukałam, ksiażki z dawką filozofii i przemyśleń :)

Melanie 

Wysłany: 2010-03-31, 17:28   

Z tego co widzę, to niektórzy zupełnie nie lubią jego literatury, co jest dla mnie miłą odmianą.

Selene napisał/a:
To chyba właśnie to czego szukałam, ksiażki z dawką filozofii i przemyśleń

Właśnie o to mi chodzi. Jeżeli czytam książkę zawierającą przemyślenia to chciałabym, aby były coś warte, a nie bezsensem autora, a tego nie jestem pewna w przypadku tego pisarza.

Bruixa 

Wysłany: 2010-03-31, 23:49   

Przeczytałam tylko "Alchemika", bo znajoma bardzo zachwalała. Nie przypadł mi do gustu i na więcej Coelho nie miałam chęci. To taka książka z tezą, łopatologicznie wciskaną na każdej niemal stronie. Całość szeleści papierem, a "filozofia" jest bardzo płytka - tak prosta, że aż prostacka.
andy napisał/a:
Nie wiem, jakoś mam awersję do literatury iberoamerykańskiej. Może się kiedyś skuszę?

Skuś się, Kocie ;-) Co najmniej kilku Latynosów warto poznać, a ich książki są o lata świetlne od Coelho. Oczywiście, nie ma gwarancji, że Ci się spodobają, ale nie zaszkodzi spróbować.
Kiedyś rzucałam się na wszystko, co wydano z literatury tego regionu, aż mi się w końcu przejadło, ale nadal kilka książek jest mi bliskich.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-04-01, 19:05   

Nie znoszę na siłę lansowanych autorów. Coelho, a przedtem Wharton, to dla mnie nadmuchane nazwiska, które niosą ze sobą niewiele treści. Omijam szerokim łukiem.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2010-07-14, 12:58   

Kilka tygodni temu przeczytalam najnowsza powiesc Paulo Coelho "Zwyciezca jest sam" i lektura rozczarowala mnie do tego stopnia ze postanowilam sie jej pozbyc ze swojego ksiegozbioru. Poprzednie ksiazki Coelho bardzo mi sie podobaly. Dwie z nich mam nawet na polce z moimi ulubionymi ksiazkami gdzie stoja obok powiesci Gabreiela Garcii Marqueza i Bulkhakowa. ;)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-07-18, 12:01   

Jakoś nie mogę się przełamać i kupić książki Coelho. Tyle tego wszędzie na półkach księgarskich, ale coś mnie zawsze powstrzymuje. Jedni chwalą, inni ganią, a ja nie mam zdania póki co.

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-12, 21:22   

Coelho to autor piszący przede wszystkim o ludzkiej duszy. Właśnie w taki sposób trzeba patrzeć na jego twórczość. To nie są powieści rozrywkowe (choć jako takie reklamy usilnie starają się je przedstawić). Polecam wszystkim przeczytanie "Podręcznika Wojownika Światła". Tam nawet nie ma fabuły. To taki zbiór swego rodzaju mądrości. Czytając powieści Coelho szukam właśnie takich mądrości. Potem wypisuję je sobie na kartce i reszta książki nie jest mi już potrzebna.

Goldi_91 

Wysłany: 2012-07-14, 14:26   

metasearcher napisał/a:
Coelho to autor piszący przede wszystkim o ludzkiej duszy.

Zgadzam się. Gdzieś w internecie wyczytałem, że jest dość ostro krytykowany za swoje mówiąc kolokwialnie 'tanie' wywody i wyznaczniki moralne, którymi rzekomo faszeruje czytelników. W jego dziełach bardzo dużo jest także wątków religijnych. Za to z kolei spotkała go krytyka ze strony Kościoła.
Dla mnie Coelho jest takim małym ambiwalentem. Jeżeli pisze o sobie, to znaczy opisuje swoje własne przeżycia, nie mogę go czytać, choćbym się zmuszał. Tak było w przypadku "Zahira" oraz "Pielgrzyma". Jeżeli natomiast porusza swobodne wątki nie mogę oderwać się od jego książek. "Demon i panna Prym" oraz "Zwycięzca jest sam" zdecydowanie cenię sobie wysoko. Przed sięgnięciem po jego książkę wolę jednak zapytać kogoś znajomego lub przeczytać krótkie streszczenie, bym się nie rozczarował.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-07-16, 17:25   

Goldi_91 napisał/a:
"Demon i panna Prym"

Oj, przy tej książce miałam takie straszne uczucie deja vu, że uwierało i uwierało...
"Wizyta starszej pani" mi się kłaniała :)

Lektury Kawoholiczki

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-07-16, 20:27   

Ravena napisał/a:
Oj, przy tej książce miałam takie straszne uczucie deja vu, że uwierało i uwierało...

Czytaliśmy to na chyba mojej gimnazjalnej religii. Ja musiałam to czytać. Myślałam, że się zastrzelę -,-

Deina Eldathiel 
Hen Ichaer

Wysłany: 2013-01-17, 17:22   

Coehlo i Wharton to w moim odczuciu dwa nadmuchane do granic ostateczności przykłady absolutnej grafomanii...

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-01-17, 18:47   

Deina, tak za tobą chodzę po tematach... i chyba zaraz nas oskarżą, żeśmy jedną osobą na dwóch kontach. Jak na razie zgadzam się z tobą wszędzie, w tym temacie szczególnie.
PS. I też bym wolała za męża Atosa.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu