Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czasopisma fantastyczne
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-03-27, 19:43   Czasopisma fantastyczne

Obecnie wychodzi całkiem sporo fantastycznych czasopism. Lubicie, kupujecie, czytacie czy omijacie z daleka?

Ja przez dość długi czas zbierałem "Fantastykę", a potem "Nową Fantastykę". Teraz to już bardzo sporadycznie, jedynie gdy zainteresuje mnie jakieś opowiadanie lub coś z publicystyki. "Fenix" niestety przestał się pokazywać dawno temu, podobnie zresztą jak "Isaac Asimov's Science Fiction" i kilka innych ciekawych periodyków. "Lśnienia" nie miałem jeszcze nawet w rękach. "Science Fiction, Fantasy i Horror" zupełnie mi nie podchodzi, tak samo "Magazyn Fantastyczny", ciekawy jest natomiast "Czas Fantastyki", koncentruje się jednak głównie na publicystyce.

Niedawno wyszedł pierwszy numer nowego kwartalnika - "Fantasy & Science Fiction", w którym znalazły się m.in. opowiadania Carda, Mieville'a, Le Guin i Forda, a także, co szczególnie mnie ucieszyło, wywiad z Nealem Stephensonem, Fordem, kilka felietonów i esejów (w tym Crowleya - akurat ten mnie trochę rozczarował) i ciekawe recenzje. W następnym numerze zapowiadany jest m.in. wywiad z Martinem, jego niepublikowany dotąd w Polsce tekst i inne ciekawe rzeczy. Na razie jestem bardzo na tak - fajne wydanie, całkiem sporo kartek do przewracania (ok. 190 stron), przyjazny format do czytania i ustawiania na półce. Jeśli pójdzie tak dalej, bedą mieli we mnie wiernego fana.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-03-27, 23:16   

Czarna Stopa napisał/a:
Niedawno wyszedł pierwszy numer nowego kwartalnika - "Fantasy & Science Fiction"

Gdzie można kupić? :) Czekam aż MAG wyda Cryptonomicon Stephensona, a w kolejce na półce mam jego Cykl Barokowy i Peanatemę. :)

Czasopisma - mam trochę numerów Nowej Fantastyki, ale zwykle kupuję na przecenach. Jakoś przyzwyczaiłem się do czytania książek niż opowiadań z czasopism. W czasopismach fantastycznych pierwsze co czytam to felietony - lubię jeremiady na początek wieku Grzędowicza.

Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-03-28, 09:59   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Gdzie można kupić?

Ja kupiłem w Empiku, miał być też dostępny w Kolporterze, ale nie wiem, czy faktycznie można go tam nabyć. Fajną opcją jest natomiast prenumerata, parę złotych można zaoszczędzić i nie trzeba specjalnie szukać. Szkoda jedynie, że nie obejmuje numeru specjalnego, ale to dopiero początki czasopisma na polskim rynku, jest więc szansa, że w przyszłości to się zmieni.

Również podobały mi się felietony Grzędowicza. Bardzo ciekawa publicystyka jest też w "Czasie Fantastyki", interesujących rzeczy można się dowiedzieć, choć czytelnicy, którzy szukają w tego typu periodykach głównie opowiadań, nie będą zbytnio zadowoleni.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-03-28, 10:57   

Czarna Stopa napisał/a:
choć czytelnicy, którzy szukają w tego typu periodykach głównie opowiadań, nie będą zbytnio zadowoleni.

Ja bardziej lubię poczytać fantastyczną publicystykę. Opowiadań i książek fantastycznych mam mnóstwo na półkach. Może warto zatem rozważyć zakup Czasu..?

Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-03-28, 18:26   

Edycja, bo chciałem dodać linka, a się mi skasowało.

"Czas Fantastyki" z pewnością może zainteresować czytelników, którzy oprócz powieści i opowiadań chcą poczytać wywiady, ciekawe artykuły i inne teksty.

Przykładowo, ostatni numer zawiera m.in:

Proza:
"Lekcja religii" - Kwiatkowski

Publicystyka:
- "Gra wojenna na temat: Rzeczpospolita Polska przyjmuje żądania Rzeszy Niemieckiej" - Olszański
- "Kto tu jest potworem, a kto jest doktorem? Czyli: 1/3 Kinga" - Sokołowski
- "Blondynka wśród Płaszczaków" - Rydzewska
- "Nieśmiertelne przypadki bohatera byronicznego" - Żukowska
- rozmowa z Zimniakiem
- felietony Dukaja, Parowskiego (o "Wrońcu"), Łupiny (o "Miastach pod Skałą" Huberatha), Cetnarowskiego (o Lovecrafcie)
- i inne

Tutaj można zapoznać się ze spisem treści numerów od 2004 do końca 2009 roku.

Może nie wszystkie numery są całościowo interesujące, lecz zdecydowana większość zawiera mnóstwo ciekawych tematów, a poczytać tak fajne rzeczy zawsze warto.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-03-28, 20:06   

Obecnie nie czytuję żadnych, ale kiedyś regularnie kupowałem MiMa, czyli legendarną, przynajmniej w pewnych kręgach ;-) , "Magię i Miecz". Trzymało dobry poziom, dlatego tym bardziej żałuję, że już nie istnieje.

Tina 

Wysłany: 2010-03-31, 18:47   

Ja przez kilka lat prenumerowałam Nową Fantastykę, zawsze jednak miałam spore zaległości w czytaniu, więc gdy skończyła mi się prenumerata, nie kontynuowałam jej. Stwierdziłam, że wolę się skupić na czytaniu książek niż opowiadań i zawsze najbardziej interesowała mnie publicystyka w NF. Dlatego też już od bardzo dawna planuję zakupić choć jeden numer Czasu Fantastyki, aby sprawdzić, czy mi spasuje, ale jakoś zawsze wylatuje mi to to głowy.
Bardzo też napaliłam się na to Fantasy & Science Fiction, ale w końcu nie kupiłam, bo nie miałam okazji.

Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-05-17, 17:01   

Niedawno ukazał się nowy numer "Czasu Fantastyki".
A w nim:

Kamyk w lawinie - Janusz Cyran
Bollywood 2006-2009 - Anna Ptaszyńska
Nawie, albo kto mieszka za tą rzeką - Elżbieta Żukowska
Odrażający, bluźnierczy Necronomicon, czyli o polskich przekładach Lovecrafta - Mateusz Kopacz
Jądro ciemności podświetlone (mitologia w filmie "Avatar") - Wojciech Zembaty
Ani romantyk, ani pozytywista - z RAFAŁEM KOSIKIEM rozmawia Joanna Kułakowska
Proteza Witkacego - Maciej Michalski
Eko-geno-trans-social, albo ulga prymitywu - Jacek Dukaj
Fantastyczne opowieści Dostojewskiego - Krzysztof Głuch
Jedność w wielości? - Maciej Parowski
Czy złe filmy robią źli ludzie? - Arkadiusz Grzegorzak
CUD BURZY, czyli narodowa śpiewogra prozą - Tadeusz A. Olszański
Burza w raju - Michał Cetnarowski
Dwadzieścia lat minęło - Waldemar Miaśkiewicz
Serio o śmierci science fiction - Paweł Laudański
Obcy, wojny i spiski - Anna Dorota Kamińska
UFO w jarzębinie - Arkadiusz Grzegorzak

Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-07-30, 16:33   

Ukazał się nowy numer Fantasy & Science Fiction, w którym m.in. długi (kilkanaście stron) wywiad z Martinem. Pojawiło się oczywiście pytanie o dalszy ciąg "Pieści Lodu i Ognia" i autor stwierdził (piszę tu oczywiście w skrócie), że uwielbia cały cykl i pracę nad nim, nie czuje się zmęczony ani postaciami, ani samym światem i będzie pracował tyle, ile trzeba, by go ukończyć. Zresztą cały wywiad bardzo sympatyczny, a Martin opowiada także o innych ciekawych rzeczach. W numerze znalazło się również jego opowiadanie - "A w tunelach panował mrok" - moim zdaniem takie sobie.

Co jeszcze?

Łukasz Orbitowski opowiada o strrrraszliwym horrorze J. Ketchuma - "Poza sezonem" - niesamowicie okrutnym, brutalnym i z tegoż powodu bardzo trudnym do przełknięcia. W pewnym sensie mnie zachęcił, choć już tyle razy nabierałem się na te zapowiedzi, a potem gasiłem światło i nic. Potwór spod łóżka nie wyłaził, nic za nogę nie chwytało, a do okiennej szyby żadna okropna gęba się nie chciała przykleić. Ale zawsze to wyzwanie dla czytelnika, gdy ktoś mówi: możesz nie dać rady tego przeczytać, bo takie straszne, więc, być może, dam sie skusić kolejny raz, choć akurat powieść o kanibalach, wyrywanych flakach i obgryzanych nosach tudzież innych częściach ciała nie wydaje mi się w tej chwili zbyt interesująca.

Agnieszka Halska recenzuje powieść VanderMera "Shriek: Posłowie". Ze swojej strony mogę powiedzieć, że zarówno "Miasto szaleńców i świętych", jak i wspomniana wyżej książka podobały mi sie bardzo, bardzo. W numerze znajdziemy również VanderMeera w "Felietonach i esejach".

W części publicystycznej oczywiście jeszcze mnóstwo innych rzeczy, ale na razie tylko tyle udało mi się przeczytać. Jeśli chodzi o opowiadania, to cieszy mnie obecność Bacigalupiego. Ma pojawić się w "Uczcie Wyobraźni", więc to dobra okazja, by zapoznać się z jego stylem pisania. Oprócz tego Ted Kosmatka, o którym czytałem, zdaje się, na Poltergeiście. Pozostali są dla mnie (na razie) nieznani.

Spis treści:

OPOWIADANIA I NOWELE:

Ted Kosmatka - "Sztuka alchemii"
Christopher Rowe - "Słowo mapa znaczy wiara"
Yoon Ha Lee - "Kości olbrzymów"
George R.R. Martin - "A w tunelach panował mrok"
Paolo Bacigalupi - "Kaloryk"
Kelly Link - "Światło"
Garth Nix - "W głębinach jeziora"

FELIETONY I ESEJE:

John Crowley - Małe lekcje mistrzów
Paul Di Filippo - Pierze z pegaza
Łukasz Orbitowski - Moim zdaniem"
Jeff Vandermeer - Po tamtej stronie

GOŚCIE, GOŚCIE...

Lawrence Schimel i Sara Rojo - Dobrze ubrany wilk

RECENZJE I OMÓWIENIA:

Agnieszka Halska - Historia z przypisów
Michał Cetnarowski - Idzie wojna
Paweł Matuszek - Przestarzałe mapy piekła

ZANIM U NAS:

Konrad Walewski - Wyjście z domu niewoli

PERŁY ODNALEZIONE:

Konrad Walewski - Niedzisiejsi

KONKURS:

Rafał Kosik - Konkurs rysunkowy

Razem 200 stron fajnych opowiadań i interesującej publicystyki.
Ukazał się również nowy numer "Czasu Fantastyki". Tym razem jednak nie kupiłem - przeglądałem numer w Empiku i w sumie ciekawy wydał mi się tylko felieton Dukaja i wywiad z Peteckim, którego bardzo cenię m.in. za świetne "Strefy zerowe". Może następnym razem.

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-09, 15:57   

Ja już od dawna pism fantastycznych nie czytuję. Kiedyś byłem wręcz nałogowym czytelnikiem Fantastyki i Nowej Fantastyki - nawet stare numery kupowałem w antykwariatach i na allegro. Parę lat temu jednak przestali publikować ciekawe teksty i każdy numer był gorszy od poprzedniego. Nie miałem ochoty czytać wątpliwej jakości opowiadanek. Lepiej było skoczyć do pobliskiej biblioteki i wypożyczyć jakąś dobrą książkę.

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-01-02, 12:19   

F&SF - lato 2010

Pod względem opowiadań to dla mnie najsłabszy numer z dotychczas wydanych. Ciekawy jest Arkospływ autorstwa Carolyn Gilman, reszta niezła, ale raczej bez szczególnych zachwytów.

W publicystyce bardzo fajny i długi wywiad z Luciusem Shepardem (opowiada m.in. o swoim ojcu, który próbował wymusić na nim, by został w przyszłości pisarzem), VanderMeer przedstawia kilku mało znanych autorów, którzy - jego zdaniem - zasługują na bliższe poznanie, a w "Goście, goście..." pojawia się Gordon Van Gelder (właściciel i redaktor naczelny amerykańskiego F&SF). Z tego ostatniego wynotowałem sobie ciekawą opinię na temat sf:

"Jak nieodmiennie utrzymywał John W. Campbell, sf ma najszersze spektrum zainteresowań i największą wolność ze wszystkich form literackich, co w konsekwencji może spłoszyć wielu czytelników. Powieść science fiction potrafi bowiem postawić czytelnikowi takie wyzwania, jakich nie zdoła narzucić mu żadna inna powieść."
Nie wiem dlaczego, ale od razu przyszedł mi do głowy "Welin" Duncana i niektóre z powieści Dukaja ;)

Wśród recenzji i omówień również interesująco. Łukasz Orbitowski opowiada o Kocie alchemika Moersa (tego od Miasta śniących książek), Agnieszka Halska omawia W poszukiwaniu Jake'a Miéville'a, zaś Konrad Walewski - Wieczny Grunwald Twardocha, Burzę M. Parowskiego, The Taborin Scale: A Novella of the Dragon Griaule Sheparda oraz Lunatyczną krainę, której autorem jest Mia Couto, pisarz z Mozambiku. I wreszcie w "Perłach odnalezionych" M. Cetnarowski przygląda się książce Krystyny Kwiatkowskiej - Prawdziwa historia Morgan Le Fay i Rycerzy Okrągłego Stołu.

Ogólnie oceniam numer jako dosyć udany, głównie ze względu na interesującą część publicystyczną. Kolejny, który, mam nadzieje, ukaże się już niedługo, ma być poświęcony twórczości Ursuli Le Guin.

Trauma

Wysłany: 2011-03-19, 21:20   

Ostatnio natrafiłem na pismo Sfinks. Powinniscie kojarzyc tytul - w roznych formach ukazuje sie od 1994 roku. Aktualnei wydawnictwo zrezygnowalo z formu komercyjnej i pismo dostaja stali klienci sklepu solarisnet.pl (co swoja droga jest imponujace bo podany w srodku naklad to kilka tysiecy). Darmowa forma wplynela na objetosc, ktora nie jest zbyt duza, ale za to tresc pierwszorzedna. Profesjonalne podejscie do tematu, artykuly dotyczace okolic fantastyki (m. in. cykl felietonow zawodowego astronoma) - swietna rzecz

Janosik

Wysłany: 2011-03-22, 14:51   

Znam to czasopismo i też mogę polecić. Trochę numerów zresztą pozbierałem , zawsze jest tam coś ciekawego , każdy powinien znaleźć w środku coś dla siebie.

Czarna Stopa 

Wysłany: 2016-07-28, 11:02   

Nowa Fantastyka 08 (407) 2016

PROZA ZAGRANICZNA

Robert Shearman - Problematyka bezskutecznej fotoskopii kotów
Kelly Link - Letnicy
Alyssa Wong - Głodne córki głodujących matek

PROZA POLSKA

Marcin Rusnak - Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Marta Malinowska - Trzy uśmiechy Adinary

PUBLICYSTYKA

Marcin Zwierzchowski - Zapowiedzi
Mateusz Wielgosz - Biała śmierć
Andrzej Kaczmarczyk - Uwolnić orków
Piotr Piskozub - Antybohater potrzebny od zaraz
Joanna Wołyńska - America the Beautiful
Pomysł to nie wszystko (wywiad z Kenem Liu)
Krzysztof Piasek - Fantastyka.pl - portal do innego świata
Radość z cudownie odzyskanej wieloznaczności (2) - dyskusja o książce Zbigniewa Wojnarowskiego „Pióra, albo sekretna historia literatury polskiej”
Krzysztof Piskorski - Dźwięk istnienia. Kuźnia światów, odc. 2 (rady dla piszących)
Rafał Kosik - Ulubione symulacje rzeczywistości
Robert Ziębiński - Szczęki XXI wieku
Łukasz Orbitowski - W stronę słońca

RECENZJE

Książki:
Mechaniczny - Ian Tregillis
Kołek na dachu - Kevin Hearne
City 3. Antologia polskich opowiadań grozy
Onikromos - Paweł Matuszek
Wiatrogon aeronauty - Jim Butcher
Bezsenni - Marcin Jamiołkowski
Troja. Tarcza gromu - David Gemmell
Troja. Upadek królów - David i Stella Gemmell
Głębia. Powrót- Marcin Podlewski
Pasterska korona - Terry Pratchett
Polska 2.0 - Jacek Inglot
Mroczniejszy odcień magii - V.E. Schwab

Film:
Tarzan: Legenda
BFG: Bardzo Fajny Gigant

Komiks:
Sędzia Dredd: Heavy Metal Dredd
Y: Ostatni z mężczyzn, t. 1 i 2

Gry:
Talisman: The Horus Heresy

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2016-07-28, 20:17   

Mąż zupełnie dawno temu przywiózł mi jeden numer do poczytania. Sporo czasu minęło, gazeta leżała nietknięta przesuwana z miejsca na miejsce, aż w końcu przy którejś z błogosławionych drzemek Wiedźmiątka sięgnęłam, poprzeglądać przy kawie i po pół godzinie złapałam się na tym, że wcale nie przeglądam tylko czytam artykuł za artykułem, od deski do deski... ^^ Ciekawe rzeczy były w tym numerze, a Szanowny obiecał od czasu do czasu podrzucać pismo.
Więc gdyby to jeszcze nie wynikło z tego, co naklikałam powyżej to czasopismo ma moją pozytywną opinię. Dla mnie to dobrze wydane te dziesięć złociszy ^^

Lektury Kawoholiczki

Odpowiedz do tematu