Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[grudzień 08] Gra Anioła - Carlos Ruiz Zafon
Autor Wiadomość
karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-03, 13:50   

a ja juz napisałam w watku poswieconym CW :)
generalnie, mnie to po prostu znudziło, zuóelnie nie mialam ochoty przwracac kartek zeby wiedziec co dalej, cała historia wydumana a zupełnie nie tajemnicza ( myslalam ze to bedzie cos w styku 'Klubu Dumas'),
no bardzo sie meczylam, a ratowały mnie tylko opisy uliczek w Barcelonie ;)

i ta Barcelona mnie ciagnie do "Gry..."

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2008-12-03, 14:37   

karinka napisał/a:
myslalam ze to bedzie cos w styku 'Klubu Dumas'

Arturo Perez-Reverte "Klub Dumas"? To jest dopiero ksiazka. Czytalam ja wieki temu a do dzisiaj pamietam ten dreszczyk emocji podczas lektury. Tak sie w niej zakochalam ze poza "Batalista" przeczytalam wszystkie powiesci jej autora wydane w jezyku polskim.

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-03, 14:39   

tak, tak - o te ksiazke mi chodzi :)
baaardzo mnie wciagneła :D
i podobnych emocji szukalam w "Cieniu...", a zupełnie tego nie znalzłam...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-03, 14:39   

Cytat:
W sumie najbardziej mi się podobały postacie 2 planowe, np. Andreasa Corelli

A tak, świetna postać, od początku gdy się pojawia, choćby tylko wirtualnie, byłam niezmiernie nim zaciekawiona i przyznam, że tylko on mnie wciąż trzyma przy tej książce. No i Cmentarz Zaginionych Książek, uwielbiam to miejsce, tylko za wymyślenie go autorowi należy się nagroda ;-)
David ma dobre momenty, czasem wychodzi z niego cwany ulicznik i wtedy zaczynam go lubić, a potem robi coś idiotycznego albo wykazuje się rozumem kurczaka i tracę do niego całą sympatię. Bardzo nierówna postać, zgodzę się tutaj z Ishi.
Cytat:
Fajna akcją z ta jego fikcyjną kochanką po prostu się urywa;/ Myślalam, że Zafon dalej ten watek pociągnie

No nie mów, że on tego nie wyjaśnia!!! :evil: Taki obiecujący wątek, chociaż żywcem zerżnięty z XIX wiecznej powieści gotyckiej.
Cytat:
Zafon świetnie buduje napięcie, nawet bym się pokusiła momentami o elementy dobrej grozy

Zafon pełnymi garściami czerpie z tzw. literatury drugorzędnej i wcale tego nie ukrywa, a z drugiej strony potrafi nadać tym wątkom znaczenie wyższej wartości artystycznej. W "Grze anioła" łączy konwencje i schematy, mamy więc tutaj i młodzieńczą miłość, tajemnicę, przeklęty dom, niecodzienne zdarzenia, tajemnicze grobowce, pożary i diabolicznego wydawcę, którego Ishi bardzo trafnie porównała do Mefistotelesa. Wszystko to byłoby sztampą (i być może nią jest), niemniej Zafon potrafi w taki sposób snuć opowieść, że czytelnik o tym zapomina i daje się porwać intrygującej historii.
Generalnie czuję się nieco rozczarowana, bo jednak wolałabym odkryć w jego kolejnej powieści coś nowego, a nie dostać tę samą rzecz tylko w innym opakowaniu. Niemniej znalazłam jeden plus, Barcelona w "GA" bardziej mi się podoba niż w "CW". Jest mroczna, pełna cieni i tajemnic, nastrojowość chyba jest jeszcze lepiej zbudowana niż to było w "CW".

Lektury Kawoholiczki

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2008-12-03, 15:08   

Nastrojowość jest, zgadzam w zupełności :)
Andreasa porównano w książce chyba do Lucyfera ? Jakoś Mefisto lepiej mi się z nim kojarzy.
A odnośnie tego wątku to....może coś pominęłam, ale nie sądzę. Ewentualnie mnie popraw Ravenko :D

Brakuje mi postaci wyrazistej, takiej jak np. Fermin. (ciągle do niego wracam...ale to moja ulubiona postać :) ). On się nie zmieniał, był cały czas taki sam, ten jego humor to juz w ogóle było elegatne :mrgreen: . Kogoś takiego mi brakowało, niby była Isabella.....ale to nie do końca to.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-03, 20:39   

Ale i tak Isabella bardzo ożywiła książkę. Zresztą żeńska postać Fermina jakoś by mnie chyba jednak raziła, a Isabella (uwielbiam to imię) byłą taka w sam raz, nie przeszarżowana. Czasami tylko zbyt naiwna, jeśli chodzi o Davida. Ale ogólnie sympatyczna duszyczka.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-08, 10:18   

Wiecie co, nawet jakby ta książka nie miała żadnych innych pozytywnych cech prócz księgarni Sempere to i tak nie mógłbym z czystym sercem na nią narzekać.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-12, 17:13   

Powiem tak, od moment ceremonii pogrzebowej na cmentarzu, odprawianej przez starego księdza proboszcza, który ponoć krnąbrny był, ale z racji jego wieku przełożeni nie byli w tanie go ruszyć ani uładzić, od tej ceremonii książka straciła dla mnie urok, stała się nudna. Coraz więcej dziwnych zbiegów okoliczności, coraz więcej trupów, nic to ciekawego.

Zafon zarobi na tej książce na pewno sporo, z rozpędu po Cieniu wiatru wiele osób kupi. Myślę, jednak, że gdyby to Gra anioła wyszła jako pierwsza, nie odniosłaby nawet połowy sukcesu Cienia wiatru.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2008-12-12, 19:09   

Coś w tym jest Uczniu, cos w tym jest. No czekam az doczytasz do końca :)
Tej ksiazce brakuje takiego ciepła, moim zdaniem, co było dosyc charakterystyczne dla CW .

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-12, 20:31   

Bo nie ma Fermina. Dlatego.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-12, 20:58   

Ishikawa napisał/a:
No czekam az doczytasz do końca

Już przeczytałem. :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2008-12-12, 20:59   

Aha :) sorry :)

Pandora 

Wysłany: 2009-03-28, 19:55   

Dla mnie geniusz! I twierdzę tak nawet po przeczytaniu "Cienia Wiatru", nieważne że schemat jest podobny. To jest książka, przy której zapomniałam o rzeczywistości. Raz czytając przejechałam całą trasę linii tramwajowej, zorientowałam się dopiero na pętli już prawie pod miastem:-)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-09-15, 21:34   

Przeczytałam każdego "Zafona" w przeciągu jednej nocy, zakochana, wciągnięta, zauroczona... i po kilku miesiącach nic absolutnie z nich nie pamiętam. Jest to dla mnie o tyle ciekawe zjawisko, że ja na ogół mam dobrą pamięć do bohaterów, szczegółów. Z powieści Zafona nie pamiętam nic - ale kiedy przed przeczytaniem "Gry Anioła" usiłowałam przeczytać ponownie "Cień wiatru" - okropnie mnie zirytował. Nie potrafiłam przez niego przebrnąć, cały czas towarzyszyło mi jakieś drażniące uczucie. Porzuciłam "Cień wiatru" i przeczytałam "Grę." Podobała mi się ogromnie... dopóki ją czytałam. Dziś niewiele z niej pamiętam i nie mam ochoty tam wracać. Jak napisano wyżej - niestety nie jest to Klub Dumas...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu