Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopiec Kreta - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2018-06-10, 15:21   

1. "Angielski pułkownik na emeryturze" - recenzja pierwszego tomu "Clifftona":

Cytat:
Poszczególne historie stanowią odrębne całości, gdyż nie są ze sobą powiązane ani chronologicznie, ani fabularnie. Elementem spajającym jest postać głównego bohatera oraz jego kolejne (lub wcześniejsze - w wypadku retrospekcji) przygody.

"Cliffton" #1
To trzeci tekst o tej pozycji.

2. "William Adams w Japonii" - artykuł na temat tytułu "William Adams, samuraj":

Cytat:
Scenarzysta nie miał łatwego zadania, gdyż z bogatego życia Adamsa w Japonii musiał wybrać poręczny i reprezentatywny zestaw wydarzeń, który przykuje uwagę czytelnika. Trzeba przyznać, że z ćwiczenia wywiązał się znakomicie.

"William Adams, samuraj"
Czytaj też wczoraj (i oczywiście wcześniej)

jacek 

Wysłany: 2018-06-25, 15:59   

"W duchu Verne'a" - Przemysław Pawełek i "Podbój kosmosu", który stanowi otwarcie "Gwiezdnego zamku":

Cytat:
Historia, nawiązująca do Verne’a i epoki dynamicznego rozwoju przemysłu, w której dziecięcy bohaterowie przeżywają kolejne przygody, przekona do siebie raczej młodszych czytelników, ale stanowi jednocześnie idealną bazę dla strony wizualnej.

"Gwiezdny zamek" #1: "1869: Podbój kosmosu"

Rekomendacja do szkół oczywiście.

Vide też uprzednio :P

jacek 

Wysłany: 2019-06-06, 06:15   

O jak dawno nie było czegoś nowego u Macieja - ale nareszcie jest! "Wolność w Królestwie Traw" czyli "Grass Kings" #1:

Cytat:
Rzecz prowadzona jest leniwie, wręcz sennie, aktualne wydarzenia przetykane są retrospekcjami, nad całością unosi się duszna atmosfera tajemnicy i niepewności. Sposób budowania napięcia, przedstawiania znaczących wydarzeń, nielinearność opowieści, zabaw z czasem akcji - to wszystko przywodzi mi na myśl trzeci sezon serialu True Detective.
Cytat:
Nie wspomniałem jeszcze o tym, że w komisie znaczącym elementem jest śledztwo dotyczące gracującego od lat gdzieś w okolicy seryjnego mordercy. Podobno trop sprawcy widzie do Królestwa Traw...

"Grass Kings" #1

Wcześniejsza recenzja Tymoteusza Wronki:

Cytat:
Przede wszystkim jest to opowieść o tragedii jednostek, które później muszą żyć długo w ich cieniu. To także historia o trudnych wyborach i ewentualnych konsekwencjach, które postacie są gotowe znieść, gdy uważają cel za właściwy. To wreszcie opowieść o potrzebie wolności, którą posiada każdy z nas, choć potrafi rozumieć ją w odmienny sposób. Dopiero na tym tle toczą się bardziej spektakularne wydarzenia przypominające westernowe realia przeniesione na współczesną amerykańską prowincję.

"Grass Kings" #1
Vide również tutaj.

jacek 

Wysłany: 2019-06-08, 03:46   

"Z sentymentu lub nie" - sobotnią działalność zaczynam od artykułu o "Giants":

Cytat:
Podczas lektury komiksu "Giants" braci Valderrama miałem okazję sprawdzić, czy faktycznie nie tęsknię za opowieściami o gigantycznych potworach.

Cytat:
Podoba mi się przenikanie między opowieścią przygodową, a inicjacyjną. Z mojego punktu widzenia komiks posiada jeden duży minus, nad którym ciężko mi przeskoczyć: nie jestem w stanie zaakceptować protekcjonalnego tonu wypowiedzi narratora, całego tego pouczania i mentorskiego tonu.

:mrgreen:

"Giants"
Nasze zasoby

jacek 

Wysłany: 2019-06-12, 17:53   

"Pierwsza miłość i pierwsze morderstwo" - "Koniec zXXXanego świata":

Cytat:
Komiks "Koniec zXXXanego" świata autorstwa Charlesa Formana opowiada o parze (nie)normalnych nastolatków.

Cytat:
Wizualnie album ma charakter dziennika-szkicownika. Rysunki są wyraźnie minimalistyczne: kilka prostych podstawowych kresek, które dobrze oddają emocje występujących postaci.

Cytat:
Wbrew pozorom opowieść Formana nie ma charakteru inicjacyjnego, bo nie o dorastanie ani wchodzenie w "dorosłą" odpowiedzialność w niej chodzi. Mimo tego że większość wydarzeń ma miejsce podczas kanikuły, nie jest to również komiks drogi. Rzecz dotyczy zmieniających się relacji między psychopatą a socjopatką.

"Koniec zXXXanego świata"
Ho ho ho albo i lepiej!

Odpowiedz do tematu