Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Robert B. Parker
Autor Wiadomość
Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2015-08-20, 21:30   Robert B. Parker

Robert B. Parker to kolejny z autorów kryminałów, którego strasznie lubię.
Cytat:
Robert Brown Parker (ur. 17 września 1932 w Springfield, zm. 18 stycznia 2010 w Cambridge w stanie Massachusetts) – amerykański pisarz powieści kryminalnych. Bohaterem większości jego powieści jest prywatny detektyw Spenser.

Inną postacią stworzoną przez Parkera jest policjant Jesse Stone, który jest bohaterem dziewięciu książek napisanych przez Parkera. Serię kontynuuje Michael Brandman, a część została sfilmowana.

A to moja recenzja jego książki "Wielkie Marzenie

Cytat:
"Wielkie marzenie". Z tego co się orientuje, ostatnia książka z niezapomnianym Marlowem, prywatnym detektywem, który był archetypem wszelkich zmęczonych życiem twardzieli-detektywów. Zagrany brawurowo przez Humpreya Bogarta w kilku adaptacjach, no po prostu gość nie da się nie lubić.
Co ciekawe "Wielkie marzenie" zostało napisane przez Roberta B. Parkera, który zręcznie kopiuje styl, zmarłego już wtedy Raymonda Chandlera.

Plus garść cytatów (tzw. "chandleryzmy"):

- Czy pan pije, panie Marlowe?
- No, skoro już pani o tym wspomniała...
- Nie sądzę, żebym mogła zatrudnić detektywa używającego alkoholu pod jakąkolwiek postacią. Nie pochwalam nawet palenia papierosów.
- A mogę sobie obrać pomarańczkę?

czy też:

Czy sprzątnąłeś kogoś dziś wieczorem?
- Muszę sprawdzić w swoim notesie.
Sebold pochylił się ku mnie uprzejmie.
- Czy nie miałbyś ochoty dostać w mordę? - zapytał.

I tak dalej, i tym podobne. Jest to literatura buzująca testosteronem, czyta się to szalenie przyjemnie, a zwłaszcza słucha się w wykonaniu faceta, który przeczytał "Siostrzyczkę", niestety nie pomnę nazwiska. O czym jest "Wielkie marzenie"? To kontynuacja i zarazem zakończenie historii z "Wielkiego snu", która była bodajże pierwszą książką z Marlowem w roli głównej. Jedna z dwóch obrzydliwie bogatych sióstr zmarłego generała znika, co sprawia, że Marlowe zostaje wynajęty przez lokaja do odnalezienia jej. W miarę postępów przekonuje się, że nikomu nie zależy na odnalezieniu młodszej siostry...
Polecam książkę, jest lekka, krótka i przyjemna, jak większość książek z Marlowem w roli głównej. Niekoniecznie jest to literatura dla pań, chociaż kto wie...?

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

Bruixa 

Wysłany: 2015-08-22, 23:08   Re: Robert B. Parker

Pazzak napisał/a:

O czym jest "Wielkie marzenie"? To kontynuacja i zarazem zakończenie historii z "Wielkiego snu", która była bodajże pierwszą książką z Marlowem w roli głównej. Jedna z dwóch obrzydliwie bogatych sióstr zmarłego generała znika, co sprawia, że Marlowe zostaje wynajęty przez lokaja do odnalezienia jej. W miarę postępów przekonuje się, że nikomu nie zależy na odnalezieniu młodszej siostry...

Nie sióstr, a córek - przynajmniej u Chandlera.
"Wielki sen" czytałam dawno temu, ale czy Carmen Sternwood nie trafiła do jakiegoś prywatnego wariatkowa? W końcu była nienormalna i niebezpieczna dla otoczenia.

Cytat:
Niekoniecznie jest to literatura dla pań, chociaż kto wie...?

Jeśli Parker udatnie naśladuje Chandlera, to dla mnie lektura w sam raz.

Odpowiedz do tematu