Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Literackie ściemy
Autor Wiadomość
Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-03-17, 12:24   Literackie ściemy

Wypożyczyłam z biblioteki ostatnio książkę "Plac dla dziewczynek". Okładka utrzymana w konwencji Czarnej Serii, autor: Lena Oskarsson. Super, nowy szwedzki kryminał, myślę sobie. Postanowiłam wyguglać autorkę, a tu zonk - książka poza Polską nie istnieje. Mimo że na drugiej stronie widnieje tytuł oryginału szwedzkiego, nie pojawia się on nigdzie w sieci, chyba że w kontekście polskiego "tłumaczenia". Z tyłu okładki znajduje się jeszcze bezczelna notka, jakoby Lena Oskarsson była jedynie pseudonimem uznanej szwedzkiej psycholożki, jednakże według wszelkich znaków na niebie i na ziemi jest to jedynie mistyfikacja Czarnej Owcy, która postanowiła wykorzystać modę na szwedzkie kryminały w Polsce i zleciła komuś napisanie książki w takim stylu. Być może napisał ją pan Zygfryd Radzki, który widnieje jako tłumacz.

Żeby książka jeszcze była coś warta, to by mnie to w sumie mało obeszło. Ale jakie to jest kiepskie... W książce nie ma ani jednej pozytywnej postaci, wszyscy są interesowni, obleśni i seksualnie naiwni. Powieść jest wulgarna i próbuje szokować czymś wielokrotnie ogranym. Pod tym względem przypomina mi trochę "Trafny wybór", ale tam mimo wszystko umiejętności pisarki trochę ten bajzel ratowały. Tu nie ma nic, jest syf, bagno, rozerotyzowana nastolatka słuchająca Lady Gagi (WTF?), nieśmiali erotumani i seksualnie sfrustrowana polska pielęgniarka, która prowadzi własne śledztwo w sprawie morderstwa. Polskich wątków w ogóle jest na tyle dużo, że na kilometr widać oszustwo wydawnictwa. A w księgarniach już widzę drugą powieść "autorki", pod tytułem "Czarne tango".

Czy spotkaliście się z podobnymi zabiegami wydawnictw? Właściwie jak to możliwe, że coś takiego uchodzi, skoro to jawne wprowadzanie czytelnika w błąd?

Utopiste

Wysłany: 2014-03-17, 13:00   

Być może niewielu czytelników sprawdza tego typu tytuły. Osobiście napisałabym maila do wydawnictwa z prośbą o wyjaśnienie takiej polityki. Jeżeli nie będzie zbytnie odzewu zawsze też można napisać do jakiejś wyższej instancji (nie wiem czy Polska Izba Wydawców się zajmuje takimi sprawami). Z pewnością podchodzi to pod świadome wprowadzanie konsumenta w błąd (choć możliwe, że dla rynku wydawniczego są jakieś odrębne przepisy). Sama się z taką sytuacją nigdy nie spotkałam.

Kamil 

Wysłany: 2014-03-17, 13:44   

czyli Richard Backman to też wprowadzanie czytelników w błąd? ;)
albo Robert Galbraith...

Chociaż podawanie nawet "oryginalnego" tytułu to już chyba przegięcie.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-03-17, 14:05   

Wybór autora, by pisać pod pseudonimem, to co innego. Robert Galbraith był zresztą tylko eksperymentem J.K. Rowling pokazującym, jak wiele zależy od znanego nazwiska. W obydwu przypadkach autorzy świadomie raczej zaniżyli wyniki sprzedaży, przynajmniej na początku, bo później zadziałał spotęgowany efekt ciekawości i być może końcowo książki sprzedały się jeszcze lepiej, niż by to się stało pod prawdziwym nazwiskiem ;) Ale to mnie jakoś nie razi. Natomiast promowanie jakiejś miernoty napisanej pod dyktando wydawnictwa i podawanie fałszywych danych to już według mnie jest oszustwo.

Yacek 

Wysłany: 2014-03-17, 14:47   

Nie takie ściemy były w literaturze. Wystarczy wspomnieć Pieść Osjana...

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-03-17, 20:54   

Nie spotkałam się jeszcze z niczym takim - albo o tym nie wiem i dałam się wrobić, a wystarczająco w sumie dużo przeczytałam w życiu chłamu.
Jestem w szoku. Będziesz pisała do wydawnictwa z pytaniem o to? Bardzo jestem ciekawa ewentualnej odpowiedzi...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-03-17, 21:00   

Nie będę pisać, ja się do takiego pieniaczenia nie nadaję. Nikt mi tej książki na siłę nie wciskał, nie wydałam też na nią ani grosza, więc w sumie mnie się wielka krzywda nie stała :P Ale po komentarzach na LC widzę, że wiele osób też to odkryło i całkiem możliwe, że Czarna Owca dostała już niejeden list w tej sprawie. A wydają panią Oskarsson nadal, w planach jest już trzecia książka. Więc może mają coś na swoją obronę? Albo się jakoś po prostu skutecznie zabezpieczyli przed dociekliwymi czytelnikami, nie wiem.

Maciek1988 
Maciek

Wysłany: 2014-03-18, 20:48   

Taki krótki artykuł o wprowadzaniu czytelników w błąd.

Gorgona 

Wysłany: 2014-03-20, 07:58   

Po prostu chce płynąć na fali - ale to raczej działanie na krótką metę - a "oszukam" i ileś osób to kupi - ale to się uda raz, może dwa razy. Potem, nawet jeśli autorka napisze coś lepszego, to już nikt tego czytać nie będzie...
Swoją drogą, zauważyłam taką prawidłowość - jeśli jakiś temat chwyta, pojawia się masa klonów - ot choćby "50 twarzy Grey'a". Osobiście nie podoba mi się ta książka, ale zdobyła dużą popularność - i sprzedaż. I jak grzyby po deszczu pojawiają się wypociny np. byłej modelki z problemem alkoholowym... . Albo wysyp utworów o wampirach po sukcesie "Zmierzchu". Teraz to samo obserwuję z motywem zombie. Wiadomo - moda. Ale to zagranie ze szwedzkim kryminałem to już masakra

ciapek111 

Wysłany: 2014-06-16, 09:17   

Co do "50 twarzy Greya" - byłam na konferencji, gdzie poruszano ten temat i prelegentka pokazywała nawet okładki 'sobowtórów' tej pozycji i nawet konwencją graficzną były przerażająco podobne.

KJrun 

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2014-07-21, 10:52   

Ale, jakby nie patrzeć, jest to zawsze mistrzostwo marketingu;)

Odpowiedz do tematu