Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kress, Nancy: cykl "Żebracy"
Autor Wiadomość
Recenzent 
Jestem programem!

Wysłany: 2010-01-28, 13:19   Kress, Nancy: cykl "Żebracy"

Konwi, 2010-01-06, 10:36 napisał(a) na forum KGB
---------------------------------------------
napisał/a:
Nancy Kress - jedna z najważniejszych współczesnych pisarek amerykańskiej science-fiction.

Swoje opowieści snuje z reguły w przyszłości bliskiego zasięgu. Okiem humanisty przygląda się efektom tzw. przemian cywilizacyjnych, często w wymiarze osobistym. Dzięki temu jej proza zawiera duży ładunek emocji. Punktem wyjścia w twórczości Nancy Kress bywa wprowadzenie danej technologii na skalę masową. Sztandarowym przykładem jest tu cykl rozpoczęty znakomitą powieścią Hiszpańscy żebracy.

Mam do Kress żal o zmarnowanie, przynajmniej częściowe, tak ważkiego tematu, jakim jest wpływ genomodyfikacji na ludzką cywilizację.

W kwestii inżynierii społecznej, której z takim zapałem oddaje się każda kolejna kasta nadludzi - pomimo wysiłków autorki, odwołującej się m.in. do Wydziedziczonych Le Guin - od uproszczeń aż boli głowa.

Historia nie lubi symetrii, linii prostych, matematycznie opisywalnej stabilności układów zamkniętych. Jej żywiołem są dzikie sploty ludzkich żywotów, wynalazków, idei, zbrodni, pomyłek, krachów, przypadków.

Nancy Kress - Żebracy

1. Hiszpańscy Żebracy
2. Żebracy nie maja wyboru
3. Żebracy na koniach

Przeraza mnie prawdziwość pokazanych procesów społecznych, rodzącej się nietolerancji dla tych którym nie dano wyboru jacy by chcieli być.. już dziś dotyczy to chorych na AIDS.. homoseksualizmu.. innowierców.. chorych psychicznie.. listę można wydłużać w nieskończoność ale nie o listę tu chodzi..

Wciąż wracam do tej książki.. nie umiem żyć bez sięgania do niej co parę miesięcy.. jest jak przestroga dla mnie samej.. jak baśń z fascynującymi bohaterami dla których warto ją otwierać i przyglądać się tej opowieści.. zwłaszcza wtedy, gdy tak zachwyca nas kolejna pokonana przez naukowców bariera niewiedzy..

Wiem ze nauka ma nam do zaoferowania tyle dobrych i wspaniałych zdobyczy.. ale wiem tez ze to samo odkrycie w każdej chwili można wykorzystać bez uzasadnienia przeciwko tymże samym ludziom.. i nikt nie ma i długo mieć nie będzie kontroli nad tym stanem rzeczy.. a konsekwencje tego braku kontroli niewielu obchodzi..

Drugi i trzeci tom trylogii nie ma takiej siły akcji i nie jest dla mnie dalszym rozwinięciem myśli i fabuły zawartej w pierwszym tomie.. nie ukrywam ze książki nie zostały wydane dziś.. ale literatura naprawdę tak dobra jak ta nie ma wieku.. oto jeden z fragmentów mających zachęcić do uważnej lektury..

Większość Bezsennych to ludzie inteligentni. Większość z nich to ludzie opanowani, jeżeli zdefiniować to powszechnie znienawidzone słowo jako kierowanie własnej energii na rozwiązywanie problemów, a nie ku związanym z nimi emocjom. (Nawet ostatnia zdobywczyni nagrody Pulitzera, Carolyn Hizzolo, ukazała nam w swojej sztuce zachwycającą grę idei, nie zaś burzę rozszalałych namiętności.) Wszyscy oni wykazują naturalny pęd do osiągnięć, pęd tym większy, iż dysponują dodatkowo jedną trzecią życia, którą mogą w tym celu wykorzystać. Co więcej, ich osiągnięcia leżą na ogół w sferach bliższych logice niż emocjom, takich jak komputery, prawo, finanse, fizyka, medycyna doświadczalna. Są racjonalni, obowiązkowi, opanowani, radośnie młodzi i prawdopodobnie bardzo długowieczni. Za wszystko to obywatele naszych wyjątkowo zamożnych Stanów Zjednoczonych darzą ich coraz większą nienawiścią.

Napisałam tę recenzję kilka lat temu, ale nie straciła nic na aktualności.

W skali do 1 do 10 daje cyklowi 9 pkt.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2012-01-04, 22:37, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu