Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Larsson, Stieg - Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Autor Wiadomość
jagus 

Wysłany: 2008-11-09, 10:18   Larsson, Stieg - Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Stieg Larsson
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Cytat:
Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć...

merlin.pl

Bestseller - sceptycznie podchodzę do tego sformułowania. Jednak, brzmi interesująco, więc może na podróż na święta do domu... :)
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-02-06, 20:18, w całości zmieniany 1 raz  

Taclem 

Wysłany: 2009-06-08, 12:57   

Szczerze mówiąc jeśli chodzi o europejską literaturę kryminalna, to nie było lepiej sprzedającej się książki jeszcze nigdy. Wystarczy zerknąć na statystyki w Amazonie.
Przy okazji chciałbym zaprosić na nowo powstałą stronę o skandynawskich powieściach kryminalnych: www.kryminal.pfb.pl
Jeżeli kogoś interesuje tak popularny ostatnio nurt w kryminale, to serdecznie zapraszam!

Pandora 

Wysłany: 2009-06-08, 13:06   

Mmmm, i ten tytuł zachęcający czytelniczki :hehe:
Ale prędzej czy później pewnie po to sięgnę, już się wcześniej nad tym zastanawiałam.... może ktoś czytał i napisze co o tym myśli?

Tala
Gość
Wysłany: 2009-06-26, 06:26   

Książka jest genialna! Zarówno pierwsza część jak i druga! Fanów zapraszam na forum:

http://www.trylogiamillennium.ownforum.org

opuncja 

Wysłany: 2009-07-03, 14:08   

Zanim trafiłam na tę książkę, byłam przekonana, że kryminały to kompletnie nie moja bajka. A jednak. Czytałam ją bez opamiętania. Dzień i noc. Ostatnie strony natomiast przeczytałam w pracy korzystając z wynalazku szuflady na klawiaturę komputera.

opuncja 

Wysłany: 2009-07-06, 22:21   skandynawskie kryminały

Zawsze lubiłam północ Europy. Polecam wyprawy po Skandynawii w poszukiwaniu przepięknej natury. Nie sądziłam, że skandynawskie kryminały dostarczą mi również wrażeń. W miniony weekend pochłonęłam "W bagnie" Indridasona. Mroczna historia, ale dobrze napisana. Czy grzechy nieznanego ojca mogą zdeterminować życie dzieci, które go nawet nie znają?

Bruixa 

Wysłany: 2009-07-06, 23:01   

Ostatnio pojawiło się sporo kryminałów z tego regionu i w mojej ocenie Skandynawowie są dobrzy w tym gatunku. Podoba mi się w nich ten mroczny klimat, przyzwoicie potraktowana psychologia postaci i tło społeczno- obyczajowe. Też ostatnio przeczytałam Indridasona, niezłe, ale powieści jego rodaczki Yrsy Sigurdardottir są lepsze, ciekawiej napisane. Polecam też książki Mankella, skoro już zasmakowałaś w skandynawskich kryminałach :)
Larssona widziałam w księgarni, ale trochę mnie odstraszyła objętość (i cena), no i sceptycznie podchodzę do "światowych bestsellerów" - czasem okazują się gniotami.

opuncja 

Wysłany: 2009-07-07, 11:25   

Bruixa,

Nie zrażaj się objętością. Choć nie jestem jeszcze znawcą kryminałów to "Mężczyźni, który nienawidzą kobiet" przeczytałam w weekend. "Piątą kobietę" Mankela przyniósł mi dzisiaj kolega z pracy. Poczeka do weekendu. Mam wrażenie, że W bagnie i ta pozycja pochodzą z tej samej serii wydawnictwa WAB. A co jeszcze czytałaś Indridasona? Dlaczego ich nazwiska są takie trudne :shock:

Bruixa 

Wysłany: 2009-07-07, 23:26   

Larsson mnie kusi, spotkałam same pozytywne, wręcz entuzjastyczne opinie o jego książkach. Pewnie prędzej lub później go dopadnę.
Indridasona przeczytałam "W bagnie", bo tylko to u nas wydano jak na razie. I masz rację, w tej samej "Mrocznej serii", co powieści Mankella. Co do nazwisk, to pewnie kwestia obcości, nieosłuchania z językiem; trudniejsze się trafiają - np. indonezyjskie, a niektóre polskie nazwiska mogą straszyć cudzoziemców :-P

opuncja 

Wysłany: 2009-07-11, 19:37   

To prawda, że nazwiska polskie również dostarczają klopotów. Ćwiczę to bardzo często na swoim, choć doprawdy jest proste :D
A czy widziałas może film zrealizowny na podstwie książki W Bagnie? Lubię porównywać ekranizacje z jej pierwowzorami. Rzadko kiedy się zdarza, aby film był lepszy od książki. Choć nie wiem jak to działa w przypadku kryminałów.

Bruixa 

Wysłany: 2009-07-14, 23:11   

Filmu nie widziałam, ale skoro został nagrodzony w Karlowvych Warach, to może go u nas kiedyś pokażą...
Z reguły książki są lepsze od ekranizacji, chociaż widziałam kilka niezłych filmów na podstawie np. powieści Christie, Chandlera, McDonalda.

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2009-11-19, 12:55   

Film nie dorasta książce do pięt, taka jest moja opinia w przypadku "mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". Książka jest pasjonująca, dokładnie przemyślana, super zbudowana, cała trylogia powiązana. Taki majstersztyk

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-11-20, 21:38   

Zdecydowanie zażyczę sobie całą trylogię pod choinkę, słyszałam o tych powieściach tyle pozytywów, że raczej się nie "przejadę"...

Off topic - Taclem, czy Ty przypadkiem nie wypowiadałeś się na Filmwebie na temat filmu w temacie założonym przez niejakiego Janko Bzykanta? Pytam, bo nick ten sam... :) Jeśli tak, to zgodnie z życzeniem stron obu spotkaliśmy się w bardziej kulturalnym niż tamto miejscu. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Bruixa 

Wysłany: 2009-11-21, 13:59   

Niebawem biorę się za "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". Jeśli mi się spodoba (a coś czuję, że tak), to zdobedę następne tomy. Oprócz Waszych rekomendacji ostatecznie przekonał mnie i zachęcił dokumentalny film o Larssonie i Millenium w Ale kino!.

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2009-11-25, 13:01   

Bruixa napisał/a:
Niebawem biorę się za "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". Jeśli mi się spodoba (a coś czuję, że tak), to zdobedę następne tomy. Oprócz Waszych rekomendacji ostatecznie przekonał mnie i zachęcił dokumentalny film o Larssonie i Millenium w Ale kino!.

Przeczytaj koniecznie i nie zniechęcaj się przydługim wstępem w pierwszej części, potem się przyda. A co do tego dokumentu to chętnie sobie też obejrzę, nie wiedziałam o takim a to cenna informacja:)

Odpowiedz do tematu