Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zygmunt Miłoszewski
Autor Wiadomość
hromo

Wysłany: 2015-01-26, 23:05   Zygmunt Miłoszewski

Po przeczytaniu "Uwikłania" trafił na półkę z moimi ulubionymi pisarzami w tym gatunku. Książki czytałam jednym tchem, historie bardzo wciągały ale przede wszystkim robiły na mnie wrażenie wyraziste charaktery. Szacki jest tak stworzony, że zarazem się go lubi za inteligencje, urok i poczucie humoru i nieznosi za stosunek to kobiet i chamstwo. Rzadko kiedy mam takie skrajne emocje co do bohaterów. Też mieliście takie odczucia? Podobało mi się również tło społeczne, chociaż momentami obraz polskiego społeczeństwa był bardzo gorzki. Duży plus za humor.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2015-01-27, 15:18   

O tak, każdy jeden tom książek o prokuratorze Teodorze Szackim przynosi takie poplątanie z pomieszaniem, już człowiek sądzi, że ktoś jest w porządku~, a okazuje się był - przepraszam za moją łacinę, ale jest adekwatna do tematu - skur**synem... i odwrotnie, ci źli bywają później nie wybielani, ale za to nieco rozjaśniani czasami... świetna seria, czytałem wszystkie książki. :) Najlepsza chyba była ta druga, której akcja miała miejsce w Sandomierzu :think: ale ostatnia też pozostawia człowieka wstrząśniętym i zmieszanym naraz, ot takie dwa w jednym... warto!
Caroline*

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-01-27, 18:48   

O, po takiej rekomendacji muszę sobie po to sięgnąć. :-D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

magragora 

Wysłany: 2015-01-27, 19:39   

"Gniew" - dla mnie najlepsza (póki co) z książek Miłoszewskiego.

Bruixa 

Wysłany: 2015-01-27, 20:21   

"Gniew" mi się podobał, tylko końcówka do bani - każdy inny wariant byłby lepszy. I nie rozumiem: skoro Miłoszewski zapowiedział, że kończy z Szackim, to po co mu otwarte zakończenie? Chciał sobie zostawić furtkę na wszelki wypadek?
A czytaliście "Bezcennego"? Gotowy scenariusz na hollywoodzki film sensacyjny. Tyle, że dowala Amerykanom, więc mógłby nie przejść.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2015-01-27, 22:47   

Bruixa napisał/a:
A czytaliście "Bezcennego"? Gotowy scenariusz na hollywoodzki film sensacyjny. Tyle, że dowala Amerykanom, więc mógłby nie przejść.
Czytalim, czytalim, rzeczywiście zgrabna intryga :)
Caroline*

magragora 

Wysłany: 2015-01-27, 22:50   

Mój "Bezcenny" czeka na szpitalne czasy... ;)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-01-28, 11:12   

Jakie szpitalne, Mag...?
Mój czytnik zaopatrzony już w pokaźną kolekcję dzieł tego pana. Zacznę chyba od "Domofonu". Czytaliście?

Molencius 
Książkowy Amciuch

Wysłany: 2015-01-28, 14:50   

Jeszcze nie, a "Gniew" zaczynam, bo znajoma pożyczyła twierdząc, ze to nie jest aż takie ważne zeby zaczynać od początku. :) Hmmm, czy to jest właśnie nurt tych feministycznych kryminałów/zaangażowanych? Bo oprócz morderstwa i zagadki jest dużo takich wątków o genezie przemocy wobec kobiet itd. Tak nowocześnie i miło, bo jak czytałem kiedyś w Krytyce Politycznej artykuł o polskich kryminałach, bo raczej właśnie zarzucano, że piszę się u nas w odwrotnym stylu - bohaterowie są seksistami i wszystkim co złe.

magragora 

Wysłany: 2015-01-28, 18:02   

Córka Lavransa napisał/a:
Jakie szpitalne, Mag...?

Niedługo znowu będę zmuszona "zaprzyjaźnić" się z kliniką w Poznaniu, więc szykuję czytadła na szpitalny czas:-)

Bruixa 

Wysłany: 2015-02-03, 22:12   

Molencius napisał/a:
Hmmm, czy to jest właśnie nurt tych feministycznych kryminałów/zaangażowanych? Bo oprócz morderstwa i zagadki jest dużo takich wątków o genezie przemocy wobec kobiet itd. Tak nowocześnie i miło, bo jak czytałem kiedyś w Krytyce Politycznej artykuł o polskich kryminałach, bo raczej właśnie zarzucano, że piszę się u nas w odwrotnym stylu - bohaterowie są seksistami i wszystkim co złe.
Akurat w "Gniewie" gł. temat to przemoc w rodzinie, w poprzednich powieściach o Szackim dominują inne treści. Są zaangażowane, owszem, w różne kwestie społeczne i polityczne, ale czy feministyczne? Wątpię :-? I nie wiem, czy zauważyłeś, że z Szackiego też chwilami wyłazi seksista. :P

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-02-03, 22:41   

"Domofon", chociaż strasznie wtórny pod względem "horrorowych" chwytów, bardzo mi się podobał. Przejęłam się losem bohaterów, nie wiem, jak Miłoszewski to zrobił, ale naprawdę trafili mi do serca wszyscy.

Teraz czytam "Uwikłanie' i też jest niezłe.

Molencius 
Książkowy Amciuch

Wysłany: 2015-02-04, 11:18   

Bruixa napisał/a:
Akurat w "Gniewie" gł. temat to przemoc w rodzinie, w poprzednich powieściach o Szackim dominują inne treści. Są zaangażowane, owszem, w różne kwestie społeczne i polityczne, ale czy feministyczne? Wątpię :-? I nie wiem, czy zauważyłeś, że z Szackiego też chwilami wyłazi seksista. :P

No wyłazi, ale właśnie nawet w tym "Gniewie", albo zwłaszcza w nim.

A feministyczne, dlatego, że w ogóle zwrócił uwagę na problem przemocy domowej np. w tej scenie, gdzie ma swój miniwykład w jakimś Olsztyńskim liceum. Tam już porusza ten wątek, a potem już to się rozkręca.

Tylko też to jest chyba ciekawsze, że Szacki zajmuje kręci się w okół tej tematyki, a nie bohater- doktorant gender studies. I tak samo kwestie antysemityzmu i strachu wywoływanym na hasło "Żyd", też zajmuje się Szacki, który w gruncie rzeczy patrzy na to wszystko z dystansu i bardziej żenują go te nastroje prawie że polowania na czarownice w "Ziarnie prawdy". :) Szacki jest po prostu taki racjonalny, ale popełnia błędy.

hromo

Wysłany: 2015-02-08, 22:57   

Szacki to straszny seksista! Mimo to lubię te postać, powoduje w czytelniku bardzo skrajne emocje czasami się z go nie znosi, czasami imponuje inteligencją. Więckiewicz w Ziarnie prawdy stworzył trochę inna postać niż ta książkowa ale równie interesującą, duży plus za poczucie humoru i urok.

Molencius 
Książkowy Amciuch

Wysłany: 2015-02-09, 09:20   

To polecam spędzisz trochę więcej czasu w nieskrępowanym środowisku samych mężczyzn.
Szackiego do strasznego seksisty daleko, nawet jak popełnia błędy to potrafi się do nich przyznać - nawet na antenie radiowej w Gniewie jak już zostaje rzecznikiem w prokuraturze.

Odpowiedz do tematu