Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elżbieta Cherezińska - seria "Północna droga"
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2012-03-01, 12:01   Elżbieta Cherezińska - seria "Północna droga"

Ku przestrodze:
http://lubimyczytac.pl/ks.../opinia/5420838

Zacząłem właśnie drugi tom, obiecałem sobie dobrnąć do setnej strony. Póki co jest lepsza od Sagi, choć oparta o ten sam schemat (tylko inna główna bohaterka). Niebawem moja opinia :D

Kamil 

Wysłany: 2012-03-01, 17:01   

Sto stron drugiego tomu za mną. Będą drobne spoilery, nic ważnego. Zresztą, w pierwszym zdaniu pierwszego tomu wiadomo kto zginie i nie ma to większego znaczenia, bo książki przypominają wyrywki z pamiętnika, tak jakby ktoś wspominał swoje wcześniejsze losy.

Zamysł jest bardzo podobny: jest dziewczyna, jedyne dziecko swoich rodziców, więc brakuje dziedzica. Dziewczyna zostaje przehandlowana, wprowadza się do dworu swojego męża i tam zarządza. Różnice są dwie:
- w "Sadze" teściowa lubi synową, w "Ja jestem Halderd" nie lubią się,
- w "Sadze" dziewczyna jest rozpieszczona, irytująca, przesadnie, drobiazgowo opisuje ciuchy i swoje uczucia, jest zakochana w mężu, seks opisuje w najgorszy możliwy sposób (choć być może niektórym dziewczynom to się spodoba), w "Ja jestem Halderd" bohaterka nie jest irytująca, całkiem zwyczajna dziewczyna, która musi sobie poradzić w życiu, z tym że nie kocha męża a seks to dla niej udręka.

Drugi tom nie jest zły. Powiedziałbym nawet, że być może to jest dobra książka. Książka o życiu na skandynawskim dworze w X wieku. Jeśli kogoś interesuje ten temat to zachęcam, dla mnie jest po prostu trochę nudno i nie mam zamiaru kontynuować. Nie przepadam też za narracją w pierwszej osobie.
Pierwsze dwa tomy (więc pewnie i trzeci) można czytać niezależnie od siebie, jedyny związek jaki widzę to postać Regina, męża dziewczyny z poprzedniego tomu (na poczatku drugiego tomu nie jest jeszcze żonaty).

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-03-01, 21:51   

"Miecz wtargnął w mą grotę"...? :shock: :hehe:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-03-01, 22:17   

Dobra, zawezmę się i to przeczytam, jak dostane w bibliotece xD
Na razie odłożę na bok kupowanie i podziękuję sobie w duchu, że wybrałam inną pozycję na ostatnim Festiwalu na Wolinie... A kusiło!

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-12-15, 05:54   

Przeczytalam pierwsza czesc. Nie zafascynowala mnie, po nastepna raczej nie siegne, chociaz przyznam, ze po przeczytaniu opinii Kamila rozwazam taka ewentualnosc. Powiesc nie byla zla pod zadnym wzgledem, jedynie glowna bohaterka doprowadzala mnie do pasji, tak wiec moze zwazywszy na to, ze bohaterka kolejnego tomu jest ktos inny sprobuje jeszcze raz, tym bardziej, ze zycie w sredniowiecznej Norwegii uwazam za fascynujacy temat.

Odpowiedz do tematu