Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Waltari, Mika
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-03-10, 20:39   

Martinus napisał/a:
Ja na pewno kupię, od kilkunastu dni odkładam wszystkie drobniaki do skarbonki, aby zakupić jakąś pozycję. Teraz już wiem jaką :)

Dla samej zawartości warto kupić, jeśli się nie czytało. Jedna z milszych memu sercu książek, szczerze każdemu polecam, zwłaszcza jeśli preferujecie książki z akcją osadzoną w starożytnym Egipcie. :)

M 

Wysłany: 2011-03-13, 16:05   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Dla samej zawartości warto kupić, jeśli się nie czytało. Jedna z milszych memu sercu książek, szczerze każdemu polecam, zwłaszcza jeśli preferujecie książki z akcją osadzoną w starożytnym Egipcie. :)
Tak naprawdę, na lekturę tej książki czekam od paru lat. Ciąg zdarzeń nie pozwala mi jednak po nią sięgnąć. Wiem, że bez problemu mógłbym ją wypożyczyć z biblioteki czy też kupić w antykwariacie lub na Allegro. Problem jednak polega na tym, że biblioteki staram się omijać jak największym łukiem, a na Allegro i w antykwariatach pojawiają się w zasadzie tylko stare wysłużone egzemplarze wydrukowane jeszcze w poprzedniej epoce ;-) Dlatego też, tak niezmiernie cieszy mnie wznowienie tej pozycji przez Książnicę. Szkoda tylko, że nie będzie edycji w twardej oprawie, ale kapitalna okładka mi to w 100% zrekompensuje :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-03-13, 18:06   

Martinus napisał/a:
a na Allegro i w antykwariatach pojawiają się w zasadzie tylko stare wysłużone egzemplarze wydrukowane jeszcze w poprzedniej epoce

Dziwię się temu. Wiele książek można natrafić w dobrym stanie i we względnie nowych wydaniach a Egipcjanin, mimo, że dwukrotnie wydany był przez Książnice w twardych okładkach praktycznie się nie pojawia na allegro w tej wersji.

M 

Wysłany: 2011-03-13, 18:46   

Martinus napisał/a:
a na Allegro i w antykwariatach pojawiają się w zasadzie tylko stare wysłużone egzemplarze wydrukowane jeszcze w poprzedniej epoce

Dziwię się temu. Wiele książek można natrafić w dobrym stanie i we względnie nowych wydaniach a Egipcjanin, mimo, że dwukrotnie wydany był przez Książnice w twardych okładkach praktycznie się nie pojawia na allegro w tej wersji.
A ja się temu nie dziwie. Podejrzewam, że najzwyczajniej w świecie ludzie posiadający egzemplarz "Egipcjanina Sinuhe" uważają go za świetną książkę, którą grzechem jest pozbywać się z domowej biblioteczki i robią wszystko, aby powyższa pozycja nadal zajmowała zaszczytne miejsce na półce na ścianie lub na regale ;-)
Ja podobnie mam z "Trylogią rzymską" Waltariego. To zdecydowanie jedna z najważniejszych książek na mojej półce książkowej.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-03-13, 19:27   

Bardzo możliwe, że masz rację. Też mi to przyszło do głowy.

Martinus napisał/a:
Ja podobnie mam z "Trylogią rzymską" Waltariego.

Też sobie kupiłem jakiś czas temu. :)

Procella 

Wysłany: 2011-03-13, 19:39   

Martinus napisał/a:
stare wysłużone egzemplarze wydrukowane jeszcze w poprzedniej epoce

Takie są najfajniejsze!
Martinus napisał/a:
biblioteki staram się omijać jak największym łukiem
A to przecież jeden z najlepszych wynalazków w historii... :shock:

M 

Wysłany: 2011-03-13, 21:18   

Procella napisał/a:
Martinus napisał/a:
stare wysłużone egzemplarze wydrukowane jeszcze w poprzedniej epoce

Takie są najfajniejsze!
Absolutnie nie. Stare, pożółkłe kartki, śmierdzące kurzem, wilgocią i stęchlizną zamkniętych pomieszczeń pełnych wilgoci, grzybów i innego rodzaju mikroskopijnych paskudztw. Zdecydowanie wolę nowe wydania.

Procella napisał/a:
Martinus napisał/a:
biblioteki staram się omijać jak największym łukiem
A to przecież jeden z najlepszych wynalazków w historii... :shock:
Zależy dla kogo. W zamierzchłych czasach uczęszczałem do nich bardzo często, ale wtedy czytałem jedną książkę na dwa dni. Obecnie takiego tempa nie mam, więc zaległości na półce są znaczne. A po co mam pożyczać, skoro mam długą kolejkę własnych książek? Poza tym, nie lubię trzymać w rękach książek, które nie wiadomo kto wcześniej wypożyczył. Wielokrotnie trafiałem na egzemplarze poplamione, zabrudzone, z kartkami posklejanymi dziwną substancją, z pozostawionymi włosami itd. Dziękuję, ja wysiadam :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-03-14, 18:21   

Cytat:
Absolutnie nie. Stare, pożółkłe kartki, śmierdzące kurzem, wilgocią i stęchlizną zamkniętych pomieszczeń pełnych wilgoci, grzybów i innego rodzaju mikroskopijnych paskudztw. Zdecydowanie wolę nowe wydania.

To jest u mnie taki paradoks. Kupując książkę lubię gdy jest nowa, świeża, najlepiej w twardej okładce. Żeby jej stan był bliski ideałowi. Natomiast wypożyczając w bibliotece to nawet przeciwnie, takie starsze, pożółkłe, zaczytane, czasem z wypadającymi kartkami zdecydowanie lepiej mi się czyta niż te nowsze. :)

Procella 

Wysłany: 2011-03-14, 19:02   

A ja nawet przy kupowaniu czasem wybieram egzemplarz używany, nie tylko ze względu na cenę. Po prostu strasznie mi się podobają ksiazki z pozółkłymi kartkami, noszące ślady wieku i używania. Niekoniecznie wszystkie od razu śmierdzą...

ajaxen 

Wysłany: 2011-03-20, 21:24   

Ja mam podobnie jak Martinus :) Książka ta chodzi za mną już od dobrych kilku lat i ciągle nie mogę się za nią wziąć. Sam nie wiem czemu tak, mimo wielu pochlebnych recenzji zawsze jakoś znajdę coś co wolę czytać niż "Egipcjanin Sinuhe" Może przez to, że jak w bibliotece widziałem dwa grube tomy tego dzieła to mi się odechciewało tego czytać :D Dlatego cieszę się na to nowe wydanie, bo będzie okazja, żeby kupić tę książkę, a jak w końcu kupię to na pewno w ciągu kilku miesięcy przeczytam.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-03-21, 11:20   

ajaxen napisał/a:
Dlatego cieszę się na to nowe wydanie, bo będzie okazja, żeby kupić tę książkę, a jak w końcu kupię to na pewno w ciągu kilku miesięcy przeczytam.

Warto przeczytać, po raz kolejny to powtórzę. Za mną książka nie chodziła. Długo nie wiedziałem o jej istnieniu. Wziąłem do ręki, gdyż wcześniej siostra zakupiła egzemplarz wydany przez Książnicę jakiś czas temu. Wziąłem, bo lubię książki, których akcja rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Wziąłem i książka niesamowicie mnie zaskoczyła. W pozytywnym sensie. Świetnie napisana opowieść, ciekawi bohaterowie. Może trochę melancholijna, ale książka ma to wszystko, co powinna posiadać dobra powieść.

W moim przypadku nie miałem żadnych oczekiwań co do Egipcjanina. Zabrałem się za książkę, kiedy była mi jeszcze nie znaną. A odłożyłem z myślą, że nigdy już o niej nie zapomnę. :)

M 

Wysłany: 2011-05-20, 15:56   

Jestem właśnie świeżo po lekturze "Egipcjanina Sinuhe", więc może dorzucę coś od siebie.

książka niesamowicie mnie zaskoczyła. W pozytywnym sensie. Świetnie napisana opowieść, ciekawi bohaterowie. Może trochę melancholijna, ale książka ma to wszystko, co powinna posiadać dobra powieść.
W zasadzie mógłbym się pod tym podpisać obiema rękami i obiema nogami, gdybym umiał to robić ;-) Książkę faktycznie bardzo dobrze się czyta, choć odnoszę wrażenie, że ostatnia część powieści jest już nieco słabsza. Tak jakby jej poziom systematycznie opadał - od bardzo dobrego początku, przez dobry środek, po średnie zakończenie. Nie wiem z czego to się bierze, ale jakoś pod koniec ciężej mi się czytało - nie umiałem się już tak wczuć w akcję, książka już tak nie wciągała, a i fabuła była chyba pisana tak trochę "na siłę". Takie są moje odczucia. Niemniej, książkę oceniam bardzo wysoko.

W moim przypadku nie miałem żadnych oczekiwań co do Egipcjanina. Zabrałem się za książkę, kiedy była mi jeszcze nie znaną. A odłożyłem z myślą, że nigdy już o niej nie zapomnę. :)
U mnie sytuacja przedstawia się nieco odmiennie. Waltariego znałem już z rewelacyjnej "Trylogii rzymskiej", więc do czytania "Egipcjanina Sinuhe" przystępowałem z nieco innego pułapu. Dodatkowo byłem mocno podłechtany świetnymi recenzjami forumowiczów z FK. W związku z tym, nastawiony na czytanie byłem bardzo mocno i być może stąd się wzięło moje małe rozczarowanie (zwłaszcza końcówką). "Trylogia rzymska" bardzo wysoko postawiła mi poprzeczkę i moim zdaniem "Egipcjanin Sinuhe" jej nie sprostał, bo po prostu nie był w stanie tej poprzeczki przeskoczyć. Niemniej, to bardzo dobra powieść, ale jednak bez rewelacji. Dla mnie "Trylogia rzymska" nadal jest No 1 w powieściach Waltariego :)

P.S. A ten temat nie powinien być w dziale "Powieść historyczna"? :)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-05-20, 18:43   

Martinus napisał/a:
P.S. A ten temat nie powinien być w dziale "Powieść historyczna"? :)

Nie powinien.

"Wojna i pokój" też nie jest w dziale powieści historycznej ;-)

Zgadzam się natomiast, że z perspektywy znakomitej "Trylogii rzymskiej" przygody Shinuego mogą wyglądać nieco mniej pasjonująco, niż czytane w odwrotnej kolejności.

O ile mniej - o tym nie będzie mi się dane przekonać, ponieważ ja "Egipcjanina..." na własne szczęście przeczytałem dużo wcześniej.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-05-23, 12:52   

Martinus napisał/a:
"Trylogia rzymska" bardzo wysoko postawiła mi poprzeczkę i moim zdaniem "Egipcjanin Sinuhe" jej nie sprostał, bo po prostu nie był w stanie tej poprzeczki przeskoczyć.

W zasadzie wszystko jest we właściwej kolejności, bo oznacza, że autor z książki na książkę utrzymywał, a nawet jeszcze wzbogacił świetny styl. Egipcjanin napisany był dużo wcześniej. Właściwiej więc należałoby rzecz, że to Trylogia z powodzeniem sprostała wysokiej poprzeczce ustawionej przez Egipcjanina Sinuhe. :)

Niby to prawie to samo, ale tak jak w świetnym skeczu Laskowika:

- Koło się zepsuło.
- A nie można powiedzieć, że trzy są dobre?
- Przecież to to samo.
- Ale jak brzmi! Trzy dobre!!

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-23, 13:03   

Oj, uwielbiam Waltariego :) "Egipcjanina..." pożarłam, kiedy miałam 9 lat i od tego czasu wzdycham, jak tylko słyszę o tym tytule ^^ Co prawda czytałam tylko raz, ale i tak zrobił na mnie duże wrażenie. Moja rodzicielka ma na półce niedawno zakupioną "Trylogię Rzymską", więc dużo czasu nie minie, jak ją przeczytam :)
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Odpowiedz do tematu