Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Waltari, Mika
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-05-10, 20:19   

Mnie też się podoba i ta dyskusja, i ten zapał.

Szkoda tylko, że dzieła Waltariego podobają mi się mniej - a zatem nie mogę wziąć w rozmowie konstruktywnego udziału.

Kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po "Egipcjanina Sinuhe", byłam chyba po prostu za młoda. Było to pod koniec szkoły podstawowej i wydawało mi się, że to będzie ładna opowieść o Egipcie, coś jak "Śliczna Tamit" Ewy Nowackiej może... Jak łatwo się domyślić, szybko się zniechęciłam.
Po drodze do drugiego podejścia obejrzałam film, który okropnie mi się dłużył. Skutkiem tego do książki podchodziłam już mocno zniechęcona i znowu mi się nie udało.
Czarę goryczy dopełnił fakt, że mój mąż nabył dla siebie "Trylogię rzymską", przeczytał ją i pokochał na śmierć i życie, a ja nie przebrnęłam przez pierwsze sto stron. To chyba jedyna taka książka w naszym wspólnym życiu. :)

Nie wiem, na czym to polega, ale nie umiem sobie z Waltarim poradzić... :cry:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2010-09-18, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-05-10, 20:43   

Córka Lavransa napisał/a:
Nie wiem, na czym to polega, ale nie umiem sobie z Waltarim poradzić...

No cóż, różnie się czytelnicze losy układają. Ja od razu polubiłem sposób snucia opowieści przez Waltariego. Jak tylko sięgnąłem po Egipcjanina Sinuhe. Co do Trylogii Rzymskiej, planuję ją zakupić od dawna. Mam nadzieję, że wkrótce mi się to uda. Natomiast, z tego co pamiętam, to dość gruba, licząca dobre 700 stron opowieść. Dalej na pewno jest ciekawa, jeśli tylko przebrnie się przez pierwsze sto stron o pielęgnowaniu lancy, jeśli posłużyć się frazą z Waltera Moersa. Być może za następnym pagórkiem już czekała piękna przygoda a Ty się, tuż przed nią zniechęciłaś? :)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-05-10, 21:20   

rygor napisał/a:
Podoba mi się entuzjazm, z jakim rozprawiasz o tej książce. ;]

No cóż, nie da się ukryć, że jest mi bliski zarówno temat jak i autor :)
Ale na mój entuzjazm wpływa coś jeszcze: zwyczajnie chylę głowę przed wysiłkiem włożonym w powstanie tej książki. Waltari był wcześniej w Konstantynopolu. Widział stare miasto, a stojąc przed murami oczami wyobraźni zapewne obserwował i samo oblężenie ;-) W książce podał mnóstwo informacji, o których wiedzę mógł zaczerpnąć tylko albo bezpośrednio z greckich kronik, albo z książek bardzo dokładnie je streszczających. W okresie wydania "Czarnego anioła" zdobycie takiej wiedzy było daleko trudniejsze niż dzisiaj, gdy - w dobie internetu - nadal nie należy to do rzeczy łatwych. Nie mógł zasięgnąć informacji z książek wydanych po fińsku czy szwedzku, czytał zatem w obcym języku. Jestem diablo ciekawy z czego konkretnie korzystał, w każdym razie musiał zadać sobie nieco trudu, żeby dotrzeć do źródeł. I poświęcić dużo czasu na ich gruntowne przestudiowanie i zrozumienie realiów. W połączeniu z faktem, że Waltari nie umiejscawiał akcji swych powieści historycznych w jednym okresie i miejscu (i do pisania wszystkich solidnie się przygotowywał) robi to na mnie naprawdę duże wrażenie.

Zgadzam się, że "Czarny anioł" to nie jest najlepsza książka w dorobku Fina, mimo że mnie jest zdecydowanie najbliższa. Najlepsza jest wymieniona (i nieprzebrnięta ;-) ) przez Córkę "Trylogia rzymska".

I jeszcze słówko na temat owej niemożliwości "przebrnięcia" przez jakąś książkę - każdy z nas chyba dobrze to zna, ja na przykład do dzisiaj nie dałem rady przekroczyć setnej strony "Braci Karamazow" mimo że Dostojewskiego lubię i wierzę, że to doskonała książka. Ale nie mogę i już. Może kiedyś.
Mimo wszystko myślę, że czytanie czegoś na siłę nie ma sensu, nawet jeśli omija nas przez to "coś" ważnego.

A na koniec ciekawostka - "Czarny anioł" ma kontynuację. A właściwie prequel, mimo że rzecz ukazała się dopiero po śmierci autora. Książeczka nazywa się "Młody Jan" i niestety nie została przełożona z fińskiego. W każdym razie od czasu do czasu lubię sobie wyobrażać jak mogłaby się zaczynać. Albo kończyć ;-)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-05-10, 21:29   

Paleolog napisał/a:
W każdym razie od czasu do czasu lubię sobie wyobrażać jak mogłaby się zaczynać. Albo kończyć

Wystarczy poświęcić czas na naukę fińskiego i nie będziesz musiał sobie tylko wyobrażać. :)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-05-10, 21:54   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Wystarczy poświęcić czas na naukę fińskiego i nie będziesz musiał sobie tylko wyobrażać. :)

Mimo wszystko mój entuzjazm ma jednak pewne granice :D

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-05-10, 22:10   

Uczniu, w wydaniu Książnicy z 2007 roku "Trylogia" liczy sobie 830 stron - i, zaznaczam, nie 14-tką, tylko jakimś petitem... Trochę tych pagórków jednak jest. :) A nuż się kiedyś zawezmę i przebrnę - jak Bilbo - tam i z powrotem. :)

Natomiast - a-ha!!! - przypomniało mi się, że przecież pan Waltari jest także autorem "Karin, córki Monsa". Przeczytałam, zapewne z sentymentu do córek wszelakich :mrgreen: i nawet mi się podobało. Może więc jest nadzieja... :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Nina 

Wysłany: 2010-09-18, 15:51   

Witam wszystkich.
Egipcjanin Sinuhe ,to książka,którą czytałam jeden raz,jakiś rok temu i wiem,że na pewno jeszcze do niej wrócę.Dla mnie wspaniała opowieść,zachęciłam nawet moją 10-letnią córkę do jej przeczytania i przeczytała ,co mnie bardzo cieszy.Pewnie też wróci do niej kiedyś.
Przeczytanie tej książki utwierdziło mnie w przekonaniu,że miara wszystkiego musi się wypełnić,a kiedy się wypełni,to następuje jakiś zwrot wydarzeń,albo niekoniecznie zwrot, itd.
Czy warto walczyć z przeznaczeniem?

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-09-21, 20:26   

Cytat:
Czy warto walczyć z przeznaczeniem?

A nie? Dla mnie sama idea przeznaczenia jest odstręczająca. Co komu przeznaczone to go nie minie? Och, strasznie mnie to irytuje. Mam zbyt wiele niezależnego ducha i przekory w sobie, żeby pokornie godzić się na podobną ideę. Dla mnie jednak "Jesteś kowalem swojego losu" i "Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz" to bardziej przekonywujące maksymy. Dlatego też jakkolwiek cenię literackość tej konkretnej powieści Waltariego, to już jednak klimat nie bardzo. Bywa nazbyt przytłaczający jak na jedną Wiedźmę! ;-)

Lektury Kawoholiczki

M 

Wysłany: 2011-03-10, 11:55   

Wydawnictwo Książnica zapowiedziało wznowienie "Egipcjanina Sinuhe" na dzień 22.03.2011 r. ale może ulec lekkiej modyfikacji.

Liczba stron: 656
Okładka: Oprawa miękka - broszurowa
Format: 155x230 mm
Cena rynkowa: 39.90 PLN

Swoją drogą fantastyczna okładka :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-03-10, 13:55   

Martinus napisał/a:
Swoją drogą fantastyczna okładka :mrgreen:

Ale ta miękka okładka.... :(

Procella 

Wysłany: 2011-03-10, 14:52   

No i co tam, że miękka, grunt, że zawartość pyszna. Ja nie kupię, bo mam jakieś stare wydanie w dwóch tomach, ale jeżeli ktoś nie zna - polecam.

Miło Cię widzieć, Martinusie :)

M 

Wysłany: 2011-03-10, 15:18   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Ale ta miękka okładka.... :(
Marudzisz, Uczniu :) Jestem w stanie zdzierżyć miękkość okładki dla tak fantastycznej ilustracji :mrgreen:

Procella napisał/a:
Ja nie kupię, bo mam jakieś stare wydanie w dwóch tomach, ale jeżeli ktoś nie zna - polecam.
Ja na pewno kupię, od kilkunastu dni odkładam wszystkie drobniaki do skarbonki, aby zakupić jakąś pozycję. Teraz już wiem jaką :)

Procella napisał/a:
Miło Cię widzieć, Martinusie :)
Mi również miło jest was widzieć :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-03-10, 18:50   

Jestem skłonny kupić po zachwytach, ale poczekam aż stanieje.
www.lowking.pl

Procella 

Wysłany: 2011-03-10, 19:15   

Zawsze możesz poszukać starego wydania w antykwariacie albo na Allegro, powinno być tańsze ;)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-03-10, 20:22   

Ano faktycznie, dzięki :)
Choć kupowanie zacznie się dopiero, jak uda mi się załapać na kelnera w pobliskim hotelobarze.
www.lowking.pl

Odpowiedz do tematu