Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PILIPIUK, Andrzej - Jakub Wędrowycz, Kuzynki...
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2011-11-19, 13:02   

tmss napisał/a:
w jakichś różnych zbiorach opowiadań, gdzie odgrywa rolę jednego z wielu autorów.

'Aparatus' to chyba w większości właśnie takie opowiadania, które już gdzieś były.
tmss napisał/a:
Wyszła ostatnio książka "Strasznie mi się podobasz". Nie miałem niestety okazji przeczytac w niej opowiadania Pilipiuka, ale chyba dzisiaj się za nie zabiorę.

Świetną okładke to ma :) (ciekawe czy proporcje odpowiadają ilości kartek dla każdego autora, czy może bardziej znane nazwiska - więcej miejsca).

Niech może ktoś przeniesie wątek do ogólnego o Pilipiuku?

tmss

Wysłany: 2011-11-19, 16:11   

Mam ją przed nosem i chyba dzisiaj pokuszę się o przeczytanie. Odłożę na chwilę Aparatusa i zajmę się tymi opowiadaniami. Tymbardziej, że książka nie jest długa.
Bardzo również lubię opowiadania Dębskiego, a czytałem również dobre książki Mortki.
Powiem na pewno jak moje wrażenia :)

Kamil 

Wysłany: 2011-11-22, 22:33   

Homo Bimbrownikus raczej ludzie krytykują, ogólnie zauważyłem, że te krótkie opowiadania mają lepsze opinie i mi się bardziej podobają. Dlatego najbardziej mi sie podobały np. Zagadki Kuby Rozpruwacza.
No to może niektórych ucieszy fakt, że kolejny zbiór to będą takie krótkie opowiadania, kopiuje ciekawsze fragmenty wywiadu dla Lubimyczytac.pl

O Wędrowyczu: "Wrócę jednak raczej do formuły zbioru krótszych opowiadań. Mam na razie kilka tekstów – łącznie 50 stron. To jeszcze potrwa, na razie 1/6 gotowa..."

Jedna z cech książek Pilipiuka którą lubie:
"wykorzystuję motywy wschodnie, zwłaszcza ukraiński i kozacki folklor, by ubarwić swoją prozę. Nadać jej niezwykłości i oryginalności. Stworzyć coś czerpiącego z pogranicza kultur. Zapełnić trochę przerażającą lukę po unicestwionej literaturze polskich kresów. Jako polski patriota pokazuję też motywy inne – np. Polaków robiących kariery w carskiej Rosji – jak błąkający się po Syberii doktor Skórzewski. "

No i to ciekawe:
"9. Kogo lubi Pan czytywać? Czy i jeżeli tak, do czyjej porównuje Pan swoją twórczość?
Szalenie lubię prozę mocno zapomnianego pisarza Aleksandra Grina. To bardzo ciekawa postać. Syn polskich zesłańców, pisał po rosyjsku. Choć sam był ateistą i komunistą, odmówił udziału w agitacji antyreligijnej, nie ugiął się, choć obłożono go zakazem druku, odebrano mieszkanie, wysiedlono z Moskwy. Opór wobec podłości przypłacił życiem – umarł z głodu (oficjalnie na raka).
Nie porównuję mojej prozy i jego. To zupełnie różne style. W hołdzie dla niego napisałem dwa opowiadania: „Samolot do dalekiego kraju” i w mniejszym stopniu „Bunt szewców”. "

„Samolot do dalekiego kraju” - jedno z jego lepszych opowiadań wg mnie. W każdym razie zapadające w pamięć w przeciwieństwie do wielu innych z jego zbiorów bez-wędrowyczowych.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-11-22, 23:13   

Cytat:
"wykorzystuję motywy wschodnie, zwłaszcza ukraiński i kozacki folklor, by ubarwić swoją prozę. Nadać jej niezwykłości i oryginalności. Stworzyć coś czerpiącego z pogranicza kultur. Zapełnić trochę przerażającą lukę po unicestwionej literaturze polskich kresów. Jako polski patriota pokazuję też motywy inne – np. Polaków robiących kariery w carskiej Rosji – jak błąkający się po Syberii doktor Skórzewski. "

I tak też mi się to strasznie podoba. A powiem jeszcze, że podziwiam to jak żongluje i bawi się historią. Zdecydowanie uwielbiam książki, które opierają się na historii, chociaż zdecydowanie nie mogłabym czegoś takiego pisać. Zarówno ich wiedza, jak i umiejętność naginania czy dostosowywania faktów pod siebie jest niesamowita.
No ale tu nie o tym xD

kenaz napisał/a:
"Wrócę jednak raczej do formuły zbioru krótszych opowiadań. Mam na razie kilka tekstów – łącznie 50 stron. To jeszcze potrwa, na razie 1/6 gotowa..."

Tak!

jagus 

Wysłany: 2011-11-27, 12:01   

W ostatnim czasie miałam okazję poznać szanownego pana Jakuba Wędrowycza. Cóż za jegomość!! Aż brak mi słów. A gdy wspomina o Krasnymstawie, Chełmie, perełce lubelskiejo to aż ciepło się robi na serduchu :)

Gdy tylko poznam tego pana w większym stopniu oczywiście o tym napiszę.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-11-27, 17:08   

cóż wiem, że to może nie stricte o książkach, ale znowu wbiłam się na prelekcję Pilipiuka, którą prowadził na konwencie i znowu! wywarł na mnie tak pozytywne wrażenie, że aż strach. Sposób w jaki opowiada i to co opowiada... Jej zdecydowanie za tym przepadam ^^

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-11-27, 20:28   

Radament napisał/a:
Sposób w jaki opowiada i to co opowiada... Jej zdecydowanie za tym przepadam ^^

A tak, Pilipiuk to prawdziwy gawędziarz i dusza towarzystwa. Też miałem okazję niegdyś być na prelekcji z jego udziałem. Bardzo optymistyczny człowiek. :)

tmss

Wysłany: 2011-11-27, 21:21   

Jestem już po lekturze "Aparatusa". Przyznam szczerze, że kolejna dobra antologia. Czwarty już zbiór opowiadań bezjakubowych.
Wraca Skórzewski, pojawia się nowa postac - Robert Storm. Tylko jedno opowiadanie jakoś nie przypadło mi do gustu. Reszta naprawdę trzymała poziom.
Pierwszy raz chyba poleciłbym jego książkę każdemu... Na pewno fanom fantastyki polskiej i zwolennikom samego Pilipiuka, ale uważam, że jest to bardzo dobra, relaksująca antologia.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-02-01, 07:20   

Kolega pożyczył mi wczoraj ''Aparatusa''. Jak już usiadłam to skończyłam w nocy. Dawno żadnej książki nie czytało mi się tak szybko. Powtarzałam sobie ciągle: pójdę spać za te 15 stron, takim sposobem wszystko przeczytałam. :) Niektóre opowiadania bardzo ciekawe, inne o wiele mniej. ''Staw'' spowodował u mnie dziki śmiech. Jak dla mnie po prostu durne opowiadanie. Ano, powrócił Skórzewski. Nie lubię jak bohater ginie, a potem pojawiają się z nim teksty. Ogółem to całkiem niezła książka.

Kamil 

Wysłany: 2012-04-25, 17:22   

Fabryka Słów:
"Szewc z Lichtenrade - taki tytuł będzie nosiła najnowsza antologia bezjakubowa autorstwa Andrzeja Pilipiuka. Premierę zapowiadamy na sierpień."

i jeszcze:
"Jakub i drugi Wampir także w tym roku - jesienią"

Szkoda że nic nowego, co by zastąpiło Oko Jelenia.. ale i tak fajnie, że będzie nowy Jakub w tym roku. A reszta? jak się trafi wyjątkowo tanio albo od kogoś pożyczyć.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-04-25, 17:33   

kenaz napisał/a:
że będzie nowy Jakub w tym roku

ale Jakuba miało więcej nie być, po Homobimbrownikusie, który był książką absolutnie niefajną, nie chce żeby pojawiło się jeszcze coś gorszego i bardziej oklepanego :c

Kamil 

Wysłany: 2012-04-25, 17:36   

Cytat:
ale Jakuba miało więcej nie być, po Homobimbrownikusie, który był książką absolutnie niefajną, nie chce żeby pojawiło się jeszcze coś gorszego i bardziej oklepanego :c

była już chyba mowa o tym w tym temacie. przypomne: Pilipiuk wraca w Jakubie do krótkiej formy, a wg mnie tym krótsze opowiadanie o Jakubie - tym lepsze. Więc wg mnie szanse można dać :)
Homobimbrownikus nie był specjalnie dobry, ale mi sie czytało nawet nieźle i się troche pośmiałem, raczej nie wrócę (wolę Weźmiesz czarno kure i Zagadki).

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-04-25, 17:38   

kenaz napisał/a:
Więc wg mnie szanse można dać :)

No kurcze ostatecznie to nie przeczytać nie wypada. Może pojawi się coś innowacyjnego w stosunku do ostatnich opowiadań. Homobimbrownikusa czytała mi się długo, za długo, męczył, ciągnął się, a w dodatku nie był zbyt zabawny x]
Ja mocno trzymam w takim razie kciuki xD

kenaz napisał/a:
Weźmiesz czarno kure

To mi się całkiem podobało ^^

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-10-11, 09:39   

Przeczytałam "Aparatusa" i jestem pod wrażeniem ;) Opowiadania bardzo mi się podobały - jedne bardziej, drugie mniej. Kiedy niektóre z nich się kończyły, było mi trochę szkoda, że taki fajny pomysł trochę się zmarnował, bo przecież mogła powstać na ten temat wspaniała powieść! Ale z drugiej strony podziwiam za to, że na kilkudziesięciu stronach można umieścić naprawdę fantastyczne opowiadanie i do tego tak zaskakująco je zakończyć. Tak jak już chyba kenaz mówił - "Staw" to chyba najgorsze opowiadanie w całej książce. A zakończenie było dla mnie po prostu durne xD

Goldi_91 

Wysłany: 2012-11-06, 13:52   

Dopiero zaczynam przygodę z Pilipiukiem, ale jak na razie nie mam żadnych zastrzeżeń. Zacząłem oczywiście od Jakuba. Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Miałem tylko rzucić okiem na pierwsze strony, a zaszedłem do 50-tej. Dawka śmiechu też dodaje uroku tej książce.

Odpowiedz do tematu