Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zabawne sytuacje w księgarniach, bibliotekach
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-01-06, 08:00   Zabawne sytuacje w księgarniach, bibliotekach

Wczoraj brat, przeglądając forum biblionetki wpadł na podobny temat. Pomyślałem, że z powodzeniem możemy porozmawiać o nim także na naszym forum. Każdemu zdarza się chodzić do księgarń. Może byliście świadkami zabawnej sytuacji, jakiejś wpadki sprzedawcy albo kupującego. Świat książek jest bardzo bogaty a sprzedawcy, zwłaszcza w wielkich salonach nie zawsze są mistrzami w swojej dziedzinie.

Na początek zacytuje dwie sytuacje, które mnie szczególnie rozbawiły:

Cytat:
Rozmówca (M)ama i (S)przedawczyni (nie nie nazwę jej księgarką, nie zasłużyła na ten tytuł).

Miejsce akcji - Matras.

M: Czy są Nędznicy?
S: Momencik. <kliku, kliku, kliku> hmm... A kto to napisał?
M (lekko zaniepokojona): Hugo. H-U-G-O.
S: Aha. <kliku, kliku, kliku>. Nie ma. Pewnie jakaś nowość. (!)
M: Nie proszę pani, to jest klasyka.
S Aha... (intensywnie myśli). Czy to fantastyka?

Ponoć mamusia ryknęła śmiechem na pół księgarni :D

I drugi fragment:

Cytat:
Empik. [J]a Podchodzę do kasy. [S]przedawczyni gada przez komórkę. Typowa kobitka, która znalazła sobie pracę na wakacje, jeśli wiecie o czym mówię ;) :

J: Czy jest Inny wiatr Le Guin? (Jestem pewna że tak to powiedziałam. Pomyliło mi się z Opowiadaniami z Ziemiomorza, która właśnie wtedy miały zostać wydane przez Książnicę, ale mniejsza z tym)
S: (z bólem serca odkłada komórkę i patrzy na mnie, jakbym jej wszelkie możliwe krzywdy wyrządziła) Słucham?
J (zrezygnowanym głosem "wiem co teraz będzie") Le Guin L-E G-U-I-N
S: Moment. (Zaczyna klepać na komputerze) Nie ma.
J (uparte ze mnie stworzonko): Na pewno? Książnica miała wydać. Inny wiatr albo Opowieści z Ziemiomorza.

(Wywiązał się krótki dialog, którego nie pamiętam, w każdym razie finał był taki)

S: TO LE GUIN TO JEST NAZWISKO???

Prawda, że zabawne? Z drugiej strony też przerażające. :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-01-06, 11:40   

Zabawne :) i przerażające...

Co do "Nędzników", to przytoczę klasyk z mojej szkoły średniej:
Pytanie do kolegi - Wojtek, czytałeś "Nędzników"?
Wojtek, z udręczonym wyrazem twarzy - Tak. Wszystkich. :mrgreen:

A co do księgarń - ja podobna przygodę miałam z Aleksandrem Dumas. Nie wiem, jak tam pani wklepywała to w komputer, ale kiedy jej usłużnie podpowiedziałam, że może poszukać chyba po tytule (chodziło o "Hrabiego Monte Christo") zapytała, przez jakie "h". Do dziś nie wiem, czy chodziło jej o "h" w hrabim czy o "ch" w Christo, bo po pozbieraniu szczęki z podłogi opuściłam księgarnię...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-01-06, 12:27   

Cytat:
Do dziś nie wiem, czy chodziło jej o "h" w hrabim czy o "ch" w Christo, bo po pozbieraniu szczęki z podłogi opuściłam księgarnię...

Hmm, nie dla wszystkich to jest oczywiste, przez jakie "h". Czasami robię sobie eksperyment i na allegro w wyszukiwarce wstukuję tytuł książki Aleksandra Dumas z błędem - Chrabia Monte Christo. I wiecie, że dość często wyszukiwarka coś znajdzie? :P

Przykład: http://allegro.pl/item844...my_a_dumas.html.

Z drugiej strony, są takie tytuły bądź nazwiska, które naprawdę ciężko zapamiętać w pisowni. Weźmy Lovecrafta. Idę do biblioteki i pytam się czy jest: "Zew ktulu" (fonetycznie pisząc). Pisownię Cthulhu jest naprawdę trudno zapamiętać. A nawet jak się zna to trudno wymówić. Przy oddawaniu książek do biblioteki pani powiedziała, że zostały mi jeszcze dwie - W górach szaleństwa i Zew Cth... kt... czegoś tam. :)

Zapytajcie bibliotekarkę czy księgarza czy mają na stanie książki Michela Houellebecqa. :) Po jakimś czasie nauczyłem się to nazwisko napisać. Wcześniej pisałem cokolwiek, żeby brzmiało podobnie i czekałem aż google podpowie mi właściwą pisownię. :)

A poza tym kilkakrotnie zdarzyły mi się sytuację, że musiałem przeliterować pani bibliotekarce tytuł czy nazwisko autora, żeby mogła poszukać w komputerze.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-01-06, 15:41   

śmiejcie się śmiejcie, ale wiecie, ze człowieka czasem po prostu zamroczy. Ja raz miałam taką sytuację, dziecko mi przyszło i chciało "Wesele". W połowie drogi do półek z lekturami mnie wcięło i zaczęłam się zastanawiać kto u licha "Wesele" napisał? :hehe: Pomroczność zupełna, pustka w głowie, zupełnie nie mogłam nazwiska znaleźć. Wstyd jak sto pięćdziesiąt, przecież nie zapytam dziecka, kto to napisał! Dopiero po jakimś czasie mi pamięć odblokowało, ale się śmiałam potem sama z siebie! :-P

Lektury Kawoholiczki

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-09-05, 15:13   

Z sytuacji autentycznych...

U nas już były m.in. "Dzieci z burdelu" (które z pewną ostrożnością przetłumaczyłyśmy sobie na "Dzieci z Bullerbyn") oraz "Samotny starzec i rzeka", który to tytuł po pewnej dozie namysłu okazał się być lekturą "Stary człowiek i morze" ;-)

Lektury Kawoholiczki

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2011-09-05, 22:43   

Ravena napisał/a:
śmiejcie się śmiejcie, ale wiecie, ze człowieka czasem po prostu zamroczy. Ja raz miałam taką sytuację, dziecko mi przyszło i chciało "Wesele". W połowie drogi do półek z lekturami mnie wcięło i zaczęłam się zastanawiać kto u licha "Wesele" napisał? Pomroczność zupełna, pustka w głowie, zupełnie nie mogłam nazwiska znaleźć. Wstyd jak sto pięćdziesiąt, przecież nie zapytam dziecka, kto to napisał! Dopiero po jakimś czasie mi pamięć odblokowało, ale się śmiałam potem sama z siebie!
No wiesz, jak można nie pamiętać, kto napisał "Wesele"?! Zapamiętaj sobie na zawsze, że napisał je autor nazwiskiem Figar. Pamiętaj: "Wesele" Figara :!: Zapamiętasz? 8-)
Caroline*

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-09-06, 14:21   

Postaram się, Niuniuś, skoro tak jasno i klarownie mi to wyłożyłeś - na Ciebie zawsze można liczyć :-P

Lektury Kawoholiczki

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-09-08, 13:04   

Ja nie przypominam sobie zadnej zabawnej sytuacji z moim udzialem w tym momencie. Jednak dawno, dawno, dawno temu moj tatus popisal sie w bibliotece dzielnicowej. Stal w kolejce czekajac na swoja kolej i skracal sobie czas oczekiwania wertowaniem ksiazek o tematyce historycznej, ktore bibliotekarka rozlozyla na biurku. Kiedy w koncu pani bibliotekarka spytala papcia o nazwisko, jak zwykle bardzo roztargniony wyrzucil z siebie "Henryk VIII", czym wzbudzil w reszcie kolejki niezle rozbawienie.

Odpowiedz do tematu