Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tolkien J.R.R. - Legenda o Sigurdzie i Gudrun
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-10-19, 19:50   Tolkien J.R.R. - Legenda o Sigurdzie i Gudrun

Pierwsza w Polsce publikacja nieznanego dzieła J.R.R. Tolkiena.

J.R.R. Tolkien, wielki miłośnik i znawca kultury Północy, zanim napisał Hobbita i Władcę Pierścieni, w latach dwudziestych XX w. ułożył własną wersję staroskandynawskiej legendy o upadku słynnych Niflungów (Nibelungów). Nadał jej formę dwóch związanych ze sobą poematów o niezwykle kunsztownej wersyfikacji, zatytułowanych Nowa pieśń o Völsungach oraz Nowa pieśń o Gudrun.

Pierwsza pieśń opowiada o losach legendarnego bohatera Sigurda Völsunga i dwóch zakochanych w nim kobiet – walkirii Brynhildy oraz pięknej Gudrun, księżniczki z rodu Niflungów, która dzięki magicznemu podstępowi została jego żoną.

Druga przedstawia wydarzenia po śmierci Sigurda – Gudrun wbrew swej woli zawiera małżeństwo z potężnym Atlim, władcą Hunów (historycznym Attylą), Atli morduje jej braci, wielkich bohaterów, Gudrun wywiera straszną zemstę, po czym odbiera sobie życie.

Legenda o Sigurdzie i Gudrun to fascynująca opowieść z czasów starożytnej Północy o magii, bogach, spektakularnych bitwach, wojownikach, tragicznej miłości i zdradzie. Niezwykły prezent dla wszystkich miłośników Tolkiena, opatrzony przez jego syna drobiazgowym komentarzem oraz fragmentami dotąd niepublikowanych wykładów ojca o literaturze staroislandzkiej.

Przewidywana data wydania: 12 listopad 2009

No cóż. Dla mnie będzie to rzecz obowiązkowa. Blisko 600 stron Tolkiena! Piękne wydanie. Ciekaw jestem niezmiernie tego tekstu. Zwłaszcza, że po tytule widać, że opowiada dawne legendy ludów północy, które Tolkien kochał, a z którymi jeszcze nie miałem do tej pory styczności. Świetna okazja by nadrobić zaległości. :) A co Wy myślicie o tej publikacji? :)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2009-10-19, 20:16   

Muszę to kiedyś zdobyć . Mam nadzieję , że nie odbiegnie poziomem od WP :)

Tina 

Wysłany: 2009-10-20, 18:18   

Tifa Lockhart napisał/a:
Mam nadzieję , że nie odbiegnie poziomem od WP

Tego raczej nie byłabym taka pewna, jednak WP stoi na takim poziomie, że nawet rzeczy trochę gorsze i tak są świetne. A przede wszystkim - wspaniale napisane, jak wszystko, co wyszło spod ręki Tolkiena.

Legendy północy, ach!
Wygląda bardzo interesująco, chętnie przeczytam. Ale poczekam najpierw na jakieś recenzje.
Zresztą mam spore zaległości w czytaniu Tolkiena. Nawet Silmarillionu nie zaliczyłam.

andy 

Wysłany: 2009-10-20, 18:57   

Tina napisał/a:
Nawet Silmarillionu nie zaliczyłam.

A to błąd

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-10-20, 19:02   

Tina napisał/a:
Ale poczekam najpierw na jakieś recenzje.

Nazwisko autora jest wystarczającą recenzją jak dla mnie. :) I najlepszym znakiem jakości.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2009-10-24, 11:27   

Uwielbiam mity i legendy, a od prawie dwudziestu lat jestem zakochana w tworczosci Tolkiena. Po prostu nie ma takiej opcji zebym nie skusila sie na zakup tego dziela. Ciesze sie ze wyjdzie przed swietami, bedzie pieknym prezentem dla Kamilka i dla mnie.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-12-30, 13:41   

elfrun napisał/a:
Uwielbiam mity i legendy, a od prawie dwudziestu lat jestem zakochana w tworczosci Tolkiena. Po prostu nie ma takiej opcji zebym nie skusila sie na zakup tego dziela. Ciesze sie ze wyjdzie przed swietami, bedzie pieknym prezentem dla Kamilka i dla mnie.

No i jak elfrun. Zakupiłaś? :)

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2010-01-02, 14:11   

Jednak sie nie skusilismy z Kamilem. W jednym z lodzkich Empikow przeczytalismy kilka stron i doszlismy do wniosku ze forma wierszowanego poematu to nie to co najbardziej nam odpowiada. Zakupilismy jednak bardzo duzo innych ksiazek i efekt byl taki ze musielismy wykupic dodatkowy 15 kilogramowy bagaz lecac z powrotem do Norwegii.

Odpowiedz do tematu