Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pullman Philip
Autor Wiadomość
Erendis 

Wysłany: 2009-08-21, 12:12   Pullman Philip

Philip Pullman (ur. 19 października 1946) – angielski pisarz i wykładowca.

Po kilku, nie przynoszących sukcesów, próbach pisania dla dorosłych zdobył sławę fantastyczną trylogią Mroczne Materie kierowaną do młodzieży. W krajach anglojęzycznych stała się pozycją klasyczną i trafiła na pierwsze miejsca list bestsellerów. Inspirowana esejem Heinricha von Kleista "O teatrze marionetek", wierszami Williama Blake'a i Rajem utraconym Johna Miltona, wychodzi poza ramy powieści dla dzieci. Pullman ukazał rozterki moralne, zdradę, miłość i tragizm wyborów, poruszył także takie tematy jak Metafizyka, filozofia i teologia. "Mroczne Materie" to historia wojny pomiędzy światami, która doprowadzić ma do upadku Królestwa Niebieskiego i utworzenia Republiki. W równoległym do naszego świecie dziewczynka imieniem Lyra udaje się na mroźną północ, by uratować swojego przyjaciela, ale nie zdaje sobie sprawy, że jej wyprawa ma o wiele większe znaczenie, niż mogła to sobie wyobrażać. Jej ojciec, Lord Asriel, rzuca wyzwanie kościołowi i czczonemu przez niego Autorytetowi, który w miarę rozwoju akcji okazuje się oszustem i kłamcą.

*

Jak na razie mam za sobą pierwszy tom, Złoty kompas i muszę stwierdzić, że był to kawałek naprawdę niezłej fantastyki pełnej świetnie wykreowanych postaci, zwrotów akcji, zgrabnych i ładnych opisów. Podoba mi się to, że Pullman darował sobie wałkowanie starych, oklepanych i dobrze nam znanych fantastycznych ras takich jak elfy czy krasnoludy, a wymyślił nową - pancernych niedźwiedzi. Widać, że głowa Pullmana jest pełna pomysłów. Świat przedstawiony jest naprawdę piękny i i dopracowany - może Pullman nie jest drugim Tolkienem, ale to, co stworzył, całkowicie mnie zadowala. Sama główna bohaterka, Lyra nie zafascynowała mnie na razie tak bardzo jak postaci Lorda Asriela i Pani Coulter. Mam ogromną nadzieję, że nie zabraknie ich także w dwóch pozostałych tomach, bo byli niesamowici. Jestem bardzo ciekawa, co też będzie działo się dalej - jeśli Magiczny nóż i Bursztynowa luneta będą równie dobre, jak Złoty kompas, to czeka mnie niezła czytelnicza uczta ;-)
my home is your head

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-08-21, 13:52   

Przeczytałam po obejrzeniu bardzo ładnego, gładkiego filmu dla dzieci (który, jak się po przeczytaniu okazało, ucięli przed końcem). :) . Przyznam się bez bicia - pożyczyłam i nie oddałam, choć uważam, że z części na część jest coraz gorzej, niestety. Tom pierwszy w starym wydaniu nosi tytuł "Zorza północna".
Czekam na Twoje wrażenia po kolejnych tomach.

Tina 

Wysłany: 2009-08-21, 19:27   

Przeczytałam całą trylogię dwa razy i muszę przyznać, że baaardzo mi się spodobała. Wiadomo - niezwykły świat, który zdecydowanie zalicza się do jednego z moich ulubionych. Oprócz tego bardzo zaintrygowało mnie wiele postaci, bo bardzo rzadko się zdarza, najczęściej mam do bohaterów bardzo chłodny stosunek, są mi wręcz obojętni.

Wiele osób mówi o jakiś niedociągnięciach w tych książkach, jednak ja szczerze mówiąc nic nie zauważyłam. Nic mi się nie dłużyło, nie wydawało infantylne, wciśnięte na siłę. Poza tym całą trylogię traktuję jako jedno dzieło, nie potrafię za bardzo powiedzieć, która część podobała mi się mniej, a która bardziej. Wszystkie uwielbiam.

To tak bardzo ogólnie, bo cenię te książki jeszcze za wiele innych elementów. Już od jakiegoś czasu mam wielką ochotę przeczytać je ponowie. I ciągle liczę na to, że wydadzą w naszym kraju Oksford Lyry albo chociażby Księgę Pyłu.

jagus 

Wysłany: 2010-07-25, 15:48   

Czytałam kiedyś. Zgadzam się, że
Córka Lavransa napisał/a:
z części na część jest coraz gorzej, niestety.

Świetny pomysł, ciekawie przedstawione, jednak im dalej tym wszystko wydaje się nudne, płaskie i, w moim odczuciu, bez tej magii, którą uwielbiałam na początku.

Odpowiedz do tematu