Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekranizacja książki
Autor Wiadomość
Goldi_91 

Wysłany: 2012-12-03, 19:52   

Atłasowa napisał/a:
Mam szwagra, który w życiu nie przeczytał tym sposobem ani jednej książki, mówi że nie lubi.

A ja mam takich znajomych. Krew mnie zalewa jak to słyszę. Normalnie mnie nosi, bo nie cierpię jak człowiek wypowiada się na temat czegoś, czego nigdy nie próbował, a już ma jasno sprecyzowane zdanie. To się tyczy nawet narkotyków.
To tak jakby prawiczek miałbym mówić o... :mrgreen:

Czarna_Smoczyca 

Wysłany: 2012-12-03, 21:25   

Goldi_91 napisał/a:
A ja mam takich znajomych. Krew mnie zalewa jak to słyszę.

A ja mam takiego męża, niestety :cry:

Kamil 

Wysłany: 2012-12-04, 10:16   

Goldi_91 napisał/a:
To tak jakby prawiczek miałbym mówić o...

Albo ksiądz. Chociaż może zły przykład, ci to pewnie mają praktyke :P

Ja ekranizacje lubie pooglądać, choćby po to, żeby ponarzekać ;) (np. na beznadziejne Igrzyska śmierci). Ale też jest sporo rewelacyjnych, np. Ostatni Mohikanin.

Atłasowa 

Wysłany: 2012-12-04, 13:16   

Czarna_Smoczyca napisał/a:
Goldi_91 napisał/a:
A ja mam takich znajomych. Krew mnie zalewa jak to słyszę.

A ja mam takiego męża, niestety :cry:

Nie wiem, czy byłabym tak tolerancyjna jak Ty. :mag:

Goldi_91 

Wysłany: 2012-12-04, 16:36   

kenaz napisał/a:
Albo ksiądz. Chociaż może zły przykład, ci to pewnie mają praktyke :P

Zdziwiłbyś się jak to wszystko wygląda w realu...
Wiem, bo mojego znajomego wuj prowadzi podwójne życie w dwóch różnych miastach.

Czarna_Smoczyca 

Wysłany: 2012-12-04, 16:38   

Atłasowa napisał/a:
Nie wiem, czy byłabym tak tolerancyjna jak Ty.

Jak to mówią serce nie sługa, chyba nie mam większego wyboru, zaciskam zęby i czytam w trakcie kiedy mój małżonek zatapia sie w Top gear czy inną jakąś szkołę przetrwania ;)

pawel_axn

Wysłany: 2013-04-09, 12:40   Hannibal

Ekranizacje popularnych powieści często stają się filmowymi hitami. Bohaterowie jak Robert Langdon stworzony przez Dana Browna, James Bond z książek Iana Fleminga czy psychopatyczny morderca-kanibal z prozy Thomasa Harrisa przyciągają do kin miliony widzów na całym świecie. Historię Dr. Lectera będzie można zobaczyć po raz pierwszy na małym ekranie. Polska premiera nowego serialu „Hannibal” odbędzie się już 10 kwietnia o 22.00 w telewizji AXN.
Którą z tych postaci literackich w wersji filmowej najbardziej lubicie? Czy uważacie, że twórcom kina udało się wiernie odwzorować bohaterów znanych z serii powieściowych?

PiotrMroczko 

Wysłany: 2013-07-30, 10:53   

Oj ciężko z tym. Wprawdzie niektóre ekranizacje, np "Władcy Pierścieni", są na prawdę świetne, jednak w większości nie dorównują poziomem swoim literackim pierwowzorom.
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na najlepszym polskim blogu o książkach: http://piotrmroczko.blogspot.com/

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-07-30, 10:59   

PiotrMroczko napisał/a:
w większości nie dorównują poziomem swoim literackim pierwowzorom

To prawda. Zawsze twierdziłam, że tylko w przypadku "Milczenia owiec" film jest lepszy od książki. Teraz jeszcze do kolekcji doszła seria "Zmierzchu", ale tu akurat filmom nie było zbyt trudno... :-?

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2013-07-30, 11:53   

Swoją drogą "Pan światła" był ekranizowany i część z tego co powstało użyto jako tła do działań przedstawionych w prawdziwej operacji Argo. Mnei ciekawi jak ten film miał być zrobiony, jeśli bohaterowie zmieniają ciała itp. Widziałbym to jako serial, ale Amerykanie by się chyba za bardzo w tym nie połapali :D
www.lowking.pl

Procella 

Wysłany: 2013-07-30, 12:50   

Córka Lavransa napisał/a:
PiotrMroczko napisał/a:
w większości nie dorównują poziomem swoim literackim pierwowzorom

To prawda. Zawsze twierdziłam, że tylko w przypadku "Milczenia owiec" film jest lepszy od książki. Teraz jeszcze do kolekcji doszła seria "Zmierzchu", ale tu akurat filmom nie było zbyt trudno... :-?

"Gwiezdny pył" Gaimana bardziej mi się podobał w wersji filmowej niż ksiażkowej, ale to jeden z niewielu wyjątków.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2013-08-02, 17:09   

Ja mam kilka ulubionych ekranizacji ksiazek. Naleza do nich miedzy innymi: "Niebezpieczne zwiazki" Laclosa, "Smazone, zielone pomidory" Flagg, "Swiat wedlug Garpa" Irvinga czy "Ptasiek" Whartona.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-08-02, 17:10   

elfrun napisał/a:
"Niebezpieczne zwiazki" Laclosa

Malkovich - Close - Pfeiffer. Absolutne mistrzostwo świata, mogłabym to oglądać bez końca.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

zaczytana 

Wysłany: 2013-09-13, 16:24   

Czarna_Smoczyca napisał/a:
Atłasowa napisał/a:
Nie wiem, czy byłabym tak tolerancyjna jak Ty.

Jak to mówią serce nie sługa, chyba nie mam większego wyboru, zaciskam zęby i czytam w trakcie kiedy mój małżonek zatapia sie w Top gear czy inną jakąś szkołę przetrwania ;)

Mój mąż też nie czyta. Wieczory czasem wyglądają u nas podobnie - ja mam książkę, mąż jakiś film lub serial. No cóż... chyba się uzupełniamy.

A wracając do meritum... niektóre adaptacje lubię, bo dodają coś ciekawego, pokazują problem opisany w książce z inne perspektywy lub całkowicie zmieniają wątki czy fabułę. Bardzo dobrych ekranizacji moim zdaniem nie ma. Ekranizacja to PRÓBA przeniesienia książki na srebrny ekran, a tego, wg mnie nie da się zrobić... ale kto powiedział, że nie można próbować. Jedne próby będą lepsze inne gorsze.
Zaznaczam tu, że ekranizacja i adaptacja to nie to samo. Ta pierwsza próbuje jak najwierniej oddać oryginał. Ta druga najczęściej tylko się na nim wzoruje. Z tego, co tu wyczytałam wnioskuję, że wątek powinien się raczej nazywać "Adaptacje książek".

Elrond 

Wysłany: 2013-09-30, 16:44   

ja tam znowu nie cierpię filmów o klimacie typowo amerykańskim , w wersji np niemieckiej podam przykład " Winnetou" i zwroty typu "Guten Tag Herr Old Shatterhand " gryzę wtedy oparcie fotela . :-x Gdzie zastępy Apaczów z aryjskimi rysami przetaczają się przez Prerię Zagłębia Ruhry na rumakach ze stadniny koni w Janowie Podlaskim.

Odpowiedz do tematu