Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Downer Lesley - Ostatnia konkubina
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-11-06, 14:06   Downer Lesley - Ostatnia konkubina

Tytuł: Ostatnia konkubina
Autor: Lesley Downer
Tytuł oryginału: The Last Concubine
Wydawca: Sonia Draga
Data wydania: 2008

Sachi, dorastająca w małej, górskiej wiosce dziewczyna, która zawsze wyróżniała się wśród swych rówieśniczek jasną cerą i nieprzeciętną urodą, zostaje któregoś dnia zauważona przez cesarską córkę, jadącą do dawnej stolicy Japonii, Edo.
Zaintrygowana jej urodą, zabiera jedenastoletnią Sachi do siedziby swojego męża, shoguna, do pałacu, w którym mieszka trzy tysiące kobiet i tylko jeden mężczyzna. Wkrótce młody shogun wybiera sobie Sachi na konkubinę.
Druga połowa XIX wieku to jednak okres wielkich zmian w Japonii. Po śmierci shoguna Sachi musi opuścić pałac i, choć czasy wojny domowej nie sprzyjają pielęgnowaniu miłości, serce młodziutkiej dziewczyny zabije mocniej do pewnego zbuntowanego wojownika.
Przepiękna epicka opowieść o miłości, pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji. To nie tylko kronika kraju, rozdartego bratobójczymi walkami, ale również historia zmagań z losem młodej kobiety, próbującej odnaleźć własną tożsamość. (ze strony wydawnictwa)

Zainteresowała mnie ta powieść głównie dlatego, że dotyczy Japonii. Wprawdzie hasło reklamowe na okładce: Japońska wersja "Przeminęło z wiatrem" wydaje mi się mocno naciągane, ale i tak jestem zaintrygowana. Japonia w okresie przemian to bardzo ciekawe tło, zdolny autor mógłby wysnuć z historycznych wydarzeń naprawdę udaną powieść. Zoabczymy jak też udało się to pani Downer.

Lektury Kawoholiczki
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2009-02-06, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-29, 20:02   

Udało mi się wreszcie dokończyć lekturę tej powieści i muszę powiedzieć, ze czyta się z dużym zaciekawieniem. Nie chwyta wprawdzie za serce, ale też nie pozwala odejść od lektury na dłużej (no chyba, że tak jak w moim przypadku, zwyczajnie czas nie pozwala ;-)). Niemniej jest to powieść głównie dla wielbicieli Kraju Kwitnącej Wiśni i jego historii. Downer udało się całkiem sprawnie przeprowadzić akcję, opowiedzieć o losach młodej dziewczyny na tle zmieniającej się gwałtownie epoki. Sama opowieść o Sachi nie jest aż tak interesująca, dostajemy bowiem dość banalny wątek dziewczęcia, które zostaje wplątane w życie możnych swego świata, a w trakcie lektury poznajemy zarówno jej zmagania miłosne jak i próby odnalezienia korzeni, z jej pochodzeniem bowiem wiąże sie pewna tajemnica. Sam ten wątek jest niesamowicie banalny, natomiast w połączeniu z wydarzeniami historycznymi daje całkiem zgrabną i efektowna całość. Downer solidnie odrobiła pracę domową, mamy tu sporo informacji dotyczących zarówno wydarzeń tego okresu, jak i też kulturowych i społecznych, dotyczących ówczesnej obyczajowości. Czyta się naprawdę przyjemnie. Być może, że na moją ocenę wpływa osobista fascynacja, ponieważ okresem restauracji Meiji od dawna jestem zainteresowana. Niemniej nie ulega wątpliwości, że z materiałem historycznym autorka poradziła sobie całkiem dobrze, potrafiła też uchwycić wpływ gwałtownych przemian na społeczność japońską, która wraz ze zniesieniem szogunatu i otwarciem na cywilizację zachodu, utraciła oparcie w ciężkim, ale konkretnie klasyfikującym systemie feudalnym. "Ostatnia konkubina" pokazuje na przykładzie jednostki proces niezwykle szybkich zmian, gdy Japonia wkraczała, niemal z dnia na dzień, w zupełnie nową epokę, zwaną później Epoką światłych rządów, gdy wraz z objęciem rządów przez cesarza Mutsuhito, w cień odchodzą dawne zwyczaje i tradycje (choć w życiu japońskiej kobiety zmienia się niewiele). To proces fascynujący, a Downer udało się uchwycić coś z tamtych czasów w swojej powieści.

Lektury Kawoholiczki

Rosmerta 

Wysłany: 2012-02-08, 11:07   

Jakiś czas temu byłam zafascynowana Azją. Czytałam wiele książek z serii "o Chinach itp",
Z tego co mogę polecić to Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, Miłość Peonii ( inne książki Lisy See tez są dobre). A jeśli ktoś woli historie pisane przez życie to Hinduska miłość mile go zaskoczy. Ta ostatnia pozycja jest prze fantastyczna. Zaskakująca, śmieszna, wzruszająca, bajka w realnym świecie, w dodatku na podstawie pamiętników. Miód.

Odpowiedz do tematu