Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapach książek :)
Autor Wiadomość
Tina 

Wysłany: 2009-08-04, 19:15   Zapach książek :)

Dziś przez dobre pół godziny ja i moja przyjaciółka wąchałyśmy, porównywałyśmy, próbowałyśmy określić zapachy książek.
Doszłyśmy do wniosku, że Diuna wydana przez Rebis posiada kartki o najgenialniejszym zapachu i strukturze. To nasz zdecydowany faworyt. Przez dłuższy czas upajałyśmy się tym zapachem i ogólnie podziwiałyśmy wydanie.
Zaraz po Diunie - Córka łupieżcy Dukaja. Też zapach idealny.
Pośrodku były m.in.:
Tainaron Leeny Kohn, którego zapach określiłyśmy jako "suchy".
Zmierzch Meyer - owocowy.
Zapach kart wielu książek można było porównać do papieru toaletowego. Były też: nowoczesne, stare, chemiczne, ostre, przenikliwe, intrygujące, nijakie.
A za zdecydowanie najgorzej pachnącą książkę uznałyśmy Miasto Śniących Książek, które mimo wspaniałej dla każdego książkomaniaka treści, najzwyczajniej w świecie śmierdzi.

Próbował ktoś z Was tak analizować zapachy książek? :)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2009-08-04, 19:40   

Co do tej Diuny to się zgadzam . Jak mi pokazałaś to pachniało nieźle . Właśnie przewąchałam swoje książki . Ogniem i mieczem pachnie ślicznie . Wanilią . Ogółem wolę książki używane albo z biblioteki bo one ładnie pachną . Tak no książkami . A te z fantastyki polskiej to pachną tylko fabryką . Nic specjalnego . Za to zaginiona kolonia templariuszy śmierdzi jak jakiś mały skunks albo coś .

montano 

Wysłany: 2009-08-15, 17:55   

Ja nie znoszę zapachu nowych książek, za to uwielbiam, ten który uwalnia się przy przewracaniu starych, często pożółkłych kartek. Dlatego wolę powiększać moją biblioteczkę poprzez zakupy w antykwariacie niż w zwykłych księgarniach. Ostatnio nabyłem "Wojnę polsko-ruską" Masłowskiej w okropnym wydaniu. Wydrukowaną na śliskim papierze, z fotosami z filmu Żuławskiego. Pachniała okropnie :-? .

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-08-15, 19:59   

To nie treść pachnie tylko papier i klej/szwy (ale one w sumie nie pachną :P ) . Wąchać można na 2 sposoby:
- wbić nos w sam środek książki między strony i wtedy czuć klej
- wąchać z brzegu czyli sam papier.
Sztachnęłam się ( :P ) swoimi książka i szczerze mówiąc niektóre zapachy się powtarzają, nawet jeśli książką są zupełnie z różnych lat czy wydawnictw. Kilka wybitnie starych pachnie kurzem/starym papierem czy inaczej mówiąc biblioteką :P .

znikomek

Wysłany: 2009-08-17, 11:27   

Ja tam najbardziej lubię zapach naprawdę starych książek np. w antykwariatach....

Tina 

Wysłany: 2009-08-19, 10:56   

montano napisał/a:
Ja nie znoszę zapachu nowych książek, za to uwielbiam, ten który uwalnia się przy przewracaniu starych, często pożółkłych kartek.

Nowe książki mają wiele "odcieni" zapachów. Niektóre rzeczywiście są okropne, ale inne... bajka. Taka "Diuna" w najnowszym wydaniu Rebisu, książki Dukaja Wydawnictwa Literackiego oraz seria Znaku 50 na 50. Niby nowe, ale mają taką wspaniałą nutę starości, coś wspaniałego.

Zołzikiewicz napisał/a:
szczerze mówiąc niektóre zapachy się powtarzają, nawet jeśli książką są zupełnie z różnych lat czy wydawnictw.

Nawet z pozoru tak samo wyglądający papier może pachnieć różnie. Nie wiem czy kiedyś udało mi się natrafić na dwie różne i identycznie pachnące książki. Owszem, mogą mieć podobne zapach, ale taki sam - rzadko.

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-08-19, 11:11   

Tina napisał/a:
Nie wiem czy kiedyś udało mi się natrafić na dwie różne i identycznie pachnące książki. Owszem, mogą mieć podobne zapach, ale taki sam - rzadko.

No ja to raczej nie mam jakiś specjalnych zdolności odczuwania zapachów czy widzenia kolorów itp. więc dla mnie były takie same ;-) .

Tina 

Wysłany: 2009-08-19, 11:30   

Zołzikiewicz napisał/a:
No ja to raczej nie mam jakiś specjalnych zdolności odczuwania zapachów czy widzenia kolorów itp. więc dla mnie były takie same ;-) .

Też nie uważam, abym była szczególnie uzdolniona pod tym względem. Pewnie za dużo książek przewąchałam na raz i jak doszłam do podobnego zapachu już zapomniałam, że wcześniej też taki był ;-)

andy 

Wysłany: 2009-08-19, 11:44   

Hmm, w sumie cuś w tym jest. Sam mają zbiorek pokaźny czuję rożnicę

Camelai 
forumowa Kolumbijka

Wysłany: 2009-08-19, 12:40   

ja także przyznaję się bez bicia, że często wącham książki ;) do tej pory nie robiłam sobie takiej sesji, żeby porównywac i obwąchiwac więcej niż jednej książki, ale chyba się skuszę przy odrobinie wolnego czasu na taki seansik.
(...)
Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd'

Coma "Leszek Żukowski"

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-08-19, 12:49   

Po uzależniacie się i będzie:
Cześć, jestem Camelai. Jestem uzależniona od wąchania książek. Dziś mina tydzień kiedy wąchałam jakąś ostatni raz.

Tina 

Wysłany: 2009-08-19, 12:58   

Ja już jestem uzależniona :mrgreen: Do tego stopnia, że nawet w miejscu publicznym nie mogę się powstrzymać ;-) Jak widzę jakąś ładnie wydaną książkę - muszę powąchać.

Camelai 
forumowa Kolumbijka

Wysłany: 2009-08-19, 13:05   

Zołzikiewicz napisał/a:
o uzależniacie się i będzie:
Cześć, jestem Camelai. Jestem uzależniona od wąchania książek. Dziś mina tydzień kiedy wąchałam jakąś ostatni raz.

Zołzik, a Ty będziesz siedzieć zaraz obok mnie i powtarzać to za mną :-P
(...)
Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd'

Coma "Leszek Żukowski"

Selene 

Wysłany: 2009-08-19, 22:00   

Po przeczytaniu tego posta od razu rzuciłam się do powąchania "Zmierzchu" a później innych po kolei ;)
Rzczywiście coś w tym jest ;)
"Kwiat pustyni" pachniała jakąś znajomą nutą , byłam zaintrygowana zanim nie przypomniałam sobie że wylałam na nią kiedyś herbate winogronową ;)

Erendis 

Wysłany: 2009-08-19, 22:14   

Hmm, zapach starych książek z bibliotek jakoś niespecjalnie mnie kręci ;-) . Kojarzy mi się dość nieprzyjemnie ze starością, zużyciem, zeszmatławionymi okładkami i niekompletnymi stronicami. Ogólnie nie przepadam za takowymi - lubię czytać tomiszcze, których jeszcze nikt przede mną nie czytał. Lubię za to ten świeży zapach farby drukarskiej zaraz po kupieniu/odfoliowaniu nowiuśkiej książki (ale do szału doprowadza mnie, gdy dotknę stron i pod moimi palcami rozmazuje się literkowy tusz). I nie mam nic do zapachów tych książek czy albumów, które mają śliskie strony. Niektóre pachną taką świeżutką fabryką i klejem, że aż mniam mniam!

Zołzikiewicz napisał/a:

Rozłożyłaś mnie na łopatki :mrgreen:
my home is your head

Odpowiedz do tematu