Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
czy 15-latka powinna to przeczytać
Autor Wiadomość
Tina 

Wysłany: 2011-02-20, 19:15   

Wychodzę z założenia, że każdy potrafi o sobie decydować. I jeśli chce zniszczyć sobie życie, to w ten czy inny sposób to zrobi. Jeśli młoda osoba przeczyta kilka książek o życiu narkomanów będzie zdawać sobie sprawę jakie to bagno i że nie warto w nie wchodzić.

alibaba 

Wysłany: 2011-02-20, 20:43   

Jest jeszcze druga strona medalu. Przeczytanie książki o narkomanii może kogoś na tyle zainteresować, że będzie miał ochotę zobaczyć jak to jest naprawdę. Młodzi ludzie lubią eksperymentować. A spróbowanie może też równać się początkowi uzależnienia.
Książka może więc okazać się inspiracją.

Tina 

Wysłany: 2011-02-21, 15:51   

alibaba napisał/a:
Książka może więc okazać się inspiracją.

Jak najbardziej. Do tej pory pamiętam jak wszystkie spotkania o narkotykach, alkoholu, w których uczestniczyłam końcem podstawówki, początkiem gimnazjum bardziej wszystkich zachęcały niż zniechęcały po sięgnięcie po różnego typu substancje. Bo właściwie w przypadku narkotyków na początku jest dobrze, życie obfituje w nowe, ciekawe doświadczenia... Dopiero później zaczyna się wszystko sypać, zwykle gdy już jest za późno. Jednak istnieje powszechne przekonanie - "ja bym do tego nie dopuściła, potrafiłabym się zatrzymać, powiedzieć sobie stop, nie uzależnię się, chcę tylko spróbować". W niewielu przypadkach kończy się to dobrze.

Wszystko chyba zależy od dojrzałości osoby, która się styka z taką tematyką. Większość osób z gimnazjum myśli w taki sposób - "mnie to nie spotka, chcę tylko spróbować". Osoby bardziej dojrzałe są w stanie spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Pisząc, że każdy potrafi decydować o sobie miałam przede wszystkim na myśli osoby, które są świadome pewnych rzeczy. I do takich osób przekaz książki w stylu "Pamiętnik narkomanki" czy "My, dzieci z dworca ZOO" rzeczywiście trafia.

Inna sprawa z osobami, które zdają sobie sprawę z tego, że niszczą swoje życie i marnują swój potencjał.

Jelon 

Wysłany: 2011-02-24, 13:51   

Sam miałem mniej więcej tyle lat, gdy przeczytałem "Pamiętnik narkomanki" i "My, dzieci z dworca ZOO". Wydaje mi się, że jest to najlepszy wiek na te książki. Właśnie w tym wieku najczęściej ludzie po nie sięgają. Moim zdaniem warto, b przeczytała te lektury.

P.S. Ostatnio obejrzałem ekranizację "My, dzieci z dworca ZOO". Powiem szczerze, że opis w książce dał dużo więcej przeżyć, niż ekranizacja...

alibaba 

Wysłany: 2011-02-24, 16:06   

Jelon- przeczytaj mój poprzedni post i to co napisała Tina. Jak uważasz - mamy rację?

Jelon 

Wysłany: 2011-03-11, 12:19   

Z pewnością macie rację. Wydaje mi się, że chodzi tutaj przede wszystkim od tego, jak dojrzała jest Twoja wnuczka. Jeśli widzisz, że jest inteligentną dziewczyną, która nie jest skłonna do złego, to myślę, że warto jej porzucić taką książkę. Chociaż i to może być mylne...

alibaba 

Wysłany: 2011-03-11, 16:50   

Mam dwie 17-letnie wnuczki. Jedna z nich właśnie jest autorką tego reportażu o narkomanii. Obydwie przeczytały "Pamiętnik narkomanki". Wiem, że do tych spraw podchodzą b. poważnie. Ale dyskusja toczy się wokół tego, czy można tego typu książki polecać młodzieży. I tu wydaje mi się, że największą rolę ma do odegrania szkoła. Rodzice często wolą odsuwać od siebie myśli o tym, że ich dziecko może być zagrożone narkomanią. Moje wnuczki mają to szczęście, że w ich szkołach o tym się mówi, o tym się dyskutuje. Ale ile jest takich szkół?

Tina 

Wysłany: 2011-03-14, 19:53   

alibaba napisał/a:
Ale dyskusja toczy się wokół tego, czy można tego typu książki polecać młodzieży. I tu wydaje mi się, że największą rolę ma do odegrania szkoła. Rodzice często wolą odsuwać od siebie myśli o tym, że ich dziecko może być zagrożone narkomanią. Moje wnuczki mają to szczęście, że w ich szkołach o tym się mówi, o tym się dyskutuje. Ale ile jest takich szkół?

Według moich obserwacji szkoła ma raczej marne możliwości przekazania czegoś uczniom, bo większość albo podchodzi do tego sceptycznie, albo wręcz na siłę chce zrobić coś przed czym szkoła ostrzega. Tak z pewnością jest w gimnazjum, w szkołach średnich bywa już z tym lepiej (ale o tym chyba już wspominałam).
A książki w stylu "Pamiętnik narkomanki" czy "My, dzieci z dworca ZOO" są z reguły dość popularne wśród młodzieży. Niezliczoną ilość raz spotkałam się z przypadkiem, gdy jakaś osoba z reguły nie czytająca, zachwyca się tymi książkami. A jakby to banalnie nie zabrzmiało (z powodu częstotliwości powtarzania tego stwierdzenia), największy wpływ na młodych ludzi ma właśnie środowisko, znajomi.
Owszem, w szkole teoretycznie powinno poruszać się poruszać takie tematy. Ale bardziej to pomaga czy szkodzi?

alibaba 

Wysłany: 2011-03-16, 19:24   

Niestety, o tym, czy rozmowy w szkołach pomogą czy zaszkodzą, zależy o nauczycieli. I jeśli nauczyciel nie jest odpowiednio przygotowany do przeprowadzenia dyskusji na ten temat, lepiej żeby jej nie zaczynał.
Młodzież jest ciekawa i lubi eksperymentować. Polecenie uczniom książek o których mówimy musi iść w parze z rzetelną dyskusją. I to nie tylko w szkole. Nauczyciele moim zdaniem powinni informować rodziców o tym, że dziecko przeczyta taką książkę, by rodzice też mogli z dziećmi na ten temat rozmawiać.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-04-12, 08:24   

alibaba napisał/a:
Nauczyciele moim zdaniem powinni informować rodziców o tym, że dziecko przeczyta taką książkę, by rodzice też mogli z dziećmi na ten temat rozmawiać.

Dobrze by było, gdyby rodzice wiedzieli, co czytają dzieci. Z odpowiednim podejściem żadna książka nie zrobi czytelnikowi krzywdy.

Renata122 

Wysłany: 2012-01-13, 23:32   

Uważam, że 15 lat to odpowiedni wiek na taką książkę. Akurat w wieku gimnazjalnym dzieciaki zaczynają się interesować dorosłością. Lepiej aby wcześniej poznały skutki zażywania narkotyków, zanim jeden ze starszych kolegów namówi - uparcie twierdząc, że przecież to nie szkodzi. To się właśnie opiera na niewiedzy i naiwności młodych ludzi.

masietengust

Wysłany: 2012-07-06, 22:40   

Pamiętnik Narkomanki? Przeczytałam jako 16latka i to już o kilka lat za dużo, bo to powinna przeczytać każda dojrzewająca dziewczyna. Warto, naprawdę. Przynajmniej wie się, co w życiu jest najważniejsze, i czego nie robić pod żadnym pozorem... :/

bloodyth 

Wysłany: 2012-08-30, 22:15   

Ja przeczytałam tę książkę w pierwszej klasie gimnazjum - mówiąc szczerze - po prostu mnie nudziła. Kilka miesięcy temu przypomniałam sobie o tej pozycji, pomyślałam sobie, że tak jak i do oliwek podobno trzeba dojrzeć, tak może w ciągu 8 lat dorosłam do tej książki. Przeczytałam, choć z trudem. Niestety, nudzi mnie nadal, mimo że nie jest ani zbyt umoralniająca, ani przeciwnie, do niczego nie zachęca. Mimo wszystko wydaje mi się, że 15 lat to dobry wiek. Choćby dlatego, że w czasach Pamiętników księżniczki i Zmierzchu, warto podsunąć nastolatkom coś nieco ambitniejszego.
Take me to a better place...

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2012-09-15, 17:39   Re: czy 15-latka powinna to przeczytać

alibaba napisał/a:
Mam pytanie do nieco starszych forumowiczów, ale nie tak starych jak ja. Chodzi mi o to, czy mogę Waszym zdaniem zaproponować mojej 15-letniej wnuczce "Pamiętnik narkomanki"? Mam ją w swojej bibliotece ale trochę się waham, czy to nie za wczesnie. Z drugiej strony- może dobrze byłoby żeby już teraz poznała tę ciemną stronę życia i dowiedziała się jakie są skutki narkomanii?. Tak na wszelki wypadek. Wiem napewno, że "Dzieci z dworca ZOO' i "Gady" to lektura na później, za 2-3 lata. Ale "Pamiętnik narkomanki" jest chyba lżejszy . Proszę, napiszcie co o tym sądzicie.

Ja zastanowiłabym się czy to aby nie za późno...

alibaba 

Wysłany: 2012-09-15, 21:45   

Moje wnuczki w tym roku skończyły już 18 lat ale wiem, że "Pamiętnik nastolatki'" przeczytały obydwie. Teraz muszę skłonić wnuczkę 15-letnią do przeczytania tej książki. Ale ważne jest aby ktoś z dorosłych obserwował jak nastolatka reaguje na to co czyta. Nie kiedy już przeczyta ale w trakcie czytania. Bo może się zdarzyć, że treść książki zainspiruje ją do spróbowania jak to jest z tym narkotykiem. Ja z wnuczkami dużo na ten temat rozmawiałam.Teraz nie będę miała takiej możliwości ale synowa będzie na pewno trzymała rękę na pulsie.
Czytanie takich książek musi być kontrolowane.

Odpowiedz do tematu