Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KING, Stephen - Cykl Mroczna Wieża
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-19, 19:01   KING, Stephen - Cykl Mroczna Wieża

King znany jest z pisania przeróżnych niesamowitych historii, z większą lub mniejszą dawką elementów fantastycznych. Ma jednak w swoim dorobku serię książek, cykl, w którym fantastyka dominuje zupełnie. I jest to właśnie Mroczna Wieża, siedmiotomowa przygoda na wiele wiele godzin. :) Jestem właśnie na etapie kolekcjonowania serii. Mam już na półce 5 tomów, szósty w drodze. Pozostanie mi jeszcze odnalezienie jednego. Trochę z tym trudności jako, ze postanowiłem zebrać starą serię, posiadającą o wiele klimatyczniejsze okładki od ostatniego wznowienia. Ot taki kaprys. :)

Czy komuś udało się przeczytać cały cykl i sprawdzić, czy Roland, ostatni rewolwerowiec rzeczywiście dotarł do Mrocznej Wieży, której przez całe swoje życie poszukiwał? :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-04-19, 19:12   

Przeczytałam sage pare lat temu. Bardzo mi sie podobała, jednak miejscami była nierówna. Najlepiej wspominam Piesn Susannah:).

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-19, 19:17   

Ishikawa napisał/a:
Najlepiej wspominam Piesn Susannah:).

Hmm, wielu uważa Pieśń.. za jeden z gorszych epizodów. Ja się nie wypowiem, bo też czytałem dawno. Natomiast mam swój numer jeden spośród siedmiu tomów i jest to trójka - Ziemie jałowe. Motyw supernowoczesnego pociągu - świetny. :) Szkoda, że urywa się jak w telenoweli, w najciekawszym momencie. No ale wszystko wyjaśnia się zaraz na początku Czarnoksiężnika i Kryształu. Czwarta część zresztą też jest bardzo ciekawa, ale jednak niewiele związana z główną treścią książki. Taka 600 stronicowa dygresja. :)

Tina 

Wysłany: 2009-04-19, 19:37   

Bardzo często właśnie spotykam się z opiniami, że Mroczna Wieża jest bardzo nierówna i chyba to (oraz niekończąca się lista "do przeczytania") nie nastawia mnie optymistycznie do tego cyklu. Ale może kiedyś jak będę miała ochotę na lekkie czytadło (czym chyba utwory Kinga są...?) to wypożyczę, bo widziałam w bibliotece. Wtedy sama się przekonam.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-19, 19:53   

Równa nierówna, myślę, że warto przeczytać, gdyż jest to po prostu ciekawa historia. I wciągająca. :)

Bruixa 

Wysłany: 2009-04-19, 22:11   

Oj, bardzo nierówna. Ale, co ciekawe, panuje duża rozbieżność w ocenie poszczególnych tomów. Na mój gust I część: Roland - nudnawa, II: Powołanie trójki - wciągnęło mnie, zaskakująca i chwilami bardzo śmieszna; III: Ziemie jałowe - zniżka formy; IV: Czarnoksiężnik i kryształ - chyba najlepsza, ciekawie opowiedziana, choć to retrospekcja;
V: Wilki z Calla - na ogół niezła; VI: Pieśń Susannah - słaba, irytująca; VII: Mroczna Wieża - dobre zakończenie, ale cały tom marny.
Ogólnie miałam wrażenie, że King wcisnąl w ten cykl mnóstwo niezbornych elementów, czerpiąc inspiracje od Sasa do Lasa - za dużo łyknął, a nie przetrawił.

PS. Czy Wy też, czytając o Rolandzie mieliście przed oczami Clinta Eastwooda z czasów, gdy grywał w spaghetti westernach? Bo ja tak go sobie wyobrażałam, a dopiero teraz przeczytałam w wikipedii, że C.E. zainspirował tę postać.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-20, 15:57   

Można by uznać Czarnoksiężnika i Kryształ za najlepszą, gdyby w podobnie dobrym stylu napisał autor o właściwej akcji opowieści. Książka ta jest bardzo dobra jeśli rozpatrywać ją jako oddzielną całość. Natomiast jako część cyklu jest OK, ale średnio na temat.

King tworzył całą serię przez blisko 25 lat, w międzyczasie pisząc dziesiątki innych książek. Nie tak jak Tolkien, który męczył się kilkanaście lat tylko nad Władcą i w dodatku temat go wielce pasjonował. King sobie pisał Wieżę, jak nie wiedział jak to dalej pociągnąć, robił sobie 5 lat przerwy i wracał do pisania.
Nie wiem jakie motywacje naprawdę kierowały autorem, ale tak to mniej więcej wygląda.

Zacząłem czytać cykl jak wychodził już tom siódmy, więc nie musiałem, jak wielu innych fanów cyklu czekać latami na zakończenie. To jest plus. :)
Dziś właśnie z Allegro przyszła do mnie Pieśń Susannah, więc zostało tylko dokupić ostatni tom, w starym wydaniu i cały cykl, siedem powieści będzie sobie ładnie stało na półce.
Brat ostatnio zafascynował się prozą Kinga i obiecał w wakacje przeczytać. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-05-28, 21:06   

Mam za sobą pierwszy tom i mocno ambiwalentne uczucia. Gdyby nie Wasze posty nie wiem czy pociągnęłabym cykl dalej, bo ponura atmosfera post apokaliptycznej scenerii wymieszana z motywami WP i charakterystyczną dla Kinga miejscami makabryczną wyobraźnią jakoś mnie nie zachęciła. Zaciekawiła mnie postać chłopca i... :roll:
Będę czytać i wypowiadać się na bieżąco, właśnie zabieram się za "Powołanie trójki".

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-05-29, 04:37   

Ravena napisał/a:
Mam za sobą pierwszy tom i mocno ambiwalentne uczucia. Gdyby nie Wasze posty nie wiem czy pociągnęłabym cykl dalej, bo ponura atmosfera post apokaliptycznej scenerii wymieszana z motywami WP i charakterystyczną dla Kinga miejscami makabryczną wyobraźnią jakoś mnie nie zachęciła. Zaciekawiła mnie postać chłopca i... :roll:
Będę czytać i wypowiadać się na bieżąco, właśnie zabieram się za "Powołanie trójki".

Pierwszy tom jest rzeczywiście przeciętny. King napisał go bardzo dawno, jako dwudziestokilkulatakek. Potem trochę to jeszcze przeredagował, ale główna część fabuły pozostała.
Potem, w kolejnych tomach robi się ciekawiej. Scenerie będą się zmieniały. :)

Będziemy czekali na Twoje bieżące relacje. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-05-31, 13:26   

Skończyłam dziś w nocy drugi tom i opowieść mnie zdecydowanie wciągnęła, chociaż mam wrażenie, że czytam zupełnie inną książkę! Ale "Powołanie trójki" ma mocne punkty, które mnie zaintrygowały. Samo wprowadzenie tak skomplikowanych bohaterów, w dodatku w określony sposób powiązanych ze sobą niewidzialnymi nitkami przeznaczenia, to się Kingowi udało. Z drugiej strony tom ma kilka dziur, a miejscami fabuła jest logiczna tylko w sposób umowny, no i zakończenie jakoś mnie rozczarowało, znacznie ciekawiej byłoby, gdyby Roland przeprowadził Jacka Morta przez drzwi i skonfrontował z pozostałą dwójką czy trójką, jeśli liczyć dualistyczną jaźń Odetty. Niemniej, druga część była znacznie bardziej satysfakcjonująca niż pierwsza i zaskoczyło mnie, jak bardzo wciągnęła.

Lektury Kawoholiczki

rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-31, 14:14   

Znam sporo książek Kinga, ale jakoś żadna część tego cyklu nie wpadła mi w ręce... Uczucia mam ambiwalentne, gdyż usłyszę czasem głosy pełne zachwytu, które rozbudzają we mnie chęć zapoznania się z tymi powieściami; potem zaś natrafię na niezbyt pochlebne oceny, które ostudzają mój zapał... Mam głupi zwyczaj, że gdy zacznę coś czytać, muszę skończyć (staram sie tego oduczyć), a to jest jednak dość obszerny cykl i nie wiem, czy nie szkoda na niego czasu. Nawet tutaj opinie są podzielone. Na razie mam kilka pytań... Czy poszczególne części są ze sobą powiązane, czy też każda opowiada odrębną historię (jak np. w "Diunie")? O czym to wlaściwie jest? Z tego, co się orientuję, te książki są zupełnie różne pozostałe, charakterystyczne dla Kinga.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-05-31, 14:29   

Heh, jakby to... W zasadzie ciężko powiedzieć o czym to jest po dwóch tomach, bo w pierwszym jakby wchodzi się w środek historii i całość motywów, powodów i splecionych wątków wychodzi dopiero w trakcie, w kolejnych tomach. Na początku dostajemy Rolanda, rewolwerowca, który jest ostatnim z przedstawicieli swojego rodu... nie, nie rodu, jak to określić bractwa, profesji? Ściga tajemniczego człowieka w czerni, na którym chce dokonać zemsty za tragedię, która zniszczyła jego świat,a le prawdziwym celem do którego dąży jest odnalezienie Mrocznej Wieży. Czym ona jest tego nie wie nawet sam Roland, ale z uporem godnym lepszej sprawy dąży do niej, po drodze przywołując towarzyszy, którzy mają mu w tym pomóc, z innych czasów i wymiarów.
Rygor, ja bym zaczęła jednak od opowiadań Kinga. Jest chyba najlepszy w tych małych formach, a będziesz w stanie poczuć klimat jego opowieści i ocenić czy ci się podoba czy nie: "Nocna zmiana', "Szkieletowa załoga" czy ostatnio wydane u nas "Po zachodzie słońca".

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-05-31, 14:44   

Moim zdaniem Ziemie jałowe, tom 3, są jeszcze lepze od powołania trójki. A na pewno bardziej wciągają. :) Cykl powoli się rozwija. Być może spodoba Ci się też Aniu Czarnoksiężnik i Kryształ, najobszerniejsza część cyklu. :)

Co do pytania rygora. Mroczna Wieża to jedna długa opowieść, fabuła cały czas (z drobnymi odchyleniami) liniowo zmierza do celu.

rygor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-31, 14:49   

Raveno, ja "początki" juz dawno mam za sobą, więc niezbyt rozumiem tę radę, choć rzeczywiście więcej powieści niż opowiadań. Natomiast z tego, co napisałaś, rozumiem, iż to jednak jest całość "pocięta" na tomy (coś jak "Władca Pierścieni"), tak?

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-05-31, 14:55   

Tak, siedem tomów, w którym ciągnie się historia dążenia Rolanda do wieży. Miejscami przypomina mocno WP, ale nic dziwnego, skoro się King "Władcą" inspirował.
Cytat:
ja "początki" juz dawno mam za sobą, więc niezbyt rozumiem tę radę, choć rzeczywiście więcej powieści niż opowiadań.

Przepraszam, źle zrozumiałam, wyczytałam, że jeszcze nie miałeś styczności z twórczością Kinga.
Wiesz, do mnie trzeba bardzo prosto, wyraźnie i dużymi literami :lol:

Lektury Kawoholiczki

Odpowiedz do tematu