Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GAIMAN, Neil - Amerykańscy bogowie, Nigdziebądź...
Autor Wiadomość
Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-02-08, 23:17   

Dzieci, to najstraszniejsze, co się może wydarzyć w horrorze. :lol: Jak bohater spotyka w lesie dorosłego, to jest to tylko strach, ale jak dziecko, to już koszmar. 8-) No cóż, generalnie nie jestem fanem powieści grozy, choć czasami robię wyjątek (jak u Harrego Dolana, gdzie spodobały mi się tytuł i okładka, no i to miała być ku***sko dobra książka), ale po "Koralinę" raczej nie sięgnę. Zostanę przy "Nigdziebądziu" i "Dobrym omenie", który współtworzył z panem Pratchettem.
Caroline*

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-02-08, 23:28   

Nieznany napisał/a:
Dzieci, to najstraszniejsze, co się może wydarzyć w horrorze. :lol:

O czym Japończycy wiedzą najlepiej. :-P
Zajrzę do mojej biblioteki, co tam jeszcze mają Gaimana, ale chwilowo bez entuzjazmu.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Żabka 

Wysłany: 2012-02-09, 08:42   

Myślę, że pod tym względem na prawdę lepszy był film mimo wszystko... Wiadomo są pewne rzeczy, które zostały skrócone bądź pominięte, ale jednak klimat jest lepszy... I jeszcze to w jaki sposób jest zrobiony... Nie taki zwykły animowany film, ale tak jakby wszystko zrobione zostało z plasteliny... Film polecam :)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Kamil 

Wysłany: 2012-02-09, 10:35   

Żabka napisał/a:
Myślę, że pod tym względem na prawdę lepszy był film mimo wszystko... Wiadomo są pewne rzeczy, które zostały skrócone bądź pominięte, ale jednak klimat jest lepszy... I jeszcze to w jaki sposób jest zrobiony... Nie taki zwykły animowany film, ale tak jakby wszystko zrobione zostało z plasteliny... Film polecam :)

Oglądałem, bardzo mi się podobało, jedna z lepszych animacji ostatnich lat (wraz z "Gnijącą panną młodą" i "9"), książki nie czytałem, ale teraz już nie mam zamiaru.
Za to czytałem i oglądałem "Gwiezdny pył", książka też mi się podobała, ale film bardziej... dość dziwne i raczej rzadko spotykane.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-02-09, 12:29   

Żabka napisał/a:
Film polecam

Miałam w ręku książkę z okładką filmową i to mnie od koncepcji obejrzenia filmu odrzuciło ostatecznie. Wewnątrz książki były proste, prawie schematyczne, ale dość niepokojące rysunki. Natomiast laleczka na okładce była zwykłym pajęczakiem z wielką głową z filmu dla dzieci.
Obejrzałam też trailer i wydaje mi się, że - podobnie jak to się ma z Disneyowską Alicją w Krainie Czarów czy Dzwonnikiem z Notre Dame - bajki, które nie są dla dzieci, nie powinny być w ten sposób adaptowane. Dzieci niewiele z tego zrozumieją albo zrozumieją źle, a dorośli będą rozczarowani.

Czy "Gwiezdny pył" został zekranizowany z udziałem M. Pfeiffer, R. de Niro i C. Danes? Bo jeśli tak, to wiem, czego nie czytać...

Kamil 

Wysłany: 2012-02-09, 12:51   

Córka Lavransa napisał/a:
podobnie jak to się ma z Disneyowską Alicją w Krainie Czarów czy Dzwonnikiem z Notre Dame - bajki, które nie są dla dzieci, nie powinny być w ten sposób adaptowane. Dzieci niewiele z tego zrozumieją albo zrozumieją źle, a dorośli będą rozczarowani.

Mi ta animacja bardzo się podobała, oryginalna, miła odmiana od animowanych Shreków, Epok lodowcowych i całej innej masy komputorowej animacji. Nie uważam żeby taki rodzaj animacji odstraszał dorosłych... jest mrocznie, ale bajkowo.
http://www.youtube.com/watch?v=i8WK-3pUpwk - no po prostu rewelacja dla mnie.

Żabka 

Wysłany: 2012-02-09, 14:27   

kenaz napisał/a:
(wraz z "Gnijącą panną młodą" i "9"),

kenaz napisał/a:
jest mrocznie, ale bajkowo.

No właśnie o to mi chodzi, że jest tak bardzo tajemniczo. Zresztą ja lubię niektóre animowane filmy... Dla mnie rewelacyjny jest serial Futurama i nie uważam, że jest on dla dzieci (na pewno nie!), ale jest w bardzo dobry sposób zrobiony... Czasem warto takie rzeczy obejrzeć ;-)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-02-09, 15:31   

kenaz napisał/a:
Mi ta animacja bardzo się podobała, oryginalna, miła odmiana

Nie oglądam Shreków i Epok, bawił mnie Shrek pierwszy i na tym poprzestałam, żeby sobie nie psuć wrażenia. Natomiast filmowa Koralina wygląda jak skrzyżowanie laski od kostiumów z "Iniemamocnych" z dzieckiem z "Potworów i S-ka", i dla mnie nic w tym oryginalnego. Nie wiem też, dlatego te postacie muszą mieć takie zachwiane proporcje, te baniakowate głowy są dziwaczne w całkowicie nieprawidłowy sposób... A co do fragmentu, który pokazałeś - nie wiem, co tam robił ten dzieciak na motorku i nie wnikam, ale ta rączka rączce Addamsów może polerować paznokcie. :-P

Żabka napisał/a:
Zresztą ja lubię niektóre animowane filmy...

Nie mam nic przeciwko animacjom, "Gnijąca panna młoda" była rzeczywiście zabawna. Mam natomiast przeciwko, kiedy niezłą przypowiastkę, z której można naprawdę zrobić coś z dreszczykiem, przerabia się na bajkę dla dzieci, spłycając i wypaczając. W "Koralinie" książkowej jest kilka takich scen, które moim zdaniem dla dzieci nie nadają się absolutnie, a resztę można z powodzeniem tak zrobić. To samo tyczy się "Alicji w Krainie Czarów". I przerabianie tych powieści na bajeczki kukiełkowe po prostu jest zubaża.
OK, jeśli filmik pokazuje się dzieciom, które nie znają książki. Ale ja, która ją czytałam, będę rozczarowana. ;-)

Kamil 

Wysłany: 2012-02-09, 17:05   

Mam natomiast przeciwko, kiedy niezłą przypowiastkę, z której można naprawdę zrobić coś z dreszczykiem, przerabia się na bajkę dla dzieci, spłycając i wypaczając. W "Koralinie" książkowej jest kilka takich scen, które moim zdaniem dla dzieci nie nadają się absolutnie, a resztę można z powodzeniem tak zrobić.

Czyli że Koralina (ekranizacja) to bajka dla dzieci pozbawiona dreszczyka, spłycona i wypaczona? ;-) Nie uważam, ja bym dziecku tej bajki nie włączył, chyba że troche starszemu (nie widze powodu dla którego nie miałbym włączyć 10-latkowi nawet Obcego).

W czym kukiełkowa animacja jest uboższa od komputerowej?
Czy używając bajkowej animacji nie można pokazać treści nawet od lat 18? (hentai, produkcje typu Family Guy).

Cytat:
OK, jeśli filmik pokazuje się dzieciom, które nie znają książki. Ale ja, która ją czytałam, będę rozczarowana.

No tu pewnie masz rację :) Chociaż na przykładzie Gwiezdnego pyłu czy wypowiedzi Żabki, raczej liczyłbym na przewagę ekranizacji nad książką.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-02-09, 17:40   

kenaz napisał/a:
Czyli że Koralina (ekranizacja) to bajka dla dzieci pozbawiona dreszczyka, spłycona i wypaczona? Nie uważam, ja bym dziecku tej bajki nie włączył, chyba że troche starszemu (nie widze powodu dla którego nie miałbym włączyć 10-latkowi nawet Obcego).

Ja bym 10-latkowi nie włączała Obcego. Bajka, o której mówimy, była w kinach podajże od 10 roku życia, ale w ogóle nie w tym rzecz.
Napisałam juz wyżej, że nie mam nic przeciwko animacjom jako takim, obojętnie czy komputerowym, czy kukiełkowym, i nie mogłabym twierdzić inaczej, będąc sama fanką takiego choćby Baranka Shauna.
I można, używając animacji, przedstawiać treści dla dorosłych. Problem w tym, że "Koralina" filmowa takich treści raczej nie przedstawia.
Czytałeś książkę? Ten teatr starych aktorek, który był tam przedstawiony, jest nie tyle straszny, co po prostu perwersyjny, i przez to niepokojący. Golem, który siedzi w piwnicy, może być przedstawiony naprawdę przerażająco, nawet w animacji. Ale "Koralina" to bajka dla dzieci - nawet jeśli starszych - co sprawia, że wszystkie te smaczki, podteksty i możliwości się gubią.

Kamil 

Wysłany: 2012-02-09, 17:55   

Wydawało mi się, że oglądałaś tylko zwiastun, a z tego posta jasno wynika, że film widziałaś.

Pozostaje mi zapoznać się z książką :D

I można, używając animacji, przedstawiać treści dla dorosłych. Problem w tym, że "Koralina" filmowa takich treści raczej nie przedstawia.

Właściwie to chyba nie, ale przez cały film jest niepokojący klimat, jak dla mnie właśnie ta forma animacji potęguje to uczucie niepokoju.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-02-09, 20:27   

kenaz napisał/a:
Czyli że Koralina (ekranizacja) to bajka dla dzieci pozbawiona dreszczyka, spłycona i wypaczona? Nie uważam, ja bym dziecku tej bajki nie włączył, chyba że troche starszemu (nie widze powodu dla którego nie miałbym włączyć 10-latkowi nawet Obcego).

Ja bym 10-latkowi nie włączała Obcego.

Że tak offtopem wspomnę - teraz jednak nieco inaczej z tym sprawa ogląda, nie wiem czy w czasach, gdy dzieci w tym wieku widziały "Piły" zrobiłoby to na nich wrażenie. A że nie powinny "Piły" oglądać, cóż... Sam pierwszego "Obcego" w takim wieku widziałem i płakałem ze śmiechu (scena z wyjściem Obcego i ucieczką mistrzostwo :mrgreen: ), podobnie jak przy "Predatorze". Drugi "Obcy" to inna sprawa, siedziałem jak na szpilkach...

Z Gaimana znam "Opowieść cmentarną", która przynudzała, zbiór opowiadań - baaaardzo nierówny oraz pierwsze tomy komiksu "Sandman" - tutaj wrażenia jak najbardziej pozytywne.
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2012-02-09, 20:56   

Raziel napisał/a:
Sam pierwszego "Obcego" w takim wieku widziałem i płakałem ze śmiechu (scena z wyjściem Obcego i ucieczką mistrzostwo ), podobnie jak przy "Predatorze". Drugi "Obcy" to inna sprawa, siedziałem jak na szpilkach...

Pierwszy też jest znakomity! nie wolno śmiać się na tym filmie! :mrgreen: ale fakt, drugi Obcy jest najlepszy i do dziś straszy.

Z Gaimana podobała mi się Chłopaki Anansiego, Nigdziebądź też dobre :) Gwiezdny pył najsłabszy jak dla mnie, więcej nie czytałem, ale na półce czekają Amerykańscy Bogowie i Rzeczy ulotne.

Żabka 

Wysłany: 2012-02-10, 13:34   

Słuchałam na audiobooku "Gwiezdny pył" i dla mnie była to nawet niezła książka... Teraz dokładnie treści nie pamiętam, ale podobał mi się świat przez niego stworzony. Filmu nie oglądałam i nie wiem czy bym chciała go zobaczyć... Wolę się nie rozczarować...

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-02-10, 14:38   

ja też słuchałem "Gwiezdnego pyłu" w wersji audio, to raczej opowieść dla dzieci, ale jest na prawdę fajnie napisana. :)
Caroline*

Odpowiedz do tematu