Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
GAIMAN, Neil - Amerykańscy bogowie, Nigdziebądź...
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-18, 00:15   

Dobry Omen - Neil Gaiman i Terry Pratchett napisał/a:
Biblia 'A bodaj to wciórności' zasługuje na uwagę z jeszcze jednego względu. Rozdział trzeci "Genesis" liczy dwadzieścia siedem wersetów, a nie jak zwykle dwadzieścia cztery. Trzy dodatkowe wersety następują po wersecie dwudziestym czwartym, który brzmi:
24. I wygnał Adama. I postawił przed rajem rozkoszy Cherubin i miecz płomienisty i obrotny, ku strzeżeniu drogi do drzewa żywota.
Dodane wersety brzmią następująco.
25. I rzekł Pan Aniołowi, który wschodniej bramy raju rozkoszy strzegł. Gdzież miecz płomienisty dany tobie?
26. I Anioł mu odpowiedział. Dopiero co miałem go przy sobie. Chyba się gdzieś zawieruszył. Pewnie następną razą głowę postradam.
27. I Panu mowę odjęło.

Tina 

Wysłany: 2008-11-20, 20:57   

Moja przygoda z Gaimanem ograniczyła się na razie tylko do "Gwiezdnego pyłu", który przeczytałam kilka dni temu, ale z pewnością na nim się nie skończy.
Jestem zauroczona tą baśniową opowieścią. Bo niewątpliwie ma ona w sobie coś z baśni. Poza tym jest bardzo wciągająca. Nie mogłam się oderwać, dopóki nie przeczytałam do końca. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po nią. Głównie dla tej baśniowej prostoty (na którą cały czas rozwodziłam się w mojej recenzji) ;-)

algreholt 

Wysłany: 2009-01-25, 21:44   

"Amerykańscy Bogowie"
Szczerze mówiąc długo się zastanawiałem nad tą książką, zanim zacząłem ją czytać, czytałem wiele opinii o niej zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Jedni ją kochają inni nawt jej nie skończyli czytać. Chyba dlatego po nią sięgnąłem, gdy coś sprawia, że opinie na jej temat są takie różne, postanowiłem wyrobić sobie własną.

Co do fabuły to jest ona wszędzie dostępna, więc wpomnę tylko, że nasz główny bohater Cień spotyka na swojej drodze życiowej pana Wednesday'a, który zabiera go w dziwną, przejmującą i miejscami straszną podróż przez USA.

Gaiman czerpie w tej książce z różnych mitologii głównie nordyckiej, irlandzkiej, czy indyjskie, pojawiają się jednak również bóstwa z innych kultur. Co ciekawe całkowicie zostali pominięci Bogowie starożytnej Grecji i Rzymu.

USA to zimia obiecana, tak się jawiła pierwszym ludziom, którzy do niej przybyli, ale również w dalszym ciągu jest tak postrzegana przez wielu ludzi współcześnie pragnących się do niej dostać. Gaiman próbuje się zastanowić nad tym w co ludzie wierzą i w jaki sposób top robią. Czy pierwsi osadnicy przybyli na nmowy ląd ze swoimi bogami i czy oni tam zostali potym, jak ich wyznawcy dawno pomarli?

W książce tej znajdziemy bogów, którzy poruszają się po ziemi tak samo jak ludzie, zarówno tych najstarszych jak i tych nowo powstałych w związku z rowinięciem techniki i swpółczesnej cywilizacji. Zastanówmy się przez chwilę co napędza Bogów, co sprawia, że mają swoją moc? Oczywiście wiara ich wyznawców, w związku z tym są w stabnie zrobić wszystko, by tą wiarę podsycać. Inaczej zostaną zapomniani, bez mocy, tułający się po świecie jak duchy.

Książka jest ciekawa, ale najlepsze określenie jaki mi się nasuwa to "ciężka" nie w sensie, że czyta się ją źle, ale, że miejscami potrafi przytłoczyć czytelnika swoją mrocznością i pokrętnymi ścieżkami jakimi prowadzi swoich bohaterów. Napisana jest w sposób interesujący i ciekawy, po zakończeniu zostawia coś po sobie, skłania czytelnika do zastanowienia się chwilę, czyt to rzeczywiście tylko fikcja literacka, czy może nie do końca....

Książka ta zdobyła nagrody Hugo, Nebulę, Brama Stokera, magazynu SFX i Locusa, została nominowana do wielu innych, w tym do World Fantasy Award i Minnesota Book Award, i trafiła na wiele list najlepszych książek roku. Ja bym jej aż trak wysoko nie oceniał. Jako połączenie horroru z urban fantasy jest to dobre, ale dla mnie bez rewelacji, dlatego moja ocena to 4/6

Fergie

Wysłany: 2009-04-05, 09:17   

Książka "Amerykańscy bogowie" była moim pierwszym spotkaniem z tym autorem, ale na pewno nie ostatnim. To pozycja, którą będę polecać wszystkim, nawet tym, którzy za fantastyką nie przepadają. Z resztą na dobrą sprawę fantastyki tu niewiele, jest to bardziej książka psychologiczna, przygodowa. Mimo ponurego nastroju jest to kawał dobrej rozrywki.

Jedyny minus moim zdaniem to Laura. Pomysł na postać może i dobry, ale niesamowicie mnie irytowało to babsko :) .

W koszyku na Amazonie czeka już Nigdziebądź, ale na kliknięcie "kup teraz" czeka na lepsze czasy.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-04-05, 19:29   

Fergie napisał/a:
Mimo ponurego nastroju jest to kawał dobrej rozrywki.

Zgadzam się. Chciałoby się rzec, że skoro taka ponura to i równie nudna, a zaczniesz czytać i czytasz, czytasz i już zaraz koniec. Wciągnęła mnie po prostu ta opowieść. Nawet chwile kiedy Cień mieszkał w tym małym, prowincjonalnym miasteczku, w którym na środku zamarzniętego jeziora co roku wystawiano gruchota. :)

Bruixa 

Wysłany: 2009-04-05, 20:17   

Cytat:
Książka "Amerykańscy bogowie" była moim pierwszym spotkaniem z tym autorem, ale na pewno nie ostatnim.
Moim również, następny był "Gwiezdny pył".
Spodobały mi się pomysły Gaimana - świeże i często zaskakujące. Ta mieszanka gatunków - bo prócz fantasy są tu elementy horroru, kryminału, powieści obyczajowej, psychologicznej i łotrzykowskiej, wstawki historyczne - tworzy w sumie interesującą całość. Gaiman dobrze prowadzi narrację, fabuła wciąga, wszystkie wątki znajdują rozwiązanie. Książka ma nastrój, nie szkodzi, że niewesoły, grunt, że sugestywny. No, i daje co nieco do myślenia, mimo że to pozycja rozrywkowa.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-04-06, 13:18   

A czy ktos czytał Koraline ? Gdzies slyszalam ze film powstał na bazie ksiazki ?

Bruixa 

Wysłany: 2009-05-17, 19:11   

Ravena napisał/a:
zastanowiła mnie ostatecznie zmiana Czernoboga i czy ma to jakieś uzasadnienie w mitologii? Muszę jednak więcej poczytać na temat tego bóstwa.
A znalazłaś jakiekolwiek informacje o Czernobogu? Ja się z nim nigdzie nie zetknęłam, ale w czasie lektury miałam wrażenie, że to takie bóstwo dualistyczne, łączące w sobie dobro i zło, a oba jego aspekty powiązane są z porami roku, tak jak 3 Zarie z porami dnia i nocy. Coś jak Kora-Persefona, czy Inanna - bogini miłości, ale i śmierci.

Przeczytałam ostatnio "Księgę cmentarną" i wrażenia mam mieszane. W zasadzie pozytywne, ale... Bardzo mi się podobał początek, świetna atmosfera - Gaiman jest dobry w kreowaniu specyficznego klimatu - ale pod koniec odczułam lekki niedosyt. Pomysł nie całkiem wykorzystany, niektóre wątki mógł rozwinąć, a potraktował je pobieżnie. Sama końcówka niezbyt oryginalna ani przekonująca. A niektóre fragmenty i motywy wydawały mi się dziwnie znajome, przypominały mi coś, co już czytałam gdzie indziej, choćby u Kinga.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-05-20, 21:49   

Nie, nie znalazłam nic na temat Czernoboga w opracowaniach. Blisko mu do Peruna, ale chyba jest tak jak mówisz, ma dwa oblicza, jak noc i dzień, coś w rodzaju dualistycznego odzwierciedlenia świata, na którym współistnieje dobro i zło.
Ach, o Czernobogu tutaj, ale nie wiem na ile wiarygodne --> http://www.fantasy.dmkhos...dex.php?nr=1302
I jeszcze coś tutaj http://imbasforosnaigorse...net/?t=20504221

Lektury Kawoholiczki

Bruixa 

Wysłany: 2009-05-20, 23:02   

Poczytałam, ciekawe informacje, zwłaszcza na tym włoskim forum. Jest tam też o Zariach i o Babie Jadze (ale to już po włosku). Czy to nie dziwne, że tak mało wiemy o mitologii słowiańskiej, a lepiej znamy wierzenia innych ludów? :oops:

ultramaryna 

Wysłany: 2009-08-31, 20:32   

Uwielbiam, uwielbiam Gaimana. Kocham go za zwariowany styl i szalone, świetne pomysły. "Amerykańscy bogowie" i "Nigdziebądź" to chyba moje ulubione książki jego autorstwa. A zaraz potem pełen magii i baśniowej atmosfery "Gwiezdny pył". "Księga cmentarna" jest niezła, ale na tle innych książek Gaimana wypada nieco nijako i przeciętnie. "Koralina" mi się nie podobała. Książka raczej dla młodszych, a poza tym wydawała mi się nudna i nieciekawa.

"Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-08-31, 20:46   

Mi udało się jakoś zachęcić brata nie-fantastę do sięgnięcia po Nigdziebądź. Pytał czy dużo fantastyki w niej jest. Powiedziałem, że akcja dzieje się i w naszym świeci i trochę w tym fantastycznym, ale ogólnie sporo naszego w książce jest.
A potem wyrzucał mi trochę: "Mówiłeś, że będzie mało fantastyki..."

Ale ostatecznie po skończonej lekturze (a brat ma taki zwyczaj, że wtedy loguje się na biblionetkę i wystawia oceny) wystawił książce 5.
Niby się żalił, że za dużo fantastyczne, ale jednak koniec końców się spodobało. :)

Ladybug 

Wysłany: 2009-08-31, 21:38   

Uwielbiam jego książki, Najpierw przeczytałam "Gwiezdny pył". Wtedy wydawał mi się świetny cudowny i w ogóle, ale teraz stwierdzam, że jest on chyba najsłabszy w porównaniu z innymi książkami Gaimana, które przeczytałam. Potem "Nigdziebądź" i to ona była moją ulubioną książką przez dłuższy czas. Przeczytałam też "Amerykańskich bogów", których lubię chyba tak samo jak "Nigdziebądź". W te wakacje miałam przeczytać "Księgę cmentarną", ale odłożyłam ją na kiedy indziej. Jakoś nie mogę się do niej przekonać.

Erendis 

Wysłany: 2010-01-02, 18:02   

Nigdziebądź kupiłam w te wakacje, przeczytałam jakieś 50 stron i odłożyłam na półkę. Teraz zupełnie nie mogę wytłumaczyć dlaczego, bo gdy wróciłam do niej przedwczoraj, pochłonęłam ją w ciągu dwóch wieczorów.

Nigdziebądź jest niezwykłą książką. Czytałam ją z zapartym tchem, a przez cały ostatni rozdział miałam podniesione ciśnienie, gdy widziałam, że została mi jeszcze tylko jedna strona, a cała historia jeszcze nie kończy się tak, jakbym chciała.

Londyn Pod jest pełen wyrazistych i niezwykłych postaci (podczas gdy Londyn Nad jest pełen ryku tysiąca rozwścieczonych bestii…) oraz niezwykłych i zaskakujących miejsc: tam, w kanałach, nikogo specjalnie nie dziwi to, że w wagonie pociągu znajduje się Dwór Barona łącznie z baronem, służącymi i rycerzami, którzy lubują się w batonikach z automatu i coca-coli. Londyn Pod jest miejscem, w którym dość łatwo można stracić życie: podziemia są pełne niebezpieczeństw, dziwnych osobistości. Bardzo spodobał mi się też handel wymienny, zwłaszcza sposób markiza de Carabas – jesteś mi winien ogromną przysługę. Za to Londyn Nad jest przedstawiony jako świat, którym rządzi pieniądz i pragnienie kariery, gdzie liczy się tylko ja a do celu często dąży się po trupach (bo… chyba w rzeczywistości tak jest?).

Takie poznawanie podziemi razem z bohaterami to świetna zabawa. Gaiman przemyca wiele ciekawych informacji dotyczących naszego Londynu. Dzięki niemu dowiedziałam się o morderczych mgłach, murze londyńskim zbudowanym na polecenie matki Konstantyna Wielkiego (tak, zapamiętałam ten mur dlatego, że akurat jestem w trakcie czytania Kapłanki Avalonu M. Z. Bradley).

Na początku wydawało mi się, że Gaiman jest zbyt oszczędny w słowach. Ale muszę przyznać, że opisy, choć krótkie, są bardzo… sugestywne. Zwłaszcza jeśli dotyczyły duetu Croup&Vandemar, którzy są postaciami, które zapamiętam chyba najlepiej z całej książki. Ich zamiłowanie do ćwiartowania, wyrywania języków, jedzenia ptaków i… światowych dzieł sztuki.

Teraz mam zamiar odświeżyć sobie Gwiezdny Pył, a potem wziąć się za Amerykańskich Bogów, więc jeszcze na pewno tutaj wrócę (:
my home is your head

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-01-02, 18:39   

Miło słyszeć kolejny pozytywny głos na temat twórczości Neila Gaimana. :) "Nigdziebądź" jest jedną z tych pozycji Gaimana, które cenię sobie szczególnie. Właśnie za tą Gaimanowską bujną wyobraźnię, której dał upust w opisach przygód Richarda. Już na ten temat trochę wcześniej w tym wątku zapewne pisałem.

W każdym razie warto zapoznać się z prozą Gaimana. A często jest tak, że biorąc jedną, chwyta się potem każdą następną książkę Neila. W moim przypadku tak było. I dziś mam prawie wszystkie, które się w Polsce ukazały. :)

Odpowiedz do tematu