Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Christie Agatha
Autor Wiadomość
szamanka 

Wysłany: 2011-09-14, 12:14   

Christie najlepsza w oryginale - tak przynajmniej mi się wydaje po przeczytaniu kilku jej kryminałów. Pisze specyficznie jak dla mnie, ale grzechem jest nie przeczytanie chociażby "Morderstwa w Orient Expresie" - klasyka. :)

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-14, 13:01   

Czytałam kilka lat temu i trochę się sparzyłam. Trudno powiedzieć mi dlaczego dokładnie, może odrobinę się rozczarowałam, tym jak wyobrażałam sobie jej książki, a jak je w tamtych latach odebrałam. niesmak jednak pozostał i teraz do proponowanych mi lektur jej autorstwa, podchodzę z dużą rezerwą, tak dużą, że nawet ich nie biorę do ręki o.O

Żabka 

Wysłany: 2011-09-14, 13:30   

Jestem dopiero po jednej książce Agaty Christie. Wcześniej jakoś mnie do niej nie ciągnęło, a ostatnio chciałam przeczytać jakiś kryminał niezobowiązujący, więc wzięłam ją do ręki.
Podoba mi się to w jaki sposób opisuje postacie i jej humor. Zauważyłam, że brytyjski humor może być na prawdę sympatyczny. Poza tym jej akcja jest dosyć wartka i nie wiadomo do końca co się wydarzy. Jak na razie podoba mi się i mam zamiar sięgnąć po inne książki tej autorki :)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

M 

Wysłany: 2011-09-20, 09:51   

Na książkach autorstwa Aghaty Christie można powiedzieć, że się wychowałem ;-) Co prawda nie czytałem głównie kryminałów, ale miałem w swoim marnym życiu krótki epizod fascynacji kryminałami oraz powieściami detektywistycznymi i stąd moja dość bliska znajomość z dziełami m.in. Aghaty Christie czy Artura Conan Doyle'a. Tak naprawdę jej dorobek jest przeogromny, więc siłą rzeczy nie było mi dane przeczytać nawet połowy dzieł, które wyszły spod jej pióra. Czytałem zaledwie kilkanaście książek, ale każdorazowo miałem do czynienia z rewelacyjną literaturą. Christie nie od parady ma opinię "mistrzyni gatunku", w końcu pisała rzeczy lekkie, w czytaniu niezwykle przyjemne, wciągające jak bagno i świetnie skonstruowane. Trochę czuć je ramotką, ale to przyjemny zapach, bo wiek tylko dodał im uroku ;-)
Bardzo podobało mi się w Pięciu małych świnkach albo Dziesięciu murzynkach, że te historie nie są ponure, przytłaczające... Nie chce mi się więcej pisać, bo potem pojawiają się - zupełnie niezasłużone - zarzuty w stosunku do mojej osoby, że zbyt rozwlekle i nudno piszę ;-) Więc w skrócie podsumuję temat: Agatha pisała cudownie i warto wracać do jej dzieł. Świetne książki i prawdziwa klasyka ;-)

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2011-09-21, 15:50   

Jedna z moich ulubionych autorek. Lubię czytać jej książki nawet po kilka razy, to nic, że znam zakończenie, ale jej styl jest przyjemny, bohaterowie wyraziści, no i ta brytyjska prowincja... Mmmm... :) Niby kryminały, czyli o zbrodni, ale jej książki są napisane w taki sposob, że można się przy nich zrelaksować i przyjemnie wypocząć.
Ach, gdzie te czasy, kiedy życie toczyło się tak wolno... ;-)

Polecam też jej Autobiografię - naprawdę fascynująca opowieść o obyczajach przełomu XIX i XX wieku, sama Agatha pisze w charakterystyczny dla siebie, pełen ciepła sposób o swoim życiu, rodzinie i ludziach, których znała. Nie mogłam się oderwać :)

Panna Jeż 

Wysłany: 2011-09-28, 18:21   

Nie czytałam żadnej książki Agathy Christie :oops: Ale chciałabym, stąd pytanie, od czego zacząć :?:

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-09-29, 10:40   

Ja bym polecała jakąkolwiek z cyklu o Herculesie Poirot, a potem już poleci ^^ Panna Marple już mnie tak nie urzekła jak wąsaty, przenikliwy Poirot, choć niewątpliwie jako typ ludzki scharakteryzowana jest wspaniale. Nigdy natomiast nie udało mi się szczególnie polubić Parkera Pyne'a. Więc polecam cykl o Poirocie (na Wikipedii przy haśle autorki jest wykaz twórczości z postacią, która prowadzi śledztwo). Ze wszystkich powieści pamiętam, że duże wrażenie zrobiła na mnie "Kot wśród gołębi".

Lektury Kawoholiczki

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-29, 12:22   

Tak, tak, "Kot wśród golębi" i jeszcze "Śmierć na Nilu" i "Pięć małych świnek" :D Książki o Poirocie są zdecydowanie najlepsze, choć ja lubię Pannę Marple ^^

Ale Poirot zawsze na pierwszym miejscu.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

chuda

Wysłany: 2011-10-02, 19:19   

Eva del Dolores, cokolwiek weźmiesz w rękę nie zawiedziesz się :) Ja tak mam z dwoma nazwiskami - Umberto Eco i Agatha Christie. Na mnie największe wrażenie zrobiło "Morderstwo w Orient Expresie" Zobaczysz, jak raz sięgniesz po Christie to tak łatwo się od niej nie uwolnisz :) Zawsze się zastanawiam, skąd ta kobieta miała pomysły na taką ilość kryminałów...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-10-03, 11:28   

W jakiejś jej biografii wyczytałam, że stwierdziła w którymś z wywiadów, iż najlepsze pomysły przychodzą jej w trakcie zmywania naczyń. Zajęcie to było dla niej tak nudne i tak go nie cierpiała, że w trakcie zajmowała się wymyślaniem kryminalnych fabuł :D

Lektury Kawoholiczki

Bruixa 

Wysłany: 2011-10-03, 20:11   

chuda napisał/a:
Eva del Dolores, cokolwiek weźmiesz w rękę nie zawiedziesz się [...] Zawsze się zastanawiam, skąd ta kobieta miała pomysły na taką ilość kryminałów...

Oj, nie mogę się zgodzić. Christie napisała mnóstwo kryminałów, niektóre bardzo dobre, lekkie, dowcipne i zaskakujące, ale trafiłam też na kilka gniotów. Zupełnie mi się nie spodobały "Pasażer do Frankfurtu" i "Wielka czwórka". Mowa w nich o spisku złoczyńców w celu zdobycia władzy nad światem (coś jak z Bonda) - zupełnie niewiarygodne, pozbawione i sensu, i wdzięku.
Poza tym w kilku książkach pojawiają się bardzo podobne pomysły, postacie i sytuacje - w końcu nie byłam pewna, czy już to czytałam, czy nie.
Ale taki tytuł, jak "Dziesięciu małych Murzynków" (znane też jako "Dziesięciu małych Indian" i w najnowszej wersji "I nie było już nikogo") to klasyka gatunku.

chuda

Wysłany: 2011-10-05, 16:55   

W sumie muszę przyznać, że wszystkich ksiązek jej autorstwa nie przeczytałam. Zgadzam się z "Dzięsięciu małych murzynków" Fenomenalna książka. Mimo wszystko dla mnie najlepszym kryminałem jest "Imię Róży" Bardzo sobie cenię styl pisania Eco. Moim zdaniem jest nieprzeciętny, podobnie jak fabuła tej książki.

Riza 

Wysłany: 2011-12-13, 15:59   

"I nie było już nikogo", "Morderstwo w OE" i cały cykl panny Marple zdecydowanie najmocniejszymi książkami Christie.

iskradeus 

Wysłany: 2012-06-21, 01:36   

Uwielbiam jej książki...Szczególnie dom nad kanałem..:)_
By zwiększyć swoje umiejętności pozwalające na skuteczne pozycjonowanie stron www http://ditum.org w internecie warto zapoznać się z informacjami i zasadami, które udzielane są bezpośrednio ze strony supportu Google dla webmasterów.

PiotrMroczko 

Wysłany: 2013-07-30, 10:12   

Przeczytałem chyba wszystkie jej powieści z Poirotem w roli głównej, oprócz tej, w której Belg umiera. Nie przepadam za to za opowiadaniami z panną Marple w roli głównej. Jakoś denerwuje mnie ta kobieta :p. Najbardziej jednak lubię małżeństwo detektywów: Tommy i Tuppence. Wymiatają! :D
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na najlepszym polskim blogu o książkach: http://piotrmroczko.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu