Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Christie Agatha
Autor Wiadomość
Utopiste

Wysłany: 2009-02-06, 20:31   

Książka mnie najzwyczajniej w świecie znudziła, nie wiem, ja może nie jestem stworzona do obyczajówek, ale nie potrafiłam zrozumieć, co może być interesującego w tym co Christie opisywała. Jak sobie przypomnę to napiszę tytuł książki, która mnie tak zniechęciła, ale póki co mam dziurę w pamięci. Dodam tylko, że później omijałam książki opatrzone tym pseudonimem bardzo szerokim łukiem.

montano 

Wysłany: 2009-02-07, 16:35   

Ishikawa napisał/a:
Montano, napisz mi jak wyglada okladka i jakie masz wydawnictwo plissss :)

Na okładce jest fragment książki oraz jakiś zegar w prawym górnym rogu i projektował ją Zbigniew Czarnecki.
Wydał ją Czytelnik w 1978 roku.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2009-02-07, 19:10   

Pytam bo jestem wzrokowcem ;)
Kurde, normalnie musze ja przeczytac!!

jagus 

Wysłany: 2009-02-11, 10:24   

Na urodziny dostałam "Noc w bibliotece", więc gdy tylko przestanę się zachwycać Encyklopedią U2 połknę tą pozycję :D

Bruixa 

Wysłany: 2009-02-11, 21:09   

montano napisał/a:
Teraz przeszkadza mi nieco naiwność z jaką skonstruowana jest rzeczywistość jej książek, niemniej jednak lubię od czasu do czasu sięgnąć po jakąś jej pozycję.
Mam podobnie, tzn. jej powieści są dość schematyczne, bardzo konwencjonalne. Sytuacje, które kreuje, są nienaturalne, jakby wypreparowane z rzeczywistości, psychologia postaci bardzo uproszczona, a czasem udziwniona. Poza tym A.Ch. się powtarza, jakby w kolejnych książkach prezentowała inny wariant tej samej historii.
Ale pociąga mnie sama zagadka kryminalna, a także humor oraz pewien staroświecki urok: te wiejskie rezydencje pełne służby i styl życia ich mieszkańców!
Poirot mnie chwilami irytuje - jest przegiety, podobnie jak np. Monk. Zabawna jest p. Ariadna Oliver - autorka powieści kryminalnych o detektywie, który jest Finem.;-)

Czytajka 

Wysłany: 2009-02-16, 14:17   

Mnie książkami Agaty zaraziła mama, stara wyjadaczka kryminałów :) Dopiero niedawno zaczęłam wiec zbyt wielkiej opinii jeszcze nie mam. Ale "Dziesięciu małych murzynków" wciągnęło mnie i zaskoczyło bardzo :) Chmielewska jest taką trochę polską Agata :) Czytał ktoś coś jej?

Utopiste

Wysłany: 2009-02-16, 17:36   

Mamy na forum temat o Chmielewskiej, znajdziesz tam kilku miłośników jej twórczości.

jagus 

Wysłany: 2009-02-28, 17:22   

Przeczytałam Noc w Bibliotece i niby mi się podobało, jednak brakuje mi odrobiny dreszczyku. Nie odczuwałam napięcia, tylko ciekawość co nie do końca zaliczę jako plus. Panna Marple, bardzo ciekawa osobistość, jednak zbytnio kojarzy mi się z pewną starą panna, która jest moją zmorą życiową więc mimo wszystko jestem na nie.
Zdecydowanym plusem jest fakt, że czytając książkę wyczuwałam pewien rodzaj humoru, który bardzo mi pasuje - pewną nutę ironii, drwiące podejście do wścibskich bab czy wręcz żarciki.

Moją skromną notkę zakończę pewnym trafnym stwierdzeniem panny Marple :D
Cytat:
-Mężczyźni - odezwała się takim tonem, jak gdyby chodziło o stado dzikich zwierząt - przeważnie myślą nie tak rozsądnie, jak się wydaje.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-02-07, 20:00   

Królowa, mistrzyni, takie słowa padają w wątku. :) Mnie trudno powiedzieć, bo niewiele miałem do tej pory styczności z Agathą Christie.

Dziś skończyłem Dziesięciu Murzynków, książkę, jak brat twierdzi najwyżej ocenianą w serwisie BiblioNetki przez czytelników. A, że parę dni temu przyniósł ją z biblioteki miałem okazję choć trochę to zweryfikować.

Fabuła książki w skrócie przedstawia się następująco: Na małą, skalistą wyspę u wybrzeży Wielkiej Brytanii przybywa pewnego dnia dziesięcioro gości. Wyspa ma połączenie z lądem jedynie za pośrednictwem łodzi. Gdy goście już zainstalowali się na wyspie, przy wspólnej kolacji odzywa się nagle tajemniczy głos, który każdemu z przybyłych wypomina dawne zbrodnie popełnione w przeszłości, za które nie zostali przez prawo ukarani. I wkrótce potem w tajemniczych okolicznościach ludzie zaczynają ginąć. Dokładnie w taki sposób, w jaki wspomniane jest w dziecięcym wierszyku o dziesięciu Murzynkach.

Tak to się przedstawia. Dziesięć osób, nikogo więcej na wyspie a ludzie zaczynają ginąć. Kwestią czasu jest dojście do wniosku, że morderca jest wśród gości, że jest jednym z nich. Wyobraźcie sobie, siedzicie wspólnie w salonie i każdy ma świadomość, że gdzieś obok niego siedzie tajemniczy morderca. Ale jednocześnie nikt nie wie kto nim jest. Niepewność, wzajemne podejrzenia, nerwowość, można sobie tylko wyobrazić jakie uczucia mogą targać uczestnikami tej makabrycznej gry. Agatha Christie próbuje nam to opisać i nawet nieźle jej to wyszło. Podobało mi się. :)
Akcji w typowym znaczeniu dużo w książce nie ma. Mała wysepka dziesięcioro ludzi, wspólne śniadania, obiady i nieuchronność losu. Ważniejsze są kwestie psychologiczne, analiza zachowań ludzi zamkniętych w pułapce niepewności. Taką rzecz widziałem w jednym polskim filmie z Czarkiem Pazurą, nie jestem tylko w stanie przypomnieć sobie tytułu. Chyba zwał się "Show". Opowiadał o kręceniu reality show na wyspie i w pewnym momencie ludzie zaczynali ginąć, podobnie jak w Wyspie Murzynków.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-02-07, 20:56   

10 Murzynkow to moja ulubiona, ona ma chyba tez tytul alternatywny "I nie bylo juz nikogo"
Uwielbiam Agathe :D

InBook

Wysłany: 2010-04-02, 14:40   

Ja też się z tym zgadzam : "I nie było już nikogo" to chyba najlepsza książka Agathy Christie,warto przeczytać. Mogę jeszcze polecić :"Morderstwo w Boże Narodzenie".

Melanie 

Wysłany: 2010-04-07, 20:25   

A ja się z tym nie zgodzę. Według mnie I nie było już nikogo nie jest jej najlepszą książką. Oczywiście zagadka i jej rozwiązanie są bardzo interesujące, ale mnie osobiście nie odpowiadał klimat tej powieści. Zupełnie różni się od pozostałych. Jakoś jej styl nie odpowiadał mi w takiej thrillerowej odsłonie. Do moich ulubionych należą m.in. Morderstwo w Orient Expressie, Tragedia w trzech aktach i A.B.C.

deco 

Wysłany: 2010-05-12, 13:39   

Można powiedzieć, że "Morderstwo w Orient Expressie" to taki sztandarowy utwór Christie. Nawet jak ktoś nie czytał jej książek, to przynajmniej raz oglądał film, który nie jest oczywiście tak dobry jak książka, ale oddaje nieco charakter i atmosferę książek pisarki. Myślę, że to jedna z lepszych autorek kryminałów, więc naprawdę warto sięgnąć po jej książki.

woof! 

Wysłany: 2010-08-11, 09:59   

Zgadzam się z Tobą deco, "Morderstwo w Orient Expressie" to przykładowa powieść Agathy Christie. Ja tam bardzo lubię jej kryminały, czasami myślałem, że znam już odpowiedź, rozwiązanie zagadki, okazywało się, że się myliłem i miło mnie to zaskakiwało.

Gromon123 
Simon

Wysłany: 2011-05-01, 17:09   

Mam w domu parę książek jej kryminałów.Ale bardziej czyta je moja mama :mrgreen:

Odpowiedz do tematu