Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dick, Philip K.
Autor Wiadomość
andy 

Wysłany: 2011-02-16, 21:01   

Zależy co Cię interesuje, czyli jaki podgatunek

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-02-16, 21:07   

Właściwie to jakieś przykładowe pozycje, bo nie mam kompletnie rozeznania. Pamiętam, że podobało mi się "Trudno być bogiem" Strugackich.
www.lowking.pl

andy 

Wysłany: 2011-02-16, 21:32   

Nie chcę Cię zmuszać, a i temat nie ten (mod jaki podzieli), ale może od klasyki by zacząć? Fundacja Asimova na ten przykład

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-02-16, 21:49   

To wypożyczę "Fundację" przy następnej wizycie w bibliotece.
Za offtop przepraszam.
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2013-03-04, 12:30   

andy napisał/a:
Dick jest raczej ciężki w odbiorze czyli na początki z SF proponowałbym raczej innego autora

Właśnie kończę Blade Runner i mam zupełnie inne odczucia. Czyta sie niesamowicie lekko, szybko i z zainteresowaniem. Nie jest to bezmyślne, typowo rozrywkoe SF, ale wciaż rozrywkowe, mimo że chwilami prowokuje do myślenia... Podoba mi się :) Ciekawe jak końcówka... wracam do czytania :D

MewaTrzech 
Skromny Autor

Wysłany: 2013-03-05, 14:52   

Genialny pisarz i bardzo ciekawa postać. Z czytanych póki co przeze mnie najlepszy Blade Runner - Ubik troszeczkę overhype'owany, chociaż też dobry, niektóre pomysły mrożą krew w żyłach.

Jestem sobie Skromnym Autorem bloga recenzenckiego. Jeżeli ktoś chce głębiej poznać mój gust na drodze innej niż dyskusja, zapraszam: www.review-library.blogspot.com

Kamil 

Wysłany: 2013-03-05, 15:17   

MewaTrzech napisał/a:
overhype'owany

? że jaki?

Skończyłem Blade Runnera. Końcówka pojechana, nie wiem do końca o co chodzi, ale podejrzewam, że sam autor by nie wiedział :P Albo za głupi jestem na tą książke.

Świetna książka, 7/10.

MewaTrzech 
Skromny Autor

Wysłany: 2013-03-05, 22:15   

Końcówka Blade Runnera to coś, o czym rozmyślam i snuję domysły do teraz - dobrze ponad pół roku po przeczytaniu. Do teraz pamiętam też uczucie, z jakim mnie pozostawiła...brr. Oj, fenomenalna ksiązka.

Overhype'owana. Hype = przeciwieństwo hate'u. :lol:

Jestem sobie Skromnym Autorem bloga recenzenckiego. Jeżeli ktoś chce głębiej poznać mój gust na drodze innej niż dyskusja, zapraszam: www.review-library.blogspot.com

Kamil 

Wysłany: 2013-03-05, 23:22   

mimo wszystko nie do końca do mnie dociera przekaz... tzn te 'overhypeowa'
ale się czepiam :P

Ale co do książki, doszedłeś do jakiś wniosków? bo ja nawet nie wiem co o tej końcówce napisać... A jak trzeba, to w żadnej recenzji nie zdradzają zakończenia (a jak nie trzeba to streszczą wszystko :evil: ), chętnie bym poczytał jakieś interpretacje.

Ciekawe czy warto film oglądać. Pamiętam że z 5 lat temu odpaliłem i chyba zanudziłem sie wyłączyłem. Nie wiem czy dać drugą szansę.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-03-05, 23:39   

kenaz napisał/a:
Nie wiem czy dać drugą szansę.

Daj. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

MewaTrzech 
Skromny Autor

Wysłany: 2013-03-07, 22:12   

Sens: Ubik jest, wg mnie, ksiązką otrzymująca zbyt wiele pochwał i zachwytów niż na to faktycznie zasługuje ...(jak Dostojewski...)... : D

Wiesz co, cała ta książka jest tak mózgojebna (za przeproszeniem, wybaczcie brzydkie słówko) że moje przemyślenia o jej zakończeniu trudno przenieść na pismo. A już na pewno przenieść tak, żeby ktoś coś zrozumiał :D Trust me, I'm a blogger.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-03-08, 11:37   

Ja z Dicka przerobione mam: "Ubik", "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" i "Kosmiczne marionetki".
Pierwsza w zupełności zasługuje na urocze określenie zastosowane przez MewaTrzech, z tym że ja nie uważam jej za przereklamowaną.
Druga jest niezła, ale nie wydaje mi się trudna - chyba, że ja nie rozumiem, że jest trudna :P . Trzecia natomiast - jak dla mnie - to King na wakacjach, czyli łatwizna, schemat i jakies takie ogólne niedoróbstwo. :) Ale czytało się przyjemnie i na pewno Dicka nie skreślam.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-06-15, 23:17   

Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Sytuacja identyczna jak przy "Uciekinierze" S. Kinga. Widziałam wcześniej film, podobał mi się, sięgnęłam po książkę i okazuje się, że to zupełnie inna historia...

Zawsze intrygował mnie ten tytuł - Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? - nijak nie mogłam dopasować tego do treści filmu, który widziałam.
Zagadka rozwiązuje się już po pierwszych kilku stronach lektury. I mniej więcej na tym etapie wiadomo już, że - jak wyżej.
W powieści Dicka bowiem postać Roya Batty nie jest nawet w połowie tak charyzmatyczna, jak w filmie. W zasadzie, praktycznie nie istnieje jako charakter. Główny akcent położony zostaje na postaci łowcy, jego pragnień, marzeń, kolejnych przemian.

Trochę mi pod koniec nabruździł wątek filozoficzny, spowolnił akcję, zafundował krótki moment "o co chodzi...?", ale poza tym czytało się nieźle; w przeciwieństwie do innych powieści Dicka, z którymi miałam kontakt ("Ubik"), akcja jest liniowa, logiczna i w sumie nie wymagająca myślenia.

Film wzbudził we mnie natomiast o wiele więcej emocji.

Ravnar 
Master of Disaster

Wysłany: 2014-10-24, 13:42   

Ach, Dick. W zasadzie to od niego zaczynałem swoją przygodę z sc-fi. Trzeba przyznać, że dość kiepski wybór jak na początek, bo jego powieści są... mocno specyficzne i szybko potrafią zniechęcić, jeżeli ktoś się nie wkręci. Ja natomiast tego pisarza uwielbiam. Uwielbiam jego niecodzienny styl i pokręcone wątki, które robią chaos w głowie.

Czytałem kilka powieści wyrywkowo i chyba niedługo będę musiał powrócić do jego twórczości. Lubię też po prostu poczytać jego opowiadania.

Dominek 

Wysłany: 2016-09-02, 08:55   

Wiele, wiele razy czytałem tomik opowiadań pana Dicka zatytułowany "Zapłata" a i tak zawsze, gdy ów tomiszcz widzę w bibliotece, wypożyczam ;) Poza tym miałem przyjemność poznać jeszcze "Ubik". Napotkałem w życiu tylko jedno bardziej pokręcone zakończenie: serialu "The Prisoner" :)
Lecz wprost przeciwnie i niżej.

Niech się ciężarem tym ze mną
Podzieli któryś z rodaków!
Mój Boże, ile tam siedzi
Głupich endeckich pismaków

Julian Tuwim, “Mój dzionek”

Odpowiedz do tematu