Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sienkiewicz
Autor Wiadomość
Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-05-17, 19:58   Sienkiewicz

Nasz wspaniały pierwszy narodowy kłamca :) . Autor wspaniałej Trylogii i wielu innych powieści historycznych i nie tylko.
Na razie przeczytałam tylko Trylogię i sądzę, że jest wspaniała. O ile Polska literatura nigdy jakoś nie przypadła mi do gustu, o tyle Trylogię ubóstwiam. Przeczytałam ją 1,33 raza, ale mam zamiar więcej. Chyba nie muszę mówić, że pozycja warta uwagi :P .
Zapierające dech w piersiach opisy bitew, pełne tej brutalności, tych szczegółów. Do tego wszystkiego romans, całą masa śmiesznych sytuacji, wspaniałych postaci, hektolitry gorzałki... i można by jeszcze długo, długo wymieniać :) .

montano 

Wysłany: 2009-05-18, 02:33   

Grrr... Jak słyszę to nazwisko, to autentycznie rodzi się we mnie agresja. Obok Mickiewicza, najbardziej znienawidzony przeze mnie pisarz w polskiej literaturze. Sienkiewicz był z pewnością świetnym rzemieślnikiem, ale jeszcze lepszym populistą. A najlepsze jest to, że wciąż się go ceni. Ale jedno trzeba mu oddać - jest kopalnią wiedzy o tym, co najgorsze w Polakach. Gdyby tak wziąć całą jego twórczość w nawias ironii, wyszedłby z tego wspaniały pamflet.

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-05-18, 09:06   

Mickiewicz akurat był z lekka nienormalny. I z tego powodu go doceniono i znajduję się w Indeksie Autorów Zakazanych ;-) . To jest zupełnie inna bajka niż Sienkiewicz. To wręcz bluźnierstwo porównywać ich dwóch ;-) .
Co do prawdy o Polakach: przypadkiem jest pokazana bardzo ładnie. Trochę stereotypowo, ale prawdziwie jak dla mnie. Może to nam psuje opinie, ale sami jesteśmy kowalami swego losu. I nie jesteśmy pokazani tylko ze złej strony. Kilka dobrych cech polskich Sienkiewicz też pokazał.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-05-18, 09:28   

Montano, chyba niechęć do Autora psuje Twój obiektywizm ;)
Sienkiewicz pisał pod oczekiwania czytelników, przynajmniej trylogię. To w jaki sposób przebiegała percepcja książki najlepiej świadczy o potrzebie tamtej chwili. Przyznaję, jest czasem mocno tendencyjny, bardzo schematyczny, ale jak napisałeś sam i potem Zołziczka, świetnie oddał nasz narodowy charakter. Dzięki temu powstały tak barwne postaci jak Zagłoba, Podbipięta, Wołodyjowski. Myślę, że opisał nas jako Polaków wcale wcale nie gorzej niż Gombrowicz :) A sama bardzo cenię go za barwny styl, który się nie tyle czyta co "łyka", pomimo elementów solidnego kiczu (po prostu w którymś momencie przestaje to przeszkadzać). Chcesz czy nie, Sienkiewicz wpisuje się w polską literaturę, może niekoniecznie złotymi zgłoskami, ale trwale.

Lektury Kawoholiczki

Gość

Wysłany: 2009-05-18, 18:48   

Nawet bardzo trwale ;-) . Sienkiewicz się nie czyta, a pochłania oczami, uszami, nosem i smakiem. [Do dziś pamiętam jak kończyłam Pana Wołodyjowskiego o 11 w nocy i "usłyszałam" krzyk Basi.] Po za tym trzeba mu pogratulować udanego łączenia fikcji z faktami historycznymi, zmieniania tych faktów, pięknego stylu pisanie, braku niedociągnięć, uciętych wątków ... itp itd.
No i co prawda to prawda: Sienkiewicz kłamał, ale za to w jak pięknym stylu.

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2009-05-18, 22:16   

eee no zapisal sie, ale do czego to ma mnie przkonac dla mnie byl prosty i nudny
jedyne co mu wyszlo w 1 tom "Ogniem i mieczem" - a zwłaszcza opisy Dzikich Pol
oraz opowiadanie "Ta trzecia"
aczkowiek umor w tym opowiadaniu sprawia
ze mam wrazenie ze je zwinal Prusowi ;)

Trylogie zmeczylam tylko po to
zeby sie napawac "Rycerzami" Andzreja Waligórskiego z kabaretu 'Elita"

i nikt mnie nie przekona ze zachwyca skoro nie zachwyca ; )

montano 

Wysłany: 2009-05-18, 23:04   

Zołzikiewicz napisał/a:
To jest zupełnie inna bajka niż Sienkiewicz.

Nie do końca, bo zarówno Sienkiewicz jak i Mickiewicz wywarli ogromny wpływ na tożsamość narodową Polaków. Z tym, że o Mickiewiczu można powiedzieć, że był artystą. Utopił swój talent w naiwności, sentymentalizmie i narodowym bełkocie, ale był artystą. A Sienkiewicz nie, on pisał "pod czytelników" jak zauważyła sama Ravena. A do Gombrowicza się go nie da porównywać, bo Gombrowicz świadomie wyszydził te cechy, które Sienkiewicz przedstawiał jako pozytywne. To jest zasadnicza różnica. "Trylogia" pełni dla Polaków tą samą funkcję, co "Playboy" dla piętnastolatka, który marzy o jakiejś ładnej pannie z dużym biustem, ale wszystko, co może to ją sobie wyobrazić. A "Playboy" mu w tym pomaga. Pisarstwo Sienkiewicza działa dokładnie na takiej zasadzie.

No i zgodzę się z Kariną - te "barwne opisy", itp. są dla mnie po prostu nudne. No, ale o tym już nie ma sensu dyskutować, bo nic konstruktywnego się w tej sprawie raczej nie powie ;-).

A, jeszcze jedno mi się przypomniało ;-). Obiektywny oczywiście nie jestem, ale nie wydaje mi się, że to w jakiś sposób dyskwalifikowało moje argumenty. Obiektywizm to jest złudzenie, a obiektywna dyskusja o sztuce to już w ogóle jest abstrakcja. Przynajmniej dla mnie.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2009-09-03, 23:47   

Sienkiewicz jest dla mnie nudny w przerażającej większości. Jak słyszę hasło "Krzyżacy" czy "Trylogia" to nóż mi się w kieszeni otwiera. Podziwiam serdecznie pana Hoffmana, pana Forda i ich ekipy, że z tych dzikich dłużyzn stworzyli całkiem sensowne filmy.
W stronę Sienkiewicza z mojej strony pójdą tylko dwa ukłony - za "Quo vadis", które czytało mi się przyjemnie i to nawet nieraz, i za "Rodzinę Połanieckich", którą czytam stale od czasu do czasu, bo lubię takie klimaty.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ladybug 

Wysłany: 2009-09-06, 22:04   

Przy Sienkiewiczu usypiam. Wymusiłam na sobie ledwo kilkanaście rozdziałów "W pustyni i w puszczy" i sekundy dłużyły mi się jak godziny.

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-09-07, 09:44   

Wszyscy go kojarzą z lektur szkolnych, które fakt faktem mogą wydawać się nudne. No rozumiem, że na słowa "lektura szkolna" niektórzy uciekają.
Przecież Sienkiewicz to nie tylko Trylogia i W pustyni i w puszczy, to też (moje ulubiona :P ) Humoreski z teki Worszyłły czy choćby Szkice węglem czy cała masa innych nowel. Jakby nie patrzeć swoją rolę pozytywisty pełnił w piękny sposób.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-09-07, 21:57   

A czytaliście Sienkiewicza "Basnie i legendy"? :) Kiedyś znalazłem w książkach rodziców takie stare wydanie. Ciekawe teksty. Sienkiewicz od całkiem innej strony. Jako fantasta. :)

Zołzikiewicz 

Wysłany: 2009-09-08, 08:46   

To tylko dowodzi jak wspaniałym pisarzem był. Bo nie tylko pisał typowo pozytywistycznie i historycznie, tylko baśnie też :D . Poszukam tego.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-09-08, 08:50   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
A czytaliście Sienkiewicza "Basnie i legendy"?

Owszem, mam na półce. Przyjemne, niestety, większości nie pamiętam ;-) Najbardziej "Dwie łąki" mi się podobały. Taka optymistyczna rzecz.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-09-08, 10:06   

W jednym z tekstów był ciekawy bohater - Psunabudes :)

W innym pojawiał się Ozyrys, z kwestią którą do dziś pamiętam: Na miłość boską, czyli moją własną.

I jeszcze trochę tego było, ale, podobnie jak Ravena też już sporo pozapominałem.

montano 

Wysłany: 2009-09-08, 18:32   

Zołzikiewicz napisał/a:
Wszyscy go kojarzą z lektur szkolnych, które fakt faktem mogą wydawać się nudne. No rozumiem, że na słowa "lektura szkolna" niektórzy uciekają.
Przecież Sienkiewicz to nie tylko Trylogia i W pustyni i w puszczy, to też (moje ulubiona :P ) Humoreski z teki Worszyłły czy choćby Szkice węglem czy cała masa innych nowel. Jakby nie patrzeć swoją rolę pozytywisty pełnił w piękny sposób.

Tylko, że nie można porównywać wpływu jaki wywierają na Polaków "Szkice węglem" z oddźwiękiem "Trylogii". A prostackie spojrzenie na świat i narodowy narcyzm, który stanowi podwaliny sienkiewiczowskiej wizji historii, pozostał Polakom do dziś - i to jest najsmutniejsze. Z resztą konstrukcja fabularna jego najważniejszych tekstów oparta jest na ciągle powtarzanym schemacie, więc nawet od strony formalnej te utwory nie prezentują się jakoś nadzwyczajnie. Prawdą jest, że Sienkiewicz potrafił doskonale wykorzystać różnorodność naszego języka. Ale prawdą jest również, że stężenie patosu w wielu zdaniach przekracza wszelkie granice. No i zawsze mi się wydawało, że artysta nie pełni przypisanej mu roli, tylko sam sobie takową kreuje.

Odpowiedz do tematu