Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pratchett Terry, "Straż Nocna"
Autor Wiadomość
algreholt 

Wysłany: 2009-04-24, 18:58   Pratchett Terry, "Straż Nocna"

Kolejna pozycja z cyklu o straży, jak już sam tytuł wskazuje. Książka naprawdę dobra, mimo tego, że trochę inna niż wszystkie. Nie jest aż tak śmieszna jak niektóre inne tego autora ale zdecydowanie nic jej nie brakuje. Jak dla mnie to nawet w tej pozycji to plus, a nie minus. Nie znaczy to, że nie znajdziemy tutaj nic zabawnego, wręcz przeciwnie, ale nie wybuchamy gromkim śmiechem na każdej stronie. Jeśli można użyć takiego sformułowania w stosunku do książek Pratchetta to powiedziałbym, że jest mroczna...

Sam Vimes wiadomo, kto zacz on jest w trakcie pościgu a przestępcą wpada w... przeszłość. Tzn. Mnichom historii trochę coś nie wyszło, nie pierwszy raz już zresztą i nasz Diuk przeniósł się jakieś 30 lat w przeszłość, i żeby było ciekawie spotkał samego siebie, i nie do końca to co zobaczył mu się podoba.

Napisałem, że książka jest mroczna, może dlatego, że opisuje historię starży nocnej w innych czasach, takich których jeszcze nie znamy i pierwsze skojarzenie jakie mi się nasunęło to porównanie z Rokiem 1984 Orwella, tylko w Pratchettowskim stylu. Tez mamy równych i równiejszych, też zamykają ludzi i dopiero potem zastanawiają się co zrobili, eśli nic to nie jest to żaden problem, bo przy odrobinie prswazji każdy się do czegoś przyzna..., pojawia sięnawet motyw rewolucji komunistycznej i tego, że każdy będzie miał po równo...

Temat trochę inny niż wszystkie, które do tej pory czytałem u tego autora i może też dlatego ta książka mi się tak spodobała. Dlatego, że może już miałem trochę dość serii śmiesznych gagów z doklejoną fabułą. Tutaj wszystko jest chyba trochę bardziej przemyślane jeśli chodzi o akcję. Nie zmiena to faktu, że spędziłem kilka godzin naprawdę świetnie się bawiąc, a o to tutaj tak naprawdę chodzi :)

Polecam, jak dla mnie 6/6

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-04-24, 19:47   

O, drugi muszkieter się odezwał :)
"Straż Nocną" czytałam i bardzo mi się podobała.
O recenzji(ach) powiem coś bliżej jutro, jak tylko uda mi się skupić umysł na czymś więcej poza bezmyślnym gapieniem się w okno i słuchaniem zaświergolonych ptasząt :mrgreen:

Lektury Kawoholiczki

Odpowiedz do tematu